Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Δεν βαριέστε, ας βγει καλό κομμάτι και χαλάλι του όλα τα έξοδα, θεωρώ ότι θα αφήσει εποχή με τις μετρήσεις που θα μας δίνει... :615:
αυτο να λες γιατι εχουε δει και χειροτερα..:116:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

αυτο να λες γιατι εχουε δει και χειροτερα..:116:

Ε, όχι λοιπόν Κώστα μου, δεν έχουμε δει, αλλά έχεις δει. :137:

Όχι τίποτε άλλο, αλλά να είμαστε ακριβείς και να ξέρουμε και τι λέμε... :138:
 




Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

:404:







Χωρίς σχόλια... :404:







0,02 lux μέτρηση φωτεινότητας! Μέσα στο μπάνιο, με κλειστή την πόρτα, με τραβηγμένες τις πετσέτες στο παραθυράκι του μπάνιου για να μην μπαίνει φως, και το CA813 χωμένο μέσα στην μπανιερα! :111: Έτσι πάρθηκε αυτή η μέτρηση φωτεινότητας.






Το εργαλείο φαίνεται να ζωγραφίζει, αλλά ας κρατήσω ακόμα «μικρό καλάθι» μέχρι να τσεκάρω και να ξανατσεκάρω... :137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Οι ενδείξεις στην οθόνη είναι θαμπές, γιατί υπάρχει αυτή η ελαφρά γαλακτώδης προστατευτική ζελατίνα που προστατεύει την οθόνη από χτυπήματα και γρατζουνιές. Θα το σκεφτώ για το αν θα την αφαιρέσω ή όχι. Ακόμα και με αυτήν διαβάζονται οι ενδείξεις. :126:

Επιτέλους παιδιά, φωτιζόμενη οθόνη που την ανάβεις και την σβήνεις όποτε γουστάρεις, κατά το δοκούν! Τέρμα το να ψάχνω να βρώ μέσα στα βαθιά σκοτάδια φακό ή αναπτήρα για να διαβάσω τις ενδείξεις.:204:

Προσέξατε πόσο μικρός σε μέγεθος είναι ο αισθητήρας του σούπερ-π@π@ροφωτόμετρου;! Ότι πρέπει για τις μετρήσεις στο ANSI contrast... :626:
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Μη το λες π@π@ροφωτόμετρο, κρίμα είναι. Καλορίζικο, καλές μετρήσεις!!

Σε ευχαριστώ πολύ Πέτρο. :107:

Πάντως άλλο π@π@ροφωτόμετρο και άλλο σούπερ-π@π@ροφωτόμετρο! :142:

Αφού λατρεύω το... να αυτοσαρκάζομαι, πιστεύω ότι το γνωρίζετε όλοι σας πια αυτό. :126:

Να σας πω επίσης ότι γύρω στις οχτώ το βράδυ καταφτάνει και η σπέσιαλ βασούλα που θα σταθεροποιεί το CA813 στο τρίποδο, με το πούλμαν από τη Θεσσαλονίκη.

Να ευχαριστήσω θερμά για μια ακόμη φορά τον Μιχάλη Μελίδη για την κατασκευή, είμαι καταϋποχρεωμένος φίλτατε... :622:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.605
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Καλορίζικο Πάνο:605:

Τι ώρα είπες Ανδρέα ότι κλείνεις το μαγαζί σου;:410:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

καλοριζικο μπρε...!!!

Περιμενουμε εντυπωσεις και αν υπαχουν διαφορες με το προηγουμενο στις μετρησεις...
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Τώρα όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του CA813: Παρόλο που γνώριζα ότι η αναλυτικότητα της μέτρησής του είναι τα 0,01 lux, κράτησα «μικρό καλάθι» στο πρώτο μήνυμα του θέματος και μίλησα για κατώτατο όριο στα 0,1 lux.

Και αυτό γιατί ήθελα πρώτα να το πιάσω στα χέρια μου, να το δουλέψω και να σιγουρευτώ ότι όντως μπορεί να κατέβει μέχρι το κατώτατο σκαλοπάτι του 0,01 lux.

Τώρα πια και επίσημα έχουμε την «θεωρητική» δυναμική περιοχή του CA813: 200.000 lux μάξιμουμ μέτρηση για το λευκό και 0,01 lux μίνιμουμ μέτρηση για το μαύρο.

Με λίγα λόγια στα απόλυτα όριά του βεβαίως, το CA813 θα μπορούσε να μετρήσει έναν προβολέα με 20.000.000:1 on/off contrast! :111:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Καλορίζικο Πάνο:605:

Τι ώρα είπες Ανδρέα ότι κλείνεις το μαγαζί σου;:410:

Μπουχαχαχά, θα μαρτυρήσει ο Σκαφάτος παιδιά, αυτό σας το υπόσχομαι... :142: :137:
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Καπου μεσα μου ηλπιζα πως κατι θα γινοταν τελευταια στιγμη.
Θα χανοταν, θα του το εκλεβαν στον δρομο, θα πηγαινε σε λαθος
δ/νση.
Ομως τιποτα, η τυχη δεν με θελει.
Ειμαι ενας δυστυχισμενος ανθρωπος:411:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Καπου μεσα μου ηλπιζα πως κατι θα γινοταν τελευταια στιγμη.
Θα χανοταν, θα του το εκλεβαν στον δρομο, θα πηγαινε σε λαθος
δ/νση.
Ομως τιποτα, η τυχη δεν με θελει.
Ειμαι ενας δυστυχισμενος ανθρωπος:411:

Κλάψε Σκαφάτε, κλάψε, αλλά δεν σε γλυτώνει τίποτε πια... :137:

Και μου θες και on/off και ANSI και gamma και από τον 85 και από τον 86;! :118:

Καλές δύο τα ξημερώματα και βλέπουμε... :204:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.809
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Άντε καλορίζικο.
Ελπίζω η ειδική βάση συγκράτησης π@π@ροφωτόμετρου ειδικών μετρήσεων ακριβείας να φτάσει έγκαιρα και να ταιριάζει.
Αναμένω εναγωνίως Παναγιώτη και είμαι stand by μέχρι να γράψεις ότι το πήρες και το δοκίμασες και κάνει καλή δουλειά.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Για να καταλάβουμε πόσα είναι τα 200.000 λουξ, τον ήλιο αύριο το πρωί πόσα λουξ θα τον μετρήσεις Παναγιώτη;
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Νέα εποχή μετρήσεων για το Avsite!...

Άντε καλορίζικο.
Ελπίζω η ειδική βάση συγκράτησης π@π@ροφωτόμετρου ειδικών μετρήσεων ακριβείας να φτάσει έγκαιρα και να ταιριάζει.
Αναμένω εναγωνίως Παναγιώτη και είμαι stand by μέχρι να γράψεις ότι το πήρες και το δοκίμασες και κάνει καλή δουλειά.

Και εγώ έχω φοβερή περιέργεια Μιχάλη να δω πόσο καλά ταιριάζει η βασούλα. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χρόνο θα μου γλυτώνει στις μετρήσεις. Ανοίγεις τρίποδο, στερεώνεις και είσαι έτοιμος. Έχει και τη φωτιζόμενη οθόνη το CA813 που μου λύνει τα χέρια και όλα καλά. :126:

Για να δούμε, φτου φτου να μη το ματιάσω το καμάρι μου, μέχρι στιγμής φαίνεται ότι πηγαίνουν όλα καλά, και μάλιστα με πολύ πιο «γρήγορες αντιδράσεις» από το φωτόμετρο στα πολύ χαμηλά επίπεδα φωτεινότητας, σε αντίθεση με κάποιες εντυπώσεις μελών που το χρησιμοποιούν στην άλλη μεριά του Ατλαντικού. Θα δείξει... :121:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.844
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top