Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Ναι, αλλά ματσάρει καλά ο E6600 με τα 64άρια; Νομίζω πως ο Ε6550 ταιριάζει πολύ καλύτερα. Θα δίνει πιο ζεστό κόκκινο και με λιγώτερο τζίτερ.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
μα έλεος... :laugh:
Τι καλέ; Είχα την εντύπωση πως αυτά δεν έπαιρναν, έχω ν' ασχοληθώ και 6-7 χρόνια... :unsure:
Μόλις τούκανα ριφρέsh και έβαλε πάλι 32 προφανώς, αλλά έχω κατεβασμένα 64 απο το server (έκλεψα το πισί του Ντολμαδακιού που πήρε laptop) που έκανα φόρματ προχθές.

BTW, όνειρο η αυτόματη ενεργοποίηση! 😍


EDIT: Και Ninja Copper συλλεχτικιά έχει, τρομάρα του. :roflmao:
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
BTW, όνειρο η αυτόματη ενεργοποίηση! 😍
εμένα μου λες....
τρομερή δυσκολία να πατήσεις 20 φορές κάποια κουμπάκια :lol:
φαντάζομαi τη χαρά που θα κανες
:cry::lol::lol::lol:
1607109076274.png
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Τι καλέ; Είχα την εντύπωση πως αυτά δεν έπαιρναν, έχω ν' ασχοληθώ και 6-7 χρόνια... :unsure:
Μόλις τούκανα ριφρέsh και έβαλε πάλι 32 προφανώς, αλλά έχω κατεβασμένα 64 απο το server (έκλεψα το πισί του Ντολμαδακιού που πήρε laptop) που έκανα φόρματ προχθές.

BTW, όνειρο η αυτόματη ενεργοποίηση! 😍


EDIT: Και Ninja Copper συλλεχτικιά έχει, τρομάρα του. :roflmao:
Πάρε κι ένα μπλουζάκι που να γράφει πάνω ryzen sucks, να πρασινίσει ο xfader... :biggrin:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σε χώρο που δεν υπάρχει σταθερή τηλεφωνική γραμμή και ίντερνετ λειτουργεί υπολογιστής ο οποίος (όταν χρειαστεί) μοιράζεται δεδομένα από το κινητό μέσω της λειτουργίας hotspot.
Στον υπολογιστή λειτουργούν δύο music players , το foobar και το clementine , ενώ στο κινητό υπάρχουν εγκατεστημένα τα αντίστοιχα remote apps για android. Το θέμα είναι πως από τη στιγμή που ο υπολογιστής και το κινητό δεν επικοινωνούν μέσω wi fi , δε λειτουργούν και τα remote apps ,ή τουλάχιστον εγώ δεν τα έχω καταφέρει.

Ερώτηση 1) αν τοποθετήσω στο χώρο ένα περισσευούμενο ασύρματο router που δε θα συνδεθεί με τηλεφωνική γραμμή και συνδέσω πάνω σε αυτό υπολογιστή και κινητό ,δημιουργώντας ουσιαστικά ένα τοπικό ασύρματο δίκτυο χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ ,θα επικοινωνήσουν οι εφαρμογές μεταξύ τους;

Ερώτηση 2) υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω αντί για αυτό;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ερώτηση 1) αν τοποθετήσω στο χώρο ένα περισσευούμενο ασύρματο router που δε θα συνδεθεί με τηλεφωνική γραμμή και συνδέσω πάνω σε αυτό υπολογιστή και κινητό ,δημιουργώντας ουσιαστικά ένα τοπικό ασύρματο δίκτυο χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ ,θα επικοινωνήσουν οι εφαρμογές μεταξύ τους;
Ναι, προχώρα

Αν θες να το "εξελίξεις" λίγο ακόμα, συνήθως μπορείς να απενεργοποιήσεις την προσπάθεια του router να συνδεθεί μέσω τηλεφωνικής γραμμής.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Δεν ηξερα που να το ρωτησω, ειναι του ματς νουμπ , αλλα ψιλοκανει και εδω ...

Eχω 3 πολυπριζα της apc , ασφαλειας ντε και καλα , στα οποια εχω βαλει ενα καρο συσκευες , τηλεοραση , δικαναλο , media players , sub κλπ , και τα οποια πολυπριζα ειναι συνδεδεμενα το ενα με το αλλο

Eχω παραγγειλει εναν σταθεροποιητη τασης της vmark 1500va , με ενα 50αρι , ετσι για μια τζουρα ασφαλειας επιπλεον (πραγματικη η πλασματικη)

Αν αυτη η σειρα των πολυπριζων ασφαλειαε συνδεθει στον σταθεροποιητη θα ειναι οκ η για καποιο ηλεκτρολογικο λογο θα υπαρξει καποιο προβλημα ?

thanx :)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Δεν ηξερα που να το ρωτησω, ειναι του ματς νουμπ , αλλα ψιλοκανει και εδω ...

Eχω 3 πολυπριζα της apc , ασφαλειας ντε και καλα , στα οποια εχω βαλει ενα καρο συσκευες , τηλεοραση , δικαναλο , media players , sub κλπ , και τα οποια πολυπριζα ειναι συνδεδεμενα το ενα με το αλλο

Eχω παραγγειλει εναν σταθεροποιητη τασης της vmark 1500va , με ενα 50αρι , ετσι για μια τζουρα ασφαλειας επιπλεον (πραγματικη η πλασματικη)

Αν αυτη η σειρα των πολυπριζων ασφαλειαε συνδεθει στον σταθεροποιητη θα ειναι οκ η για καποιο ηλεκτρολογικο λογο θα υπαρξει καποιο προβλημα ?

thanx :)
Αυτή η συνδεσμολογία δεν προτείνεται, αλλά δεν κρύβει και μεγάλους κινδύνους.
Το βασικό είναι να τηρήσεις τα όρια:
  • της ασφάλειας (του ηλ. πίνακα) στην οποία τερματίζει η πρίζα
  • του κάθε πολύπριζου
  • του σταθεροποιητή
Εν γένει οι προστασίες που έχεις σε σειρά δεν σου παρέχουν ιδιαίτερα αυξημένη ασφάλεια.
Τα πιο "εξωτικά" προβλήματα, όπως υψίσυχνος ηλεκτρολογικός θόρυβος, είναι έξω από το αντικείμενο του θέματος και αυτής της απάντησης :).
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Αν και δεν εχω τοσα χρονια ιδιαιτερα προβληματα , δηλαδη δεν ειμαι και σε κοκκινη περιοχη αυξομειωσεων , ειπα να το βαλω ξερω γω.

Ποιοι ειναι οι ...μικροι κινδυνοι που μπορει να κρυβει αυτη η συνδεσμολογια ? Να το πω αλλιως , αν δεν ηταν ασφαλειας τα συνδεδεμενα στον σταθεροποιητη πολυπριζα αλλα απλα...θα ηταν προτιμοτερο ?

Ποιες απο τις παρακατω συσκευες ειναι πιο ευπαθεις σε , ας πουμε ''λογικες'' , αυξομειωσεις τασης ?

Τηλεοραση led 2018-2020 (το αναφερω γιατι μπορει να υπαρχουν αλλαγες στα τροφοδοτικα τους, ξερω γω )

Δικαναλος ενισχυτης

Πολυκαναλος ενισχυτης

sub

αποκωδικοποιητες-media players
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Αν και δεν εχω τοσα χρονια ιδιαιτερα προβληματα , δηλαδη δεν ειμαι και σε κοκκινη περιοχη αυξομειωσεων , ειπα να το βαλω ξερω γω.

Ποιοι ειναι οι ...μικροι κινδυνοι που μπορει να κρυβει αυτη η συνδεσμολογια ? Να το πω αλλιως , αν δεν ηταν ασφαλειας τα συνδεδεμενα στον σταθεροποιητη πολυπριζα αλλα απλα...θα ηταν προτιμοτερο ?

Ποιες απο τις παρακατω συσκευες ειναι πιο ευπαθεις σε , ας πουμε ''λογικες'' , αυξομειωσεις τασης ?

Τηλεοραση led 2018-2020 (το αναφερω γιατι μπορει να υπαρχουν αλλαγες στα τροφοδοτικα τους, ξερω γω )

Δικαναλος ενισχυτης

Πολυκαναλος ενισχυτης

sub

αποκωδικοποιητες-media players
Τα πολύπριζα σε σειρά είναι το θέμα, όχι τόσο ότι είναι ασφαλείας. Είναι εύκολο να χάσεις το μέτρημα των φορτίων ή να συνδέσεις κάτι λάθος

Τα πολύπριζα "ασφαλείας" σε προστατεύουν κυρίως από υπερτάσεις. Η πιθανότητα να περάσει μία υπέρταση από το 1ο και να σταματήσει στο δεύτερο είναι μικρή.
Επίσης, σε περίπτωση κρουστικής υπέρτασης (κεραυνός) είναι πιθανό να μην σε προστατέψει κανένα - εκεί έχει ένα μικρό προβάδισμα ο σταθεροποιητής.
Σε περίπτωση υπότασης (brown out) που είναι αρκετά επικίνδυνη για πολλά ηλεκτρονικά, δεν έχεις σχεδόν καμία προστασία από τα πολύπριζα - και εκεί ένας καλός σταθεροποιητής έχει ελαφρό προβάδισμα.

Η ευπάθεια των συσκευών είναι συνάρτηση δύο παραμέτρων:
  • Της ποιότητας του τροφοδοτικού
  • Της ευκολίας αντικατάστασης
Πχ μπορεί το τουβλάκι του media player να καεί πανεύκολα, αλλά εξίσου εύκολα το πετάς και το αντικαθιστάς. Το τροφοδοτικό της TV μπορεί να είναι εξαιρετικό, αλλά αν χαλάσει να πρέπει να πετάξεις ολόκληρη την τηλεόραση. Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει εύκολα γενίκευση για είδη συσκευών.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Έχω δύο ερωτήματα....

Σε χώρο με προβλήματα όσο αυξάνουμε σε στάθμες τοσο μεγαλώνει και το πρόβλημα;

Σε χαμηλές στάθμες έχω τρίξιμο στο πάτωμα διορθώνεται αυτό;τι να κοιτάξω;
(Τα πόδια των ηχείων δεν μου γεμίζουν το μάτι....δεν ρυθμίζονται καθ'ύψος. Το ένα κουτσαίνει. Μήπως είναι η αιτία;)

Ευχαριστώ.
 

P

panag 505

Guest
Παρακαλώ την βοήθειά σας. Το τελευταίο καιρό στην λειτουργία σχεδιαστικού προγράμματος και ενώ όλα τα προηγούμενα χρόνια ήταν όλα άψογα ξαφνικά ο υπολογιστής κλείνει, (να αναφέρω ότι είναι βαρύ πρόγραμμα) Τι μπορεί να συμβαίνει;
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Μια πιθανή αιτία είναι να ζεσταίνεται η CPU και προκαλεί κλείσιμο.
Επιθεώρησε την ψύκτρα της για σκόνη.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Έχω δύο ερωτήματα....

Σε χώρο με προβλήματα όσο αυξάνουμε σε στάθμες τοσο μεγαλώνει και το πρόβλημα;

Σε χαμηλές στάθμες έχω τρίξιμο στο πάτωμα διορθώνεται αυτό;τι να κοιτάξω;
(Τα πόδια των ηχείων δεν μου γεμίζουν το μάτι....δεν ρυθμίζονται καθ'ύψος. Το ένα κουτσαίνει. Μήπως είναι η αιτία;)

Ευχαριστώ.
Sorry κιόλας, τι σχέση έχει η απορία σου με πληροφορική/PCs κτλ; "IT related" λέει το thread. Καλύτερα θα ήταν να αναρτήσεις την απορία σου στο thread σου, όχι εδώ.
 

P

panag 505

Guest
Μια πιθανή αιτία είναι να ζεσταίνεται η CPU και προκαλεί κλείσιμο.
Επιθεώρησε την ψύκτρα της για σκόνη.
Πολύ ωραία, εάν καθαρίσω γενικευμένα το PC με ένα σπρέι (να το αγοράσω αύριο) λες να λυθεί το θέμα.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Έχεις αρκετά μεγάλη πιθανότητα να λύσεις το θέμα σου έτσι. Αλλά δεν ξέρω αν το σπρέι μόνο του θα είναι ικανό να απομακρύνει την κολλημένη σκόνη ετών από τα εξαρτήματα. Χρειάζεται και ένα πινέλο.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997
Έχει να καθαριστεί καιρό;
 

P

panag 505

Guest
Κατά αρχή να σας ευχαριστήσω. Καθαρίζεται μεν σχολαστικά αλλά εσωτερικά όχι δεν το καθαρίζω διότι δεν το κατέχω. Αυτή τη φορά θα προσπαθήσω να το κάνω (εργασιακή αναγκαιότητα) και με το πινέλο, αλλά δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top