Νέα Nvidia Shield (2019)

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Κι εγω Plex εχω, με αγορασμενο το Plex Pass, εδω και χρονια. Η συλλογη μου ειναι τεραστια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα στο σκαναρισμα. Εχω 4800 Blu Rays, 300 4K, 800 Cartoons, μιλαμε για πολλα αρχεια. Βαζοντας καινουργια ταινια το φρεσκαρισμα γινεται σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα θα ελεγα.
Ο σερβερ τρεχει σε ενα Synology 2415+ κι οχι στο Shield, κι εχω κι αλλα 6 Synology στο δικτυο κι ολα ειναι ρολοι εδω και χρονια!
Οταν ταξιδευω παιρνω μαζι μου το Amazon Firestick 4K κι εχω προσβαση στη συλλογη πανευκολα. Επισης με το Pass μπορει ο μικρος να κατεβασει ταινιες στο ταμπλετ για να δει στο αεροπλανο, η μπορω εγω remotely να στειλω ταινια σε συσκευη (Ταμπλετ, κινητο) που εχει το Plex app και τον εχω βαλει ως family η user.
Στο σπιτι για Clients εχω τα Nvidia Shield, ξεχασα να το πω!
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Κι εγω Plex εχω, με αγορασμενο το Plex Pass, εδω και χρονια. Η συλλογη μου ειναι τεραστια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα στο σκαναρισμα. Εχω 4800 Blu Rays, 300 4K, 800 Cartoons, μιλαμε για πολλα αρχεια. Βαζοντας καινουργια ταινια το φρεσκαρισμα γινεται σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα θα ελεγα.
Ο σερβερ τρεχει σε ενα Synology 2415+ κι οχι στο Shield, κι εχω κι αλλα 6 Synology στο δικτυο κι ολα ειναι ρολοι εδω και χρονια!
Οταν ταξιδευω παιρνω μαζι μου το Amazon Firestick 4K κι εχω προσβαση στη συλλογη πανευκολα. Επισης με το Pass μπορει ο μικρος να κατεβασει ταινιες στο ταμπλετ για να δει στο αεροπλανο, η μπορω εγω remotely να στειλω ταινια σε συσκευη (Ταμπλετ, κινητο) που εχει το Plex app και τον εχω βαλει ως family η user.
Στο σπιτι για Clients εχω τα Nvidia Shield, ξεχασα να το πω!
Μόλις περιέγραψες για ποιο λόγο και τι κερδίζει κάποιος αν επιλέξει Plex αντί οποιουδήποτε άλλου player/scraper/υπηρεσίας.

Το r/shareplex θα σε εκτιμούσε. :)
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Παρασκευή έφυγε από Γερμανία, πριν λίγο η DHL μού χτύπησε το κουδούνι. Αρχίζουν τα πειράματα.

View attachment 154994
Σε δική μου παραγγελία από το amazon.de, η DHL (?) μάλλον τα σκ@τωσε.

Amazon Order.png


Ήταν να έρθει, αλλά...
Amazon order1.png



Είναι η δεύτερη ημέρα (η πρώτη ήταν την Παρασκευή) που υποτίθεται ότι φτάνει. Το περίεργο είναι ότι το tracking ID δεν αντιστοιχεί σε tracking number της DHL.
 
  • Angry
Reactions: PPG


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Εγώ τελευταία χρησιμοποιώ μόνο "expedited delivery". Πληρώνω παραπάνω αλλά αποφεύγω καθυστερήσεις και τηλεφωνήματα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Εγώ πάντα απλή μεταφορά και έρχονται αστραπή. Το πρόβλημα πάντα, μα πάντα, δημιουργείται με τους εδώ couriers και τα "είμαι απ' έξω, πού είστε" και τα "περάσαμε", οπότε μια στις τόσες αργούν μια μέρα τα παιχνιδάκια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Κι εγω Plex εχω, με αγορασμενο το Plex Pass, εδω και χρονια. Η συλλογη μου ειναι τεραστια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα στο σκαναρισμα. Εχω 4800 Blu Rays, 300 4K, 800 Cartoons, μιλαμε για πολλα αρχεια. Βαζοντας καινουργια ταινια το φρεσκαρισμα γινεται σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα θα ελεγα.
Ο σερβερ τρεχει σε ενα Synology 2415+ κι οχι στο Shield, κι εχω κι αλλα 6 Synology στο δικτυο κι ολα ειναι ρολοι εδω και χρονια!
Οταν ταξιδευω παιρνω μαζι μου το Amazon Firestick 4K κι εχω προσβαση στη συλλογη πανευκολα. Επισης με το Pass μπορει ο μικρος να κατεβασει ταινιες στο ταμπλετ για να δει στο αεροπλανο, η μπορω εγω remotely να στειλω ταινια σε συσκευη (Ταμπλετ, κινητο) που εχει το Plex app και τον εχω βαλει ως family η user.
Στο σπιτι για Clients εχω τα Nvidia Shield, ξεχασα να το πω!
Τρομερό.
Πρέπει να το δω ξανά το Plex, και τα εργαλεία που έχεις.
:thumbsup:
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Τρομερό.
Πρέπει να το δω ξανά το Plex, και τα εργαλεία που έχεις.
:thumbsup:
Απριλη που θα ειμαι Ελλαδα μπορεις να το δεις απο κοντα, πως δουλευει με firestick και τις apple/android συσκευες.
Αν και εχει πολλα βιντεο στο ιντερνετ ειμαι σιγουρος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αν δεν σας κάνει κόπο βάλτε κάνα 2 λινκ από βιντεάκια γιουτιουμπ για το τι κάνει και πως τα κάνει το plex, εννοώ 1-2 βίντεο που να είναι συνοπτικά και περιεκτικά.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Έχω εδώ και χρόνια σταματήσει το στήσιμο και τη χρήση δικτύου στο σπίτι. Το υλικό που δεν υπάρχει στο Netflix, το γράφω σε φορητό σκληρό κάθε 2-3 μέρες και το συνδέω στο tv box. Όταν το δω το σβήνω από παντού. Δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου η ύπαρξη συλλογής.

Το μόνο που θέλω στο tv box είναι μία απλή εφαρμογή-player με εμφανίσιμο interface για τα περιεχόμενα του σκληρού. Έχω καταλήξει στο Nova Video Player που προσφέρει ό,τι ακριβώς χρειάζομαι. Όποιος έχει παραπλήσιες απαιτήσεις θα μείνει ευχαριστημένος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Για ένα μόνο client, όπως έχω εγώ την τηλεόραση, δεν ξέρω αν έχει νόημα η ερώτηση plex ή kodi. Εβαλα kodi που το βρήκα μπροστά μου πρώτο στις εφαρμογές της τηλεόρασης και δουλεύει μια χαρά, τραβάει τις ταινίες από το NAS, HD - UHD, και τις παίζει νεράκι. Βρίσκει και υπότιτλους on the fly αν δεν έχει η ταινία. Κρατάει data τι έχεις δει, μέχρι που έχεις δει και διάφορα τέτοια.

Στον προβολέα έχω το apple tv, εκεί παίζω με infuse. Κάνει τα ίδια χωρίς πρόβλημα.

Το μόνο που θέλω για να ολοκληρωθώ σαν άνθρωπος είναι ένα wifi media player τύπου firestick, chrome cast ή κάτι παρόμοι για να παίζει netflix και youtube χωρίς να χρειάζεται να απασχολώ το τηλέφωνο ή άλλη συσκευή μια μη-smart tv που έχω 2 ορόφους πιο κάτω.
Γιατί η amazon δεν στέλνει το firestick ελλάδα και πρέπει να το αγοράσουμε μόνο από σκρουτζομαγάζα; >:(
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Γιατί η amazon δεν στέλνει το firestick ελλάδα και πρέπει να το αγοράσουμε μόνο από σκρουτζομαγάζα; >:(
Στείλτο σε forwarder ;)



Μα δε θέλει τίποτα το Plex. Kodi έχω να δω πολλά χρόνια.
Αν θες να κάνεις όσα ο @DIMITRIS τότε έχει δουλειά και πολύ tweaking
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Κάθομαι τώρα να βάλω plex.
Το εγκατέστησα στο NAS (DS116). Εφτιαξα 2 βιβλιοθήκες, μία που θα βλέπει τις ταινίες που μπαινοβγαίνουν συχνά, και μία που είναι οι ταινίες που έχω κρατήσει αρχείο σε ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο πάνω στο NAS.
Με τη δεύτερη βιβλιοθήκη όλα καλά.
Με την πρώτη δεν τα έχω καταφέρει ακόμα. Εκεί που του δείχνω τα folders πάει μέχρι ένα επίπεδο, δεν βλέπει πιο κάτω τα επόμενα folders και στο τέλος δεν διαβάζει καμία ταινία. Πάω να δω τι γίνεται και από την τηλεόραση.
Σε μια πρώτη Α/Β δοκιμή στην τηλεόραση το Kodi είναι πολύ πιο εύχρηστο και γρήγορο από το plex.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Για πηγαινε στο shared folder στα settings και δες αν εχεις δωσει permission η οχι για το Πλεξ στο folder που δεν βλεπει. Τελος, απο το package center, σταματησε και ξεκινησε το Plex.

Πολυ σημαντικο ειναι και το πως ειναι οργανωμενα τα φολντερς.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Κι εγω Plex εχω, με αγορασμενο το Plex Pass, εδω και χρονια. Η συλλογη μου ειναι τεραστια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα στο σκαναρισμα. Εχω 4800 Blu Rays, 300 4K, 800 Cartoons, μιλαμε για πολλα αρχεια. Βαζοντας καινουργια ταινια το φρεσκαρισμα γινεται σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα θα ελεγα.
Ο σερβερ τρεχει σε ενα Synology 2415+ κι οχι στο Shield, κι εχω κι αλλα 6 Synology στο δικτυο κι ολα ειναι ρολοι εδω και χρονια!
Οταν ταξιδευω παιρνω μαζι μου το Amazon Firestick 4K κι εχω προσβαση στη συλλογη πανευκολα. Επισης με το Pass μπορει ο μικρος να κατεβασει ταινιες στο ταμπλετ για να δει στο αεροπλανο, η μπορω εγω remotely να στειλω ταινια σε συσκευη (Ταμπλετ, κινητο) που εχει το Plex app και τον εχω βαλει ως family η user.
Στο σπιτι για Clients εχω τα Nvidia Shield, ξεχασα να το πω!




Φαντάζομαι θα έχεις δώσει μια περιουσία γι' αυτά τα 4.800 blu -rays + 300 4K! :cool:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Για πηγαινε στο shared folder στα settings και δες αν εχεις δωσει permission η οχι για το Πλεξ στο folder που δεν βλεπει. Τελος, απο το package center, σταματησε και ξεκινησε το Plex.

Πολυ σημαντικο ειναι και το πως ειναι οργανωμενα τα φολντερς.
Θα το τσεκάρω, μάλλον αυτό θα είναι.
Πάντως το kodi δεν κολλησε σε τέτοια θέματα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top