Μουσικη Βιομηχανια: Τζιρος, Τασεις, Συνηθειες κ.α.

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... η μουσικη βιομηχανια ειναι αυτη που φτιαχνει απο δισκους....μεχρι λαιφασταιλζ ?...ε δεν ειναι και τοσο μουσικη τελικα... 🐒
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
... η μουσικη βιομηχανια ειναι αυτη που φτιαχνει απο δισκους....μεχρι λαιφασταιλζ ?...ε δεν ειναι και τοσο μουσικη τελικα... 🐒
Μα γιαί το λές αυτό ? Κοίτα πως ο άγριος ροκάς εδω, είναι συνεπής με το λαφστάιλ απο τη διακόσμηση του σπιτιού του.
Ε, ρε Λέμι χά χά.

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
τριζουν τα κοκκαλα του τραγουδιστη.. που εμενε σε αυτη τη τρογλη.. 🐒
(αν και σουιτα ξενοδοχειου μου μοιαζει στο παραπανω βιντεο)
-> οι (ροκ 'η και ποπ) σταρζ δεν με απασχολει που μενουν και ποια ειναι η περιουσια τους, αλλα ειναι το κοινο που τρωει το τυρι και δε βλεπει τη φαρσα/φακα.
τα εχουν υποδειξει η μεγαλητερη μπαντα ολων των εποχων ολα αυτα αλλωστε:

στη ποπ εχουμε αναφερθει και παλαιοτερα εδω
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
τριζουν τα κοκκαλα του τραγουδιστη.. που εμενε σε αυτη τη τρογλη.. 🐒
(αν και σουιτα ξενοδοχειου μου μοιαζει στο παραπανω βιντεο)
-> οι (ροκ 'η και ποπ) σταρζ δεν με απασχολει που μενουν και ποια ειναι η περιουσια τους, αλλα ειναι το κοινο που τρωει το τυρι και δε βλεπει τη φαρσα/φακα.
τα εχουν υποδειξει η μεγαλητερη μπαντα ολων των εποχων ολα αυτα αλλωστε:

στη ποπ εχουμε αναφερθει και παλαιοτερα εδω
μπα το κανονικό του σπίτι είναι, αυτό που δείχνεις είναι το εξοχικό του. Έχει πολλά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
που να το κσερω... δεν ειμαι ceo σε μεγαλη δισκοφαρσικη... το δικο μου λειμπελ ειναι diy... 🙈🙉🙊
see no good hear no good say no good records...
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... βαζω ... και δε βγαζω μια.. μονο μεσα μπαινω... θελει τεχνη αυτο - το ταλεντο ειναι εμφυτο.....χαχααα... 🐒
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
βασιζονται στο γεγονος οτι ειμαστε αντεγκραου... και οτι δε κσερουμε εγγλέζικα... τρεμετε μη βγω στο κλαρι....εεεε στο γυαλιιι ... 🐒
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
απο στοιχεια του 2010 οταν ακομη το σιντι ηταν στα πανω του.
λοιπον απο τα 15,90 ευρω που κοστιζει για παραδειγμα ενα σιντι ποσα πανε στον καλλιτεχνη?
Screenshot 2021-10-08 at 16-52-46 bvmi-2010-jahrbuch-musikindustrie-in-zahlen-epaper pdf.png
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
καποια ακομη στοιχεια απο το μακρινο 2010 για τα γερμανικα νοικοκυρια και τον εξοπλισμο που ηδη υπηρχε στο σπιτι. Το σαραουντ ειναι ιδιαιτερα αγαπητο στις ηλικιες 30-39 οπου το 30% αυτης της ηλικιακης ομαδας διαθετει τουλαχιστον ενα πολυκαναλο ηχοσυστημα

1633706100694.png
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
η εξαυλοποίηση (…αν δεν υπάρχει τέτοια λέξη, ...χμ… υπάρχει τώρα :)) της κουλτούρας, έχει αρχίσει εδώ και δεκαετίες και δεν νομίζω ότι θα σταματήσει τώρα. γραπτός λόγος, μουσική, φωτογραφία, κτλ κτλ.
έτσι κι αλλιώς, η μουσική σαν καταναλωτικό προϊόν υφίσταται σχεδόν 6 δεκαετίες, όχι παραπάνω, και δύσκολα να περάσει τις 7.

άποψη (1)
από τον δίσκο (CD, κασέτα) και μόνο, πολλοί λίγοι καταφέρνουν σημαντικό εισόδημα. αν εξαιρέσουμε τους "εμπορικούς" (από Led Zeppelin μέχρι Beyonce) οι οποίοι βέβαια χρειάζονται μια ολόκληρη βιομηχανία να τους σπρώχνει (πολλούς από αυτούς για χρόνια ατέλειωτα).
Στην Ελλάδα έχουμε μια τελείως περίεργη άποψη για το τι σημαίνει "εμπορικός" αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

άποψη (2)
αυτό που δείχνει το graph (στην πρωτη σελιδα), είναι ότι ο καταναλωτής σήμερα ως επί το πλείστον αγοράζει μουσική με το "κιλό". Π.χ. spotify. Δηλαδή Παίξε μου κάτι, ότι να ναι, αρκεί να ταιριάζει στο mood. (δεν το λέω υποτιμητικά αυτο)
Από την άλλη όμως, με τα διάφορα online services έχουμε μια απόλυτη ελευθερία έκφρασης - ο καθένας (σχεδόν) μπορεί να ηχογραφήσει και να κάνει upload. Μέσα στην αναρίθμητη unedited πολυλογία όμως υπάρχουν και απίθανες νέες διαδρομές.
Βασικά σε σύγκριση με την εποχή του υλικού προϊόντος (στα eighties ολος ο κοσμος ακουγε duran duran!!) θα έλεγα ότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερο εύρος ακρόασης σημερα.

άποψη (3)
το High Fidelity δεν έχει να κάνει τίποτα με το υλικό. Πρόσφατες digital releases πραγματικα κόβουν την αναπνοή. Καμιά σύγκριση με Βινύλιο / CD.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top