Νέα Nvidia Shield (2019)

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Έχεις όλα τα αρχεία σου σε ένα πισί, σέρβερ ή άλλη συσκευή, και το Plex τα βλέπει και τα παίζει σε όποια άλλη συσκευή είναι εγκατεστημένο στο τοπικό δίκτυο. Κινητό, tablet, Shield, player, PS4.

Πάρε να σου πω, θα πάθεις εγκεφαλικό. :p
Θα σε παρω αύριο να μου τα πεις όλα :drinks:
 







Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Έχεις όλα τα αρχεία σου σε ένα πισί, σέρβερ ή άλλη συσκευή, και το Plex τα βλέπει και τα παίζει σε όποια άλλη συσκευή είναι εγκατεστημένο στο τοπικό δίκτυο. Κινητό, tablet, Shield, player, PS4.

Πάρε να σου πω, θα πάθεις εγκεφαλικό. :p


Αυτό νομίζω γίνεται και με άλλες εφαρμογές που υποστηρίζουν ροές DNLA μέσω UPnP...
 

Μηνύματα
2.674
Reaction score
1.393
Πάντως το PLEX δεν είναι πανάκεια. Στο δικο μου setup παρατήρησα αρκετές καθυστερήσεις στο διάβασμα των αρχείων. Ασε δε για τη διαδικασία του να δηλώσεις νέα δικτυακή πηγή (πχ NAS)...Απλά δεν υπάρχει εναλλακτική...
 




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Άλλο Kodi άλλο plex (νομίζω), πείτε όσοι έχετε δουλέψει και τα δύο περί τίνος πρόκειται, μη σας τα βγάζουμε με το τσιγκέλι. :p
Εδώ θα δούμε τις διαφορές:


 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.947
Εγώ δουλεύω kodi.
Και φυσικά δεν πειράζω ότι δουλεύει.
Δεν πειράζει ας μην έχω τη νεότερη version.
Εφόσον κάνει αυτά που θέλω τέλος.
10 χρόνια πάει μπάλα.
4Κ ΤV δεν έχω οπότε δεν με ενδιαφέρει.
Πολυκάναλα True HD - DTS HD φυσάνε.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.532
Kodi και για εμένα. Το Plex είναι συμπαθητικό αλλά βαρύ κι ασήκωτο, τόσο ως server όσο και ως client. Χώρια που
α) φτιάχνει φάκελο με δικά του thumbnails για ΚΑΘΕ αρχείο στη συλλογή σου (γύρω στα 50GB είναι για τη δικιά μου, για περίπου 1100 ταινίες και 160.000 μουσικά κομμάτια)
β) κάνει 8 ώρες (τυχαίο - σχεδόν - νούμερο) να φτιάξει πάλι τη λίστα του σε κάθε αλλαγή που κάνεις (προσθήκη/αφαίρεση αρχείων).
γ)ανέφερα ότι είναι βαρύ κι ασήκωτο?

Όχι ότι το Kodi το κάνει σε 2", αλλά είναι σαφώς πιο γρήγορο και συμμαζεμένο.
 

Μηνύματα
2.397
Reaction score
3.603
Για plex server θέλετε μηχάνημα δυνατό.
Με ένα 6πυρηνο δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Έκανε άνετα 2 ταυτόχρονα transcode και ήταν η cpu στο 30% αν θυμάμαι καλά.

Αν θέλετε να "σερβίρεται" σε φίλους και συγγενείς που δεν κατέχουν το άθλημα, είναι μονόδρομος.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
α) φτιάχνει φάκελο με δικά του thumbnails για ΚΑΘΕ αρχείο στη συλλογή σου (γύρω στα 50GB είναι για τη δικιά μου, για περίπου 1100 ταινίες και 160.000 μουσικά κομμάτια)
Μόλις πέρασα 500 ταινίες, έκανε πέντε λεπτά. :idk: Ένα απλό πισί χρησιμοποιώ, με mapped το αντίκα NAS.

Έκανε άνετα 2 ταυτόχρονα transcode και ήταν η cpu στο 30% αν θυμάμαι καλά.
Σε τι χρειάζεται το transcoding όταν έχουμε σύγχρονες συσκευές σε κλειστό δίκτυο;
Δεν χρησιμοποιώ εξωτερικούς υπότιτλους.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Έχω το kodi στην τηλεόραση (SONY) και από αυτό βλέπω τις ταινίες που είναι στο NAS. HD-UHD τις παίζει νεράκι, βρίσκει on the fly υπότιτλους, ωραια παρουσίαση ταινιοθήκης (με τα άλλα δεν έχω ασχοληθεί, μουσική ας πούμε), όλα σούπερ. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν κάνει update το library στο startup αν και του έχω βάλει τη σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις και πάω κάθε φορά να κάνω update το media source χεράτα.
Ξέρει κάποιος κάτι επί αυτού;
 

Μηνύματα
2.397
Reaction score
3.603
Μόλις πέρασα 500 ταινίες, έκανε πέντε λεπτά. :idk: Ένα απλό πισί χρησιμοποιώ, με mapped το αντίκα NAS.


Σε τι χρειάζεται το transcoding όταν έχουμε σύγχρονες συσκευές σε κλειστό δίκτυο;
Δεν χρησιμοποιώ εξωτερικούς υπότιτλους.
Όταν η συσκευή δεν υποστηρίζει κάποιο από τα πρέπει του αρχείου που παίζεις.
Πχ τον HD ήχο.
Αν βλέπεις από κινητό δεν χρειάζεσαι full HD. Ειδικά αν βλέπεις από κινητό που είναι σε 4G (ξέρεις τι θα χρεωθείς?)

Σε τοπικό δίκτυο και μέσω κάποιου δυνατού player εννοείται ότι δεν χρειάζεται.

Σε αυτή την περίπτωση όμως απλά τρέχεις Kodi και με mysql αν έχεις πολλά δωμάτια και συσκευές και θες να σε "ακολουθεί" παντού.

@melina υπαρχει addon για παραμετροποίηση του scraping στην library
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top