Μου κρυπτογραφήθηκαν όλα τα αρχεία από ίο... (???)

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Κατέβασα ένα προγραμματάκι,ντεμεκ "you tube downloader" αλλά ήταν κακόβουλο λογισμικό και μου έχει κρυπτογραφήσει όλα τα αρχεία (κείμενα,εικόνες,βίντεο κτλ).Κάπου είχε και ένα αρχείο read me και ζητάει λεφτά για να μου δώσει κλειδί αποκρυπτογράφησης κτλ κτλ. Τι μπορώ να κάνω???
Όλα έχουν κατάληξη ".maas" και παράλληλα ανοίγουν διαρκώς διαφημίσεις και πορνοσελίδες τύπου manga-hentai...
 


ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Κάποιο από αυτά



μήπως βοηθήσει να λυθεί
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αρχικά, σταμάτα να χρησμοποιείς τον υπολογιστή, μη κάνεις τίποτα μαζί του, όσο χρησιμοποιείς τον δίσκο, διαγράφεις οριστικά τα αρχεία σου ( καθώς γράφονται πάνω τους άλλες πληροφορίες ).
Είχα δεχτεί μια τέτοια επίθεση πέρισυ, ευτυχώς σε μηχάνημα που δεν είχα σημαντικά αρχεία ( μερικές φωτογραφίες και κάποια έγγραφα σε ένα δεύτερο δίσκο ). Μέσα στο χρονικό διάστημα που έχουν στη διάθεσή τους οι χάκερς, δεν μπορούν να διαγράψουν τα αρχεία σου ( αφού στη πραγματικότητα δεν τα κλειδώνουν, αλλά τα αντικαθιστούν με τα κρυπτογραφημένα ). Αν πιάνουν τα χέρια σου, βάζεις τον δίσκο σου σε ένα μηχάνημα που δεν έχει σημαντικά αρχεία ( για τον κίνδυνο μετάδοσης, αν και δεν μεταδόθηκε στη δική μου περίπτωση ) και εγκαθιστάς ένα καλό πρόγραμμα file recovery. Κάνεις scan για όλους τους τύπους αρχείων, το αφήνεις να κάνει πλήρη αναζήτηση και μετά επαναφέρεις τα αρχεία σου, κατά προτίμηση σε ένα άλλο πρόχειρο δίσκο. Στη συνέχεια και αφού σιγουρευτείς ότι έχεις ανακτήσει όλα ( ή τα περισσότερα ) τα αρχεία σου, κάνεις φορμάτ στον δίσκο που δέχτηκε την επίθεση και περνάς λειτουργικό απο την αρχή.
Και αφού τα κάνεις όλα αυτά, ψάξε στο google για το πως μπορείς να προστατευτείς έναντι των επιθέσεων ransomware. Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις με τις οποίες κλείνεις κάποιες τρύπες στο σύστημά σου και δεν μπορεί ο χάκερ να δει τη δομή του δικτύου σου, προκειμένου να σκανάρει πόρτες και ip''s για να σε χτυπήσει. Κάτι που λένε ότι είναι χρήσιμο, είναι να αλλάξεις τη δομή του δικτύου σου και απο το κλασικό 192.168.1.χ που βρίσκεται το router σου, να του ορίσεις μια ip που δεν συνηθίζεται, π.χ. 192.168.45.x ( άρα, όλοι οι υπολογιστές στο τοπικό σου δίκτυο θα έχουν ip's της μορφής 192.168.45.χχ )
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Κατέβασα ένα προγραμματάκι,ντεμεκ "you tube downloader" αλλά ήταν κακόβουλο λογισμικό και μου έχει κρυπτογραφήσει όλα τα αρχεία (κείμενα,εικόνες,βίντεο κτλ).Κάπου είχε και ένα αρχείο read me και ζητάει λεφτά για να μου δώσει κλειδί αποκρυπτογράφησης κτλ κτλ. Τι μπορώ να κάνω???
Όλα έχουν κατάληξη ".maas" και παράλληλα ανοίγουν διαρκώς διαφημίσεις και πορνοσελίδες τύπου manga-hentai...
Ή πληρώνεις, ή format.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Προσπάθησε με διάφορους τρόπους μπας και επαναφέρεις τίποτα και μετά Format.

Εγώ έπαθα κάτι "ανάλογο ", μου κλείδωσαν τον browser και δεν έμπαινα πουθενά. Φαντάσου είναι iMac. Όλες οι σελίδες κόκκινες. Τον έκλεισα γρήγορα. Έψαξα από το tablet για πιθανή λύση. Κατέβασα 2-3 προγράμματα στο iMac και τα έτρεξα όπως έλεγαν στις οδηγίες, βρήκε διάφορα Malwares και άλλα που τα καθάρισε. Όταν επανέφερα το μηχάνημα, έκανα backup τα πάντα και format.
 


ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πριν δύο χρόνια που συνέβη κάτι αντίστοιχο σε φίλο όσο κι αν το έψαξα η μόνη απάντηση σε ransomware ήταν αυτό που έγραψε ο @Costas Coyias . Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πάντως θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να λυθεί το πρόβλημα με φθηνές ιντερνετικές μεθόδους.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μάλλον ξέρετε καλύτερα και τα αρχεία που έχω επαναφέρει είναι αποκύημα της φαντασίας μου. :p
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μάλλον ξέρετε καλύτερα και τα αρχεία που έχω επαναφέρει είναι αποκύημα της φαντασίας μου. :p
Η σκάβεντζιν των αρχείων που έκανες δεν έχει καμία σχέση, μπορεί να γίνει μετά το φορμά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Κατέβασα ένα προγραμματάκι,ντεμεκ "you tube downloader" αλλά ήταν κακόβουλο λογισμικό
Το antivirus δεν "χτύπησε" όταν πήγες να το κατεβάσεις;

και εγκαθιστάς ένα καλό πρόγραμμα file recovery.
Όπως;
 



P

panag 505

Guest
Δοκίμασε το πιο απλό πριν οτιδήποτε. Επαναφορά σε προηγούμενη ημερομηνία, πριν από το συμβάν, συνήθως έχει επιτυχία.
 




Μηνύματα
518
Reaction score
2.340
ΤΟ έχω πάθει και εγώ πριν 3-4 χρόνια στην Εταιρεία - σε 2 υπολογιστές. Ακριβώς το ίδιο σε εικόνες, video,documents.
Παρότι το πάλεψαν απο το IT , δεν καταφέραμε τίποτα. Ευτυχώς υπήρχαν αντίγραφα - έγινε format από την αρχή.

Στην δική μας περίπτωση δεν κατεβάσαμε τίποτα - ούτε καν e-mail δεν ελάμβαναν οι υπλογιστές .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top