Μου τον μετρησε και μενα.....στο τελος σχεδον μου τον ισιωσε !

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Άμα το Fyne σου είναι ήδη υψιπερατά κροσαρισμένο στα 80 Hz με κλίση 24dB ανά οκτάβα ,τότε άσε ήσυχο το bass reflex,αφού εκτιμώ ότι αυτό πρέπει να έχει το συντονισμό του μιαν οκτάβα παρακάτω...
Thank you sir...its so kind of you kale!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Thank you sir...its so kind of you kale!
Στιγμιαίο ολίσθημα... :sneaky:

Άμα επίσης θες να μάθεις,προτιμότερο που ο dapost δεν πήγε να σου ισιώσει τελείως την απόκριση από 300 Hz και άνω τουλάχιστον.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Στιγμιαίο ολίσθημα...

Άμα επίσης θες να μάθεις,προτιμότερο που ο dapost δεν πήγε να σου ισιώσει τελείως την απόκριση από 300 Hz και άνω τουλάχιστον.
Ενταξει παραπονιαρη μου ..θα το κανω That's ...
Ενταξει παραπονιαρη μου ..θα το κανω That's ...
Γιαυτο αφησα τον Dapostino να τα κανει μονος του που εχει την γνωση ρε φιλε....το εχω γραψει πολλες φορες οτι δεν τοχω με τα μετρητικα κολπα στην πραξη οποτε μιας και ο ιδιος γνωριζει και εχουμε την ιδια Metric τα αφησα ολα επανω του νοιωθοντας σιγουρια και ειλικρινα χαιρομαι που την ειχα γιατι εκανε δουλεια και το αποτελεσμα ειλικρινεστατα εξαιρετικο(δεν εχω λογο να πω ψεματα φιλε μου).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ενταξει παραπονιαρη μου ..θα το κανω That's ...

Γιαυτο αφησα τον Dapostino να τα κανει μονος του που εχει την γνωση ρε φιλε....το εχω γραψει πολλες φορες οτι δεν τοχω με τα μετρητικα κολπα στην πραξη οποτε μιας και ο ιδιος γνωριζει και εχουμε την ιδια Metric τα αφησα ολα επανω του νοιωθοντας σιγουρια και ειλικρινα χαιρομαι που την ειχα γιατι εκανε δουλεια και το αποτελεσμα ειλικρινεστατα εξαιρετικο(δεν εχω λογο να πω ψεματα φιλε μου).
Πέρα από την πλάκα,προτού να γίνει διόρθωση το setup σου υπό τη συγκεκριμένη διευθέτηση είχε πριμάτη τονικότητα μαζί με τοπικές τονώσεις που μπορεί να κάλυπταν αντιληπτικά άλλες τοπικές βυθίσεις στις χαμηλές οκτάβες.

Θα ήταν βεβαίως ενδιαφέρον να βλέπαμε και τις τιμές RT στο χώρο ανά οκτάβα...Χωρίς να μετακινήσεις το ΄΄ιερό΄΄ μαύρο τραπεζάκι,μπορείς να δοκιμάσεις πρόχειρα με μια καρέκλα κεντρική θέση ακρόασης πιο μπροστινή από τον καναπέ.Εάν γινόταν να δοκιμάσεις και θέση sub στο μέσον της διάστασης από πλευρικό τοίχωμα θα είχαμε και περαιτέρω χρήσιμα συμπεράσματα - με νέα επίσκεψη dapost για λήψεις...
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Άμα το Fyne σου είναι ήδη υψιπερατά κροσαρισμένο στα 80 Hz με κλίση 24dB ανά οκτάβα ,τότε άσε ήσυχο το bass reflex,αφού εκτιμώ ότι αυτό πρέπει να έχει το συντονισμό του μια περίπου οκτάβα παρακάτω κοντά στα 50 Hz...
Πέρα από την πλάκα,προτού να γίνει διόρθωση το setup σου υπό τη συγκεκριμένη διευθέτηση είχε πριμάτη τονικότητα μαζί με τοπικές τονώσεις που μπορεί να κάλυπταν αντιληπτικά άλλες τοπικές βυθίσεις στις χαμηλές οκτάβες.

Θα ήταν βεβαίως ενδιαφέρον να βλέπαμε και τις τιμές RT στο χώρο ανά οκτάβα...Χωρίς να μετακινήσεις το ΄΄ιερό΄΄ μαύρο τραπεζάκι,μπορείς να δοκιμάσεις πρόχειρα με μια καρέκλα κεντρική θέση ακρόασης πιο μπροστινή από τον καναπέ.Εάν γινόταν να δοκιμάσεις και θέση sub στο μέσον της διάστασης από πλευρικό τοίχωμα θα είχαμε και περαιτέρω χρήσιμα συμπεράσματα - με νέα επίσκεψη dapost για λήψεις...
Eίναι όμως 24 db ανά οκτάβα. ? Πως έχω την αίσθηση ότι για να του αρέσει κιόλας αλλά και για να είναι downfiring προσεγμένο port θα είναι στη μέση μετάξυ 12 και 24. :)

Εαν έχει έναν κάπως πιο λιγότερο διαφανή ενισχυτή ίσως (καλύτερα) δεν καταλαβαίνει να τσιμπάνε τα υψηλά και μεσουψηλά. ? Αλλιώς μετά θέλει πολυ καλές πηγές.

Εαν τα βάλει πιο κοντά μεταξύ τους ή είναι (έτσι όπως είναι) κοντά στους πλαινούς τοίχους , δεν βοηθάει να ισορροπήσει με το να τονίζονται και τα μεσοχαμηλά ? Θα ισοορροπήσει και την αίσθηση τονισμού των μεσαιουψηλών και θα δέσει καλύτερα με το πολυ χαμηλό.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Eίναι όμως 24 db ανά οκτάβα. ? Πως έχω την αίσθηση ότι για να του αρέσει κιόλας αλλά και για να είναι downfiring προσεγμένο port θα είναι στη μέση μετάξυ 12 και 24. :)

Εαν έχει έναν κάπως πιο λιγότερο διαφανή ενισχυτή ίσως (καλύτερα) δεν καταλαβαίνει να τσιμπάνε τα υψηλά και μεσουψηλά. ? Αλλιώς μετά θέλει πολυ καλές πηγές.

Εαν τα βάλει πιο κοντά μεταξύ τους ή είναι (έτσι όπως είναι) κοντά στους πλαινούς τοίχους , δεν βοηθάει να ισορροπήσει με το να τονίζονται και τα μεσοχαμηλά ? Θα ισοορροπήσει και την αίσθηση τονισμού των μεσαιουψηλών και θα δέσει καλύτερα με το πολυ χαμηλό.
H κλίση στην οποία αναφέρομαι συναρτάται με τις παραμέτρους από το εφηρμοσμένο υψιπερατό φίλτρο στη metric...
Επί τη ευκαιρία,έχει τεθεί υπ'όψιν το ενδεχόμενο ολίσθησης ως προς τα delays από το λογισμικό της metric ,όπως μας είχε απασχολήσει παλαιότερα στις ανταποκρίσεις από το...Κοτσιδόσπιτο.

Δεν πρόκειται ν'αναφερθώ σε μέγεθος...διαφάνειας σε ενισχυτικά ούτε για πλάκα,αφού θεωρώ ότι άλλα μεγέθη θα είχαν προτεραιότητα...

Υποψιάζομαι πάντως ότι η υποχώρηση στη ζώνη μεταξύ δεύτερης και τρίτης οκτάβας οφείλεται σε ακύρωση από το τοιχωματικό όριο όπισθεν των ηχείων,ενώ ανάλογη υποψία θα μπορούσε να υπάρχει και ως προς την κύρια θέση ακρόασης/λήψης.
1651771949209.png

1651772513383.png
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ζω άνετα και με ισοσκελές στερεοφωνικό τρίγωνο,αρκεί η κεντρική θέση ακρόασης να είναι ευνοϊκή ως προς φαινόμενα boundaries και συνιστώσες ιδιορρυθμών.

Φυσικά! Τι λέμε τόσον καιρό για crossfired καταστάσεις...Ακόμα όμως και χωρίς crossfired επί του MLP,πάλι off-axis ακούω τον περισσότερο χρόνο και σε τρίγωνο...σκαληνό.:biggrin:

Fyne F502 SP
View attachment 250169
View attachment 250170
Άμα το Fyne σου είναι ήδη υψιπερατά κροσαρισμένο στα 80 Hz με κλίση 24dB ανά οκτάβα ,τότε άσε ήσυχο το bass reflex,αφού εκτιμώ ότι αυτό πρέπει να έχει το συντονισμό του μια περίπου οκτάβα παρακάτω κοντά στα 50 Hz...
Εχω μπερδευτει με τα μοντελα της fyne, αν προκειται για το f 502sp για το οποιο εσυ ανηρτησες μετρησεις πιο πανω, η οπη κελαδαει εντονως σε ολο το φασμα 50 με 100 hz. Εχει διπλο συντονισμο, δεν ειναι απλη οπη, ασταλαβιστα. Εχει και mode το δωματιο στα 90hz, ασταλαβιστα δις.

Το σωστο ειναι φραγη των οπων, αλλα σιγα τα ωα και να μεινει κι ετσι.

Εγω αν κατι θα προσπαθουσα να διορθωσω στο σεταπιον (ευκολα και χωρις λ7 παντα) θα ηταν η αποκριση >10khz. Λιγο το τανοη-ηχειο, λιγο οι πρωτες ανακλασεις, λιγο η μεγαλη αποσταση, δεν βοηθουν ;-) Ειναι ενδιαφερουσα η συγκριση της ανηχοικης αποκρισης με τη δικη μου μετρησε στην περιοχη>10κ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αν έχετε απορίες, ρωτάτε

Screenshot_20211117_171435_com.android.chrome.jpg
Screenshot_20211117_171456_com.android.chrome.jpg


Η άνω φώτο, είναι αν έχεις σαμπ.

Η κάτω, για τους παράνομους.
Οι Παράνομοι, τηρούν προδιαγραφές σαμπ για τους δορυφόρους. 😂🤣😂😁😂🤣😂😁🤣


Τες πα, ξαναδείτε την πάνω εικόνα.
Έχετε 2 επιλογές. Ή κολλητά στον τοίχο, ή πάνω από 1,1μ.
Εγώ λέω πάνω από 1,5μ. Δώσε λίγο ακόμα. (ώστε το πρόβλημα να είναι στο πρώτο μισό της δεύτερης οκτάβας. Στο 1.2μ το πρόβλημα είναι στους 70 κύκλους, όπου η αποκριση του δορυφόρου είναι σημαντική).


Για να σας τα κάνω ΝΑ, σας τονίζω πως οτιδήποτε μεταξύ κολλητού στον τοίχο και 1,1μ είναι γτπκ τοποθέτηση.

Ευχαριστώ, πληροφορίες 50€




ΥΓ.
Εγω αν κατι θα προσπαθουσα να διορθωσω στο σεταπιον (ευκολα και χωρις λ7 παντα) θα ηταν η αποκριση >10khz
Νιώθεις νέος, ε; 😂😁🤣😁😂😁

Τες πα, για να μη το ζαλίζουμε, πάνω από 10κ δεν ακούει Χαϊεντάς. Ούτε ο υπερηχας. Δεν. Με στοίχημα (είναι άνω των 60 ετών).
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αν έχετε απορίες, ρωτάτε

View attachment 250282 View attachment 250283

Η άνω φώτο, είναι αν έχεις σαμπ.

Η κάτω, για τους παράνομους.
Οι Παράνομοι, τηρούν προδιαγραφές σαμπ για τους δορυφόρους. 😂🤣😂😁😂🤣😂😁🤣


Τες πα, ξαναδείτε την πάνω εικόνα.
Έχετε 2 επιλογές. Ή κολλητά στον τοίχο, ή πάνω από 1,1μ.
Εγώ λέω πάνω από 1,5μ. Δώσε λίγο ακόμα.


Για να σας τα κάνω ΝΑ, σας τονίζω πως οτιδήποτε μεταξύ κολλητού στον τοίχο και 1,1μ είναι γτπκ τοποθέτηση.

Ευχαριστώ, πληροφορίες 50€




ΥΓ.

Νιώθεις νέος, ε; 😂😁🤣😁😂😁

Τες πα, για να μη το ζαλίζουμε, πάνω από 10κ δεν ακούει Χαϊεντάς. Ούτε ο υπερηχας. Δεν. Με στοίχημα (είναι άνω των 60 ετών).
Εάν έχουμε 45 εκατοστά απορρόφηση απο πίσω πως κυμαίνονται τα νούμερα για τους παράνομους ? :D
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
@dapost, συμφωνώ απολύτως με την προσέγγιση σου στα φίλτρα, εκτός από την δεύτερη οκτάβα.
 

Μηνύματα
74
Reaction score
79
Και εδω το κεντρικο HTM1 Nautilus που το εχω για το χομ τσινεμα που στην αρχη ηταν καφετουλι και μετα το εκανα μαυρη piano black λακκα για να μου ταιριαζει με τα υπολλοιποα--για ενα κουτελο ζουμε----....πολυ τρελλα λεμε
Ωπ, λεπτομερειες για αυτο, θα ηθελα και εγω να κανω ενα ζευγαρι σε μαυρη λακα... πετυχε;
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Ωπ, λεπτομερειες για αυτο, θα ηθελα και εγω να κανω ενα ζευγαρι σε μαυρη λακα... πετυχε;
Καραπετυχε φιλε μου....αν ειναι καλος ο μαστορας θα στο βγαλλει καθρεφτη αλλα μου πηγε 300 ευρω δεν στο κρυβω!
Ειναι φαρμακι οι λακες γενικα..
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Πέρα από την πλάκα,προτού να γίνει διόρθωση το setup σου υπό τη συγκεκριμένη διευθέτηση είχε πριμάτη τονικότητα μαζί με τοπικές τονώσεις που μπορεί να κάλυπταν αντιληπτικά άλλες τοπικές βυθίσεις στις χαμηλές οκτάβες.

Θα ήταν βεβαίως ενδιαφέρον να βλέπαμε και τις τιμές RT στο χώρο ανά οκτάβα...Χωρίς να μετακινήσεις το ΄΄ιερό΄΄ μαύρο τραπεζάκι,μπορείς να δοκιμάσεις πρόχειρα με μια καρέκλα κεντρική θέση ακρόασης πιο μπροστινή από τον καναπέ.Εάν γινόταν να δοκιμάσεις και θέση sub στο μέσον της διάστασης από πλευρικό τοίχωμα θα είχαμε και περαιτέρω χρήσιμα συμπεράσματα - με νέα επίσκεψη dapost για λήψεις...
Παλλικαρι καλημερα και φυσικα πολλα ειλικρινεστατα ευχαριστω για τις τοποθετησεις σου ειτε τις λεκτικες ειτε τις pdfατες σου :laugh: :tongue:...το τραπεζακι ειναι δυσκολο να φυγει απο κει μιας και απο την μια το θελει η αγαπημενη μου μανδαμ-συζηξ και απο την αλλη εκει πανω βαζω τα ρημοτια,το ηλεκτρονικο μου,τα φυστικια-ηλιοσπορους-πατατακια-ποπκορν-γυαλια και κανα κερακι αμα θελουμε να ριξουμε κανα πηδουλα με την κυρα οταν την εχουν κοπανισει τα παιδια και θελουμε να αλλαξουμε ατμοσφαιρα :dance2::p.

Τα ηχεια τα εφερα εψες κατα 12 ποντους ποιο μπροστα αλλα δεν μπορεσα να ακουσω λογω υποχρεωσεων και ελλειψης ηρεμιας...ειμαι ομως σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα ειναι καλλιτερο και σαφως ποιο αμμεσο στο ακουσμα...το σκ θα γινει το κανονικο τεστ του μπρος πισω -ακουσμα οταν θα εχω ησυχια στο τσαρδι!

Για την πριματη τονικοτητα τωρα να πω την αληθεια πολλοι λενε αλλα και εγω το εχω παρατηρησει οτι τα συγκεκριμενα ηχεια εχουν ενα μικρο roll off στις ψιλές τους-ειναι και χαρακτηριστικα για πολλους των συγκεκριμενων ομοαξονικων μοναδων-.Το παρατηρησε στην αρχη και ο Dapostino και το συζητησαμε να πω την αληθεια ομως μετα τις παρεμβασεις δεν σου κρυβω οτι εξαλειφθηκαν οι οποιοι προβληματισμοι επαυτου (δωσαμε και 1,5 dbs στους 20000 κυκλους ...αερα στις υψιλες οπως μου ελεγε και ο Χρηστος απο Athens ).

Oσον αφορα το sub τωρα συντομα πιστευω (αλλαξα το αμαξι πριν 2 εβδομαδες και αδειασε η τσεπα ρε γαμωτο αλλα χαλαλι του )θα παρω το δευτερο με φοβο ομως αν τελικα στον χωρο μου εχω ιδανικη η θεση η θα πορευτω με ημιμετρα για το γινατι μου και μονο!
Θα δουμε πως θα πανε τα πραματα τις μερες που ερχονται......Καλημερες ομορφες και Παρασκευατες....
@dapost, συμφωνώ απολύτως με την προσέγγιση σου στα φίλτρα, εκτός από την δεύτερη οκτάβα.
για πε....θα ξαναρθει για να παμε για ουζακι με θεα τον Κορινθιακο αλλα θα τον κλεψω λιγο και θα παμε για διορθωσεις....τακα τακα.....για πε....
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
...



Παλλικαρι μου ειπαν οτι για το συγκεκριμενο ηχειο προτεινουν τουλαχιστον 90 ποντους απο τον πισω τοιχο και το λιγοτερο 50 απο τους πλαινους ...το εχω δοκιμασει εννοειται αλλα ρε συ απο τους 70 ποντους και πισω παραγεμιζε και ειχα εντονα στασιμα κυματα οποτε με τις δοκιμες μου ειδα οτι εκει που τα εχω ειναι καλλιτερα !Πιστεψε με τα εχω κουνησει πολλες πολλες φορες μπρος πισω για να δω ποια ειναι η σωστη θεση !


α) Η πρόταση απόστασης από το οπίσθιο τοίχωμα ήταν για μέτρηση από την κάθετη πλευρά που φιλοξενεί τα μεγάφωνα ή από την κάθετη πλευρά που φιλοξενεί τους ακροδέκτες της σύνδεσης; Διευκρινίστηκε αυτό;

β)Αναφέρθηκε ότι υπάρχει δοκάρι ανάμεσα, κοντά στα ηχεία και μακρύτερα της θέσης ακρόασης;

γ) Ότι το δεξί ηχείο έχει κολόνα/τοίχο; Αν κρίνω από τις φωτογραφίες είναι έως 40 εκατοστά;

Λόγω διπλής εσωτερικής κοιλότητας, όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα της η εταιρεία, με τη συχνότητα συντονισμού των μεγάφωνων να διαφοροποιείται από τη συχνότητα συντονισμού της οπής, η μεγάλη απόσταση από το οπίσθιο τοίχωμα δε νομίζω να ενδύκνειται.
Έχω την εντύπωση ότι το ηχείο θα χάνει τα "σώματα" που υπόσχονται τα 2 μεγάφωνα των 8 ιντσών.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
α) Η πρόταση απόστασης από το οπίσθιο τοίχωμα ήταν για μέτρηση από την κάθετη πλευρά που φιλοξενεί τα μεγάφωνα ή από την κάθετη πλευρά που φιλοξενεί τους ακροδέκτες της σύνδεσης; Διευκρινίστηκε αυτό;

β)Αναφέρθηκε ότι υπάρχει δοκάρι ανάμεσα, κοντά στα ηχεία και μακρύτερα της θέσης ακρόασης;

γ) Ότι το δεξί ηχείο έχει κολόνα/τοίχο; Αν κρίνω από τις φωτογραφίες είναι έως 40 εκατοστά;

Λόγω διπλής εσωτερικής κοιλότητας, όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα της η εταιρεία, με τη συχνότητα συντονισμού των μεγάφωνων να διαφοροποιείται από τη συχνότητα συντονισμού της οπής, η μεγάλη απόσταση από το οπίσθιο τοίχωμα δε νομίζω να ενδύκνειται.
Έχω την εντύπωση ότι το ηχείο θα χάνει τα "σώματα" που υπόσχονται τα 2 μεγάφωνα των 8 ιντσών.
Τα ειπαμε ολα παλλικαρα μου....η κολωνα δυστυχως την κανει την ζημια της αλλα αμα την κοψω θα με παρουνε 4 και μετα αλλος θα χαιρεται τα ηχεια μου...χαχαχχα
35 εκατοστα ειναι η ρουφιανα και την βλεπω και μου γυρνανε τα αντερα μη σου πω με δαυτην...ολα στραβα σου λεω και αντε να τα ισιωσω !
Απο σωματα τωρα το απλο 502 που ειχα στην αρχη ηταν ψιλοαδειο ενω το 502 SP πραγματικα δεν εχει σχεση και τα σωματα του ειναι μεγαλα και γεμιζουν με το παραπανω τον χωρο....οχι βεβαια οσο με την προσθηκη ενος καλου sub !
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Για την πριματη τονικοτητα τωρα να πω την αληθεια πολλοι λενε αλλα και εγω το εχω παρατηρησει οτι τα συγκεκριμενα ηχεια εχουν ενα μικρο roll off στις ψιλές τους-ειναι και χαρακτηριστικα για πολλους των συγκεκριμενων ομοαξονικων μοναδων-.Το παρατηρησε στην αρχη και ο Dapostino και το συζητησαμε να πω την αληθεια ομως μετα τις παρεμβασεις δεν σου κρυβω οτι εξαλειφθηκαν οι οποιοι προβληματισμοι επαυτου (δωσαμε και 1,5 dbs στους 20000 κυκλους ...αερα στις υψιλες οπως μου ελεγε και ο Χρηστος απο Athens ).
...
Με τον προσδιορισμό ΄΄πριμάτη΄΄ δεν αναφέρομαι στην τελευταία οκτάβα του ακουστού φάσματος αλλά στις ανώτερες μεσαίες και κυρίως μεσοϋψηλές,εκεί όπου το ακουστικό μας σύστημα έχει τη μέγιστη ευαισθησία...

Σου εύχομαι να τα χαίρεσαι καλύτερα από τα προηγούμενα και καλούς...΄΄μπελάδες΄΄ με προσθήκες.
Από το pdf που ο @Bhutia συνέστησε, αναφορικά με την περιοχή cross με sub:
View attachment 250186
...
Και όχι να πάρει αγκαλιά το σαμπ. Σε κανονικές θέσεις παρακαλώ.
Το φαντάστηκα ότι θα είναι κάτι τέτοιο απλό .... αλλά λέω δεν μπορεί να είναι τόσο μη "επιστημονική" δοατυπωμένα η φρασεολογία. Κάτι άλλο πιο βαθύ θα σημαίνει. :)
...
Ας λύσουμε και την ΄΄υπαρξιακή΄΄ απορία του thva...Με τον όρο ΄΄corner frequency΄΄ ο συντάκτης πρέπει ν'αναφέρεται στη συχνότητα όπου θα ξεκινά το roll-off ,η ραγδαία πτώση στην απόκριση δεδομένου ηχειακού συστήματος. Συνήθως αυτό το όριο προδιαγράφεται σε συχνότητα όπου η στάθμη υπό ανηχοϊκές συνθήκες θα είναι κατώτερη σε τάξη -3 ή -6 dB (ανάλογα με την αρχιτεκτονική sealed,bass reflex κτλ) σε σχέση με τη ζώνη ωφέλιμης απόκρισης στο εκάστοτε μοντέλο ηχείου ή sub.

Για ποιον λόγο θα μας ενδιέφερε η αποκαλούμενη corner frequency...Σε αυτό το σημείο όπου ξεκινά η πτώση θα υφίστανται νομοτελειακά έντονες διακυμάνσεις στην φασική απόκριση και βέβαια στο μέγεθος του group delay.
Αυτές οι διακυμάνσεις κατά κανόνα είναι ηπιότερες σε σχεδιάσεις σφραγισμένης καμπίνας εφόσον θ'αντιπαραβάλλονταν λ.χ. με σχεδιάσεις bass reflex που θα έπρεπε όμως να έχουν ισότιμη corner frequency.
Παράδειγμα γι αυτό έχει δημοσιευθεί σε εκδοχή setup από το παράλληλο Σύμπαν...Σε αυτό το παράδειγμα για σταθερή corner frequency στα 32 Hz η μορφή του sub με περιορισμένο το σωλήνα bass reflex είχε μεν κατώτερη στάθμη στο σημείο αυτό,αλλά ευνοϊκότερα τόσο τη μεταβατική συμπεριφορά όσο και την κλίση υποχώρησης με αποτέλεσμα να έχει ανώτερη ωφέλιμη ενέργεια στην πρώτη οκτάβα...Αλλά για να βγούν όλα αυτά ομαλά από ένα απλό 10ιντσο έπρεπε να τοποθετηθεί κολλητά πάνω σε...γωνία ώστε να τονωθεί αναλόγως η ωφέλιμη απόκριση...
1651830565281.png

Aυτή η παρατήρηση έχει και προεκτάσεις...Ένα sub bass reflex με αρκετά στιβαρή κατασκευή καλό ζύγισμα στην ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά του και μεγαλύτερες συνήθως διαστάσεις που θα επέτρεπαν χωρίς υψηλές παραμορφώσεις αρμονικές ή φασικές την επίτευξη corner frequency στο κάτω όριο του ακουστού φάσματος (γύρω στα 20 Hz και κάτω) θα είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα λ.χ. από ένα sub με σφραγισμένη καμπίνα του οποίου η corner frequency θα βρισκόταν λ.χ. σε συχνότητα 30-35 Hz,όσο υποδειγματική ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά και να είχε το δεύτερο...Η παρασιτική ενέργεια με την επιβάρυνση του group delay από το bass reflex δεν θα είχαν τότε ουσιαστικές επιπτώσεις σε αμιγώς μουσικό πρόγραμμα,ενώ θα έβγαιναν και πιο εντυπωσιακά τα διάφορα κινηματογραφικά εφέ.

Κύριος παράγοντας προσοχής σε μια τέτοια περίπτωση θα ήταν ομαλή ενσωμάτωση με κροσαρίσματα και χρονική ευθυγράμμιση του sub με κατάλληλα delays στα main ηχεία.Εννοείται δε ότι όποιος θα βασιζόταν σε μια πιουρίστικη μεταβατική συμπεριφορά από main ηχεία σκέτα χωρίς sub,στις περισσότερες των περιπτώσεων θα ήταν χαμένος ΄΄από χέρι΄΄,αφού η συντριπτική πλειοψηφία των main ηχείων θα έχει μη σφραγισμένη καμπίνα με την corner frequency πάνω στο ακουστό φάσμα σε πρώτη και δεύτερη οκτάβα,οπότε τα ΄΄τρελά΄΄ στο group delay θα εμφανίζονταν εκεί όπου εδρεύουν σημαντικοί μουσικοί τόνοι χαμηλών σε συνδυασμό με συνιστώσες ιδιορρυθμών από τυπικούς οικιακούς χώρους.

Ανακεφαλιώνοντας, δεν θα έφτανε μια σφραγισμένη καμπίνα sub χωρίς στιβαρή κατασκευή και άκρως μελετημένη υλοποίηση...Από την άλλη πλευρά θα μας έκανε μια υλοποίηση bass reflex μεγάλων διαστάσεων και με επιμελημένη σχεδίαση.Όσο κατώτερη η corner frequency τόσο το καλύτερο υπό την προϋπόθεση επιμελημένης σχεδίασης.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Με τον προσδιορισμό ΄΄πριμάτη΄΄ δεν αναφέρομαι στην τελευταία οκτάβα του ακουστού φάσματος αλλά στις ανώτερες μεσαίες και κυρίως μεσοϋψηλές,εκεί όπου το ακουστικό μας σύστημα έχει τη μέγιστη ευαισθησία...

Σου εύχομαι να τα χαίρεσαι καλύτερα από τα προηγούμενα και καλούς...΄΄μπελάδες΄΄ με προσθήκες.



Ας λύσουμε και την ΄΄υπαρξιακή΄΄ απορία του thva...Με τον όρο ΄΄corner frequency΄΄ ο συντάκτης πρέπει ν'αναφέρεται στη συχνότητα όπου θα ξεκινά το roll-off ,η ραγδαία πτώση στην απόκριση δεδομένου sub. Συνήθως αυτό το όριο προδιαγράφεται σε συχνότητα όπου η στάθμη θα είναι κατώτερη σε τάξη -3 ή -6 dB (ανάλογα με την αρχιτεκτονική sealed,bass reflex κτλ) σε σχέση με τη ζώνη ωφέλιμης απόκρισης στο sub.

Για ποιον λόγο θα μας ενδιέφερε η αποκαλούμενη corner frequency...Σε αυτό το σημείο όπου ξεκινά η πτώση θα υφίστανται νομοτελειακά έντονες διακυμάνσεις στην φασική απόκριση και βέβαια στο μέγεθος του group delay.
Αυτές οι διακυμάνσεις κατά κανόνα είναι ηπιότερες σε σχεδιάσεις σφραγισμένης καμπίνας εφόσον θ'αντιπαραβάλλονταν λ.χ. με σχεδιάσεις bass reflex που θα έπρεπε όμως να έχουν ισότιμη corner frequency.
Παράδειγμα γι αυτό έχει δημοσιευθεί σε εκδοχή setup από το παράλληλο Σύμπαν...Σε αυτό το παράδειγμα για σταθερή corner frequency στα 32 Hz η μορφή του sub με περιορισμένο το σωλήνα bass reflex είχε μεν κατώτερη στάθμη στο σημείο αυτό,αλλά ευνοϊκότερα τόσο τη μεταβατική συμπεριφορά όσο και την κλίση υποχώρησης με αποτέλεσμα να έχει ανώτερη ωφέλιμη ενέργεια στην πρώτη οκτάβα...Αλλά για να βγούν όλα αυτά ομαλά από ένα απλό 10ιντσο έπρεπε να τοποθετηθεί κολλητά πάνω σε...γωνία ώστε να τονωθεί αναλόγως η ωφέλιμη απόκριση...
View attachment 250326

Aυτή η παρατήρηση έχει και προεκτάσεις...Ένα sub bass reflex με αρκετά στιβαρή κατασκευή καλό ζύγισμα στην ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά του και μεγαλύτερες συνήθως διαστάσεις που θα επέτρεπαν χωρίς υψηλές παραμορφώσεις αρμονικές ή φασικές την επίτευξη corner frequency στο κάτω όριο του ακουστού φάσματος (γύρω στα 20 Hz και κάτω) θα είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα λ.χ. από ένα sub με σφραγισμένη καμπίνα του οποίου η corner frequency θα βρισκόταν λ.χ. σε συχνότητα 30-35 Hz,όσο υποδειγματική ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά και να είχε το δεύτερο...Η παρασιτική ενέργεια με την επιβάρυνση του group delay από το bass reflex δεν θα είχαν τότε ουσιαστικές επιπτώσεις σε αμιγώς μουσικό πρόγραμμα,ενώ θα έβγαιναν και πιο εντυπωσιακά τα διάφορα κινηματογραφικά εφέ.

Κύριος παράγοντας προσοχής σε μια τέτοια περίπτωση θα ήταν ομαλή ενσωμάτωση με κροσαρίσματα και χρονική ευθυγράμμιση του sub με κατάλληλα delays στα main ηχεία.Εννοείται δε ότι όποιος θα βασιζόταν σε μια πιουρίστικη μεταβατική συμπεριφορά από main ηχεία σκέτα χωρίς sub,στις περισσότερες των περιπτώσεων θα ήταν χαμένος ΄΄από χέρι΄΄,αφού η συντριπτική πλειοψηφία των main ηχείων θα έχει μη σφραγισμένη καμπίνα με την corner frequency πάνω στο ακουστό φάσμα σε πρώτη και δεύτερη οκτάβα,οπότε τα ΄΄τρελά΄΄ στο group delay θα εμφανίζονταν εκεί όπου εδρεύουν σημαντικοί μουσικοί τόνοι χαμηλών σε συνδυασμό με συνιστώσες ιδιορρυθμών από τυπικούς οικιακούς χώρους.

Ανακεφαλιώνοντας, δεν θα έφτανε μια σφραγισμένη καμπίνα sub χωρίς στιβαρή κατασκευή και άκρως μελετημένη υλοποίηση...Από την άλλη πλευρά θα μας έκανε μια υλοποίηση bass reflex μεγάλων διαστάσεων και με επιμελημένη σχεδίαση.
Αφου σε ευχαριστησω για ολες σου τις παρεμβασεις Μπουτακια μου σου ριχνω αν θελεις με μεγαλη μου χαρα προσκληση ακροασης και μετα ουζακι με μεζεδια στη θαλασσα με κουβεντα βεβαιως βεβαιως και τσουγκρισματα(δεχομαι και ινκογνιτους φιλους κρατωντας μυστικουλια ).
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top