Νέα Nvidia Shield (2019)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μεγάλη υποστήριξη τι να σου πω.
Παλιά τα Atmos τα έστελνε ως πολυκάναλα στους επεξεργαστές χωρίς Atmos. Πλέον τα στέλνει δικάναλα.
Τους το είπα και απάντησαν πως δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Ξεφτέρια μιλάμε. :punish:
 

Μηνύματα
449
Reaction score
90
Δλδ μου λες ότι βλέπεις , το ίδιο με αυτό που βλέπεις σε ενα pc , όταν μπαίνεις είτε μέσω Browser είτε μέσω εφαρμογής?
Βλέπεις τα ίδια πράγματα στο shield me 9.1 , σε σχέση με πριν με το 9.0 ας πούμε?
Ναι, να τι βλέπω σε collections
20220801_101637.jpg


και σε playlist:
20220801_101528.jpg


Υπόψιν ότι στο 9.1 το μενού για να επιλέξεις collections είναι "κρυμμένο" στη γκρι μπάρα στην αριστερή πλευρά, οπότε πρέπει να πας αριστερά με το remote για να φανεί το μενού:
20220801_102805.jpg


Μεγάλη υποστήριξη τι να σου πω.
Παλιά τα Atmos τα έστελνε ως πολυκάναλα στους επεξεργαστές χωρίς Atmos. Πλέον τα στέλνει δικάναλα.
Τους το είπα και απάντησαν πως δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Ξεφτέρια μιλάμε. :punish:
Δεν λέω ότι θα λύσουν όλα τα προβλήματα, π.χ. στη σελίδα της Monika https://tidal.com/browse/artist/4337446 βγάζει μαζί με αυτήν και όλες τις άσχετες Μόνικες του κόσμου, μου είπαν ότι θα προωθήσουν το αίτημά μου για διόρθωση εδώ και κάνα δυο μήνες, αλλά ακόμα λάθος είναι. Το να μην βλέπεις όμως τα playlists σου είναι βασικότατη έλλειψη που θα πρέπει λογικά να βοηθήσουν άμεσα να διορθωθεί.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδια μια ερώτηση ποιος είναι ο καλύτερος player 4k αγόρασα εχθές τον shield pro και θα ήθελα κάτι σε 60fps υπάρχει ? Και αν όχι τι μου προτείνετε για μέγιστα αποτελέσματα?
 



Μηνύματα
175
Reaction score
53
«…και θα ήθελα κάτι σε 60fps υπάρχει?..»

Γιατί αυτό;
Τι ακριβώς εννοείς;
Ένοοω το true motion αντί για 30 60frames για ποιο ομαλή κίνηση πως θα το κάνω???
kodi και ενεργοποιείς τις αναλύσεις που θέλεις στην whitelist.

View attachment 263399
Αυτο θα δώσε 60frames true motion εικόνα ομαλότερη κίνηση??? Και επίσης 2η ερώτηση ξες πως αλλάζουμε την τοποθεσία αλλά και το μέγεθος των υποτίτλων γιατί δεν το βρήκα επίσης δηλαδή ποιο πάνω η ποιο κάτω στην οθόνη κτλπ
 



Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδιά ξέρετε κάποιο πρόγραμμα για ταινιες με usb 4κ που να βγάζει 60fps??? Θέλω να πάρω την μέγιστη απόδοση κατέβασα το κοdi αλλά δεν ξέρω αν βγάζει 60fps λίγη βοήθεια...
Παιδιά ξέρετε κάποιο πρόγραμμα για ταινιες με usb 4κ που να βγάζει 60fps??? Θέλω να πάρω την μέγιστη απόδοση κατέβασα το κοdi αλλά δεν ξέρω αν βγάζει 60fps λίγη βοήθεια...
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Επειδή δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις σου παραθέτω τα παρακάτω sdreenshots, πες μου αν σε καλύπτουν.Οσο για το πως θα σετάρεις το kodi Δόξα τω Θεώ υπάρχουν και τα τηλέφωνα.
091522072212.png

091522072426.png

091522072549.png

091522072841.png

091522073034.png
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Επειδή δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις σου παραθέτω τα παρακάτω sdreenshots, πες μου αν σε καλύπτουν.Οσο για το πως θα σετάρεις το kodi Δόξα τω Θεώ υπάρχουν και τα τηλέφωνα.
View attachment 263443
View attachment 263444
View attachment 263445
View attachment 263446
View attachment 263447
Καλημέρα αγόρινα θέλω να βγάζει true motion 60frames για ποιο ομαλή κίνηση νομίζω ξες τι εννοώ αλλά αυτό ποιο πρόγραμμα είναι θες μήπως να μου δώσεις τον αριθμό σου να σε πάρω να με βοηθήσεις???
 

Μηνύματα
449
Reaction score
90
Καλημέρα αγόρινα θέλω να βγάζει true motion 60frames για ποιο ομαλή κίνηση νομίζω ξες τι εννοώ αλλά αυτό ποιο πρόγραμμα είναι θες μήπως να μου δώσεις τον αριθμό σου να σε πάρω να με βοηθήσεις???
Αν θέλεις motion interpolation γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτό της τηλεόρασης ή του προβολέα σου; Ακόμα κι αν το Kodi κάνει interpolation, μου είναι άγνωστο πόσο καλά θα το κάνει, δεν είναι απλώς θέμα να επιλέξεις υψηλότερη συχνότητα ανανέωσης. Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ βρήκα αυτό στο reddit όπου αναφέρεται ότι ο Android Kodi player δεν μπορεί να ενεργοποιήσει motion interpolation
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Αν θέλεις motion interpolation γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτό της τηλεόρασης ή του προβολέα σου; Ακόμα κι αν το Kodi κάνει interpolation, μου είναι άγνωστο πόσο καλά θα το κάνει, δεν είναι απλώς θέμα να επιλέξεις υψηλότερη συχνότητα ανανέωσης. Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ βρήκα αυτό στο reddit όπου αναφέρεται ότι ο Android Kodi player δεν μπορεί να ενεργοποιήσει motion interpolation
Αγόρινα δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες εγώ μιλάω για τα καρέ της εικόνας που σε μια ταινία είναι 24 η 30 και με ένα πρόγραμμα το κάνεις 60 πάτα 60fps στο youtube να καταλάβεις τι εννοω και ψάχνω τέτοιο πρόγραμμα γιατί στο Γιουτιουμπ έχει έτοιμα βίντεο όταν βάλω μια ταινία θέλει να γίνει convert απτο πρόγραμμα σε 60fps για να φένεται ποιο ομαλή η εικόνα true motion
 

Μηνύματα
449
Reaction score
90
Αγόρινα δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες εγώ μιλάω για τα καρέ της εικόνας που σε μια ταινία είναι 24 η 30 και με ένα πρόγραμμα το κάνεις 60 πάτα 60fps στο youtube να καταλάβεις τι εννοω και ψάχνω τέτοιο πρόγραμμα γιατί στο Γιουτιουμπ έχει έτοιμα βίντεο όταν βάλω μια ταινία θέλει να γίνει convert απτο πρόγραμμα σε 60fps για να φένεται ποιο ομαλή η εικόνα true motion
Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, ότι αν έχει η τηλεόρασή σου true motion λειτουργία, όταν παίζεις ταινία από το shield ενεργοποίησε το true motion της τηλεόρασής σου, γιατί η τηλεόραση το κάνει με "εξυπνότερο" τρόπο απ' ότι μπορεί να το κάνει το shield (που μάλλον δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς).

(Και μια επεξήγηση για τα 60fps του youtube: αυτά τα βίντεο έχουν γυριστεί εξαρχής στα 60 καρέ, το μόνο που κάνει το youtube είναι να δημιουργεί και εκδόσεις χαμηλότερης ανάλυσης και καρέ ανά δευτερόλεπτο για όσους δεν μπορούν να παίξουν τα 60fps. Αυτό που θες εσύ είναι διαφορετικό, θες να μετατρέψεις σε υψηλότερα fps και σε πραγματικό χρόνο ένα βίντεο που γυρίστηκε αρχικά σε χαμηλότερα fps και αυτό χρειάζεται μεγάλη υπολογιστική ισχύ και έξυπνους αλγόριθμους για να έχει ομαλό αποτέλεσμα)
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Αγόρινα δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες εγώ μιλάω για τα καρέ της εικόνας που σε μια ταινία είναι 24 η 30 και με ένα πρόγραμμα το κάνεις 60 πάτα 60fps στο youtube να καταλάβεις τι εννοω και ψάχνω τέτοιο πρόγραμμα γιατί στο Γιουτιουμπ έχει έτοιμα βίντεο όταν βάλω μια ταινία θέλει να γίνει convert απτο πρόγραμμα σε 60fps για να φένεται ποιο ομαλή η εικόνα true motion
Σ' αυτή την περίπτωση google for SVP (Smooth Video Player) αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει στο nvidia.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, ότι αν έχει η τηλεόρασή σου true motion λειτουργία, όταν παίζεις ταινία από το shield ενεργοποίησε το true motion της τηλεόρασής σου, γιατί η τηλεόραση το κάνει με "εξυπνότερο" τρόπο απ' ότι μπορεί να το κάνει το shield (που μάλλον δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς).

(Και μια επεξήγηση για τα 60fps του youtube: αυτά τα βίντεο έχουν γυριστεί εξαρχής στα 60 καρέ, το μόνο που κάνει το youtube είναι να δημιουργεί και εκδόσεις χαμηλότερης ανάλυσης και καρέ ανά δευτερόλεπτο για όσους δεν μπορούν να παίξουν τα 60fps. Αυτό που θες εσύ είναι διαφορετικό, θες να μετατρέψεις σε υψηλότερα fps και σε πραγματικό χρόνο ένα βίντεο που γυρίστηκε αρχικά σε χαμηλότερα fps και αυτό χρειάζεται μεγάλη υπολογιστική ισχύ και έξυπνους αλγόριθμους για να έχει ομαλό αποτέλεσμα)
Πάσα μου τα είπες τέλεια αλλά αν είχε ή τηλεόραση δεν θα σας επρηζα εδώ 🤣🤣🤣🤣🤣 σε ευχαριστώ πάντως
Σ' αυτή την περίπτωση google for SVP (Smooth Video Player) αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει στο nvidia.
Τι να πω θα δω λέτε να ρωτήσω και αλλού μηπως άλλος γνωρίζει κάτι καλύτερα η έχει μια παραπάνω γνώση για κανένα πρόγραμμα??? Γιατι τα βίντεο όπως είπε και ο φίλος στο γγιουτιουμπ παίζουν απίστευτα κρυσταλινα και με τέλεια κίνηση και λέω ρε μαλακά τι αδικία να έχω τέτοια συσκευή πανίσχυρη και να μην μπορώ να βλέπω ttrue motion θα αναγκαστώ να αγοράσω προτζεκτορα με true motion 4k
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
449
Reaction score
90
Σ' αυτή την περίπτωση google for SVP (Smooth Video Player) αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει στο nvidia.
Δυστυχώς δεν...
Even if your device is powerful enough to handle frame rate conversion in SVP, there’s still a chance it won’t work. The video player has a few hard requirements: Your device must be running Android 10 or newer, and it must provide access to the OpenCL API. The developers say that all Pixel phones don’t meet the latter requirement, and neither do NVIDIA’s SHIELD TV products, though the SHIELD’s CPU isn’t powerful enough to handle frame rate conversion anyway.
(Από https://www.xda-developers.com/svp-android-memc-boost-framerate/)

Πάσα μου τα είπες τέλεια αλλά αν είχε ή τηλεόραση δεν θα σας επρηζα εδώ 🤣🤣🤣🤣🤣 σε ευχαριστώ πάντως

Τι να πω θα δω λέτε να ρωτήσω και αλλού μηπως άλλος γνωρίζει κάτι καλύτερα η έχει μια παραπάνω γνώση για κανένα πρόγραμμα??? Γιατι τα βίντεο όπως είπε και ο φίλος στο γγιουτιουμπ παίζουν απίστευτα κρυσταλινα και με τέλεια κίνηση και λέω ρε μαλακά τι αδικία να έχω τέτοια συσκευή πανίσχυρη και να μην μπορώ να βλέπω ttrue motion θα αναγκαστώ να αγοράσω προτζεκτορα με true motion 4k
Η πιο "οικονομική" λύση αν δεν θες να πάρεις νέο προτζέκτορα/τηλεόραση είναι να χρησιμοποιήσεις HTPC.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top