Νέα Nvidia Shield (2019)

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Φιλαράκια μου μόλις παρέλαβα και εγώ σήμερα το προ.
Οι βασικότεροι λόγοι για αυτη μου την επιλογή ήταν το tidal και το netflix.
Αρχικές εντυπώσεις , απλά κορυφαίο.
Αν ξέρει κάποιος ποιες είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις για εικόνα ( 4k, dolby vision και όλα τα καλούδια ) υπόχρεος.
 



Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλοδούλευτο!

Θα δώσεις λίγες περαιτέρω πληροφορίες? Κυρίως πόσο και από πού?
Από Ελλάδα σε ιντερνετικό μαγαζί. Το είχα παραγγείλει πριν ένα μήνα οπότε και αυτός σίγουρα δεν το είχε εδώ ετοιμοπαράδοτο. Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω τότε που έψαχνα το έβρισκα μόνο Αμερική περίπου στα 200 δολλάρια αν θυμάμαι καλά. Αλλά λόγω τελωνείου και ίσως απροσδόκητων εκπλήξεων που έχουν συμβεί στο παρελθόν με άλλα προίόντα δεν το πήρα από εκεί και προτίμησα τα 280 ευρώ που ήξερα εξαρχής ότι θα πληρώσω από την παραγγελία στην Ελλάδα.
Και πως βγαζεις ηχο; Σε ευχαριστουμε
Από HDMI στον πολυκάναλο.
Η΄θελα να έχω δύο set up διαφορετικά στον ήχο.
Έχοντας λοιπόν tidal από pc σε δικάναλο με την βοήθεια του shield έχω και tidal σε stereo συν δύο σαμπ και με την προσδοκία ότι αργότερα θα ακούσουμε και dolby atmos παραγωγές σε περισσότερα κανάλια.
 




Μηνύματα
625
Reaction score
577
Το καινουριο ναι, οπως και dolby vision.
Kαλως τα δεχτικες, πολυ καλο μηχανακι, με μοναδικα χαρακτιριστικα (πχ -AI Upscaling), εξαιρετικη επιλογη θα ελεγα, ΑΝ ΚΑΙ 'πανακριβο' στα 280.
Σαν συσκευη streaming υπαρχει και το amazon firestick 4K που κανει εξαιρετικη δουλεια σε λογικοτατο κοστος.
Ομως εαν θες θυρες usb και σου αρεσουν τα παιχνιδια το PRO ειναι must, αλλιως αν δεν σου χρειαζονται οι θυρες και αρκεισε στην LAN (και δεν σε ενδιαφερει η λειτουργια ως plex server) και το απλο ειναι μια χαρα.
Αμφωτερα εχουν και νεο remote -επιτελους- που μονο καλα λογια ακουω.
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Από εικόνα πως είναι;
Αγγίζει ένα 4k player σαν το sony SONY UBP-X800M2 για παράδειγμα;
Ξεπερνά σαν upscaler μια 4κ HDR τηλεόραση;
Ρωτάω διότι όταν για παράδειγμα βλέπω NETFLIX στο Panasonic DP-UB9000, μου κρεμάνε τα σαγόνια από θέμα εικόνας.
Επίσης ρωτάω γιατί και το Sony που προανέφερα είναι στα 250 γιουρόπουλα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
αν δεν σου χρειαζονται οι θυρες και αρκεισε στην LAN (και δεν σε ενδιαφερει η λειτουργια ως plex server) και το απλο ειναι μια χαρα.
Τι δεν κάνει το μικρό εκτός των USB; Το έχω στην υπόγα, ασύρματα + Plex, και δεν έχω διαπιστώσει ελλείψεις.

Το μεγάλο έρχεται την Τρίτη.
 



Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Βγάζει ατμος στο νετφλιξ;
Ναι Κώστα. Κλειδώνει ο ενισχυτής αυτόματα στο κάθε φορμάτ της ταινίας ή σειράς.
Το καινουριο ναι, οπως και dolby vision.
Kαλως τα δεχτικες, πολυ καλο μηχανακι, με μοναδικα χαρακτιριστικα (πχ -AI Upscaling), εξαιρετικη επιλογη θα ελεγα, ΑΝ ΚΑΙ 'πανακριβο' στα 280.
Σαν συσκευη streaming υπαρχει και το amazon firestick 4K που κανει εξαιρετικη δουλεια σε λογικοτατο κοστος.
Ομως εαν θες θυρες usb και σου αρεσουν τα παιχνιδια το PRO ειναι must, αλλιως αν δεν σου χρειαζονται οι θυρες και αρκεισε στην LAN (και δεν σε ενδιαφερει η λειτουργια ως plex server) και το απλο ειναι μια χαρα.
Αμφωτερα εχουν και νεο remote -επιτελους- που μονο καλα λογια ακουω.
Δεν πειράζει, ας πάρει και ένα πενηντάρικο παραπάνω ένα μαγαζί εδώ.

Από εικόνα πως είναι;
Αγγίζει ένα 4k player σαν το sony SONY UBP-X800M2 για παράδειγμα;
Ξεπερνά σαν upscaler μια 4κ HDR τηλεόραση;
Ρωτάω διότι όταν για παράδειγμα βλέπω NETFLIX στο Panasonic DP-UB9000, μου κρεμάνε τα σαγόνια από θέμα εικόνας.
Επίσης ρωτάω γιατί και το Sony που προανέφερα είναι στα 250 γιουρόπουλα.
Κωστή δεν έχω προλάβει να κάτσω να δω ακόμη. Μέχρι στιγμής ακούω πολύ μουσική από αυτό.
Το Shield παίρνει Τidal; :D

Δεν το ήξερα. :thumbsup:
Ενισχύονται πολύ τα συν του να αντικαταστήσει το ΜiBox.
Ναι και παίζει γαμώ. Όπως το pc δηλαδή με την premium συνδρομή τα έχεις όλα.
Για πες για tidal και shield. Πως σετάρεται και πως χρησιμοποιήται?
Σου ζητάει να μπεις από μία άλλη συσκευή ( τηλέφωνο ή pc ) μέσω του ίδιου δικτύου στο τιντάλ και πας και κάνεις λινκ δίνοντας σου ένα κωδικό και είσαι οκ.
Με την αναζήτηση στο τινταλ είναι λίγο μπέρδεμα μόνο, αν φυσικά δεν κάνω λάθος. Έχω την εντύπωση ότι σου δίνει μόνο φωνητική. Θα το ψάξω όταν ξανα κάτσω να ακουσω.
 
Last edited:

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Τι δεν κάνει το μικρό εκτός των USB; Το έχω στην υπόγα, ασύρματα + Plex, και δεν έχω διαπιστώσει ελλείψεις.

Το μεγάλο έρχεται την Τρίτη.
Eχει 2GB εναντι 3GB του PRO
Eχει θυρα microSD, εχει 8GB εναντι 16GB (αλλα με την microSD στην ουσια δεν υπαρχει θεμα..)
Νομιζω οτι ειναι 32bit ενω το μεγαλο ειναι 64bit (παρολο που ειναι το 'ιδιο΄ SoC Tegra X1) γιαυτo και το απλο ΔΕΝ σηκωνει pLEX server ενω το μεγαλο μπορει ανετα) και φυσικα οι τις θυρες USB.
Αυτα θυμαμαι πανω-κατω, δεν ξερω εαν ξεχασα τπτ.
Για τους περισσοτερους το 'απλο' ισως και ναναι πρακτικα καλυτερη επιλογη τελικα...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Στη Γερμανική Αμαζόνα κοστίζει 220 + 10€ μεταφορικά.
Ναι αλλά με προπαραγγελία και παράδοση σε ένα μήνα. Τουλάχιστο έτσι ήταν όταν το έψαξα πριν 10 μέρες. Τελικά το αγόρασα ετοιμοπαράδοτο στην Ελλάδα στα 299 Ευρώ. Θα γράψω εντυπώσεις τις επόμενες μέρες.
Δεν μου απαντήσατε σχετικά με τα περιφερειακά, ταιριάζουν τιμονιέρες after market (πχ Logitech) με σύνδεση USB;
Γιάννης
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Από εικόνα πως είναι;
Αγγίζει ένα 4k player σαν το sony SONY UBP-X800M2 για παράδειγμα;
Ξεπερνά σαν upscaler μια 4κ HDR τηλεόραση;
Ρωτάω διότι όταν για παράδειγμα βλέπω NETFLIX στο Panasonic DP-UB9000, μου κρεμάνε τα σαγόνια από θέμα εικόνας.
Επίσης ρωτάω γιατί και το Sony που προανέφερα είναι στα 250 γιουρόπουλα.
Με ενδιαφερουν και εμενα αυτες οι ερωτησεις.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Φιλαράκια μου μόλις παρέλαβα και εγώ σήμερα το προ.
Οι βασικότεροι λόγοι για αυτη μου την επιλογή ήταν το tidal και το netflix.
Αρχικές εντυπώσεις , απλά κορυφαίο.
Αν ξέρει κάποιος ποιες είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις για εικόνα ( 4k, dolby vision και όλα τα καλούδια ) υπόχρεος.


Με γεια και καλοδούλευτο!
Εκτός από tidal και netflix έχεις σκοπό να στήσεις Kodi;
Το χειρίζεσαι με air mouse;
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Με γεια και καλοδούλευτο!
Εκτός από tidal και netflix έχεις σκοπό να στήσεις Kodi;
Το χειρίζεσαι με air mouse;
Ευχαριστώ φίλε
Με το kodi δυστυχώς δεν είμαστε καθόλου φίλοι. Pc , xbox one x παντού κολλήματα και μπερδέματα. Οπότε εδώ δεν το βάζω καθόλου :D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top