Μπαμπά τι είναι αυτό?...

Το βινύλιο...

  • Πέθανε ρε άστο ήσυχο, το cd παίζει καλύτερα...

    Votes: 27 25,0%
  • Ζει, με ενέσεις από τους χαϊεντάδες, εγώ ακούω από cd...

    Votes: 38 35,2%
  • Vinyl rulezzz, παίζει καλύτερα από το cd, δεν θα το αλλάξω ποτέ...

    Votes: 42 38,9%
  • Τι είναι βινύλιο?

    Votes: 1 0,9%

  • Total voters
    108

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Μπαμπά τι είναι αυτό?...

Και κάτι ακόμα...
Ψυχοακουστική υπάρχει, ψυχο-οπτική δεν υπάρχει.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Βασίλη, δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά όλα αυτά τα θαυμαστά που αναφέρεις, (HD, HDMI, 1080p και δε συμμαζεύεται) διαχειρίζονται πληροφορία συμπιεσμένη απωλεστικά. Κάνω λάθος;

Ναι κανεις λαθος .
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Πως μπορεί να γίνει ένα συγκριτικό cd vs vinyl?
Δεν μπορώ να φανταστώ...

Έλα καημένε κι εσύ, δεν μπορείς να το φανταστείς, σιγά το δύσκολο. Περνάμε ένα βινυλιάκι στο dat, το πάμε βόλτα στο cd, τα συγχρονίζουμε, ρυθμίζουμε και το κέρδος, et voila, και ψάξε να βρεις τη μπάλα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Χεχε, εγώ δεν έχω πρόβλημα, αλλά κανείς δεν θα το δεχθεί...
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Re: Απάντηση: Μπαμπά τι είναι αυτό?...

Και κάτι ακόμα...
Ψυχοακουστική υπάρχει, ψυχο-οπτική δεν υπάρχει.
Και "ψυχο"-οπτικη υπαρχει ......
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Μπαμπά τι είναι αυτό?...

Βασίλη, άκουγα ακούω και θα ακούω τα πάντα από οποιοδήποτε σύστημα.
Πάρα πολλά απ τα CD μου είναι από mp3, τί να κάνω δηλ. να μην τα ακούω?
Άσε που έχω και καμιά 300αριά CD γραμμένα απευθείας από βυνίλιο. Να τα πετάξω?
Δημήτρη το έχω κάνει αυτό που λες για δοκιμή κ έριξα εγώ με την παρέα μου μαζί πολύ γέλιο... :happy_5:
Καταρχήν έχω κομμάτια στα 128kbps αλλά κ στα 192 κ στα 320. Μάλιστα τα έχω κάνει με διάφορους encoders εγώ από τα cd μου για να κάνω συγκρίσεις. Όλα έπαιξαν μετά στο ίδιο cdplayer κ .....:happy_5::happy_5::happy_5: Το cd ήταν μίλια μακριά... Στο cd που είχε γίνει από τα mp3 που είχαν συμπιεστεί από το ίδιο cd....απλά δεν ακούγαμε μουσική, ακούγαμε κάτι ρηχό, χωρίς μπάσο, χωρίς ρυθμό γενικότερα...

Αν δεν το έχεις το κομμάτι που ψάχνεις κ το έχεις βρει μόνο σε mp3, τότε μαζί σου κ καλά κάνεις κ το γράφεις σε cd, αλλά οι διαφορές είναι απλά ...χαοτικές !
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Πως μπορεί να γίνει ένα συγκριτικό cd vs vinyl?
Δεν μπορώ να φανταστώ...

- Βασίλη (Τσαντουλή), ενδεχόμενο blind test με mp3 γραμμένο από βινύλιο και δίπλα το κανονικό, έχω την αίσθηση ότι θα μπερδέψει πολύ κόσμο που ισχυρίζεται ότι διαθέτει golden ears, γι αυτό και το ανέφερα. Σαφώς και δεν συζητάμε για να εξασφαλίσουμε μια περίοπτη θέση (ή έστω μια θέση) στο high end για το mp3 ως φορμά. Δεν έχει κανένα νόημα εξάλλου...
Για το mp3 ανέφερα παραπάνω την γνώμη μου.

Για το συγκριτικό που λέτε, εγώ το πάω κ ένα βήμα παραπέρα, όπου το ίδιο κομμάτι μπορούμε κ το έχω κάνει σπίτι μου με τα μηχανήματά μου, με την παρέα μου, κ ακούσαμε pink floyd σε βινύλιο, cd remaster & sacd. Επίσης ίδιο συγκριτικό το έκανα κ με τζαζ το πασίγνωστο take five σε βινύλιο, cd remaster & sacd(όχι αυτό του hitech:happy_9:). Το αποτέλεσμα ήταν σε όλες τις περιπτώσεις να είναι βινύλιο + sacd πολύ κοντά κ μετά το cd. :smoking:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Για το συγκριτικό που λέτε, εγώ το πάω κ ένα βήμα παραπέρα, όπου το ίδιο κομμάτι μπορούμε κ το έχω κάνει σπίτι μου με τα μηχανήματά μου, με την παρέα μου, κ ακούσαμε pink floyd σε βινύλιο, cd remaster & sacd. Επίσης ίδιο συγκριτικό το έκανα κ με τζαζ το πασίγνωστο take five σε βινύλιο, cd remaster & sacd(όχι αυτό του hitech:happy_9:). Το αποτέλεσμα ήταν σε όλες τις περιπτώσεις να είναι βινύλιο + sacd πολύ κοντά κ μετά το cd. :smoking:
Μόνο που αυτό δεν είναι ένα αξιόπιστο συγκριτικό διότι:
- Τα συγκρινόμενα μέσα αναπαραγωγής δεν είναι γραμμένα από ίδια μήτρα ηχογράφησης,
- Το αποτέλεσμα επηρεάζεται από το φορμά στο οποίο έχει γίνει η ηχογράφηση. Ένα αναλογικό master ίσως (ίσως) βγάζει καλύτερα βινύλια από ότι cd και το αντίστροφο,
- Σε κάθε περίπτωση ξέρατε ποιά πηγή έπαιζε.

Η λύση είναι κοινό υλικό, από κοινό master, που θα μεταφερθεί επί ίσοις όροις σε κοινό μέσο αναπαραγωγής και φυσικά...blind. Κάτι σαν αυτό που περιγράφει ο Κόγιας...
 

Μηνύματα
330
Reaction score
1
Ναι κανεις λαθος .

Εεεχμ, I hate to bring it forward guys, αλλά ο κ. Κόγιας έχει δίκιο, η εικόνα (μέσω των αλγορίθμων MPEG ή Η.264) που απολαμβάνουμε από τις ψηφιακές μας πηγές είναι συμπιεσμένη τρελλά..

Αλλά έχει δίκιο και ο Μαρίνος, σε συμφωνικά έργα είναι που προδίδεται ο αλγόριθμος (παρωχημένος πλέον) του mp3..

Την Telarc (εταιρεία προς αποφυγή, τόσο από άποψη περιεχομένου υλικού κυκλοφορίας όσο και από άποψη ηχογραφήσεων) τι την ήθελες?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νομίζω όμως ότι ακόμη και με αυτόν τον (αντικειμενικό κατά τα άλλα) τρόπο, στην πραγματικότητα δεν συγκρίνουμε άμεσα τα μέσα αναπαραγωγής, αλλά τα "είδωλα" αυτών σε cd...

Περίπλοκο... :crazy_1:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Χεχε, εγώ δεν έχω πρόβλημα, αλλά κανείς δεν θα το δεχθεί...
Καλά τώρα, θα κρεμόμαστε από το τί θα δεχτεί και τί δεν θα δεχτεί ο πάσα ένας άσχετος, για να κάνουμε μια συγκριτική δοκιμή και να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα; Δεν είμαστε καλά...
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Μόνο που αυτό δεν είναι ένα αξιόπιστο συγκριτικό διότι:
- Τα συγκρινόμενα μέσα αναπαραγωγής δεν είναι γραμμένα από ίδια μήτρα ηχογράφησης,
- Το αποτέλεσμα επηρεάζεται από το φορμά στο οποίο έχει γίνει η ηχογράφηση. Ένα αναλογικό master ίσως (ίσως) βγάζει καλύτερα βινύλια από ότι cd και το αντίστροφο,
- Σε κάθε περίπτωση ξέρατε ποιά πηγή έπαιζε.

Η λύση είναι κοινό υλικό, από κοινό master, που θα μεταφερθεί επί ίσοις όροις σε κοινό μέσο αναπαραγωγής και φυσικά...blind. Κάτι σαν αυτό που περιγράφει ο Κόγιας...
Συγνώμη αλλά τέτοιο δεν μπορεί να γίνει κ είναι ανούσια η οποιαδήποτε συζήτηση...
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Έλα καημένε κι εσύ, δεν μπορείς να το φανταστείς, σιγά το δύσκολο. Περνάμε ένα βινυλιάκι στο dat, το πάμε βόλτα στο cd, τα συγχρονίζουμε, ρυθμίζουμε και το κέρδος, et voila, και ψάξε να βρεις τη μπάλα.
Κ πάλι αυτό δεν δημιουργεί το ίδιο master...
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εντάξει δεν αντιλέγω αν θεωρείς ότι γίνεται, απλά κ πάλι το αποτέλεσμα δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι το επιθυμητό.
Τι εννοείς επιθυμητό?
Σκοπός είναι να είναι αντικειμενικό και τουλάχιστον ως διαδικασία είναι ολόσωστη.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Εεεχμ, I hate to bring it forward guys, αλλά ο κ. Κόγιας έχει δίκιο, η εικόνα (μέσω των αλγορίθμων MPEG ή Η.264) που απολαμβάνουμε από τις ψηφιακές μας πηγές είναι συμπιεσμένη τρελλά..

Εξαρταται τι θεωρουμε πρωταρχικο . Εγω θεωρω πρωταρχικο το DVD με τις 576 i γραμμουλες γιατι κανεις μας δεν εχει προσβαση σε αλλο υλικο (εξαιρειται το πιο προσφατο format , το BD ) και απο εκει και περα οι συσκευες με τους scalers βελτιωνουν το υλικο σε 1080 p προδευτικες γραμμουλες . Παμε λοιπον με βαση την ψυχο-οπτικη σε αντικειμενικη βελτιωση της προσλαμβανουσας παραστασης .
Αν θεωρησεις πρωταρχικο υλικο το πρωτο master τοτε ναι ειναι συμπιεσμενο .

Αλλά έχει δίκιο και ο Μαρίνος, σε συμφωνικά έργα είναι που προδίδεται ο αλγόριθμος (παρωχημένος πλέον) του mp3..

Την Telarc (εταιρεία προς αποφυγή, τόσο από άποψη περιεχομένου υλικού κυκλοφορίας όσο και από άποψη ηχογραφήσεων) τι την ήθελες?
Επειδη χρησιμοποιει πολυμελεις ορχηστρες !
Αυτα ...
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Τι εννοείς επιθυμητό?
Σκοπός είναι να είναι αντικειμενικό και τουλάχιστον ως διαδικασία είναι ολόσωστη.
Εννοείται ότι μιλάω για αντικειμενικό.
Καταρχήν, επεμβαίνει ο παράγοντας άνθρωπος κ μετά επεμβαίνουν κ τα μηχανήματα στο τελικό αποτέλεσμα, οπότε μπορεί να γίνουν διάφορα λάθη, παρεμβάσεις από τα μηχανήματα κτλ, οπότε το αποτέλεσμα μπορεί τελικά να μην είναι το επιθυμητό από όλους μας, να είναι δλδ το ίδιο ακριβώς μουσικό κομμάτι σε όλα τα μέσα αναπαραγωγής.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Μπαμπά τι είναι αυτό?...

Εεεχμ, I hate to bring it forward guys, αλλά ο κ. Κόγιας έχει δίκιο, η εικόνα (μέσω των αλγορίθμων MPEG ή Η.264) που απολαμβάνουμε από τις ψηφιακές μας πηγές είναι συμπιεσμένη τρελλά..

Αλλά έχει δίκιο και ο Μαρίνος, σε συμφωνικά έργα είναι που προδίδεται ο αλγόριθμος (παρωχημένος πλέον) του mp3..

Την Telarc (εταιρεία προς αποφυγή, τόσο από άποψη περιεχομένου υλικού κυκλοφορίας όσο και από άποψη ηχογραφήσεων) τι την ήθελες?
Δεν είπε κανείς ότι η εικόνα μέσω των συγκεκριμένων αλγορίθμων

δεν είναι συμπιεσμένη !

Αλλά συμπίεση από συμπίεση έχει χαώδεις διαφορές !

Υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στους απωλεστικούς αλγόριθμους

που χρησιμοποιούνται στα VCD,SVCD,DVD και στους αλγόριθμους

που χρησιμοποιούνται στην HD αναπαραγωγή εικόνας ;

Το ίδιο συμβαίνει και στον ήχο !

Και το sacd και το dvdaudio και "κατά κάποιο τρόπο" και το βινύλιο

είναι συμπιεσμένα .

Δεν τίθεται θέμα όμως για τις εξόφθαλμες διαφορές τους με το cd.

Διαφορές βέβαια που γίνονται αντιληπτές σε καλά-καλοστημένα

συστήματα !

Γιατί αν το σύστημα είναι του κ@λου τότε είναι σαν να ψάχνουμε διαφορές

μεταξύ Η.264 και κοινού dvd σε τηλεόραση 14 ιντσών ......
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.427
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top