Νέα Nvidia Shield (2019)

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Κοιτα, ανα δυο χρονια (15,17,19) βγαζουν, λογικα αργοτερα φετος μαλλον κατι θα γινει...
Το ερωτημα ειναι εαν, 'αντεχεις' να περιμενεις...
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Κοιτα, ανα δυο χρονια (15,17,19) βγαζουν, λογικα αργοτερα φετος μαλλον κατι θα γινει...
Το ερωτημα ειναι εαν, 'αντεχεις' να περιμενεις...
Το αιωνιο ερωτημα ειναι αυτο. Που παντα έχει την ιδια απαντηση.
ΟΧΙ!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.402
Reaction score
74.686
Έχω και λουκάνικο και Pro. Παρατηρώ γενικά πως το μεγάλο λειτουργεί λίγο πιό στρωτά, αν και απο το δίκτυο παίζει και το μικρό τα πάντα τέλεια.
Ειδικά στο Netflix το μικρό χάνει καμιά φορά τον συγχρονισμό υποτίτλων μετά απο pause, κάτι ενοχλητικό που διορθώνεται με 10 δευτερόλεπτα πίσω.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Έχω και λουκάνικο και Pro. Παρατηρώ γενικά πως το μεγάλο λειτουργεί λίγο πιό στρωτά, αν και απο το δίκτυο παίζει και το μικρό τα πάντα τέλεια.
Ειδικά στο Netflix το μικρό χάνει καμιά φορά τον συγχρονισμό υποτίτλων μετά απο pause, κάτι ενοχλητικό που διορθώνεται με 10 δευτερόλεπτα πίσω.
Ποτε δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο....
 


Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Κάτοχος του 2019 pro εδώ και αρκετούς μήνες, έχω το εξής πρόβλημα:
Κατά την αναπαραγωγή αρχείων mkv από τον εξωτερικό δίσκο αλλά και μουσικών αρχείων από Tidal & Spotify, όπως και κάθε φορά που πατάω κάποιο πλήκτρο αναπαραγωγής/παύσης στο τηλεχειριστήριο, ακούγονται τυχαία click & pops σαν αυτά του βυνιλίου, τα οποία ενίοτε είναι αρκετά έως πολύ ενοχλητικά.
Μέχρι στιγμής δεν το έχω διαπιστώσει σε αρχεία μουσικής από εξωτερικό δίσκο αν αυτό έχει καμιά ουσία. Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο ανακάλυψα ότι το πρόβλημα είναι σύνηθες Crackling / popping noise alter update to 6.2 και πρακτικά δεν υπάρχει μια λύση που να δουλεύει για όλους.
Αφού δοκίμασα όλα όσα αναφέρονται στο παραπάνω νήμα, το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται αν και κάπως σε μικρότερο βαθμό (μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως μιας και δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο pattern για να μπορέσω να το τσεκάρω σίγουρα). Μέχρι και το καλώδιο του δικτύου έβγαλα μήπως έκανε παρεμβολές αλλά τίποτα. Τείνω να πιστέψω ότι είναι hardware bug κάποιας παρτίδας, σας έχει τύχει αυτό ποτέ ?
Να σημειώσω ότι το έχω συνδέσει απευθείας στον Marantz μέσω HDMI (άλλαξα και καλώδιο μήπως έφταιγε αλλά τίποτα).
 
Last edited:

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Κάτοχος του 2019 pro εδώ και αρκετούς μήνες, έχω το εξής πρόβλημα:
Κατά την αναπαραγωγή αρχείων mkv από τον εξωτερικό δίσκο αλλά και μουσικών αρχείων από Tidal & Spotify, όπως και κάθε φορά που πατάω κάποιο πλήκτρο αναπαραγωγής/παύσης στο τηλεχειριστήριο, ακούγονται τυχαία click & pops σαν αυτά του βυνιλίου, τα οποία ενίοτε είναι αρκετά έως πολύ ενοχλητικά.
Μέχρι στιγμής δεν το έχω διαπιστώσει σε αρχεία μουσικής από εξωτερικό δίσκο αν αυτό έχει καμιά ουσία. Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο ανακάλυψα ότι το πρόβλημα είναι σύνηθες Crackling / popping noise alter update to 6.2 και πρακτικά δεν υπάρχει μια λύση που να δουλεύει για όλους.
Αφού δοκίμασα όλα όσα αναφέρονται στο παραπάνω νήμα, το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται αν και κάπως σε μικρότερο βαθμό (μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως μιας και δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο pattern για να μπορέσω να το τσεκάρω σίγουρα). Μέχρι και το καλώδιο του δικτύου έβγαλα μήπως έκανε παρεμβολές αλλά τίποτα. Τείνω να πιστέψω ότι είναι hardware bug κάποιας παρτίδας, σας έχει τύχει αυτό ποτέ ?
Να σημειώσω ότι το έχω συνδέσει απευθείας στον Marantz μέσω HDMI (άλλαξα και καλώδιο μήπως έφταιγε αλλά τίποτα).
Μια από τα ίδια και εγώ ακόμα και στο netflix...
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Μια από τα ίδια και εγώ ακόμα και στο netflix...
Μάλιστα !! :(>:(
Απ' ότι διαβάζω στο site της nvidia το πρόβλημα είναι παλιό, τόσο δύσκολο πια είναι να το διορθώσουν ?
Μιλάμε για το κορυφαίο media player της αγοράς, έλεος πια...:mad::thumbsdown::help:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Πάντως μετά από διάφορα videos και forums που παρακολουθώ εδώ και μήνες βλέπω ότι "η χρυσή τομή" είναι APPLE ΤV για streaming και ένα καλό player τύπου Zappiti ή Zidoo ή Dune για ταινίες και τέλος.
Όσοι το ψάχνουν παραπάνω φτιάχνουν ένα Media Center.

Καλό το Shield αλλά υπάρχουν και κάποια θέματα.

Υγ: αν η ΤV είναι σύγχρονη και έχει τα Apps που απαιτούνται για Streaming τότε δεν χρειάζεται ούτε το Apple TV. Ίσως να μην χρειαστεί και το Media Player αλλά αυτό είναι μια άλλη, μεγάλη κουβέντα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Επίσης το shield δεν Είναι media plsyer αλλά παιχνιδικονσολα
Και όπως όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά του
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
... και ένα καλό player τύπου Zappiti ή Zidoo ή Dune για ταινίες και τέλος.
Δυστυχώς το Shield είναι μονόδρομος προς το παρόν για Dolby Vision και η αλήθεια είναι ότι άπαξ και το δεις δεν συμβιβάζεσαι με τίποτα λιγότερο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Στα πολύ γρήγορα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν φθηνότερα με Dolby Vision.



Και εγώ ψηνόμουν για Shield αλλά μετά από αυτά δεν. Θα πάω σε άλλες λύσεις.
Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να δουλεύουν και λιγότερο το κόστος. Λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν βέβαια, αλλά όταν πρέπει να δώσεις θα δώσεις.
Χίλιες φορές να δώσω παραπάνω αλλά να κάνει αυτά που λέει ότι κάνει.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.953
Reaction score
20.471
Υπάρχει κάποια φήμη/ενημέρωση για Shield 2021;
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εάν ψάχνεις με απόλυτα κριτιρια αναπαραγωγής εικόνας έχει πολλά κουσούρια .
Εάν θες ένα φθηνό να τα κάνει όλα είναι μια χαρά .
Απλά μην λες ότι δεν υπάρχει καλύτερο
 


Μηνύματα
625
Reaction score
577
Βρήκα και αυτό στα 199€ με Dolby Vision.

Για να εξηγούμαστε….
Το player αυτό υποστηρίζει DV ΜΟΝΟ σε τοπική αναπαραγωγή και ΟΧΙ σε streaming υπηρεσίες.. ΑΝ θέλετε όλα καλούδια για streaming εφαρμογές τα shield (pro & tube) είναι μονόδρομος.
Το real vision που είναι αντίστοιχο με το Zidoo z9x θα το έχω σε λίγες μέρες και θα σας πω..
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
@alexis Επαναδιατυπώνω πιο σωστά την παραπάνω φράση μου, το shield είναι το μόνο αυτή τη στιγμή στην αγορά απ' όσο γνωρίζω που υποστηρίζει Dolby Atmos & Vision, αυτός είναι και ο βασικός λόγος που το επέλεξα πέρα από την πολύ καλή ποιότητα της εικόνας και τις ευκολίες.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν (προς το παρόν) οι streaming υπηρεσίες, απλά να παίζει ταινίες και μουσική από τη usb.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.438
Άκουσε λίγο τινταλ με ντολμπι άτμος..
Παίζει μια χαρά το σιλντ.

Και νετφλιξ με ντολμπι άτμος παίζει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
@alexis Επαναδιατυπώνω πιο σωστά την παραπάνω φράση μου, το shield είναι το μόνο αυτή τη στιγμή στην αγορά απ' όσο γνωρίζω που υποστηρίζει Dolby Atmos & Vision, αυτός είναι και ο βασικός λόγος που το επέλεξα πέρα από την πολύ καλή ποιότητα της εικόνας και τις ευκολίες.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν (προς το παρόν) οι streaming υπηρεσίες, απλά να παίζει ταινίες και μουσική από τη usb.
Ναι το εχω καταλάβει ότι δεν μιλάς για Streaming. Ούτε εγώ αναφέρομαι σε αυτό. Κάτσε όμως γιατί μάλλον δεν καταλαβαίνω κάτι.
Εδώ πχ για το ένα λέει ότι περνάνε και Dolby Atmos & Dolby Vision. Διαβάζει DV και το Atmos το στέλνει στον ενισχυτή.

Και αυτός εδώ τα ίδια λέει.

Τα Zidοο 9 & 10 τα περνάνε. Αντίστοιχα και στο Dune.

Κάποιο μάλιστα διαχειρίζεται σωστά και τα πολυκάναλα αρχεία μουσικής.

Κάνω κάπου λάθος;
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Για να εξηγούμαστε….
Το player αυτό υποστηρίζει DV ΜΟΝΟ σε τοπική αναπαραγωγή και ΟΧΙ σε streaming υπηρεσίες.. ΑΝ θέλετε όλα καλούδια για streaming εφαρμογές τα shield (pro & tube) είναι μονόδρομος.
Το real vision που είναι αντίστοιχο με το Zidoo z9x θα το έχω σε λίγες μέρες και θα σας πω..
Το έχω καταλάβει. Δεν αναφέρουμε στο Streaming.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.733
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top