Μπασοπαγιδες - Βελτιωση χωρου

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
Καλημερα...


ξερει καποιος να μου πει που μπορω να αγορασω....????

επισης εχει ακουσει καποιος τα roundfussor του Κ.Ζαινεα???....εχω ακουσει πολυ καλα λογια....

γενικως ψαχνομαι με οτιδηποτε υλικο μπορει να εχιε ενδιαφερον για να βελτιωσω την ακουστικη του χωρου μου......
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Πριν πας σε λύσεις με ηχοαπορροφητικά υλικά και άλλα τέτοια, πρέπει να γίνουν κάποιες μετρήσεις.
Χωρίς μετρήσεις δεν θα καταφέρεις να βρεις τα προβλήματα που υπάρχουν με την ακουστική του χώρου.

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις μόνο μπασοπαγίδες ? 
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μιχάλη αυτό που λέει ο Γιώργος είναι πάρα πολύ σωστό. Αλλιώς πας στα τυφλά.

- Μήπως ο χώρος σου είναι πολύ μικρός για το χαμηλό των ηχείων σου?

Μιας και δεν υπάρχουν μετρήσεις, πες μας αν θέλεις πως αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια ακόμη και αν το εντοπίσουμε εμπειρικά, χωρίς μετρήσεις πολύ δύσκολα θα προτείνουμε με σιγουριά λύση που θα παίξει.
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
παιδια σιγουρα χρειαζονται μετρησεις...απλα ελεγα να αρχισω με δυο μπασοπαγιδες στις γωνιες πισω απο τα ηχεια.....
Νικο δεν αντιλαμβανομαι καποιο ιδιαιτερα προβλημα (εχω ελαχιστο μπουμαρισμα γυρω στα 100 db....not bad πιστευω.....
απλα θελω να εχω αυτο το final tuning στο βαθος της σκηνης και γενικοτερα στο stage.......
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Ο χώρος του είναι σχεδόν τετράγωνος, ο ήχος του χαρακτηρίζεται από ένα ογκώδες χαμηλό που σε υψηλές στάθμες μπορεί σε κάποια κομμάτια να είναι και  υπερβολικός .

Σε άλλο χώρο δεν θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα γιατί το σύστημα του Μιχάλη είναι εξαιρετικό.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Υπάρχουν τρόποι να βελτιωθεί το συστημα , παίζοντας με την ακουστική πίεση που βγαίνει από τα bass reflex ports.
Χωρίς να τα ταπώσει (????).
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
g.kar said:
Υπάρχουν τρόποι να βελτιωθεί το συστημα , παίζοντας με την ακουστική πίεση που βγαίνει από τα bass reflex ports.
Χωρίς να τα ταπώσει (????).
Μπορείς να κάνεις δοκιμές, καλό είναι να ξέρεις σε τι συχνότητες είναι συντονισμένα. Δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα έχεις βελτίωση.
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
Ευχαριστω παιδια.....καποιος με κανα μικροφωνο...????????;)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
mixalis kanakakis said:
Ευχαριστω παιδια.....καποιος με κανα μικροφωνο...????????;)
Το περίμενα αυτό.

Και μικρόφωνα υπάρχουν και RTAs τα πάντα. 

Πρέπει σύντομα να κανονίσουμε επίσκεψη. Θα σου κοστίσει ένα σουβλιστό αρνί και άπειρες παγωμένες μπύρες.
.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
g.kar said:
mixalis kanakakis said:
Ευχαριστω παιδια.....καποιος με κανα μικροφωνο...????????;)
Το περίμενα αυτό.

Και μικρόφωνα υπάρχουν και RTAs τα πάντα.

Πρέπει σύντομα να κανονίσουμε επίσκεψη. Θα σου κοστίσει ένα σουβλιστό αρνί και άπειρες παγωμένες μπύρες.
.
Άμα έχει αρνί να φέρω και το δικό μου συντρόφια!
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
g.kar said:
mixalis kanakakis said:
Ευχαριστω παιδια.....καποιος με κανα μικροφωνο...????????;)
Το περίμενα αυτό.

Και μικρόφωνα υπάρχουν και RTAs τα πάντα. 

Πρέπει σύντομα να κανονίσουμε επίσκεψη. Θα σου κοστίσει ένα σουβλιστό αρνί και άπειρες παγωμένες μπύρες.
.
Aυτο ειναι το μονο ευκολο...... :D :D
 


Μηνύματα
644
Reaction score
7
Αγαπητέ, εγώ θα σου απαντήσω απο προσωπική εμπειρία. Ο χώρος δεν ξέρω αν είναι το 50% αλλά σίγουρα είναι το Α και τω Ω, τα μηχανήματα είναι οι φορτιστές του χώρου. Μην μπλέκεις με ημίμετρα, είναι ψυχοφθόρα και ενώ φαίνονται απλά, πίστεψέ με δεν είναι καθόλου. Το room treatment, είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων και πρέπει να ξέρεις επακριβώς τι κάνεις και τι θέλεις να πετύχεις.Τα εργαλεία του room treatment, απορρόφηση διάχυση και απόσβεση, χρειάζοντσι καλούς τεχνίτες. Απο την άλλη το δωμάτιό σου απολείεται να γίνει μέγαρο μουσικής ή ολυμπιακό στάδιο, να σου δώσει μία επίγευση αυτών το συζητάμαι. Ψάξε βρές ειδικό στους μικρούς χώρους και όχι σε στάδια και εκκλησίες. Κατά την άποψή μου ξεκινάς λάθος, αρχίζοντας απο τα υλικά. Πάντως καλή επιτυχία σαυτό που ξεκινάς, και αν το κάνεις μόνος σου, σου εύχομαι καλό διάβασμα, πολύ υπομονη (άπειρη θα έλεγα) και πολύ και καλή τύχη....
 


Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Εαν είναι να έχει και φαγητό,έρχομαι και εγώ.
Θ απροτιμούσα βέβαια το γουρουνόπουλο τέτοια εποχή... :lol:

Χωρίς πλάκα τώρα,όποτε θέλεις,έχω μετρητή και αναλυτή ήχου με γεννήτρια ρόζ θορύβου και καλυμπραρισμένο μικρόφωνο.

Ακόμη φίλος απο τα παλιά,γιατρός και αυτός, σε μικρότερο δωμάτιο,παίζοντας με διάφορα υλικά,καταστάλαξε στα roundfussor.

Με την ευκαιρία,πρέπει να κανονιστεί εκδρομή στην Λειβαδιά όπου μετακόμισε να τον δούμε. :)
 



Μηνύματα
950
Reaction score
495
Θα μιλάτε για τον πρόεδρο γιατρό της Λειβαδιάς.. :mrgreen:

Οι πρόεδροι του ACAMP τον έχουμε ήδη επισκεφτεί.. :p :p :p

Βρε Μιχάλη - να ρωτάς πρώτα ποιοι θα έρθουνε. Ένα αρνί θα φτάσει...????!!!??? 8)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Ο Κυρίτσης έχει δίκιο. Θα χρειαστεί ένας ειδικός για μικρά δωμάτια, όχι για μέγαρα μουσικής.
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
τα αρνια θα εινα αφθονα.. :D :D..στρωνει λιγο το καλωδιο ρευματος και σιγα σιγα να οργανωθουμε...... :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top