Νέα Nvidia Shield (2019)




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Αυτά αφορούν το παλιό Shield.
Δεν το έχω ψάξει πάντως γιατί δεν έχω παίξει ακόμη UHD υλικό με το νέο.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Καλημέρα. Ο controller από το παλιό του 2017 συνδέεται; Αξίζει τον κόπο για γνήσιο ή μπορεί να συνδεθεί και aftermarket; Υπάρχει τιμονιέρα για αντίστοιχα παιχνίδια;
Γιάννης
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Εγω θα γινω ο βλαμμενος της υποθεσης....τι αποτελεσμα μπορει να εχει αυτο το μηχανακι σε σχεση με εναν υπολογιστη με rtx 2060?!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Μια χαρά παίζει 4k@60hz. Το δοκίμασα με το Gemini man στην Oled.
Και το παλιό το παίζει κανονικά, 4κ 60.
1 έτους κλειστό θρεντ βρήκες.

Μετά την τελευταία αναβάθμιση φιρμγουερ, το παλιό Nvidia shield παίζει καταπληκτική εικόνα, κατά τις δικές μου δοκιμές καλύτερη από το οππο 203, με περισσότερο κοντραστ.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Εγω θα γινω ο βλαμμενος της υποθεσης....τι αποτελεσμα μπορει να εχει αυτο το μηχανακι σε σχεση με εναν υπολογιστη με rtx 2060?!
Ότι το pc μπορεί και να σου βγάλει τη ψυχή για να το στρώσεις για αυτά που κάνει τέλεια και out-of-the-box το Shield.
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Σε θεμα ποιοτητας εικονας; Ακουμπαει ενα pc?!

Με γνώση και υπομονή, θα πάρεις σίγουρα καλύτερη εικόνα από το PC, υπάρχουν νήματα ανθρώπων εδώ που το έχουν τερματίσει, αν θες να πάρεις μια ιδέα ή να ρωτήσεις κάτι.
 





loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
To OPPO στο παίζει? Γιατί εμένα δεν. Ενώ το zidoo ναι.
(Sorry για το off topic)
Καλημέρα. Ναι, στο oppo το είδα.
Το shield είναι φίλου κι έκανα δοκιμές.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Εγω θα γινω ο βλαμμενος της υποθεσης....τι αποτελεσμα μπορει να εχει αυτο το μηχανακι σε σχεση με εναν υπολογιστη με rtx 2060?!
Για τι ποιότητας υλικό μιλάμε; Σε τι ανάλυσης προβολικό; Θα είναι προβολέας ή τηλεόραση;
Το shield έχει εξαιρετικής ποιότητας εικόνα.
Περιμένω να υπερτερεί ελαφρώς ο madvr (ανάλογα και με τον αλγόριθμο που θα χρησιμοποιηθεί) σε upscale (πχ 1080p υλικό σε 4k προβολικό), downscale (υλικό 4k σε 1080p προβολικό). Σίγουρα μπορεί να κάνει ανώτερο rendering και σε 4k υλικό, αλλά σου λέω ότι πρόκειται για μπελαλίδικη δουλειά το σετάρισμα του.
Η τεράστια διαφορά είναι το tone mapping του madvr για προβολέα. Εκεί δεν μπορεί να γίνει καν συζήτηση.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Άσχετο με το θέμα εδώ, αλλά ας το αναφέρω. Όποιος ενδιαφέρεται για netflix σε προβολέα, ας μείνει μακριά απ' το apple tv 4k.
Η εφαρμογή υποστηρίζει dolby vision, πράγμα που δεν υποστηρίζει κανένας προβολέας.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κάνει μετατροπή σε hdr, για να περάσει το σήμα. Το αποτέλεσμα δεν με ενθουσίασε, ειδικά συγκρίνοντας το με το αντίστοιχο του ps4 pro.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Για τι ποιότητας υλικό μιλάμε; Σε τι ανάλυσης προβολικό; Θα είναι προβολέας ή τηλεόραση;
Το shield έχει εξαιρετικής ποιότητας εικόνα.
Περιμένω να υπερτερεί ελαφρώς ο madvr (ανάλογα και με τον αλγόριθμο που θα χρησιμοποιηθεί) σε upscale (πχ 1080p υλικό σε 4k προβολικό), downscale (υλικό 4k σε 1080p προβολικό). Σίγουρα μπορεί να κάνει ανώτερο rendering και σε 4k υλικό, αλλά σου λέω ότι πρόκειται για μπελαλίδικη δουλειά το σετάρισμα του.
Η τεράστια διαφορά είναι το tone mapping του madvr για προβολέα. Εκεί δεν μπορεί να γίνει καν συζήτηση.
σε ευχαριστω Καταρχας.

για ταινιες σε 4κ και 1080p. Εχω μια μονιτορ οθονη msi 1440p 144hz 32inch.
εαν γνωριζεις και πως να στειλω ηχο μεσω usb στο ντακ μου θα ηταν τελεια.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Έχει μόνο έξοδο hdmi
Οπότε η αλλάζεις dac ώστε να έχει hdmi in
Η πρέπει να βρεις μετατροπεα που να κάνει αυτό που θες
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top