Μουντος ηχος στο δεξι καναλι του Marantz

Μηνύματα
26
Reaction score
14
Καλημερα,
αγορασα προσφατα καινουργιο δικαναλο ενισχυτη Marantz του κουτιου.
Παρατηρησα οτι ο ηχος απο το δεξι καναλι ειναι πιο μουντος, πιο χαμηλος, ειδικα στις μεσαιες συχνοτητες (vocals, πιατινια). Αφου πειραματιστηκα, απομονωσα οτι ειναι προβλημα στον ενισχυτη και οχι σε καλωδια/ηχεια/dac.
Το πηγα για σερβις, μου απαντησαν οτι ηθελε ρυθμιση ενα τριμερακι το οποιο δεν ειχε ρυθμιστει σωστα απο το εργοστασιο :/. Το πηρα λοιπον, το ξαναδοκιμαζω, και βλεπω οτι ναι μεν εχει βελτιωθει ο ηχος, αλλα και παλι παρατηρω μια μικρη μουνταδα σε σχεση με το αριστερο καναλι.
Το ερωτημα μου ειναι ειναι λογικη η εξηγηση που μου εδωσαν? Και γιατι δε διορθωθηκε εντελως το προβλημα? Μηπως να μιλουσα με τη μανα αντιπροσωπεια?
Το θεμα ειναι οτι περασε ενας μηνας για να ασχοληθω με το θεμα οποτε θεμα αντικαταστασης στη πρωτη βδομαδα δε παιζει
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Καλημερα,
αγορασα προσφατα καινουργιο δικαναλο ενισχυτη Marantz του κουτιου.
Παρατηρησα οτι ο ηχος απο το δεξι καναλι ειναι πιο μουντος, πιο χαμηλος, ειδικα στις μεσαιες συχνοτητες (vocals, πιατινια). Αφου πειραματιστηκα, απομονωσα οτι ειναι προβλημα στον ενισχυτη και οχι σε καλωδια/ηχεια/dac.
Το πηγα για σερβις, μου απαντησαν οτι ηθελε ρυθμιση ενα τριμερακι το οποιο δεν ειχε ρυθμιστει σωστα απο το εργοστασιο :/. Το πηρα λοιπον, το ξαναδοκιμαζω, και βλεπω οτι ναι μεν εχει βελτιωθει ο ηχος, αλλα και παλι παρατηρω μια μικρη μουνταδα σε σχεση με το αριστερο καναλι.
Το ερωτημα μου ειναι ειναι λογικη η εξηγηση που μου εδωσαν? Και γιατι δε διορθωθηκε εντελως το προβλημα? Μηπως να μιλουσα με τη μανα αντιπροσωπεια?
Το θεμα ειναι οτι περασε ενας μηνας για να ασχοληθω με το θεμα οποτε θεμα αντικαταστασης στη πρωτη βδομαδα δε παιζει
εννοείται μιλάς πάντα με την αντιπροσωπία πρώτα πριν κάνεις οτιδήποτε!!
σε ποιο σέρβις το πήγες?
ενημέρωσε τους όπως και να χει.....είναι καινούριο μηχάνημα....έχει εγγυήσεις
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Το τριμεράκι που ρύθμισαν προφανώς είναι αυτό που ρυθμίζει το ρεύμα ηρεμίας του καναλιού, αν δεν είναι και στα δύο κανάλια το ρεύμα ηρεμίας το ίδιο τότε είναι λογικό να ακούγεται το ένα διαφορετικά από το άλλο.
Το σύμπτωμα που περιγράφεις είναι χαρακτηριστικό λανθασμένης ρύθμισης του ρεύματος ηρεμίας.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
14
εννοειται μιλησα με την αντιπροσωπεια και με κατευθυνε στο επισημο σερβις της.
απλα αναρωτιεμαι ποσο πειστικη ηταν η απαντηση οτι ειναι ενα απλο ρυθμισμα σε ενα τριμερακι
Το κάνει και με μονοφωνικό αρχείο;
ολα μου τα τεστς γινονται με mono tracks
 
  • Like
Reactions: ika

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Να το πας πάλι και να ζητήσεις να ρυθμίσουν σωστά το ρεύμα ηρεμίας και στα δύο κανάλια, σε περίπτωση που πάλι δεν κρατήσει την ρύθμιση ίσως κάποιο από τα δύο τρίμερ είναι χαλαρό ή ελαττωματικό, ειδικά αν έχει κάποιο φθηνιαρικο τρίμερ μιας στροφής αντί για πολύστροφο είναι πολύ εύκολο να απορυθμιστεί ακόμα και κατά την μεταφορά στο σπίτι.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Σε πρόσφατη κατασκευή ενισχυτή για κάποιο λόγο άφησα στην μέση την ρύθμιση του bias με αποτέλεσμα να ξεχάσω εντελώς το ένα κανάλι, όταν δοκίμασα τον ενισχυτή έπαιζε ακριβώς όπως περιγράφει το παιδί παραπάνω.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Το χαμηλό Bias μπορεί να οδηγήσει , που δεν το κάνει δλδ , αλλά λέμε, σε αυξημένη TIM . Παραμόρφωση μετάβασης.
Αυτή είναι η παραμόρφωση που επέρχεται όταν ξεκινά να άγει ο ημιαγωγός από την πρότερη κατάσταση που δεν άγει.
Αυτό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως μουντός ήχος , αλλά περισσότερο ως παραμορφωμένος.
Είναι αυτό που θα εισπράξει ο ακροατής σαν ππρρ ππρρ στο μπάσο , σαν να έχει ας πούμε σκισμένη ανάρτηση.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
14
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Σιγουρα δεν υπηρχε παραμορφωση προ σερβις. Απλα επαιζε λιγο πιο χαμηλα το δεξι καναλι. Αποτελεσμα αυτου να μοιαζει μουντος ο ηχος συνολικα σε σχεση με το αριστερο καναλι.
Μετα το σερβις εχει βελτιωθει η διαφορα εντασης στα δυο ηχεια, αλλα και παλι με μια πιο λεπτομερη ακροαση και βαζοντας παντα μονοφωνικη μουσικη, παρατηρεις οτι το δεξι ειναι οχι τοσο bright οσο το αριστερο στις μεσαιες συχνοτητες.
Απλα ειναι κριμα καινουργιο μηχανημα να με ταλαιπωρει με το καλημερα :idk:
 

ika

News
Μηνύματα
13.748
Reaction score
12.818
Αν αλλάξεις τα ηχεία μεταξύ τους, το πρόβλημα παραμένει στο δεξί κανάλι;
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Ελεγξε τα ηχεία σου πρώτα , βάλτα στην μέση του δωματίου , δίπλα δίπλα και μόνο τότε με μονοφωνικό σήμα κάνε μπάλανς να δείς αν παίζουν το ίδιο.
Μετά ασχολείσαι με τον ενισχυτή.
Πολλές φορές ο χώρος παίζει παιχνίδια που δεν φανταζόμαστε.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλημερα,
αγορασα προσφατα καινουργιο δικαναλο ενισχυτη Marantz του κουτιου.
Παρατηρησα οτι ο ηχος απο το δεξι καναλι ειναι πιο μουντος, πιο χαμηλος, ειδικα στις μεσαιες συχνοτητες (vocals, πιατινια). Αφου πειραματιστηκα, απομονωσα οτι ειναι προβλημα στον ενισχυτη και οχι σε καλωδια/ηχεια/dac.
Το πηγα για σερβις, μου απαντησαν οτι ηθελε ρυθμιση ενα τριμερακι το οποιο δεν ειχε ρυθμιστει σωστα απο το εργοστασιο :/. Το πηρα λοιπον, το ξαναδοκιμαζω, και βλεπω οτι ναι μεν εχει βελτιωθει ο ηχος, αλλα και παλι παρατηρω μια μικρη μουνταδα σε σχεση με το αριστερο καναλι.
Το ερωτημα μου ειναι ειναι λογικη η εξηγηση που μου εδωσαν? Και γιατι δε διορθωθηκε εντελως το προβλημα? Μηπως να μιλουσα με τη μανα αντιπροσωπεια?
Το θεμα ειναι οτι περασε ενας μηνας για να ασχοληθω με το θεμα οποτε θεμα αντικαταστασης στη πρωτη βδομαδα δε παιζει
Απαίτησε αλλαγή να ξεμπερδεύεις. Αλλιώς το "σαράκι" θα σε φάει....
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Συμφωνώ απόλυτα.
Και ολοσωστα να παίζουν και τα δύο, πάντα θα το ακούς στραβά.
Εκτως αν δει μετρήσεις του μηχανήματος, όπου αν είναι σωστές, θα τα ξεχάσει όλα. Λεω εγώ τώρα.
 




Μηνύματα
26
Reaction score
14
Το πιο κουλο ειναι οτι οταν στις πρωτες δοκιμες ειχα δοκιμασει να αντιστρεψω τα καναλια μεταξυ τους, ειχα παρατηρησει οτι δε μεταφεροταν το προβλημα στο αλλο ηχειο! Σα να εστρωνε ο ηχος απο πλευρας ισορροπιας μεταξυ των δυο ηχειων. Δε μπορω να το εξηγησω με τιποτα αυτο.
Δοκιμασα μαλιστα τον ενισχυτη με αλλα ηχεια και ειχα ακριβως την ιδια συμπεριφορα, αρα το προβλημα ηταν ο ενισχυτης , οπως και αποδειχτηκε..
Μετα το σερβις υπαρχει σαφης βελτιωση στο ηχειο αλλα και παλι κατι κατι δε μαρεσει.
Θα ξαναμιλησω με σερβις αντιπροσωπεια και ισως απαιτησω αλλαγη, αλλιως θα με τρωει για μια ζωη το σαρακι
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Απαίτησε οπωσδήποτε αλλαγή προϊόντος με καινούργιο!!!
Αλλιώς, θα τον "παντρευτείς"!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top