Νέα Nvidia Shield (2019)

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Μιας και εδώ είναι το κατάλληλο νήμα, θα ήθελα οι κάτοχοι του εν λόγω μηχανήματος (κυρίως το pro) να μας πληροφορήσουν εάν παίζει κανονικά ελληνικούς ενσωματωμένους (pgs) υπότιτλους σε αρχεία mkv (bluray remux) από τη θύρα usb (εξωτερικός δίσκος), ευχαριστώ !
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Η ερώτηση είναι λανθασμένη.
Η σωστή είναι, αυτό που ζητάτε το αναπαράγουν το Plex, το Kodi ή άλλα players που μπορούν να εγκατασταθούν στο Shield (και άλλα Android κουτιά); ;)
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Η ερώτησή είναι λανθασμένη.
Η σωστή είναι, αυτό που ζητάτε το αναπαράγουν το Plex, το Kodi ή άλλα players που μπορούν να εγκατασταθούν στο Shield (και άλλα Android κουτιά); ;)
Δεν γνωρίζω πως λειτουργεί το Shield, εγώ θέλω να καρφώσω έναν εξωτερικό δίσκο στη θύρα usb και να παίξω τα αρχεία μου (ταινίες κυρίως). Δεν με ενδιαφέρει το streaming ούτε media servers τα οποία υποθέτω ότι αντιστοιχούν στο plex, kodi κλπ.
Αν κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά παρακαλώ ενημερώστε με. :)
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
H υποστήριξη ATMOS και DTS-X είναι θέμα firmware και όχι των player. To ίδιο ισχύει και για το ATMOS στο streaming
 



Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Κάτι έμαθα και σήμερα !! :thumbsup:
Πάμε λοιπόν στην επόμενη ερώτηση, ποιός player είναι ο καλύτερος για τη δουλειά που θέλω (να υποθέσω ότι τους player τους κατεβάζουμε από το store) ?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Με λίγη παραπάνω ενασχόληση σε ρύθμιση, το Kodi θα κάνει ότι θες και θα είναι και πανέμορφο οπτικά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Χρησιμοποιώ Plex για δικτυακά, για τα οποία είναι άριστο.
Χρησιμοποιώ Kodi για USB, το Plex δεν τα αναγνωρίζει. Μόνο 2 φορές οπότε πολύ περιορισμένη εμπειρία, αλλά ήταν επίσης άριστο και ευέλικτο.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Άρα λοιπόν το kodi παίζει κανονικά τους ενσωματωμένους υπότιτλους από ταινίες mkv στη θύρα usb σωστά ?
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Το shield ειναι ένα "κουτί υπολογιστή" που τρέχει Android.
Εγκαθιστωντας vlc η Kodi η plex κτλ γίνεται player.
κατι σαν raspberry? Αν ναι εχουν καποια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ τους?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το Kodi παίζει τα πάντα όλα 🐼
To έχω στο HTPC.
Το έχει και το Android TV Store.
Δεν το έχω βάλει στο Android box γιατί μόνο stream κάνω αλλά δεν βλέπω το λόγο να μην τα κάνει και εκεί.
 





Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Μόλις παρέλαβα το pro, παίζει τα πάντα όλα χωρίς πρόβλημα, τέλεια !!
Το Sony θα αναλάβει αποκλειστικά την αναπαραγωγή δίσκων απ' ότι φαίνεται.
Μια ερώτηση μόνο, σε μερικές ταινίες εμφανίζει τους ενσωματωμένους PGS υπότιτλους "κινέζικα", υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από το να κατεβάσω άλλους εξωτερικούς υπότιτλους ?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μια ερώτηση μόνο, σε μερικές ταινίες εμφανίζει τους ενσωματωμένους PGS υπότιτλους "κινέζικα", υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από το να κατεβάσω άλλους εξωτερικούς υπότιτλους ?
Επέλεξε κωδικοποίηση Greek cp1253.
Από το μενού σχετικά με τους υπότιτλους του player που χρησιμοποιείς.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Επέλεξε κωδικοποίηση Greek cp1253.
Από το μενού σχετικά με τους υπότιτλους του player που χρησιμοποιείς.
Δεν βλέπω να έχει πουθενά τέτοια επιλογή το shield.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top