Νέα Nvidia Shield (2019)

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Αν κατάλαβα καλά και έχεις LG, συγκεκριμένα τη C9, είναι ενεργοποιημένο το enhanced HDMI mode;


Η ταχύτητα ανοίγματος της εφαρμογής αργεί λίγο παραπάνω γιατί παρεμβάλλεται και το HDCP check.

Η δοκιμή ενός διαφορετικού καλωδίου HDMI μπορεί να κάνει τη διαφορά. Μήπως κι υπάρχει πρόβλημα στο υπάρχον.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Και κάτι πιο γενικό που δεν έχει να κάνει με το Shield.

Το Android TV User Interface είναι στημένο σε 1080p. Μόνο όταν παίζουμε native 4Κ υλικό στέλνει στο μέσο θέασης πραγματικό 4K.

Όταν δηλαδή ανοίγουμε το Netflix και ψάχνουμε τι θα δούμε, ό,τι βλέπουμε είναι upscaled 1080p.

Υπάρχει τρόπος να το αλλάξουμε μέσω των developer options αλλά είναι λίγο μπέρδεμα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εδώ και ένα μήνα που το έχω άλλαξα γνώμη για τα android boxes.

Ψάξε λίγο βάλε και kodi

Πραγματικά είναι πολύ γρήγορο
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Υπάρχει περίπτωση η τηλεόραση να είναι σεταρισμένη σε διαφορετικές ρυθμίσεις φωτεινότητας οταν παίζει απο πηγή απ'οτι στο app της LG.
Πχ, μπορεί να έχεις ορίσει να παίζει με το app στο dynamic και στο hdmi να το γυρνάει σε movie
Όχι το πρώτο που τσέκαρα ήταν αυτό ..
Και αυτό δείχνει ότι η τηλεόραση θέλει Calibration. Έχει διαφορετικά settings ανάλογα την πηγή.
Αν ήταν πρόβλημα ευκρίνειας, θα ήταν ξεκάθαρα θέμα bandwidth.
τα settings είναι έπειτα από επαναφορά και είναι κοινά. Τα μόνα που άλλαξα ήταν η φωτεινότητα κ το κοντραστ μέσα από τα συνήθη patterns
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ψάξε λίγο τις ρυθμίσεις του nvidia. Δεν παίζει με την καμία να συμπεριφέρεται όπως λες. Κάπου έχεις κάποια λάθος ρύθμιση. Και εγώ lg έχω μεγάλη σειρά και είναι πολύ καλύτερο το shiled και κλειδώνει σωστά πάντα.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Αν κατάλαβα καλά και έχεις LG, συγκεκριμένα τη C9, είναι ενεργοποιημένο το enhanced HDMI mode;


Η ταχύτητα ανοίγματος της εφαρμογής αργεί λίγο παραπάνω γιατί παρεμβάλλεται και το HDCP check.

Η δοκιμή ενός διαφορετικού καλωδίου HDMI μπορεί να κάνει τη διαφορά. Μήπως κι υπάρχει πρόβλημα στο υπάρχον.

Ναι το έχω ενεργοποιημένο.. Επίσης το καλώδιο το ίδιο με αυτό του xbox one x, δε νομίζω δηλαδή ότι είναι ούτε θέμα καλωδίου. Τις ρυθμίσεις out of the box που κοίταξα λίγο, επίσης μου φαίνονται ιδανικές.

Για να καταλάβω όμως, δηλαδή σε όλους τους υπόλοιπους χρήστες εδώ με παρόμοια τηλεόραση, το shield έκανε αναβάθμιση εικόνας;
Ψάξε λίγο τις ρυθμίσεις του nvidia. Δεν παίζει με την καμία να συμπεριφέρεται όπως λες. Κάπου έχεις κάποια λάθος ρύθμιση. Και εγώ lg έχω μεγάλη σειρά και είναι πολύ καλύτερο το shiled και κλειδώνει σωστά πάντα.
Σε άλλο forum μου είπαν πως όντως το netflix θα παίζει καλύτερα από την εφαρμογή της τηλεόρασης. Η συμπεριφορά του όσο αφορά την ταχύτητα πάντως, με αφήνει αδιάφορο, απλά το ανέφερα. Το μόνο που με ενδιέφερε και ενδιαφέρει είναι η ποιότητα της εικόνας.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Σε άλλο forum μου είπαν πως όντως το netflix θα παίζει καλύτερα από την εφαρμογή της τηλεόρασης. Η συμπεριφορά του όσο αφορά την ταχύτητα πάντως, με αφήνει αδιάφορο, απλά το ανέφερα. Το μόνο που με ενδιέφερε και ενδιαφέρει είναι η ποιότητα της εικόνας.
μα αν δε βάλεις όπως σου λέμε κάποιο player όπως το Kodi και το ρυθμίσεις από που κρίνεις την ποιότητα της εικόνας?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Δεν θα επαναληφθώ, αλλά στο είχαμε ξαναπεί σε άλλο νήμα πρόσφατα.
Αν θες την καλύτερη εικόνα θες 2 εύκολα πράγματα:

1) Calibration
2) PC ως media player
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
μα αν δε βάλεις όπως σου λέμε κάποιο player όπως το Kodi και το ρυθμίσεις από που κρίνεις την ποιότητα της εικόνας?
Με το kodi ως player το δοκίμασα. Και μετά με τον VLC. Οι ρυθμίσεις που έχει το kodi είναι ελάχιστες. Έπαιξα λίγο safe να δω αν αλλάζει κάτι αλλά δεν άλλαξε. Στα αρχεία 4Κ η εικόνα είναι πολύ καλή, αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια με αυτή που μου έδινε η τηλεόραση. Αφού κάθισα στο μισό μέτρο για να παρατηρήσω διαφορές..

Καλά στο netflix τα λόγια είναι περιττά. Η μέρα με τη νύχτα.
Δεν θα επαναληφθώ, αλλά στο είχαμε ξαναπεί σε άλλο νήμα πρόσφατα.
Αν θες την καλύτερη εικόνα θες 2 εύκολα πράγματα:

1) Calibration
2) PC ως media player
Καλησπέρα, θυμάμαι τις προτροπές σας. Calibration στη Βέροια είναι δύσκολο έως αδύνατον και όχι μόνο λόγω COVID. Για PC και πάλι δύσκολα, αφενός γιατί θα έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος, αφετέρου θα απαιτεί πολλαπλάσια ενασχόληση και είναι κάτι που ήθελα να αποφύγω έτσι κι αλλιώς.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Με το kodi ως player το δοκίμασα. Και μετά με τον VLC. Οι ρυθμίσεις που έχει το kodi είναι ελάχιστες. Έπαιξα λίγο safe να δω αν αλλάζει κάτι αλλά δεν άλλαξε. Στα αρχεία 4Κ η εικόνα είναι πολύ καλή, αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια με αυτή που μου έδινε η τηλεόραση. Αφού κάθισα στο μισό μέτρο για να παρατηρήσω διαφορές..

Καλά στο netflix τα λόγια είναι περιττά. Η μέρα με τη νύχτα.

Στις άνω της μέσης κατηγορίας τηλεοράσεις το 4Κ δεν έχει ορατή διαφορά, aφού βασικά to TV Box το διαβάζει και το στέλνει αυτούσιο στην TV. Όταν το υλικό είναι HDR ή Dolby Vision, κάποιες κορυφαίες TVs, όπως και η δική σου, πιθανώς να είναι ακόμα καλύτερες από το Shield.

Τα 1080p και το 720p είναι φανερά καλύτερα μέσω του Shield λόγω της στοχευμένης επεξεργασίας της Nvidia.

To User Interface του Netflix είναι ομορφότερο μέσω του TV app (στις 4K TVs) γιατί όπως έγραψα το Android TV είναι 1080p.

Όταν οι τηλεοράσεις ξεπερνούν το διχίλιαρο είναι λογικό να έχουν επεξεργαστική ισχύ ίση ή ανώτερη από ένα κουτάκι των 150 ευρώ.

Το Shield είναι η τελευταία λύση πριν περάσουμε σε PC server. Παρέχει έξτρα δυνατότητες που αν δεν μας είναι αναγκαίες δεν το χρειαζόμαστε.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Στις άνω της μέσης κατηγορίας τηλεοράσεις το 4Κ δεν έχει ορατή διαφορά, aφού βασικά to TV Box το διαβάζει και το στέλνει αυτούσιο στην TV. Όταν το υλικό είναι HDR ή Dolby Vision, κάποιες κορυφαίες TVs, όπως και η δική σου, πιθανώς να είναι ακόμα καλύτερες από το Shield.

Τα 1080p και το 720p είναι φανερά καλύτερα μέσω του Shield λόγω της στοχευμένης επεξεργασίας της Nvidia.

To User Interface του Netflix είναι ομορφότερο μέσω του TV app (στις 4K TVs) γιατί όπως έγραψα το Android TV είναι 1080p.

Όταν οι τηλεοράσεις ξεπερνούν το διχίλιαρο είναι λογικό να έχουν επεξεργαστική ισχύ ίση ή ανώτερη από ένα κουτάκι των 150 ευρώ.

Το Shield είναι η τελευταία λύση πριν περάσουμε σε PC server. Παρέχει έξτρα δυνατότητες που αν δεν μας είναι αναγκαίες δεν το χρειαζόμαστε.
Μακάρι να είχατε απαντήσει στο thread μου να γλίτωνα από την αναμονή και το forum από το rant μου...
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Όταν οι τηλεοράσεις ξεπερνούν το διχίλιαρο είναι λογικό να έχουν επεξεργαστική ισχύ ίση ή ανώτερη από ένα κουτάκι των 150 ευρώ.
Μόνο που δεν έχουν. :p Το Plex για παράδειγμα απο την τιβί (75Q950R) κολλάει με πλήρη αρχεία (μόνο τέτοια χρησιμοποιούνται) ενώ απο το Shield ποτέ.


Όσον αφορά την ποιότητα εικόνας, δεν θα ήταν λογικό να είναι "καλύτερη" απο την τιβί. Λογικό είναι να είναι, και είναι, ίδια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Μόνο που δεν έχουν. :p Το Plex για παράδειγμα απο την τιβί (75Q950R) κολλάει με πλήρη αρχεία (μόνο τέτοια χρησιμοποιούνται) ενώ απο το Shield ποτέ.
Δεν αναφέρομαι σε τέτοιες λειτουργίες. Γι' αυτό και παίρνουμε τα "κουτάκια" που προσφέρουν όλα αυτά που δεν μπορούν οι TVs.

Όσον αφορά την ποιότητα εικόνας, δεν θα ήταν λογικό να είναι "καλύτερη" απο την τιβί. Λογικό είναι να είναι, και είναι, ίδια.
Ακριβώς.

Μόνο στο upscaled υλικό μπορεί να προκύψει διαφορά λόγω διαφορετικών αλγόριθμων (και ισχύος). Για παράδειγμα, η σειρά Α της Sony, η σειρά C9 της LG και κάποιες Panasonic, θεωρούνται ότι έχουν κορυφαία επεξεργασία.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Πάντως (άποψη μου) είναι έως και αστείο να πληρώνεις 2500€ και 3000€ ή και παραπάνω και να μην κάνουν τα πάντα άριστα χωρίς να βγάλουν άχνα.
Και δεν είναι θέμα κόστους. Όταν μπορείς και κατεβάζεις την τιμή 30% και 40% στην Black Friday έχεις μεγάλο κέρδος και μπορεί να καλύψει ένα καλύτερο Hardware. Έτσι και αλλιώς ψίχουλα δίνουν ανά τεμάχιο με τις ποσότητες που αγοράζουν.

Θα αναφέρω προσωπικό παράδειγμα.
Όταν έστεισα το πρώτο μου HTPC κάπου στο 2005 νομίζω, σκεφτήκαμε με τον φίλο που μου το έφτιαξε να το κάνουμε μπίζνα. Αυτός ήξερε από αυτά και λόγο σπουδών, εγώ είχα πρόσβαση σε πελάτες γιατί έκανα εγκαταστάσεις, θα έμπαινε και ένα eshop στην εξίσωση, λέμε ας κάνουμε μια έρευνα από ΚΊΝΑ μεριά.
Βρήκαμε τις μητρικές και αρχίζω την επικοινωνία με τα εργοστάσια. Όσοι έχουν κάνει ξέρουν ότι οι Κινέζοι δεν συζητάνε καν για παραγγελίες αν δεν είναι τουλάχιστον τετραψήφιο το νούμερο τεμαχίων. Η μία μητρική είχε 42€ αν θυμάμαι καλά το τεμάχιο. Ίσως και 45€ αλλά η τιμή σε αυτά τα επίπεδα ήταν. Στα 1000 κομμάτια παραγγελία έφτανε τα στα 17€ και στα 10000 τα 6€. Ψίχουλα. Από τα 42€ στα 6€.
Πόσα να πάει παραπάνω μια ΤV των 3000€; Ένα πενηντάρικο; Ας τους βγει - 50€ στο κέρδος. Έλεος δηλαδή.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Έτσι από καθαρή περιέργεια θα δοκιμάσω τον player της Panasonic με διάφορα αρχεία μουσικής και ταινιών για να δω τι παίζει σε σχέση με το shield και θα σας πω. Ο μόνος λόγος που δεν το είχα κάνει μέχρι στιγμής είναι ότι η τηλεόραση είναι σε βάση τοίχου ψηλά και δε μπορώ να ακουμπήσω τους δίσκους.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Πάντως (άποψη μου) είναι έως και αστείο να πληρώνεις 2500€ και 3000€ ή και παραπάνω και να μην κάνουν τα πάντα άριστα χωρίς να βγάλουν άχνα.
Και δεν είναι θέμα κόστους. Όταν μπορείς και κατεβάζεις την τιμή 30% και 40% στην Black Friday έχεις μεγάλο κέρδος και μπορεί να καλύψει ένα καλύτερο Hardware. Έτσι και αλλιώς ψίχουλα δίνουν ανά τεμάχιο με τις ποσότητες που αγοράζουν.

Θα αναφέρω προσωπικό παράδειγμα.
Όταν έστεισα το πρώτο μου HTPC κάπου στο 2005 νομίζω, σκεφτήκαμε με τον φίλο που μου το έφτιαξε να το κάνουμε μπίζνα. Αυτός ήξερε από αυτά και λόγο σπουδών, εγώ είχα πρόσβαση σε πελάτες γιατί έκανα εγκαταστάσεις, θα έμπαινε και ένα eshop στην εξίσωση, λέμε ας κάνουμε μια έρευνα από ΚΊΝΑ μεριά.
Βρήκαμε τις μητρικές και αρχίζω την επικοινωνία με τα εργοστάσια. Όσοι έχουν κάνει ξέρουν ότι οι Κινέζοι δεν συζητάνε καν για παραγγελίες αν δεν είναι τουλάχιστον τετραψήφιο το νούμερο τεμαχίων. Η μία μητρική είχε 42€ αν θυμάμαι καλά το τεμάχιο. Ίσως και 45€ αλλά η τιμή σε αυτά τα επίπεδα ήταν. Στα 1000 κομμάτια παραγγελία έφτανε τα στα 17€ και στα 10000 τα 6€. Ψίχουλα. Από τα 42€ στα 6€.
Πόσα να πάει παραπάνω μια ΤV των 3000€; Ένα πενηντάρικο; Ας τους βγει - 50€ στο κέρδος. Έλεος δηλαδή.
Το "άριστα" είναι σχετικό. Κάποια πράγματα γίνονται σε hardware και δεν μπορείς να περιμένεις πχ μια κορυφαία τηλεόρταση 4ετίας να παίζει 4K HEVC με HDR10+ με το τσιπάκι 5 χρόνων που έχει μέσα.
Από την άλλη, κάποιες λειτουργίες είναι πολύ απλές και δεν θα κόστιζε τίποτα να τις υποστηρίζουν. Το πιο προφανές: Κοινόχρηστοι φάκελοι δικτύου, χωρίς να χρειάζεται επιπλέον πρωτόκολλα όπως DLNA.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Πάντως (άποψη μου) είναι έως και αστείο να πληρώνεις 2500€ και 3000€ ή και παραπάνω και να μην κάνουν τα πάντα άριστα χωρίς να βγάλουν άχνα.
Και δεν είναι θέμα κόστους. Όταν μπορείς και κατεβάζεις την τιμή 30% και 40% στην Black Friday έχεις μεγάλο κέρδος και μπορεί να καλύψει ένα καλύτερο Hardware. Έτσι και αλλιώς ψίχουλα δίνουν ανά τεμάχιο με τις ποσότητες που αγοράζουν.

Θα αναφέρω προσωπικό παράδειγμα.
Όταν έστεισα το πρώτο μου HTPC κάπου στο 2005 νομίζω, σκεφτήκαμε με τον φίλο που μου το έφτιαξε να το κάνουμε μπίζνα. Αυτός ήξερε από αυτά και λόγο σπουδών, εγώ είχα πρόσβαση σε πελάτες γιατί έκανα εγκαταστάσεις, θα έμπαινε και ένα eshop στην εξίσωση, λέμε ας κάνουμε μια έρευνα από ΚΊΝΑ μεριά.
Βρήκαμε τις μητρικές και αρχίζω την επικοινωνία με τα εργοστάσια. Όσοι έχουν κάνει ξέρουν ότι οι Κινέζοι δεν συζητάνε καν για παραγγελίες αν δεν είναι τουλάχιστον τετραψήφιο το νούμερο τεμαχίων. Η μία μητρική είχε 42€ αν θυμάμαι καλά το τεμάχιο. Ίσως και 45€ αλλά η τιμή σε αυτά τα επίπεδα ήταν. Στα 1000 κομμάτια παραγγελία έφτανε τα στα 17€ και στα 10000 τα 6€. Ψίχουλα. Από τα 42€ στα 6€.
Πόσα να πάει παραπάνω μια ΤV των 3000€; Ένα πενηντάρικο; Ας τους βγει - 50€ στο κέρδος. Έλεος δηλαδή.
Είναι ελάχιστοι οι πελάτες που ασχολούνται με media servers ή που έχουν απαιτήσεις για καλό upscale. Αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι κρατάνε μία τηλεόραση γύρω στα 10 χρόνια (για να μην πω μέχρι να χαλάσει), όποια και να διαλέξουν θα παίζει καλύτερα από την παλιά. Και πάντα κερδίζει η φτηνή και "μεγάλη".

Επίσης, όσο περισσότερο μεγαλώνει η γκάμα των δυνατοτήτων της TV, τόσο περισσότερα θέματα έχει να αντιμετωπίσει η εταιρεία σε έρευνα και υποστήριξη. Οι ψαγμένοι θα αρχίσουν τα παράπονα απαιτώντας νέα firmwares. Αυξάνουν οι απαιτούμενοι πόροι χωρίς το αντίστοιχο κέρδος.

Όταν τα μοντέλα αλλάζουν σε ετήσια βάση, οι δυνατότητες που μπορούν καλύψουν έχουν ένα λειτουργικό όριο μεγιστοποίησης του κέρδους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν αντιλέγω. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με ένα σοβαρό Hardware και την ανάλογη υποστήριξη στο software με τα updates μπορούν να είναι σε καλύτερο σημείο από αυτό που είναι. Φαντάζομαι.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ναι αλλά και τα updates κοστίζουν , και αποτελούν πονοκέφαλο.
Για τους κατασκευαστές.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top