Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.011
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

...το φεγγάρι:612:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Έχω βάσιμες υποψίες ότι τρώει πίτσα με φιλικό ζευγάρι ... :125:

:107:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

...το φεγγάρι:612:

Σιγά μη μετράω την... «εκκολαπτόμενη φαλάκρα» του Κεφάλα! :204: :204:

Κάτι άλλο ήθελα να γράψω βέβαια, αλλά είναι πολύ χοντρό και φοβάμαι μη μου παρεξηγηθεί... :138:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Λοιπόν, λοιπόν, Παναγιώτη, ταιριάζει;

Μιχαλιό μου, είσαι απίστευτος, δεν πιστεύω στα μάτια μου! :111:

Αν σου πω ότι μου έλυσες πολύ βασικό πρόβλημα, που ούτε εγώ είχα σκεφτεί πρωτύτερα, πώς θα σου φανεί;! :138:

Θα ανεβάσω φωτογραφίες σε λίγο, ο Μιχαλιός ζωγράφισε φυσικά για μια ακόμη φορά... :126:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Σιγά μη μετράω την... «εκκολαπτόμενη φαλάκρα» του Κεφάλα! :204:

Κάτι άλλο ήθελα να γράψω βέβαια, αλλά είναι πολύ χοντρό και φοβάμαι μη μου παρεξηγηθεί...
Aρχιζω να αφηνω φρυδια....:204:

Για μενα γραψε οτι θες,δεν σε παρεξηγω....
..γνωριζω τον καλο σου....

αγαπα τον φιλο σου με τους καλους του...:204:
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Κοιτάχτε φίλοι μου, τι σκέφτηκε ο αθεόφοβος ο Μιχαλιός! :113:

Πήρε μια βάση για κινητό, GPS κτλ., και της έκανε μετατροπή. :112:

Της αφαίρεσε το πίσω μέρος και πρόσθεσε ένα εξαρτηματάκι για να μπορεί να στερεώνεται η βασούλα πάνω στο τρίποδο.

Εδώ βλέπετε την ρυθμιζόμενη σε πλάτος βάση, :111: κλειστή.






Ενώ εδώ την βλέπετε με τα πλαϊνά μπράτσα ανοιγμένα. Μπορεί να στερεώσει σωστά τόσο το CA813 όσο και το παλιό μου φωτόμετρο. :126:

Πιέζοντας τον διακόπτη που σας έχω κυκλώσει ανοίγεις τα πλαϊνά μπράτσα όσο χρειάζεται και μετά απλά πιέζοντάς τα, τα σφίγγεις όσο χρειάζεται.








Ενώ εδώ βλέπετε το εξαρτηματάκι που βιδώνει στο τρίποδο και πάνω στο οποίο συρταρώνει η βασούλα μαζί με το φωτόμετρο.

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Το κουφό της υπόθεσης είναι ότι υπήρχε ένα σοβαρό πρόβλημα, το οποίο δεν είχα σκεφτεί μέχρι σήμερα που βίδωσα το CA813 πάνω στο τρίποδο με τη βασούλα του Μιχαλιού. Και αυτό γιατί δεν το είχα αντιμετωπίσει ποτέ στο παρελθόν, μια και στερέωνα με χαρτοταινία τον αισθητήρα του παλιού φωτόμετρου στο τρίποδο.

Αν δείτε την περιοχή που σας έχω κυκλώσει στη φωτό, μπορείτε να αντιληφθείτε το πρόβλημα... :126:








Το μπράτσο λοιπόν βρίσκει πάνω στο πόδια του τρίποδου, μην επιτρέποντας στο πάνω μέρος να γίνει περισσότερο κάθετο προς το έδαφος.

Και κοιτώντας το φωτόμετρο πάνω στο τρίποδο από το πλάι, το πρόβλημα γίνεται ολοφάνερο: το φωτόμετρο δεν έχει τη σωστή κλίση, έχει δηλαδή μεγαλύτερη κλίση από τη σωστή... :121:







Η καταπληκτική βασούλα του Μιχαλιού όμως είναι όλα τα λεφτά. Σφίγγει τόσο καλά το CA813, που μου επιτρέπει να το φέρω στη σωστή κλίση... :111: :615:

 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Μπορείς βέβαια και να στρέψεις την βάση κατά 180 μοίρες και να φέρεις κάθετα το φωτόμετρο σηκώνοντας το λεβιέ του τρίποδου... :136: :138: :605:

Παρεπιπτόντως, πολύ καλή η ιδέα του Μιχάλη...
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Μπορείς βέβαια και να στρέψεις την βάση κατά 180 μοίρες και να φέρεις κάθετα το φωτόμετρο σηκώνοντας το λεβιέ του τρίποδου... :136:

Παρεπιπτόντως, πολύ καλή η ιδέα του Μιχάλη...

Θα με μουρλάνεις εσύ! :137:

Στην βάση του τρίποδου δεν αναφέρεσαι; :118:

Πώς να το κάνω αυτό;! Στις φωτό η βάση του τρίποδου είναι στραμμένη όσο πιο κάθετα γίνεται προς το έδαφος, γύρω στις 170 μοίρες, αλλά μετά δεν πάει άλλο, βρίσκει το λεβιέ πάνω στα πόδια του τρίποδου... :135:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Πρόσεχε μην το ρίξεις κάτω το φωτόμετρο.

Δεν θα δοκιμάσω να το πετάξω κάτω φυσικά, αλλά έρχεται με ένα πολύ χοντρό λαστιχένιο περίβλημα, που πιστεύω ότι θα το προστατεύσει σε πτώσεις από μικρά ύψη. :121:

Αν βέβαια πέσει και χτυπήσει με τον αισθητήρα, κλάφτα Χαράλαμπε... :137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Θα με μουρλάνεις εσύ! :137:

Στην βάση του τρίποδου δεν αναφέρεσαι; :118:

Α, κατάλαβα, τώρα μπήκα. :126:

Γίνεται μεν, αλλά το φωτόμετρο δεν θα είναι τόσο καλά στερεωμένο, είναι και ολόκληρο μακρυνάρι. :121:
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Re: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Θα με μουρλάνεις εσύ! :137:

Στην βάση του τρίποδου δεν αναφέρεσαι; :118:
Tη βάση του φωτόμετρου εννοώ, έτσι ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τρίποδο έτσι:

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Tη βάση του φωτόμετρου εννοώ, έτσι ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τρίποδο έτσι:




Σωστός ο παίκτης, σωστότατος θα έλεγα. Αυτή η εκδοχή όντως Γιάννη δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό. :135:

Εδώ το βλέπετε και στην πράξη αυτό που λέει ο Γιάννης.







Ενώ να πούμε ότι αν οι συνθήκες επιτρέπουν να ανασηκωθεί όλο το ύψος στο τρίποδο με τον ρυθμιστήρα, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα, μια και τότε το χερούλι δεν βρίσκει πουθενά και το φωτόμετρο μπορεί να είναι εντελώς κάθετο προς το έδαφος... :126:

 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Όλα καλά λοιπόν.
Όλα ταιριάζουν μια χαρά.
Και η βάση είναι κι αυτή μαύρη. Μην το ξεχνάμε. :137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Μερικές ακόμα πληροφορίες για το CA813. Ο αισθητήρας μπορεί να ξεκουμπώσει από το κυρίως σώμα του φωτόμετρου και να απομακρυνθεί περίπου 1,5 μέτρο από αυτό.

Ο αισθητήρας κουμπώνει επάνω στο σώμα του φωτόμετρου με αυτές τις δύο μεγάλες επαφές-καρφιά, ενώ το «κούμπωμα» είναι πραγματικά άψογο χωρίς καθόλου μπόσικα... :126:








Εδώ βλέπετε το χοντρό λαστιχένιο περίβλημα στο οποίο τοποθετείται το CA813 για να προστατευθεί από μία πτώση. Ας μην ξεχνάμε ότι φτιάχτηκε για «σκληρή χρήση» με φωτομετρήσεις σε εργοστάσια, οικοδομές κτλ.







Στο πίσω μέρος υπάρχει ένα ταμπελάκι με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του φωτόμετρου και το κλασικό πια, γκρρρρρρ, «Made in Taiwan»... :137:







Ενώ η τοποθέτηση της πλακέ εννιάβολτης μπαταρίας γίνεται από το πίσω μέρος. Αν όμως δεν διαθέτετε μίνι σταυροκατσάβιδο για να ξεβιδώσετε αυτή τη μικροσκοπική βίδα στο πίσω μέρος, απλά τη κάτσατε τη βάρκα! :137:

Η βίδα έρχεται πολύ σφιγμένη από το εργοστάσιο και δεν θα σας συνιστούσα να προσπαθήσετε να τη ξεβιδώσετε με μεγάλο σταυροκατσάβιδο, μυτερό μαχαίρι κτλ., γιατί αν την καταστρέψετε τα πράγματα θα σκουρύνουν πολύ. Ευτυχώς που είχα στο σπίτι τέτοιο μίνι σταυροκατσάβιδο, αλλά για να το βρω χρειάστηκε να ψάξω σχεδόν παντού και το τι βρισίδι έριξα δεν περιγράφεται... :204:

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Όλα καλά λοιπόν.
Όλα ταιριάζουν μια χαρά.
Και η βάση είναι κι αυτή μαύρη. Μην το ξεχνάμε. :137:


Όχι απλώς καλά, τέλεια Μιχαλιό μου, σε υπερευχαριστώ φίλτατε... :622:

Όσο γνωρίζω καλύτερα το CA813, τόσο περισσότερο το ερωτεύομαι παιδιά, :442: καταλαβαίνω τώρα γιατί έχει κάνει θραύση στην άλλη μεριά του Ατλαντικού ανάμεσα στους εραστές των μετρήσεων.

Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά αλλά και η εν γένει συμπεριφορά του σου λύνουν κυριολεκτικά τα χέρια όταν μετράς προβόλια. Και ας φτιάχτηκε για εντελώς διαφορετικό σκοπό... :135:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top