Νέος Πολυκάναλος


Μηνύματα
12.852
Reaction score
10.068
Να συμπεράνω δλδ, ότι ΔΕΝ μπορείς με MINIDSP να αντικαταστήσεις πλήρως τον πρεπρο?
Έστω, μέχρι 7.1, χωρίς ΑΤΜΟΣ.
Ένα τέτοιο π.χ.?
Αν έχεις πηγή υπολογιστή, μπορείς να πάρεις 8 αναλογικές εξόδους από την κάρτα ήχου (μέχρι 7.1) και να τροφοδοτήσεις τελικούς ή ενεργά ηχεία. Ο προ είναι άχρηστος. Και αν είσαι και μερακλής, μετράς με REW και διορθώνεις με APO.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Εγώ πάντως έχω αρχίσει και έχω δεύτερες σκέψεις μήπως τςλικα ο yamaha cxa 5200 σε συνδυασμό με καλιμπρατορα είναι καλύτερη επιλογή από τον nad 758.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Εγώ πάντως έχω αρχίσει και έχω δεύτερες σκέψεις μήπως τςλικα ο yamaha cxa 5200 σε συνδυασμό με καλιμπρατορα είναι καλύτερη επιλογή από τον nad 758.
Ακριβώς το διπλάσιο κόστος :thumbsdown:

Αν το διπλασιάσεις ξανά, έγινες ;)
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Εγώ πάντως έχω αρχίσει και έχω δεύτερες σκέψεις μήπως τςλικα ο yamaha cxa 5200 σε συνδυασμό με καλιμπρατορα είναι καλύτερη επιλογή από τον nad 758.
Μα τι λές τώρα ? αφού οι ειδικοί απεφάνθησαν. Dirac και ξερό ψωμί.
Οσον αφορά στον NAD η γνώμη μου είναι γνωστή. Αποστροφή.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
ειχα την ιδια περιοδο και τον nad 758v3 και τον marantz 7012 , με ιδιο set up , ιδιος χωρος.
Η διαφορα που ακουσα ηταν τεραστια υπερ του nad.
ειναι γνωστο οτι ακουω κοντα στο 0 και δεν ακουσα τιποτα που να με ενοχλει .
οταν ειχα τον nad ειχε περασει και ο γνωστος γρεζακιας dimifoot , οπου και αυτος δεν αντιληφθηκε κατι κακο, οπως και αλλοι γνωστες και μη ...
οταν τον πηρα ο nad ειχε θεμα οπου ακουγοταν μονο οταν συνεδεες τα atmos καναλια.
ο Κος Λαιος αμεσα αλλαξε την module καρτα οπου ειχε το θεμα και ολα καλα.
τωρα στο συγκεκριμμενο review αν ειχε θεμα και αυτος ο nad και το προβλημα εμφανιζεται σε μετρησεις αυτο δεν μπορω να το ξερω...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
Έχουν βρει το κόλπο, με την συνεχή υποτίθεται ανανέωση, να μας αδειάζουν τις τσέπες. Δύο - Τριών ετών μηχάνημα, να θεωρείται παροπλισμένο. Αγοράζουμε έναν δικάναλο και μένει φρέσκος και ωραίος (σύγχρονος δηλαδή) για δεκαετίες.
Προσθέτουμε ηχεία εδώ και εκεί, (μόνο στον κ... δεν βάλαμε ακόμη) - κάθε χρόνο πρέπει να προσθέσουμε τουλάχιστον 2, διότι έτσι το θέλει η αγορά, & μένουμε με την εντύπωση ότι βελτιώνουμε την ακρόαση! Ματαιοδοξία και ίσως και αφέλεια σε τελική ανάλυση. Όχι δεν θα τους περάσει. Την πάτησα 1 -2 φορές, μέχρι εδώ. Η επόμενή μου αγορά, όποτε γίνει αυτή (όποτε δηλαδή αφήσει τα εγκόσμια η παρούσα), θα γίνει με τελείως διαφορετικό πρίσμα!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
οταν ειχα τον nad ειχε περασει και ο γνωστος γρεζακιας dimifoot , οπου και αυτος δεν αντιληφθηκε κατι κακο,
Νομίζω πως τον nad δεν τον πρόλαβα στον χώρο σου. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Αλλά τον άκουσα στου @Artemios που τον πήρε μετα την αλλαγή της πλακέτας. Παίζει εξαιρετικά, χωρίς πρόβλημα, και σκίζει με διαφορά τον Yamaha που είχε πριν.
Δεν θυμάμαι αν περάσαμε το -6db εκεί, ίσως όχι.

Ο @Artemios βέβαια εχει crown συνδεδεμένους στις προ- εξόδους.

ειχα την ιδια περιοδο και τον nad 758v3 και τον marantz 7012 , με ιδιο set up , ιδιος χωρος.
Η διαφορα που ακουσα ηταν τεραστια υπερ του nad.
Υπάρχει και άλλο ένα μέλος που περιγράφει ακριβώς το ίδιο με Marantz-Nad
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
Είχα την τύχη μέσα στην περιπέτειά μου, να τύχω επίδειξης συστήματος 2 καναλιών (στέρεο για τους παλιότερους) με ενισχυτή αυτόν: LA1200 και ηχεία αυτά: Vega, και διέγραψα αυτόματα ότι με είχε εντυπωσιάσει μέχρι τώρα, σε εκθέσεις (ακόμη και σε αυτήν του Μονάχου), σε στούντιο εταιρειών κλπ. Ποια sub , ποια ακριβά ηχεία. Όλα μικρά σε ήχο.
Όποιος αμφισβητεί, ας περάσει από την Αγία Παρασκευή για ένα πεντάλεπτο ακρόασης, είναι αρκετό!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Οι δικές μου AV receiver/processor αποκλειστικά για home cinema προτεραιότητες, γιατί είμαι γέρος και βαρεμένος:

1 (με 5-6 θαυμαστικά). Aξιοπιστία και απροβλημάτιστη λειτουργία, set and forget(ness)
2. Ευχρησία και ευελιξία
3. Δυνατότητες και updates
4. Ισοστάθμιση και "ήχος" :rolleyes:


Με όλα όσα διαβάζουμε μέσα κι έξω αυτές τις εβδομάδες με φίλο του forum "με χωρίς" πρόσβαση που θέλει να αλλάξει σε Atmos, πολλές εταιρείες μένουν απ' έξω. :p:p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Οι δικές μου AV receiver/processor αποκλειστικά για home cinema προτεραιότητες
Αν χρησιμοποιούσες το σύστημα και για (πολυκάναλη, άντε και δικάναλη :biggrin:) μουσική, πες 50-50 του διαθέσιμου χρόνου, και όχι μόνο για home cinema, πιστεύεις πως θα ειχες ίδιες προτεραιότητες;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Όχι, γι' αυτό και το αναφέρω.
Σε κάθε περίπτωση θα ήταν πρώτη η αξιοπιστία, αλλά η σειρά θα άλλαζε. Το 4 θα ανέβαινε λίγο. :p
 


A

amoustakas

Guest

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Για home cinema θα ήμουν 1-4-2-3

Για μουσική/μικτή χρήση 4-1-2-3
Το 1 - 4 - 2 - 3 με λίμπερο και καλούς πλάγιους με αντοχή, δύο κόφτες ο ένας εκ των οποίων να έχει μακρινή πάσα και τρεις μπαλαδόρους μπροστά που να πατάνε περιοχή και να σκοράρουν έχει καλές πιθανότητες (δεν άντεξα στον πειρασμό να τρολάρω :) )
Post automatically merged:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Τελικά το νήμα έχει λάθος τίτλο.
Θα πρέπει να γίνει "παρατριχα νέος πολυκάναλος, αλλά μείναμε με τον παλιο"

:lolsign:


Τες πα, πάρτε ότι σας βολεύει.
Ντιρακ να έχει.
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Ας εκφράσω κ γω την άποψη μου
Με 7011 μαραντζ σε διάταξη 7.4
Με τελικούς σε όλα τα κανάλια και με ίδια καλώδια
ρυθμισμένος ο 7011 σε σχέση με γιαμαχα 5200 απλά συνδεδεμένος όπως βγήκε από την κούτα η διαφορά ήταν χαώδης .

Επίσης σε άλλο σεταπ ίδια ηχεία με αλλαγή από γιαμαχα 5000 σε 5200 χωρίς ατμος ήταν η μέρα με την νύχτα .
Πολύ απλά ότι πληρώνεις παίρνεις .
Επίσης τεράστια η διαφορά μετά από ρυθμιση ήχου από τον κάστρουνη από τα ίδια μηχανήματα πριν και μετά .
Το ίδιο ισχύει και για την εικόνα
Τόσο απλά ...
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
ειχα audyssey πολλα χρονια , μια χαρα ικανοποιημενος ημουν.
μεχρι ομως που δοκιμασα το dirac.
οποιος δοκιμασει dirac there is no way back.
τωρα αν υπαρχουν θεματα στην nad , παρτε arcam ή οτιδηποτε αλλο.

ειχα ξεκινησει με ypao , παλι απο το τιποτα πιστευα οτι κατι καλο εκανε.
πηγα στo audyssey ενθουσιαστηκα,μεγαλη αναβαθμιση.
αν δεν γινει ΑΒ συγκριση , σωστο αποτελεσμα δεν βγαινει .
το να λεει καποιος ακουσα audyssey στον ταδε και επαιζε τελεια ενω ακουσα dirac σε καποιον αλλον και ηταν χαλια δεν μου λεει τιποτα.
σε καποια συγκριτικα δειχνουν οτι τo audyssey δημιουργει καλυτερη καμπυλη , ναι ισχυει , ειναι σωστο ομως?
οι ανθρωποι της trinnov προτεινουν διορθωση καμπυλης στο 1/3 , το πολυ 1/6 και το μηχανημα εχει δυνατοτητα να κανεις οτι θελεις. νομιζω κατι ξερουν...
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ισχύει ότι το dirac είναι δύσκολο για τον απλό χρήστη και ότι για να πάρεις το 100%
χρειάζεται ειδικός;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
οι ανθρωποι της trinnov προτεινουν διορθωση καμπυλης στο 1/3 , το πολυ 1/6 και το μηχανημα εχει δυνατοτητα να κανεις οτι θελεις. νομιζω κατι ξερουν...
Έτσι ακριβώς είναι.

Λίγο θέλει, με το γάντι.

Δεν υπάρχει λόγος να κυνηγήσετε την τέλεια απόκριση με σοβαρές διορθώσεις, δε χρειάζεται και κάνεις και κακό.

Κυνήγι χρειάζεται λίγο ο χώρος, κι αυτό όχι μέχρι θανάτου, απλώς να μην έχει σοβαρά θέματα σε πρώτες ανακλάσεις.

Τα συστήματα ισοστάθμισης χρειάζονται για να φέρουν τις φάσεις και τη χρονική συνοχή στη θέση ακρόασης, και να διορθώσουν λιγάκι την απόκριση του χώρου, κι όχι των ηχείων, διότι όλα τα νορμάλ φτιαγμένα ηχεία έχουν μια χαρά απόκριση, δεν υπάρχει πρόβλημα στο ηχείο, στο χώρο υπάρχει.

Όσο πιο πολλά τα ηχεία, τόσο πιο σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα παίζει η διόρθωση στον άξονα του χρόνου, και τόσο λιγότερο σημαντική είναι η διόρθωση στον άξονα του πλάτους απόκρισης.

Τα συστήματα ισοστάθμισης, πέραν της όποιας διόρθωσης χρειάζεται να κάνουν, είναι επίσης πολύ σημαντικό να υλοποιήσουν το επιθυμητό ταργκετ κερβ.

Ίσως εκεί είναι όλο το ζουμί από την πλευρά του χρήστη. Να ικανοποιηθεί το αυτακι του με νορμάλ και επιθυμητό ήχο.

Οπότε, συνολικά, χρειάζεται το σοφτγουερ ισοστάθμισης να μπορεί να κάνει πράγματα, χωρίς να χαλάει άλλα, και να σέβεται την φυσιολογική απόκριση του ηχείου, χωρίς να την γ@μει με γνώμονα το χώρο, αλλά και να σέβεται τις απαιτήσεις του ταργκετ κερβ, να είναι ευέλικτο.

Ντιρακ. Δουλεύει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.561
Μηνύματα
2.865.631
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top