Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Άρχισαν και οι συγκρίσεις...

Φρέσκο πράμα: μόλις μέτρησα τη φωτεινότητα στον BenQ 8700 στην κρεβατοκάμαρα με τα δύο φωτόμετρα, μια και πρέπει να αρχίσουν σιγά σιγά και οι συγκρίσεις. :126:

Έχουμε και λέμε λοιπόν: πηγή όπως πάντα το MonCaso, δηλαδή το δεύτερο HTPC μου, player το Powerdvd Ultra 9 και πατερνάκια αναφοράς τα κλασικά του AVSforum. Πατερνάκι αναφοράς 100 IRE full field.

Οι ρυθμίσεις στον BenQ όσον αφορά χρώμα και RGB είναι σχετικά φρέσκιες, δηλαδή των τελευταίων δεκαπέντε ημερών και με αυτές η αποδιδόμενη φωτεινότητα έχει περιοριστεί ελαφρά.

Η μέτρηση πάρθηκε στο ίδιο ακριβώς σημείο της οθόνης, δηλαδή στο κέντρο της. Η απόσταση των δύο φωτόμετρων από την οθόνη ήταν ακριβώς η ίδια, άντε να υπήρχαν μικροδιαφορές σε χιλιοστά...

Mastech MS6610: 88 lux
AEMC CA813: 87,1 lux

Όπως βλέπετε, τα δύο φωτόμετρα είναι ουσιαστικά το ένα πάνω στο άλλο όσον αφορά τις μετρήσεις του λευκού. Το Mastech δεν έχει φυσικά τη δυνατότητα να μετρήσει υποδιαίρεση του lux, το κατώτατο όριό του είναι το 1 lux φωτεινότητα.

Και πέστε μου τώρα ειλικρινά, ποιον ενδιαφέρει το ποιο από τα δύο φωτόμετρα έχει δίκιο, όταν μιλάμε για τέτοιες αστείες μικροδιαφορές. Ξέρετε πόση διαφορά μας κάνουν τα 0,9 lux στα 87,1 lux; Ακριβώς 1%!!! :111:

Όπως βλέπετε λοιπόν φίλοι μου, το π@π@ροφωτόμετρο των 50 ευρώ μετράει σχεδόν ακριβώς το ίδιο στο λευκό με το σούπερ-π@π@ροφωτόμετρο των 300 ευρώ! :126:

Και ελπίζω να αρχίζουν σιγά σιγά να πείθονται ορισμένοι ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά... :204:
 

Μηνύματα
905
Reaction score
2
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Στις υψηλες φωτεινοτητες ειναι λογικο να μην εχουν μεγαλες διαφορες...
Στα πολυ χαμηλα ire (0 - 20) ειναι το θεμα .
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Πανο.....

Βαλε να δειξει μαυρο 3 λουξ το παλιο και τι λευκο βγαζει ...
και μετρα απο την ιδια ακριβως αποσταση με το καινουριο....

και πες μας τις διαφορες....
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Στις υψηλες φωτεινοτητες ειναι λογικο να μην εχουν μεγαλες διαφορες...
Στα πολυ χαμηλα ire (0 - 20) ειναι το θεμα .


Γιάννη μου, μόνο υψηλές φωτεινότητες δεν είναι αυτές και για τα δύο φωτόμετρα.

Και δεν αναφέρομαι στις υψηλές τους κλίμακες, αυτές είναι στη στρατόσφαιρα, ειδικά για το CA813. Το μεν Mastech μπορεί σύμφωνα με τον κατασκευαστή να μετρήσει μέχρι 50.000 lux, αλλά στη πράξη φάνηκε ότι μπορούσε να μετρήσει αξιόπιστα μέχρι 100.000 lux. Το δε CA813 μπορεί να μετρήσει μέχρι 200.000 lux φωτεινότητα. :111:

Αλλά αυτά είναι τα μέγιστα όριά τους στην υψηλότερη κλίμακα μέτρησης για το καθένα. Εγώ μιλάω για τις συνθήκες με τις οποίες μετρούσαν στον BenQ. Πιθανότατα δεν αντιλήφθηκες τις συνθήκες της μέτρησης. Και τα δύο φωτόμετρα ήταν ακουμπισμένα ουσιαστικά στην οθόνη, στα 2,80 μέτρα απόσταση από το φακό του προβολέα.

Το μεν Mastech μετρούσε στη χαμηλότερη κλίμακά του, στην 1x, στην οποία όμως μπορεί να μετρήσει μέχρι 2.000 lux, οπότε όπως καταλαβαίνεις, τα 88 lux μόνο υψηλή φωτεινότητα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν.

Το CA813 μετρούσε στη δεύτερη κλίμακά του, στην οποία μετράει από 20 έως 200 lux, και είναι η κλίμακα που θα του έδινε την μέγιστη ακρίβεια στα συγκεκριμένα επίπεδα φωτεινότητας. :126:

Όσο για τα χαμηλά IRE θα τα δούμε όλα τις επόμενες μέρες, μην ανησυχείς καθόλου... :107:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Πανο.....

Βαλε να δειξει μαυρο 3 λουξ το παλιο και τι λευκο βγαζει ...
και μετρα απο την ιδια ακριβως αποσταση με το καινουριο....

και πες μας τις διαφορες....


Μπουχαχά, σε πηγαίνω σιγά σιγά, βηματάκι βηματάκι για να προλαβαίνεις να τα εμπεδώνεις κιόλας... :204: :204: :204: :204:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Μπουχαχά, σε πηγαίνω σιγά σιγά, βηματάκι βηματάκι για να προλαβαίνεις να τα εμπεδώνεις κιόλας... :204:
Ασε τι εμπεδωνο εγω και κανε τα τεστακια σου εσυ...

Εξαλλου δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα μεταξυ δυο ιδιων προιοντων που το ενα κανει 150 ευρω και το αλλο 1500...:112::111:
Δεν μπορω αλλο τα κοληματα σου....:101:

Εγκυκλοπαιδικα.....
.....οταν συγκρινης τα δυο φωτομετρα να το κανεις απο την ιδια αποσταση...

Γραψε μας και το on/off & ansi του sharp οπως το βγαζει το καινουριο φωτομετρο....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Έγραψα το ίδιο και στο topic για τον Sony VPL-VW85. Πέρασαν 2 μήνες από την τελευταία αναφορά και τις διενέξεις περί μετρήσεων. Στο δια ταύτα: τί έγινε με τις μετρήσεις του 85άρη?
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Έγραψα το ίδιο και στο topic για τον Sony VPL-VW85. Πέρασαν 2 μήνες από την τελευταία αναφορά και τις διενέξεις περί μετρήσεων. Στο δια ταύτα: τί έγινε με τις μετρήσεις του 85άρη?

Δυστυχώς, τίποτε νεότερο φίλε μου. :122:

Εγώ πέρασα (και δυστυχώς περνάω ακόμα) μία παρατεταμένη περίοδο ασφυκτικής πίεσης από την δουλειά μου, με αποτέλεσμα να μην μπορέσω να βρω χρόνο να ασχοληθώ περαιτέρω με τις μετρήσεις στον VPL85. :110:

Δεν θέλω να δίνω υποσχέσεις που δεν μπορώ να τηρήσω, αλλά αυτά που σχεδιάζω έχουν την εξής σειρά: πρώτα, ένα αφιέρωμα στις μετρήσεις του gamma με τη χρήση του φωτόμετρου, συγκεκριμένα με τη χρήση του CA813. Έχω ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό το γράψιμο, αλλά δεν μπορώ να βρω χρόνο να το ολοκληρώσω, να τραβήξω τις φωτογραφίες κτλ. :141:

Αμέσως μετά, ελπίζω να βρω χρόνο, να ασχοληθούμε μαζί με τον Κεφάλα με τον VPL85... :126:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Παναγιώτη σου εύχομαι να κερδίσεις το λόττο για να μη χρειάζεται να πηγαίνεις στη δουλειά!

Τον Ανδρέα μόνο σκέφτομαι τι έχει να τραβήξει μετά!:405:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Τον Ανδρέα μόνο σκέφτομαι τι έχει να τραβήξει μετά!:405:

Κρα κάνει ο... σβόλος του για τζερτζελέ και μετρήσεις κτλ. :137:

Έπρεπε να ήσουν από μια μεριά, να έβλεπες τη φάτσα του μόλις μετρήσαμε το 71.000:1 on/off contrast στον VPL85! :142:

Γελούσαν και τα μουστάκια του, σκεφτόταν βλέπεις τα μηδενικά να αυξάνονται στον τραπεζικό του λογαριασμό... :204:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top