Μπασοπαγιδες - Βελτιωση χωρου



Μηνύματα
688
Reaction score
1
εχω βαλει αυτο για μπασσοπαγιδα και μεχρι τωρα εχω δει καλο αποτελεσμα
 


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Andrew said:
Ρε εσεις δεν ειστε Hi-Endαδες ,εσεις ειστε Ηι-Φαγαδες!!!
Γιατί ρε συ,δεν το ήξερες? :)
Δασκαλε .............θελω να τ΄ακουουουω :wink:

:lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Αν το πρόβλημά σας εστιάζεται στις χαμηλές συχνότητες θα πρέπει να κοιτάξετε πρωτίστως σε "μπασοπαγίδες" τύπου ASC ( κυλινδρικού τύπου ) ή RealTraps ( τύπου μεμβράνης ).

Οι "μπασοπαγίδες" τύπου μεμβράνης που είναι και αισθητικά οι πλέον αποδεκτές είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικές στις περιοχές μέχρι 70Hz ενώ ορισμένες απο αυτές λειτουργούν σχετικά ικανοποιητικά μέχρι και 40-50 Hz, τοποθετημένες όμως σε γωνίες.

H χρήση διαχυτών για τις χαμηλές συχνότητες προϋποθέτει κατασκευές με μεγάλο βάθος και κατά συνέπεια τίθεται θέμα αισθητικής.

Av τo πρόβλημά σας είναι σε ακόμα πιό χαμηλές συχνότητες, τότε επιλέξτε συντονιστές τύπου Helmholtz.

Μια εναλλακτική λύση - λύση ανάθεμα για πολλούς - είναι η ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ χρήση ενός καλού παραμετρικού ισοσταθμιστή ύστερα βέβαια απο προσεκτικές μετρήσεις. Η λύση αυτή προτείνεται μόνο για προβλήματα χαμηλών συχνοτήτων.

Εχω την αίσθηση ότι λύσεις τύπου roundfusor ίσως να μην είναι και τόσο αποτελεσματικές για προβλήματα χαμηλών συχνοτήτων.



Βασίλης Χουρμουζιάδης
 



Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Βασίλη καλωσόρισες.
Εσύ τι χρησιμοποιείς από όλα αυτά που αναφέρεις ?
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Δεν χρησιμοποιώ απολύτως τίποτα.

Αυτή τη στιγμή λόγω πρόσφατης μετακόμισης και ενός μικρού διαβολάκου το σύστημα μου είναι μαζεμένο. :(

Στον προηγούμενο χώρο δεν είχα σημαντικά προβλήματα που να δικαιολογούσαν δραστικές επεμβάσεις στην ακουστική συμπεριφορά του χώρου.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Βασίλη, σου εύχομαι καλή διαμονή στη νέα σου κατοικία.
Η συμμετοχή σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη και ευχάριστη.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τι λίγο ρε... :lol: :lol:

p.s. Ο Βασίλης είναι παλαίουρας πραγματικά στο χώρο και με βαθιά γνώση. Αυτός παρεπιπτόντως έχει ανακαλύψει, (κι εγώ φρόντισα να πάρω αντίγραφο ασφαλείας), τις τρελές ιρλανδέζες, you know the roches :wink:
 

Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.097
Επαναφερω το θεμα γιατι στο HITECH τευχος Ιουλιου, σελ. 36 παρουσιαζουν ενα χωρο που βελτιωσε η Acoustic Design. Aξιζει να διαβασετε τις βελτιωσεις που εχουν γινει επειτα απο μελετη, να δειτε το custom επιπλο που εχουν φτιαξει για τα ΥΒΑ, Pierre Lurne & Sonus Faber αλλα πανω απ' ολα να θαυμασετε εναν πολυ καλαισθητο χωρο.

Πιστευω οτι η βελτιωση χωρου ειναι η μεγαλυτερη αναβαθμιση στο συστημα μας, γιατι μονο τοτε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για την αποδοση του. Ειδικα για οσους εχουν δαπανησει τεραστια ποσα σε μηχανηματα, η βελτιωση του χωρου ειναι μονοδρομος.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Είπαμε φίλε μου Kostas. Mόνο με πιπίνια βελτιώνεται ένας χώρος ακρόασης. Ολα τα άλλα είναι για τους ερημίτες και τους καλόγερους (ΚΑΛΟΓΕΡΟΥΣ).
 

Μηνύματα
363
Reaction score
47
g.kar said:
Mόνο με πιπίνια βελτιώνεται ένας χώρος ακρόασης.
Σε αυτό συμφωνώ 1000%. Βάλε δύο στις γωνίες και ένα στη μέση για να σου βελτιώσει την "εικόνα" και σε ξαναπροβληματίσει ο ήχος να μου τρυπήσεις τη μύτη!
Αν θες στείλε μου με ένα φαξ στο 2810390429 μια λεπτομερή κάτοψη του χώρου και τον τύπο των ηχείων να σου πώ τι πρόβλημα (αν) έχεις.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Καλημερα...


ξερει καποιος να μου πει που μπορω να αγορασω....????

επισης εχει ακουσει καποιος τα roundfussor του Κ.Ζαινεα???....εχω ακουσει πολυ καλα λογια....

γενικως ψαχνομαι με οτιδηποτε υλικο μπορει να εχιε ενδιαφερον για να βελτιωσω την ακουστικη του χωρου μου......
Χώρος - ηχεία .... οδήγηση- πηγή
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.414
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top