Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
καηκε η καρτα που ειχα, τι να κανω!!! sos!

για βασικη χρηση την θελω! να βαζω κανενα τραγουδακι να παιζει! πειτε κατι καλεεεε
Τι υπολογιστή έχεις; Μήπως έχει ενσωματωμένη GPU που μπορεί να σε κρατήσει για λίγο καιρό;
Αυτή τη στιγμή, ακόμη και οι χειρότερες διακριτές κάρτες κοστίζουν ακριβότερα απ' όσο όταν κυκλοφόρησαν, πριν αρκετά χρόνια.
Εάν οι ανάγκες σου δεν χρειάζονται 3D, πάρε τη φτηνότερη που θα βρεις.
 
Last edited by a moderator:

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
δεν εχει η motherboard εξοδο εικονας... παω σπιτι και ενημερωνω !
Τι υπολογιστή έχεις; Μήπως έχει ενσωματωμένη GPU που μπορεί να σε κρατήσει για λίγο καιρό;
Αυτή τη στιγμή, ακόμη και οι χειρότερες διακριτές κάρτες κοστίζουν ακριβότερα απ' όσο όταν κυκλοφόρησαν, πριν αρκετά χρόνια.
Εάν η ανάγκες σου δεν χρειάζονται 3D, πάρε τη φτηνότερη που θα βρεις.
βυζια να δειχνει και τιποτα αλλο δεν με νοιαζει !!!
 


D

Deleted member 35

Guest
Επειδή το κουτί μου είναι δεκαετίας τα φουρφουρια έχουν αρχίσει να τα παίζουν. Σκέφτομαι να τα αλλάξω και μιας που η μητρική μου έχει μόνο 4pin να βάλω κάτι σύγχρονο ώστε να έχω αυτόματο έλεγχο στροφών.

Έχω μείνει απίστευτα ευχαριστημένος από τη noctua και σκέφτομαι την https://www.skroutz.gr/s/4929153/Noctua-NF-S12B-redux-1200-PWM.html

Τι άποψη έχετε;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Επειδή το κουτί μου είναι δεκαετίας τα φουρφουρια έχουν αρχίσει να τα παίζουν. Σκέφτομαι να τα αλλάξω και μιας που η μητρική μου έχει μόνο 4pin να βάλω κάτι σύγχρονο ώστε να έχω αυτόματο έλεγχο στροφών.

Έχω μείνει απίστευτα ευχαριστημένος από τη noctua και σκέφτομαι την https://www.skroutz.gr/s/4929153/Noctua-NF-S12B-redux-1200-PWM.html

Τι άποψη έχετε;
Εάν δεν σε πειράζει η τιμή, είναι πολύ καλός ανεμιστήρας.
Προσωπικά θα κοιτούσα σε κάτι πιο ταπεινό, με πολύ καλή απόδοση/τιμή:
 

D

Deleted member 35

Guest
Διάβασα τα σχόλια και τον συστήνουν. Ανησυχώ για τη διάρκεια. Ο υπολογιστής δεν κλείνει κυριολεκτικά ποτέ. Δεν έχω σκοπό να αλλάξω κουτί. Έχω το coolemaster cm690 V2 και είναι εξαιρετικό. Οκ του λείπουν οι σύγχρονες usb3 από μπροστά αλλά Κλάιν.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Διάβασα τα σχόλια και τον συστήνουν. Ανησυχώ για τη διάρκεια. Ο υπολογιστής δεν κλείνει κυριολεκτικά ποτέ. Δεν έχω σκοπό να αλλάξω κουτί. Έχω το coolemaster cm690 V2 και είναι εξαιρετικό. Οκ του λείπουν οι σύγχρονες usb3 από μπροστά αλλά Κλάιν.
Οι Arctic έχουν 10 χρόνια εγγύηση ;)
 



D

Deleted member 35

Guest
Καθώς έψαχνα στο skroutz βρήκα και το kit αναβάθμισης της noctua nh-d14 που έχω σε AM4. Οπότε θα κάνω ένα καλό "χειρουργείο" όταν έρθουν. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το πώς θα καθαρίσω την ψυκτρα. Από το 2014 μέχρι το Γενάρη δούλευε στο max.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Καθώς έψαχνα στο skroutz βρήκα και το kit αναβάθμισης της noctua nh-d14 που έχω σε AM4. Οπότε θα κάνω ένα καλό "χειρουργείο" όταν έρθουν. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το πώς θα καθαρίσω την ψυκτρα. Από το 2014 μέχρι το Γενάρη δούλευε στο max.
Εάν έχει μαζέψει σκόνες/χνούδι, με λίγο πεπιεσμένο αέρα θα πρέπει να γίνει σχεδόν καινούργια. Εάν θέλεις να αφαιρέσεις την θερμοαγώγιμη για να να βάλεις νέα, χαρτί κουζίνας με λίγο οινόπνευμα αρκεί (ισοπροπυλική ή αιθανόλη).
 

D

Deleted member 35

Guest
Βασικά έχει τόση μπιχλα που θυμίζει βιομηχανική εγκατάσταση. Και ο προηγούμενος επεξεργαστής είναι κολλημένος από κάτω. Δεν έκανα καν τον κόπο να τον βγάλω. Θα καθίσω να τον καθαρίσω στα πτερύγια με κάποιο κορδόνι.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Καθώς έψαχνα στο skroutz βρήκα και το kit αναβάθμισης της noctua nh-d14 που έχω σε AM4. Οπότε θα κάνω ένα καλό "χειρουργείο" όταν έρθουν. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το πώς θα καθαρίσω την ψυκτρα. Από το 2014 μέχρι το Γενάρη δούλευε στο max.
Βασικά τα δίνει και τζάμπα τα κιτ η Noctua, ένα mail στέλνεις με απόδειξη αγοράς της ψύκτρας και της μητρικής ή επεξεργαστή με νέο socket/cooler mounting και σου στέλνει το κατάλληλο κιτ.
Για το μέλλον αυτά, η ψύκτρα σου μπορεί να βγάλει παραπάνω διάρκεια ζωής και από εμάς, η Noctua βγάζει νέα brackets για κάθε νέο CPU socket και μοιράζει απλόχερα, αυτό είναι support :)

Βασικά έχει τόση μπιχλα που θυμίζει βιομηχανική εγκατάσταση. Και ο προηγούμενος επεξεργαστής είναι κολλημένος από κάτω. Δεν έκανα καν τον κόπο να τον βγάλω. Θα καθίσω να τον καθαρίσω στα πτερύγια με κάποιο κορδόνι.
Ανάβεις το PC, του τρέχεις λίγο Prime95 (www.mersenne.org) @ just stress testing -> small FFTs για κανένα 5λεπτο.
Θα ανεβάσει κάργα θερμοκρασία, η πάστα (θερμοαγώγιμη μεταξύ επεξεργαστή και ψύκτρας) θα "υγροποιηθεί"... κλείνεις PC, αμέσως κουνάς (rorate) λίγο λίγο αριστερά δεξιά την ψύκτρα, θα σπάσει το bond και θα βγεί εύκολα δίχως προβλήματα :)
 

D

Deleted member 35

Guest
Το είχα ψάξει τότε που αναβάθμισα αλλά ήταν μέσα στην καραντίνα το Γενάρη και δε το προχώρησα.

Το δεύτερο σκηνικό δεν παίζει. Ο παλιός υπολογιστής έχει πάρει το δρόμο του στο πατάρι. Θα προσπαθήσω με άλλο τρόπο θέρμανσης.
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
υπάρχει φθηνό router που να έχει OpenVPN server ;
(και να είναι εύκολος στο σετάρισμα; ο server εννοώ)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Όταν λες φθηνό, προσδιόρισε το φθηνό.
Επίσης, πόσοι χρήστες θα μπαίνουν ταυτόχρονα, και τι απαιτήσεις έχεις σε επιδόσεις ?
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
φθηνό εννοώ πολύ λιγότερο από 200-250 ευρώ που θα κοστίσει ένα miniPC ή APU που θα τρέχει OpnSense ή Sophos

απαιτήσεις ελάχιστες, 1 χρήστης περιστασιακά
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Για τόσο μικρή χρήση, Raspberry Pi.
είμαι ψιλοάσχετος και η παρουσία μίας θύρας δικτύου με μπερδεύει,
θα ήθελα κάτι απλό που να μπει πίσω από το speedport του OTE (με passthrough) και στο οποίο να μπορώ να συνδεθώ με VPN για να κάνω backups από το NAS μου,
μάλλον πρέπει να βρω άλλη λύση
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top