Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Έβγαλα τον ssd και έβαλα έναν μηχανικο χωρίς λειτουργικό.
Το μηχάνημα, ανοιχτό, χωρίς βίδες, χωρίς dvd rom, απλά ακουμπησμένο στο γραφείο.
Το laptop άνοιξε αμέσως. Μπαίνω bios, δηλώνω να bootαρει από usb stick, ξεκινάει η εγκατάσταση, όλα super.

Στο restart μια απο τα ίδια. Μαύρη οθόνη και δεν μπαίνει πουθενα. Με δυσκολία στο bios κλπ κλπ, όπως ακριβώς ήταν πριν.
Λέω δεν παίζει, δεν γουσταρει ξαφνικά τα 10άρια με τίποτα.
Ωστόσο έχω δοκιμάσει τον ssd σε μία εξωτερική θήκη και λειτουργεί κανονικά.
Αλλάζω μπαταρία Bios, τίποτα.
Τα παίρνω και κάνω βίδες το laptop.
Αρχίζω να συνδέω όλες τις καλωδιοταινίες, βύσματα κλπ και βάζω πάλι τον ssd.
Ανοίγει το laptop και περναω ξανά τα 10.
Μέχρι τώρα παίζει κανονικά.
Πάω στοίνημα όταν θα το βιδώσω, πάλι τα ίδια θα κάνει o_O
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Έβγαλα τον ssd και έβαλα έναν μηχανικο χωρίς λειτουργικό.
Το μηχάνημα, ανοιχτό, χωρίς βίδες, χωρίς dvd rom, απλά ακουμπησμένο στο γραφείο.
Το laptop άνοιξε αμέσως. Μπαίνω bios, δηλώνω να bootαρει από usb stick, ξεκινάει η εγκατάσταση, όλα super.

Στο restart μια απο τα ίδια. Μαύρη οθόνη και δεν μπαίνει πουθενα. Με δυσκολία στο bios κλπ κλπ, όπως ακριβώς ήταν πριν.
Λέω δεν παίζει, δεν γουσταρει ξαφνικά τα 10άρια με τίποτα.
Ωστόσο έχω δοκιμάσει τον ssd σε μία εξωτερική θήκη και λειτουργεί κανονικά.
Αλλάζω μπαταρία Bios, τίποτα.
Τα παίρνω και κάνω βίδες το laptop.
Αρχίζω να συνδέω όλες τις καλωδιοταινίες, βύσματα κλπ και βάζω πάλι τον ssd.
Ανοίγει το laptop και περναω ξανά τα 10.
Μέχρι τώρα παίζει κανονικά.
Πάω στοίνημα όταν θα το βιδώσω, πάλι τα ίδια θα κάνει o_O
Εχει ελεγχθει η θερμοκρασια της cpu ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ερωτηση
legacy ή uefi?

μετά το φορματ…στην οθόνη των αρχικών ρυθμίσεων …πατάς να συνδεθεί στο wifi ή όχι;
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Legacy.
Στο uefi δεν μου εμφανίζει ούτε το usb bootable stick αλλα ούτε και τον σκληρό.
Κανονικά θα έπρεπε να ήμουν uefi; Να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω τις διαφορές.

Όχι, δεν πάτησα να συνδεθεί το wifi. Θα μου ζητούσε μετά να κάνω account στην Microsoft κλπ κλπ. Ο λόγος είναι ότι δεν είναι δικό μου το laptop αλλά ενός συναδέλφου από την δουλειά και απλά μου το έφερε να το δω επειδή γνωρίζω από κομπιούτερς :roflmao:
Οπότε ας βάλει μετα ο γιος του που το χρησιμοποιεί ότι password θελει.
Οταν τελείωσαν οι ρυθμίσεις και με έβγαλε στο desktop, τότε συνδέθηκα για να κάνω όλα τα απαραίτητα.

Που πάει όμως το μυαλό σου, με έβαλε σε σκέψεις :O_o:
Εγω φοβάμαι επειδή ο γιος του είναι μικρός, θα του έπεσε και όπως είπες κάπου κάτι δεν κάνει καλή επαφή.
Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση.
Πάντως συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. Δεν έχω κλείσει το καπακι αλλά κάνω restarts, εγκατάσταση προγραμμάτων, όλα οκ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Που πάει όμως το μυαλό σου, με έβαλε σε σκέψεις :O_o:
βγες... :biggrin:

συνεχίζουμε

όταν λες το έχεις αραδιασμένο στο γραφείο τι εννοείς?

σε τι βαθμό το έχεις ανοίξει?

ανέβασε φωτό


και μετά ξεκίνα το μοντάρισμα
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Το άνοιξα και το έλυσα ολόκληρο.
Δηλαδή αφαίρεσα ότι μπορούσε να αφαιρεθει και μετά άρχισα ξανά να το συνδέω.
Τωρα απλά δεν έχω βάλει το καπάκι
20210904_115747.jpg
20210904_115801.jpg
 


Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Δυστυχώς, πάλι το ίδιο θέμα. Το λυνω πάλι αλλά συνεχίζει το πρόβλημα.
Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο. Πότε παίζει κανονικά, πότε όχι.
Φαντάσου όταν καταφέρω να μπω στο bios το οποίο όπως είπα, πάλι πολύ αργά, μόλις βάλω οποιοδήποτε usb stick σε όποια από τις 3 θύρες usb που έχει, ξεκολλάει το bios και λειτουργεί σωστά. Με το που το βγάζω, αμέσως σέρνεται.
Ότι να ναι δηλαδή.
Αυτό ήταν, το παρατάω. Ευχαριστώ για την βοήθεια :hi:
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Δυστυχώς, πάλι το ίδιο θέμα. Το λυνω πάλι αλλά συνεχίζει το πρόβλημα.
Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο. Πότε παίζει κανονικά, πότε όχι.
Φαντάσου όταν καταφέρω να μπω στο bios το οποίο όπως είπα, πάλι πολύ αργά, μόλις βάλω οποιοδήποτε usb stick σε όποια από τις 3 θύρες usb που έχει, ξεκολλάει το bios και λειτουργεί σωστά. Με το που το βγάζω, αμέσως σέρνεται.
Ότι να ναι δηλαδή.
Αυτό ήταν, το παρατάω. Ευχαριστώ για την βοήθεια :hi:
Σε ένα lenovo με αντίστοιχη συμπεριφορά (το είχα μισο-κλείσει και ανοίξει τουλάχιστο 5 φορές):
  • όταν αφαιρούσα μπαταρία+ρεύμα, συνήθως μετά από πολλλλλές προσπάθειες άναβε
  • όταν άναβε δούλευε συνεχόμενα για μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα (μέχρι να το τερματίσω),
  • όταν το έσβηνα με τερματισμό και δεν αφαιρούσα την μπαταρία (που πρέπει να μην ήταν στο 0%), άναβε κανονικά κάθε φορά.
Το σήμα power_ok για να ξεκινήσει και για να φορτίσει μπαταρία, το έδεινε ενα BQ24737 (μικρό 20ακιδο τσιπάκι, 5 ακίδες από κάθε πλευρά). Το άλλαξα και δούλεψε. Δεν ξέρω αν έχεις το ίδιο πρόβλημα (ούτε άν έχεις το ίδιο τσιπάκι). Μια ιδέα πάντως πριν το πετάξεις, αν έχεις τη δυνατότητα, ίσως αξίζει να το αλλάξεις αυτό ή το αντίστοιχο τσιπάκι.
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Αν ήταν δικό μου θα το εκανα, γιατί με πιάνει ένας φανατισμός με τις χαλασμένες συσκευές να τις κάνω να δουλέψουν. :O_o:
Καλά κάνεις και το αναφέρεις να το γνωρίζω μελλοντικά.

Το συγκεκριμένο το επέστρεψα ήδη στον κάτοχο του.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Βρε αγόρια γιατί τσίμπησαν τόσο πολυ οι κάρτες γραφικών ; Ποια μου προτείνετε γύρω στα 100-150 ευρώ ;
 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Γιατί φαγώθηκαν όλοι να τις αγοράζουνε να τυπώνουνε κρυπτονομίσματα. Γνωστός που έκανε αυτή τη δουλειά και είχε αγοράσει 4 στις χρυσές εποχές, πούλησε τις 3 και του έμεινε και η 1 για να παίζει κανά παιχνίδι.
Ναι, καλά διαβάσατε, πούλησε τις 3 μεταχειρισμένες όσο είχε αγοράσει τις 4 καινούργιες...
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Βρε αγόρια γιατί τσίμπησαν τόσο πολυ οι κάρτες γραφικών ; Ποια μου προτείνετε γύρω στα 100-150 ευρώ ;
Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι το τέλος του χρόνου/αρχή του επόμενου, ίσως η κυκλοφορία και των Intel, μαζί με την αύξηση του ρεύματος να φέρει την λύτρωση :)
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Δεν ειμαι αισιοδοξος οτι η αυξηση ρευματος θα μειωσει την ατομικη εξόρυξη διότι οι περισσότεροι που την κανουν ειναι τσαμπατζηδες που βρηκαν καποια κορόιδα να χρεωνουν (εμας). Με πειραγμενους μετρητες σε σπιτια ή αξιοποιωντας χωρους σε δημοσιες υπηρεσιες ή αλλους εργασιακους χωρους
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι το τέλος του χρόνου/αρχή του επόμενου, ίσως η κυκλοφορία και των Intel, μαζί με την αύξηση του ρεύματος να φέρει την λύτρωση :)
Πριν το 23 δύσκολα θα έρθουν οι τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα ή έστω κοντά στο MSRP.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
καηκε η καρτα που ειχα, τι να κανω!!! sos!

για βασικη χρηση την θελω! να βαζω κανενα τραγουδακι να παιζει! πειτε κατι καλεεεε
Δούλεψε με τα ενσωματωμένα στον επεξεργαστή γραφικά. Επεξεργαστής; Ποιος είναι;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top