Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Εκτός του ότι μπορείς να στήσεις VPN με την μία θύρα, εάν νιώθεις πιο άνετα, μπορείς να προσθέσεις ένα USB-Ethernet dongle (ή να χρησιμοποιήσεις WiFi ως δεύτερο δίκτυο, αλλά δεν το προτείνω).
Διαφορετικά, το φτηνότερο ρουτεράκι που μπορώ να σκεφτώ και υποστηρίζει OpenVPN είναι το Edgerouter ER-X. Νομίζω πάντως ότι είναι χειρότερη επιλογή για τη χρήση που θέλεις.
Το NAS σου δεν μπορεί να τρέξει το ίδιο VPN server?
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Εκτός του ότι μπορείς να στήσεις VPN με την μία θύρα, εάν νιώθεις πιο άνετα, μπορείς να προσθέσεις ένα USB-Ethernet dongle (ή να χρησιμοποιήσεις WiFi ως δεύτερο δίκτυο, αλλά δεν το προτείνω).
Διαφορετικά, το φτηνότερο ρουτεράκι που μπορώ να σκεφτώ και υποστηρίζει OpenVPN είναι το Edgerouter ER-X. Νομίζω πάντως ότι είναι χειρότερη επιλογή για τη χρήση που θέλεις.
Το NAS σου δεν μπορεί να τρέξει το ίδιο VPN server?
το NAS μπορεί,
απλά όπως είπα είμαι ψιλοάσχετος.
και νοιώθω πιο άνετα να το έχω απομονωσμένο πίσω από ένα ρούτερ, από το να κάνω port forwarding,
αλλά μάλλον αυτή είναι η πιο απλή λύση
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
το NAS μπορεί,
απλά όπως είπα είμαι ψιλοάσχετος.
και νοιώθω πιο άνετα να το έχω απομονωσμένο πίσω από ένα ρούτερ, από το να κάνω port forwarding,
αλλά μάλλον αυτή είναι η πιο απλή λύση
Βάλε ένα port περίεργο στο ssh (ή sftp ή ότι...) στο NAS, κλείσε το login με password και επέτρεψε μόνο με κλειδί, κάνε και ένα port forwarding στο router (ιδανικά να επιτρέπει μόνο το IP του απομακρυσμένου client...) και κάνε τη δουλειά σου όμορφα και απλά...
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Βάλε ένα port περίεργο στο ssh (ή sftp ή ότι...) στο NAS, κλείσε το login με password και επέτρεψε μόνο με κλειδί, κάνε και ένα port forwarding στο router (ιδανικά να επιτρέπει μόνο το IP του απομακρυσμένου client...) και κάνε τη δουλειά σου όμορφα και απλά...
έχεις δίκιο. αυτή είναι η φθηνότερη λύση χωρίς επιπλέον συσκευές,
απλά θέλει ένα minimum setup από μέρους μου (αυτά που περιγράφεις, πχ IP του client που θα είναι dynamic)

απλά καλοέμαθα έχοντας στο σπίτι στημένο ένα Sophos firewall router, όπου ο OpenVPN server ήταν θέμα λίγων κλικ (συμπεριλαμβανομένων dynDNS, firewall rules, client certificates κλπ) και σκεφτόμουν μήπως υπήρχε ανάλογα απλή λύση σε router του εμπορίου
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καληmέρα Προσπαθώ να ενεργοποιήσω την κοινή χρήση, αλλά ενώ τικάρω το τετραγωνάκι και πατάω αποθήκευση , μετά που το ελέγχω, ξαναβγαζει ατικάριστο Καμμιά ιδέα;;
 

D

Deleted member 35

Guest
Τελικά τα φουρφούρια ήρθαν με μια εβδομάδα καθυστέρηση. Τις επόμενες ημέρες περιμένω και ένα WD 8TB Gold για να παροπλίσω 2 αρχαίους δίσκους που έχω και θα κάνω μια και καλή το χειρουργείο.

Για λίγο καιρό θα φύγει η κάψα. Επόμενο βήμα η οθόνη και αλλαγή του κυρίως δίσκου σε M2 NVME στα 2TB. Αυτά βέβαια θα περιμένουν καθώς δεν συντρέχει άμεσος λόγος.
 

D

Deleted member 35

Guest
Ηρέμησε για τα καλά ο υπολογιστής. Αραιά και που ίσως ακούγεται το γουργούρισμα από τους 2 μηχανικούς που έχω. Γενικά όμως έφυγε η μεγάλη φασαρία. 10+ χρόνια συνεχούς λειτουργίας είναι αυτά. Η μεταφορά δεδομένων συνεχίζεται ακάθεκτη από το πρωί και θα τελειώσει αύριο. Έχω αφήσει τους 2 παλιούς δίσκους για το τέλος καθώς είναι δεκαετίας και θέλω να τους ελέγχω μήπως παρουσιαστεί πρόβλημα στη μεταφορά. Μέχρι στιγμής δεν είχε παρουσιαστεί κάποιο θέμα αλλά η ηλικία δεν παύει να είναι μεγάλη.

Άντε και με SSD στο μέλλον για πλήρη ησυχία και full ταχύτητα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Παιδιά βοήθεια. Το θέμα είναι με το network discovery σε windows 11. Fresh install - fresh drivers.

Ποιο είναι το πρόβλημα.

Όταν ανοίξω το network βλέπω όλες τις συσκευές όλα τα pc όλα τα printer εκτός από το ίδιο το pc. Φυσικά ότι έχει σχέση με discovery - sharing είναι ενεργά.

Τα παρακάτω services είναι στο auto

DNS Client, Function Discovery Resource Publication, SSDP Discovery, and UPnP Device Host

Όταν πάω στα services και κάνω restart το Function Discovery Resource Publication εμφανίζεται. Όταν κλείσω το φάκελο και τον ανοίξω χάνεται.

Στα υπόλοιπα pc φαίνεται κανονικά.

Στα 10 είχα λύσει το πρόβλημα με 2 task.

Μόλις κάνεις login να κάνει restart to service. Στα 11 δε δουλεύει.

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα task με το οποίο να κάνει restart το service μόλις ανοίγει ο φάκελος.

Καμία ιδέα πώς να το εφαρμόσω.

Το triger ποιο να είναι? Στα γρήγορα δε βρήκα κάτι σε open folder
 

D

Deleted member 35

Guest
Επανέρχομαι με θέμα θορύβου από δίσκο. Έβαλα πάνω τον WD Gold και κάνει σαν τρακτέρ όταν διαβάζεται. Όχι όμως σε τυχαία αναπαραγωγή αλλά όταν σκανάρεται από το AV ή το πρόγραμμα μουσικής. Δεν έχει παρουσιαστεί σφάλμα καθώς το ελέγχω από το Foobar2000 που έχει log για τέτοιες περιπτώσεις. Όλο τον υπόλοιπο καιρό είναι αθόρυβος. Αλλά 2-3 φορές τη μέρα μου σπάει τα @@. Σήμερα το πρωί άνοιξα το κουτί και τον έσφιξα με βίδες πάνω στο φατνίο αλλά δυστυχώς κάνει το ίδιο. Το άσχημο είναι πως τα λαστιχάκια που είχαν τα φατνία έχουν φαγωθεί λόγω πολυκαιρίας.
 

D

Deleted member 35

Guest
Μη χέσω τον αέρα μου μέσα. Τελικά δεν είχε θέμα ο δίσκος. :headbang:

Ενώ πριν ένα μήνα άλλαξα όλα τα ανεμιστηράκια τώρα πάλι κάτι συντονίζει. Δεν είναι η σκόνη βέβαια. Προφανώς έχει διαλυθεί όλο το κουτί και στην μετακίνηση κάτι κουνήθηκε και συντονίζει. Με ένα ελαφρύ χτύπημα επανέρχεται αλλά λίγο μετά αρχίζει πάλι.

Όχι τίποτε άλλο αλλά βαριέμαι ελεεινά το όλο χτίσιμο από την αρχή σε νέο κουτί.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ξέρει κανείς κάποιο φθηνό router που να έχει Open VPN server;
που να στήνεται εύκολα μέσω GUI οπότε μάλλον αφήνουμε Mikrotik εκτός.

Πιθανώς να μην υπάρχει, αλλά ρωτάω μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ξέρει κανείς κάποιο φθηνό router που να έχει Open VPN server;
που να στήνεται εύκολα μέσω GUI οπότε μάλλον αφήνουμε Mikrotik εκτός.

Πιθανώς να μην υπάρχει, αλλά ρωτάω μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι.
Raspberry Pi πίσω από ρούτερ; Και το Mikrotik δεν είναι δύσκολο στο στήσιμο, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα φτηνό και το OpenVPN του είναι... μέτριο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Σήμερα το πρωί άνοιξα το κουτί και τον έσφιξα με βίδες πάνω στο φατνίο αλλά δυστυχώς κάνει το ίδιο.
'Επρεπε να κάνεις το αντίστροφο, αλλά αφού είναι φαγωμένες οι φλάντζες, βάλε τον σε ένα τέτοιο. Κυκλοφορεί και παραλλαγή του από την Icybox. Η όλη κατασκευή είναι ελαστικά αναρτημένη στα πλευρικά bracket που βιδώνονται στο φατνίο. Οι παλιοί WD gold είναι θορυβώδεις, αλλά με ποιότητα κατασκευής εξαιρετική. Ο συντονισμός της λαμαρίνας οφείλεται σε δίσκο που δεν είναι τελείως ζυγοσταθμισμένος. Μπορεί να είναι κάποιος τέτοιος gold, μπορεί να είναι κάποιος άλλος. Δηλαδή, άλλο πράγμα είναι το από κατασκευής θορυβώδες actuator, και άλλο πράγμα τα μη ζυγοσταθμισμένα πλατώ.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Raspberry Pi πίσω από ρούτερ; Και το Mikrotik δεν είναι δύσκολο στο στήσιμο, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα φτηνό και το OpenVPN του είναι... μέτριο.
καλή ιδέα το RPi, δεν το είχα σκεφτεί,
αν και θα προτιμούσα να το τρέξω σε router για να μην ανοίξω πόρτες στο υπάρχον router

αυτό που θέλω να κάνω είναι να στήσω ένα φθηνό μηχανάκι στο σπίτι της μάνας μου στην επαρχία,
για να παίρνω αυτόματα offsite backups του NAS
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Επίσης, δες κι αυτό. Φαντάζει πρωτόγονη λύση, αλλά το λαστιχένιο frame θα φέρει αποτέλεσμα. Το κολλάς στον πάτο του κουτιού, φοράς το δίσκο μέσα κι άστον να κλαίει και να οδύρεται...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
καλή ιδέα το RPi, δεν το είχα σκεφτεί,
αν και θα προτιμούσα να το τρέξω σε router για να μην ανοίξω πόρτες στο υπάρχον router

αυτό που θέλω να κάνω είναι να στήσω ένα φθηνό μηχανάκι στο σπίτι της μάνας μου στην επαρχία,
για να παίρνω αυτόματα offsite backups του NAS
Πάνω στο NAS δεν βολεύει να στήσεις VPN, μια και το έχεις ήδη;
 

D

Deleted member 35

Guest
@Costas Coyias μάλλον γλιτώσαμε από το δίσκο. Το πιο πιθανό είναι το κουτί και οι συντονισμοί του. Πχ στο πάνω μέρος μάλλον έχει σπάσει το κλιψάκι που το κρατάει. Τώρα θα το παρακολουθήσω.

Αυτό με τη θήκη σιλικόνης έχει ενδιαφέρον. Αλλά φοβάμαι τις θερμοκρασίες.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Πάνω στο NAS δεν βολεύει να στήσεις VPN, μια και το έχεις ήδη;
Στο σπίτι έχω ήδη VPN server που τρέχει σε Sophos XG firewall που είναι και το router μου.

θα ήθελα να έχω ένα μηχανάκι στο σπίτι της μάνας μου στο οποίο να συνδέομαι ως client μέσω Open VPN.
Μπορεί να γίνει και με το υπάρχον set-up αλλά ξεπερνάει τις γνώσεις μου και τις δυνατότητές μου.

Το επεξεργάζομαι και ίσως είμαι κοντά σε άλλη λύση.

Ευχαριστώ!
 

D

Deleted member 35

Guest
Σήμερα το έψαξα καλύτερα. Τελικά συντονίζει το καπάκι. Δυστυχώς στην προσπάθεια μου να το αφαιρέσω έσπασα το κλιψάκι. Ελάχιστα να το κουνήσω σταματάει. Θα κάνω κάποια στιγμή πατέντα με μονωτική;;; Ή κάτι τέτοιο.

Δε θέλω να αγοράσω νέο κουτί καθώς το υπάρχων είναι σχετικά καλό και σχετικά ευρύχωρο.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Εγω στο δικο μου το εγω βγαλει τελειως και ηρεμησα Δουλευει 3 χρονια περιπου μια χαρα
Μηπως προερχετε απο το τροφοδοτικο?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top