Νέα Nvidia Shield (2019)


Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Έβαλα στικάκι μια ταινία true hd και δεν μου έβγαζε στον ενισχυτή true hd με το kodi μήπως λείπουν codec και θέλουν κατέβασμα???🙄🙄🙄

Κλαιωω
Η πρώτη σου δουλειά είναι να βαλεις το settings level. στο expert.

2) Πας settings/system.

101022123351.png


3)Πας settings/system/audio (κάτω-κάτω) και επιλεγείς ότι βλέπεις στο screen shot.

101022124057.png
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Ανάλογα το αν θα χρησιμοποιήσεις και άλλες δυνατότητες του MadVR ή μόνο το frame interpolation.
Μπορείς να παίξεις μπαλίτσα και με μεταχειρισμένα τεμάχια, θες έναν ζωντανό επεξεργαστή, ακόμα και ένας Core i5 6600 κάνει την δουλειά, μια κάρτα γραφικών όπως η NVIDIA GeForce 1060, 8GB μνήμης RAM.
Ένα τέτοιο σύστημα στα μτχ με τα πάντα κομπλέ βγαίνει γύρω στα 450€.
Συγνώμη μια τελευταία ερώτηση off topic.
Έχω τον epson 9400 και ενώ είναι σούπερ σε όλα με χαλάει λίγο η κίνηση του.δηλαδη σε σκηνές που η κάμερα γυρίζει απότομα η και αργά η εικόνα κινείται κάπως "σπαστά".
Αυτό θα διορθώνοταν με το frame interpolation του htpc?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Συγνώμη μια τελευταία ερώτηση off topic.
Έχω τον epson 9400 και ενώ είναι σούπερ σε όλα με χαλάει λίγο η κίνηση του.δηλαδη σε σκηνές που η κάμερα γυρίζει απότομα η και αργά η εικόνα κινείται κάπως "σπαστά".
Αυτό θα διορθώνοταν με το frame interpolation του htpc?
Ναι, βελτιώνονται αρκετά αυτά τα θέματα.
Βεβαίως, προτού προβληματιστείς, σίγουρα κλειδώνεις σωστά το refresh rate όταν βλέπεις ταινίες/σειρές/κλπ; Γιατί αν π.χ. το υλικό είναι 23.976p και εσύ έχεις τον προβολέα στα 25Hz ή στα 60Hz, "τζάμπα" καίει η λάμπα θα έλεγε κανείς.

Η διόρθωση βεβαίως της κίνησης σε τέτοια πλάνα που είναι αδυναμία του frame rate που χρησιμοποιείται, φέρνει βεβαίως και μια "βιντεΐλα" στην εικόνα (Soap Opera Effect) το οποίο μπορεί να σε ενοχλεί.
Δες κανένα βιντεάκι στο youtube επί του θέματος για να έχεις "προσωπική" άποψη για αρχή.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ναι, βελτιώνονται αρκετά αυτά τα θέματα.
Βεβαίως, προτού προβληματιστείς, σίγουρα κλειδώνεις σωστά το refresh rate όταν βλέπεις ταινίες/σειρές/κλπ; Γιατί αν π.χ. το υλικό είναι 23.976p και εσύ έχεις τον προβολέα στα 25Hz ή στα 60Hz, "τζάμπα" καίει η λάμπα θα έλεγε κανείς.
αυτό μόνο για το nvidia το λες?
από pc με madvr να φανταστώ δεν υπάρχει θέμα με τα 60
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Ναι, βελτιώνονται αρκετά αυτά τα θέματα.
Βεβαίως, προτού προβληματιστείς, σίγουρα κλειδώνεις σωστά το refresh rate όταν βλέπεις ταινίες/σειρές/κλπ; Γιατί αν π.χ. το υλικό είναι 23.976p και εσύ έχεις τον προβολέα στα 25Hz ή στα 60Hz, "τζάμπα" καίει η λάμπα θα έλεγε κανείς.

Η διόρθωση βεβαίως της κίνησης σε τέτοια πλάνα που είναι αδυναμία του frame rate που χρησιμοποιείται, φέρνει βεβαίως και μια "βιντεΐλα" στην εικόνα (Soap Opera Effect) το οποίο μπορεί να σε ενοχλεί.
Δες κανένα βιντεάκι στο youtube επί του θέματος για να έχεις "προσωπική" άποψη για αρχή.
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα ποτέ δημιουργείται η βιντειλα που περιγράφεις. Όταν έχω άλλο frame rate από αυτό που πρέπει;

Επισης, με το htpc τι πλεονεκτήματα και το μειονέκτηματα έχω σε σχέση με το shield?
(Τα παιχνίδια δε με ενδιαφέρουν.καθαρα ταινίες 4Κ μέσω του δικτύου μου (streaming) και κάνα netflix)
Ευχαριστώ
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Η βιντεΐλα δημιουργείται από την ενεργοποίηση τεχνικών frame (motion) interpolation (motion smoothing όπως αυτό του MadVR, και των λοιπών τεχνολογιών που έχουν τηλεοράσεις και προβολείς built-in).
Δες το παρακάτω βίντεο:


@daharis666 αν έχεις PC για πηγή, δεν υπάρχει λόγος να μην κάνεις τα πάντα σωστά και να κλειδώσεις το refresh rate όσο πιο κοντά στο ακριβές 23.976 γίνεται και να έχεις αρκετά καλή κίνηση και δίχως F.I. (πάλι κάποιους θα τους ενοχλεί το 24p judder, οπότε πάλι θα ανοίγουν frame interpolation αυτοί όπως και να 'χει :D ).
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Η βιντεΐλα δημιουργείται από την ενεργοποίηση τεχνικών frame (motion) interpolation (motion smoothing όπως αυτό του MadVR, και των λοιπών τεχνολογιών που έχουν τηλεοράσεις και προβολείς built-in).
ΘΑΝΑΤΟΣ στο Trumotion (και όλες τις αντίστοιχες τεχνολογίες) :smg:
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
ΘΑΝΑΤΟΣ στο Trumotion (και όλες τις αντίστοιχες τεχνολογίες) :smg:
Γιατι βρε αγόρι μου δεν είναι ωραία η ομαλή κίνηση? Γιατί δεν σου αρέσει το true motion εγώ ψάχνω πρότζεκτορα τώρα με true motion😁😁
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Γιατι βρε αγόρι μου δεν είναι ωραία η ομαλή κίνηση? Γιατί δεν σου αρέσει το true motion εγώ ψάχνω πρότζεκτορα τώρα με true motion😁😁
Κοίτα, γούστα είναι αυτά προφανώς. Αλλά δεν είναι τυχαίο που το λένε "soap opera effect".

Το ζητούμενο για μένα είναι να αναπαράγεις την αίσθηση του σινεμά, όχι να βλέπεις μια τεράστια κινηματογραφική παραγωγή του 2022 και να φαίνεται σαν να βλέπεις home video από κάμερα Panasonic του 1997.

Εγώ όποτε πάω σε ξένο σπίτι και βλέπω να παίζει τηλεόραση με ενεργοποιημένο το trumotion απλά παίρνω το τηλεκοντρόλ και το βγάζω. Δεν ρωτάω, απλά το βγάζω. 🤣
Οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν καν τη διαφορά πριν και μετά.

Και δεν είμαι και κάνας κολλημένος με την εικόνα, την πιστή αναπαραγωγή, τα calibration κλπ., καμία σχέση. Αλλά είπαμε, υπάρχει και ένα όριο. 😁
 









hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αν δεν το δείχνει στο android tv google store θα πρέπει να το βρείς σαν apk σε τρίτο site και να το εγκατασταστήσεις. Έτσι είχα βάλει το USB Audio Player Pro.
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Απ' όσο ξέρω η εφαρμογή δεν ειναι συμβατή με android tv devices κατέβασε την εφαρμογή από το πρώτο λινκ εγκατέστησε την και μετά εγκατέστησε την εφαρμογή από το δεύτερο λινκ για να την δεις.
Σε περίπτωση που την έχεις ήδη εγκαταστήσει παρέλειψε το πρώτο βήμα.


 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top