Featured Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Σε χαμηλές μεταμεσονύκτιες εντάσεις χωρίς sub, με το παρακάτω EQ είμαι πολύ ευχαριστημένος εδώ και πολύ καιρό!
1709301339158.png
Σαν το loudness δεν υπάρχει τίποτα!😍
Loudness έχει φτιάξει , για μέση στάθμη περίπου 65dB, αλλά με συντηρητική προσέγγιση 2dΒ λιγότερο στα 41Hz (για προστασία γούφερ ίσως;; )
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
:rolleyes:
θα το πει η Επερεσία
Εγώ νόμιζα ότι η Επερεσία έχει δικαιοδοσία πάνω σε οποιοδήποτε ηχοσύστημα επι Ελληνικού εδάφους εκτός του Κου Μάρκου.

Εξάλλου και λάθος να κάνω, απο ότι θυμάμαι πέρασε απο εκεί ο ίδιος ο Πρόεδρος μας, ο Κος Χρήστος και έδωσε πιστοποίηση.

Μην διαδίδετε παρακαλώ ανακριβείς πληροφορίες καθώς πλήττεται το κύρος της Επερεσίας.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.305
Reaction score
42.039
Μικρός μου άρεσε η ταχύτητα και η ένταση, όχι πλέον.
Απολαμβάνω τη μουσική σε χαμηλές εντάσεις και οδηγώ εκνευριστικά αργά :biggrin:
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Μικρός μου άρεσε η ταχύτητα και η ένταση, όχι πλέον.
Απολαμβάνω τη μουσική σε χαμηλές εντάσεις και οδηγώ εκνευριστικά αργά :biggrin:
Θέλετε να υπονοήσετε κύριε ότι εγώ και ο Κος Μάρκου έχουμε .... πιθανώς γεράσει ;

Δια το απρεπές σχόλιο σας αυτό διαγραφεστε απο την Επερεσία καθώς δεν μπορούμε να διακινδυνεύουμε την φήμη της περί ενότητάς και ευγένειας μεταξύ των μελών της με τέτοιες υπόνοιες (καρφιά. χα χα) χαρακτηριστικό για το οποίο έχουμε κυριολεκτικά δώσει μάχες για να μας εκφράζει. Να μας παραδώσετε μέχρι την Τρίτη το αργότερα το σήμα πιστοποίησης.

:D
 


Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.741
Η απόλαυση της μουσικής σε χαμηλές εντάσεις ( μάλιστα αρκετα κάτω απ το φυσιολογικό επίπεδο στάθμης - For a typical listening level of 80 dB (A) , Anselm Goertz ) ισοδυναμεί με την απόλαυση μια ζεστής μπύρας.
περίεργα γούστα έχετε :biggrin:.
Το Loudness απ την άλλη κατά την ακρόαση σε χαμηλές στάθμες δεν έχει τον ίδιο αντίκτυπο που θα είχε εαν ακούγατε την μουσική σας σε στάθμη αναφορας.
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Η απόλαυση της μουσικής σε χαμηλές εντάσεις ( μάλιστα αρκετα κάτω απ το φυσιολογικό επίπεδο στάθμης - For a typical listening level of 80 dB (A) , Anselm Goertz ) ισοδυναμεί με την απόλαυση μια ζεστής μπύρας.
περίεργα γούστα έχετε :biggrin:.
Το Loudness απ την άλλη κατά την ακρόαση σε χαμηλές στάθμες δεν έχει τον ίδιο αντίκτυπο που θα είχε εαν ακούγατε την μουσική σας σε στάθμη αναφορας.
Μα καλά εμπιστεύεσαι έναν honorarprofessor που λέγεται Ανσέλμος ; :D

 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.741
είπαμε, η μπύρα πρέπει να είναι παγωμένη και η στάθμη ακρόασης να είναι αναφοράς εάν θέλετε απόλαυση :biggrin:
Βέβαια αν η παραμόρφωση είναι στον Θεό λόγω της ανεπάρκειας του ηχοσυστήματος , ε κατεβάστε λίγο την ένταση γιατί δεν θα παλεύεται.:biggrin:
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
είπαμε, η μπύρα πρέπει να είναι παγωμένη και η στάθμη ακρόασης να είναι αναφοράς εάν θέλετε απόλαυση :biggrin:
Βέβαια αν η παραμόρφωση είναι στον Θεό λόγω της ανεπάρκειας του ηχοσυστήματος , ε κατεβάστε λίγο την ένταση γιατί δεν θα παλεύεται.:biggrin:
Έτσι λένε οι ειδικοί και για το κρασί (θερμοκρασία δωματίου) αλλά εμένα μου αρέσει λίγο κρύο απο το ψυγείο. :D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.002
Η απόλαυση της μουσικής σε χαμηλές εντάσεις ( μάλιστα αρκετα κάτω απ το φυσιολογικό επίπεδο στάθμης - For a typical listening level of 80 dB (A) , Anselm Goertz ) ισοδυναμεί με την απόλαυση μια ζεστής μπύρας.
περίεργα γούστα έχετε :biggrin:.
Να σε πω γι' αυτό που λες..
Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται και πως χαίρεται κανείς τη μουσική του..
Κάποιες στιγμές (όξω, αλλά και στο σπίτ' μπορεί εύκολα να συμβεί) συμφωνώ μαζί σου χαίρομαι να ακούω πολύ δυνατά μέχρι να ματώσει τ' αυτί μη σου πω (ειδικά με ακουστικά για την ''ελευθερία'' που δίνουν αλλά ευτυχώς δεν με βολεύουν αλλιώς θα είχα κουφαθεί.. :p).
Όταν συμβαίνει αυτό (βρίσκομαι σε τέτοιο mood) ψιλοχ@στ.. για την παραμόρφωση, δεν με νοιάζ', μην σου πω την επιζητώ (δεν ακούω κλασσική ούτε ψάχνω.. αύρες:lolsign:).

Επίσης σε αυτό το mood και με αυτές τις εντάσεις δεν γουστάρω καθόλου να μένω στατικός σε σημείο ''σωστό'' για ακρόαση σαν το κερί οπότε ακόμα και το τέλειο σύστημα να είχα ''γειά σας..'' :rolleyes:
Έτσι χαίρομαι τη μουσική όταν παίζ' δυνατά και προτιμώ αυτό να συμβαίνει με παρέα στο σπίτ' ή όξω.
Όταν είμαι μόνος - ήρεμος και θέλω να χαρώ τη μουσική διαφορετικά οι ''χαμηλή'' ένταση μου είναι αρκετή.
Όταν ακούω δυνατά σχεδόν δεν με νοιάζει το ηχοσύστημα ποιοτικά μόνο το αίμα στ' αυτιά.. :p
Οπότε δεν είναι πως δεν γουστάρουμε ή δεν γουστάρω (να μιλήσω για 'μένα) εντάσεις απλά έχω διαφορετικά κριτήρια απ' τα δικά σου σε αυτό..

(Για να μην λέμε τα ίδια συνέχεια)
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Να σε πω γι' αυτό που λες..
Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται και πως χαίρεται κανείς τη μουσική του..
Κάποιες στιγμές (όξω, αλλά και στο σπίτ' μπορεί εύκολα να συμβεί) συμφωνώ μαζί σου χαίρομαι να ακούω πολύ δυνατά μέχρι να ματώσει τ' αυτί μη σου πω (ειδικά με ακουστικά για την ''ελευθερία'' που δίνουν αλλά ευτυχώς δεν με βολεύουν αλλιώς θα είχα κουφαθεί.. :p).
Όταν συμβαίνει αυτό (βρίσκομαι σε τέτοιο mood) ψιλοχ@στ.. για την παραμόρφωση, δεν με νοιάζ', μην σου πω την επιζητώ (δεν ακούω κλασσική ούτε ψάχνω.. αύρες:lolsign:).

Επίσης σε αυτό το mood και με αυτές τις εντάσεις δεν γουστάρω καθόλου να μένω στατικός σε σημείο ''σωστό'' για ακρόαση σαν το κερί οπότε ακόμα και το τέλειο σύστημα να είχα ''γειά σας..'' :rolleyes:
Έτσι χαίρομαι τη μουσική όταν παίζ' δυνατά και προτιμώ αυτό να συμβαίνει με παρέα στο σπίτ' ή όξω.
Όταν είμαι μόνος - ήρεμος και θέλω να χαρώ τη μουσική διαφορετικά οι ''χαμηλή'' ένταση μου είναι αρκετή.
Όταν ακούω δυνατά σχεδόν δεν με νοιάζει το ηχοσύστημα ποιοτικά μόνο το αίμα στ' αυτιά.. :p
Οπότε δεν είναι πως δεν γουστάρουμε ή δεν γουστάρω (να μιλήσω για 'μένα) εντάσεις απλά έχω διαφορετικά κριτήρια απ' τα δικά σου σε αυτό..

(Για να μην λέμε τα ίδια συνέχεια)
Βάζω στοίχημα ότι αυτά θα έλεγε και ο Άνσελμος σαν βασικά κριτήρια εάν τον κάνανε τη σωστή ερώτηση και όχι την "πληρωμένη" χα χα.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.741
Βάζω στοίχημα ότι αυτά θα έλεγε και ο Άνσελμος σαν βασικά κριτήρια εάν τον κάνανε τη σωστή ερώτηση και όχι την "πληρωμένη" χα χα.
τον Ανσελμο τον απασχολεί πάντως πάντα η μέγιστη στάθμη σε συνδυασμό με την παραμόρφωση :biggrin:
όπως αναφέρει... As a rule, you will hear with two loudspeakers (+ 3 dB) and not outdoors, so that - depending on the acoustics of the listening room - an additional 2 - 3 dB is added due to the diffuse field.

επομένως σε τυπικό σαλόνι με 2 ηχεία έχεις ένα κέρδος της τάξεως των 6db.
Tα είπα στον Μπουτχια αλλά δεν ψήθηκε.:biggrin:
 


Μηνύματα
30
Reaction score
67
Να σε πω γι' αυτό που λες..
Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται και πως χαίρεται κανείς τη μουσική του..
Κάποιες στιγμές (όξω, αλλά και στο σπίτ' μπορεί εύκολα να συμβεί) συμφωνώ μαζί σου χαίρομαι να ακούω πολύ δυνατά μέχρι να ματώσει τ' αυτί μη σου πω (ειδικά με ακουστικά για την ''ελευθερία'' που δίνουν αλλά ευτυχώς δεν με βολεύουν αλλιώς θα είχα κουφαθεί.. :p).
Όταν συμβαίνει αυτό (βρίσκομαι σε τέτοιο mood) ψιλοχ@στ.. για την παραμόρφωση, δεν με νοιάζ', μην σου πω την επιζητώ (δεν ακούω κλασσική ούτε ψάχνω.. αύρες:lolsign:).

Επίσης σε αυτό το mood και με αυτές τις εντάσεις δεν γουστάρω καθόλου να μένω στατικός σε σημείο ''σωστό'' για ακρόαση σαν το κερί οπότε ακόμα και το τέλειο σύστημα να είχα ''γειά σας..'' :rolleyes:
Έτσι χαίρομαι τη μουσική όταν παίζ' δυνατά και προτιμώ αυτό να συμβαίνει με παρέα στο σπίτ' ή όξω.
Όταν είμαι μόνος - ήρεμος και θέλω να χαρώ τη μουσική διαφορετικά οι ''χαμηλή'' ένταση μου είναι αρκετή.
Όταν ακούω δυνατά σχεδόν δεν με νοιάζει το ηχοσύστημα ποιοτικά μόνο το αίμα στ' αυτιά.. :p
Οπότε δεν είναι πως δεν γουστάρουμε ή δεν γουστάρω (να μιλήσω για 'μένα) εντάσεις απλά έχω διαφορετικά κριτήρια απ' τα δικά σου σε αυτό..

(Για να μην λέμε τα ίδια συνέχεια)
Σωστα! Επίσης σε ήπιες εντάσεις, ανακαλύπτεις την περισσότερη μουσική που αργότερα θα βάλεις και δυνατά.

Θα τα σπάσω όταν βάλω εναν δίσκο, 3,4 κομμάτια κτλπ…την υπόλοιπη μέρα θα στρημάρω χαλαρά ραδιόφωνο, πλατφορμες κτλπ μέχρι να ακούσω κάτι που θα με προκαλέσει να σηκώσω volume
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.002
Να τώρα δα έβαλα να στροφάρει αυτό το γλυκούλικο κομματάκ' δυνατά έτσ' για να ξεμπουκώσ' λίγο το κεφάλιμ' απ' την βενζινίλα, τη σκόν' απ' τα μπετά και τη βαβούρα ΄κει όξω και σας θυμήθηκα.. :biggrin:


Βγήκε κ' η σκύλαμ' στο μπαλκόνι και μανούριαζε μ' όλο τον κόΖμο (την τσίτωσα :p).

Ντάξ' Ν.Κ.?

Αργότερα θα το ματακούσω (μάλλον όλο το άλμπουμ) πολύ πιο χαμηλά όμως, μην έχουμε παρεξηγήσεις ε..? :rolleyes:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Να τώρα δα έβαλα να στροφάρει αυτό το γλυκούλικο κομματάκ' δυνατά έτσ' για να ξεμπουκώσ' λίγο το κεφάλιμ' απ' την βενζινίλα, τη σκόν' απ' τα μπετά και τη βαβούρα ΄κει όξω και σας θυμήθηκα.. :biggrin:


Βγήκε κ' η σκύλαμ' στο μπαλκόνι και μανούριαζε μ' όλο τον κόΖμο (την τσίτωσα :p).

Ντάξ' Ν.Κ.?

Αργότερα θα το ματακούσω (μάλλον όλο το άλμπουμ) πολύ πιο χαμηλά όμως, μην έχουμε παρεξηγήσεις ε..? :rolleyes:
κάτσε να σε χαλαρώσω μην ανεβεί πολύ η πίεση :p

 

Μηνύματα
101
Reaction score
27
Όχι τις σιχαίνομαι τις εντάσεις από 97db και άνω, ειδικά αν έχουν γίνει έτσι από τις εταιρείες. Κόβουν πολλά peaks και σκληραίνουν τα μπάσα έτσι. Αν είναι λόγω των earbuds που αναπαράγουν περισσότερα πρίμα και επειδή όλα αναπαράγονται σε μικρές συσκευές, να μου λείπει. Το κακό είναι ότι κάνουν το ίδιο master και στο cd, βινύλιο και στη digital μορφή. Της Dua Lipa το νέο κομμάτι είναι στα 99.5 decibel και πολλά ακόμα. Όταν σε πάρα πολλά κομμάτια, οι εταιρείες κόβουν και τις υψηλές από "άποψη" και αυτό σιγά σιγά γίνεται "φαινόμενο", ακόμα χειρότερα.
Τα παλιά τα προτιμώ στις αρχικές εκδόσεις γιατί έτσι φαίνεται και η ηλικία του κάθε κομματιού. Όταν από τα 92 decibel το ανεβάζεις στα 99 και βάζεις έξτρα μπάσο για να το κάνεις πιο "ψηφιακό" και να το φέρεις στο σήμερα, αυτό είναι η επεξεργασία της επεξεργασίας και στα δικά μου αυτιά ακούγεται πολύ "τεχνητός" ήχος.
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
ο κακό είναι ότι κάνουν το ίδιο master και στο cd, βινύλιο και στη digital μορφή.
Όχι πιά. Εχει αρχίσει να αλλάζει αυτό σε γρήγορους ρυθμούς. Τους έκοψε επιτέλους. :)
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.316
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top