Νέος Πολυκάναλος

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ισχύει ότι το dirac είναι δύσκολο για τον απλό χρήστη και ότι για να πάρεις το 100%
χρειάζεται ειδικός;
Για να πάρεις το 100% χρειάζεται ειδικός για τα πάντα. Ακόμα και σε αναλογικό δικάναλο με πικάπ.
 
Last edited:


Μηνύματα
80
Reaction score
9
Για να είμαστε δίκαιοι, πρέπει να πούμε ότι εφάρμοσε πρόγραμμα επισκευής δωρεάν, ακόμα και για αυτούς που ήταν εκτός εγγύησης.
(στο εξωτερικό, εδώ δεν ξέρω τι έγινε)
Μετά από 8 χρόνια αγοράς η Ελληνική αντιπροσωπεία μου αντικατέστησε το hdmi board, αφού πρώτα επικοινώνησα με την ONKYO Γερμανίας για να μου δώσουν το voucher αντικατάστασης. Ο ΟΝΚΥΟ 807 είχε αγοραστεί από τη Γερμανία που τότε οι διαφορές τιμών με την Ελλάδα ήταν σημαντικές.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Με οποιαδήποτε ηχεία δεν υφίσταται πρόβλημα κάτω απο -6db
Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν έτυχε σε ελαττωματικό κομμάτι ο αμιρ.

Νομίζω πως βγάζουμε "οδηγίες" βασιζόμενοι σε μια μέτρηση που πιθανώς αντιστοιχεί σε μεμονωμένο περιστατικό με κατασκευαστική αστοχία.

Η έλλειψη ποιοτικού ελέγχου για τέτοια περιστατικά, όπως έτυχε και στον τερματογκαζι, είναι όμως αποδεδειγμένο θέμα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν έτυχε σε ελαττωματικό κομμάτι ο αμιρ.
Μέχρι αποδείξεως του εναντίου αναγκαστικά θα πιστεύω αυτά που διάβασα. Ας αντιδράσει η NAD, να στείλει άλλο κομμάτι για μέτρηση. Αλλιώς θα χάσουν πωλήσεις.

Αυτό που εγώ δυσκολεύομαι να πιστέψω, είναι πως κάποιοι συγκεκριμένοι απο εδώ μέσα μπορούν στον χώρο τους και με τα μηχανήματά τους να ξεπεράσουν την στάθμη των -6db με αποδεκτές παραμορφώσεις, με οποιοδήποτε dac. :tongue:

Παιδάκια, δεν γίνεται για σας αυτή η συζήτηση, είναι για μεγάλα αγόρια :biggrin:.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Κοίτα, θεωρώ αστείο να πιστεύουμε ότι ο Ναντ βγάζει 53 και το Chromecast audio 91, και το Google pixel v1 89 dB.

Είναι κωμικό. Κωμωδία.

Αν δούμε λίγο πιο προσεκτικά τις μετρήσεις του αμιρ, οι υψηλές παραμορφωσεις έρχονται σε στάθμη εξόδου 2 βολτ, ενώ στο 1 βολτ είναι πολύ λογικές, όλες οι αιχμές στο σχεδιαγραμμα είναι κάτω από τα -100 ντεσιμπέλ, μη ακουστές, η παραμόρφωση στο 0.004%:

NAD T758 Home Theater Audio Video Receiver AVR -6 dBFS Audio Measurements.png


Στα 2 βολτ φτάνει στα -52 ντεσιμπέλ η τρίτη αρμονική, και οι υπόλοιπες αγγίζουν τα -70 ντεσιμπέλ, τρατζικ, στο 0.2% η παραμόρφωση, 200 φορές μεγαλύτερη!

NAD T758 Home Theater Audio Video Receiver AVR Audio Measurements.png


Το οποίο σημαίνει είτε πως τα προενισχυτικα στάδια είναι φτιαγμένα για έξοδο 1 βολτ και υπεροδηγουνται για να βγουν 2 βολτ, είτε αστοχία υλικού.

Τα ~89 ντεσιμπέλ στο 1 βολτ, δηλαδή παραμόρφωση 0.004%, είναι λογική για Ναντ και άριστη για όποιον δώσει 1200€ για όλα αυτά που προσφέρει αυτό το μηχάνημα.

Αλήθεια, στις προδιαγραφές του Ναντ, τι στάθμη εξόδου λέει στα προενισχυτικα στάδια; Με τι παραμορφώσεις; Δηλαδή τι λένε τα σπεκς του;

Πάντως δεν οδηγούνται ικανοποιητικά όλοι οι τελικοί με 1 βολτ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πολλοί που τους φτάνει και τους περισσεύει, όπως ο Κράουν. ;)
 
Last edited:

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Για να μέτρα ο Αμιρ Αλί πως τον λένε τον άνθρωπο, τα σχεδόν 2 βολτ δε σημαίνει ότι ο ενισχυτης μπορεί να τα δώσει στην έξοδο του; Πως αλλιώς θα τα έπαιρνε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ο αμιρ κάνει άριστα τις μετρήσεις του, και καλά κάνει και είναι αυστηρός προς τους συναδέλφους του, τους κατασκευαστές, που βγάζουν μηχανήματα που να μην είναι by the book οι προδιαγραφές τους.

Μπορεί η Ναντ να έθεσε το πραγματικό 0 dB στα -6 dB του βολιουμ κοντρόλ, για λόγους μάρκετινγκ (κοίτα πόσο δυνατά παίζει στο "παρά τέταρτο" και τέτοιες αηδίες).

Στο καρφί.
Post automatically merged:

Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στα χαρακτηριστικά του Ναντ, δεν βρήκα πουθενά στάθμη εξόδου των προενισχυτικων σταδίων και μετρήσεις παραμόρφωσης, παρά μόνο ευαισθησία γραμμής 0.75 βολτ.

Νομίζω πως πρόκειται για 1 βολτ στις πραγματικές προδιαγραφές εξόδου, κι όχι 2.

Στις προδιαγραφές φαίνεται παραμόρφωση στο full rated output των ενισχυτικών σταδίων, που είναι λογικό (0.08%).

Άρα η μόνη οδηγία που βγάζουμε από τις μετρήσεις του αμιρ, εφόσον δεχτούμε (πιθανώς αυθαίρετα) ότι δε πρόκειται για αστοχία υλικού (πιθανώς μειωμένη τάση στα op amps) είναι να προμηθευτείτε τελικούς ενισχυτές υψηλής ευαισθησίας εισόδου (0.75-1 V) για full rated output, όπως ο γνωστός δημοφιλής Κραουνάκης. ;)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αλήθεια, στις προδιαγραφές του Ναντ, τι στάθμη εξόδου λέει στα προενισχυτικα στάδια;
Δεν το βρίσκω στο site τους.
Μπορεί να είναι 1V και να συζητάμε τζάμπα.

Αν κάποιος θέλει άλλη εναλλακτική εισαγωγική πρόταση με Dirac (φυσικά), το αμέσως επόμενο ανταγωνιστικό προϊόν έχει την ακριβώς διπλάσια τιμή:

Και η έξοδος προενίσχυσης είναι στο 1V !!!!!

Screenshot 2019-09-11 at 11.40.19.png


Ο ανταγωνιστικός Yamaha, με διπλάσια τιμή αγοράς απο τον Nad, χωρίς Dirac, και αυτός στο 1V:
Screenshot 2019-09-11 at 11.42.15.png


Απο Marantz δεν βρίσκω σπεκς.

To συμπέρασμα που καταλήγω είναι:
Μπορεί η Ναντ να έθεσε το πραγματικό 0 dB στα -6 dB του βολιουμ κοντρόλ, για λόγους μάρκετινγκ (κοίτα πόσο δυνατά παίζει στο "παρά τέταρτο" και τέτοιες αηδίες).
Εκεί βρίσκεται η παπαριά κατά πάσα πιθανότητα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αν έκανε σωστά την δουλειά του ο amir θα πήγαινε ως τις προδιαγραφές και μετά ας μετραγε παραπάνω.... Έχει φάει πολύ κράξιμο για τέτοιες μετρησεις... Τα ίδια έκανε και με τον marantz av 8805
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Αν κάποιος θέλει άλλη εναλλακτική εισαγωγική πρόταση με Dirac (φυσικά), το αμέσως επόμενο ανταγωνιστικό προϊόν έχει την ακριβώς διπλάσια τιμή:
Όπως και ο Τ777
Post automatically merged:

:oops: :oops: :oops:
  • Maximum output level
  • >4V
:o:eek::eek:
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Τελικά, έτσι για εμάς του άσχετους στα ηλεκτρονικά, αξίζει η επένδυση στον Nad, για το κόστος του?
Αν κοντά δηλαδή στα 1200 ευρώ, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν κεντρική μονάδα? Ή είναι προτιμότερη η κλασική λύση marantz - yamaha - onkyo - pioneer, με τα παραπάνω προτερήματα - ελαττώματα και με επί πλέον επιβάρυνση 200-300 ευρώ?
Ή και ακόμη με μελλοντική του αναβάθμιση μέσω τελικού, εφ όσον διαθέτει έξοδο προ ενίσχυσης?
Προσοχή, αναφέρομαι για αυτούς που δεν τρελαίνονται για τα πολλά κανάλια κλπ, αλλά για ένα καλό βασικό σύστημα home cinema.
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
παντως και για μενα , που σκεφτομαι ν αναβαθμιστω σε πολυκαναλο ενισχυτη απο εναν παλιοτερο pionneer νομιζω lx 51 που εχω, ειναι θεμα η μια μονο hdmi εξοδος, καθως παει και σε προβολεα και σε τηλεοραση.
Αλλα to dirac πρεπει να κανει καλη δουλεια, καθως και οι πολλες εξοδοι για sub
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
παντως και για μενα , που σκεφτομαι ν αναβαθμιστω σε πολυκαναλο ενισχυτη απο εναν παλιοτερο pionneer νομιζω lx 51 που εχω, ειναι θεμα η μια μονο hdmi εξοδος, καθως παει και σε προβολεα και σε τηλεοραση.
Αλλα to dirac πρεπει να κανει καλη δουλεια, καθως και οι πολλες εξοδοι για sub
Υπάρχει πάντως λύση & σε αυτό το κομμάτι από ότι έχω πληροφορηθεί! Νομίζω μέσω ειδικού αντάπτορα.
Post automatically merged:

Για όσους δεν νοιάζονται για τα τελευταία φορμά, μια καλή λύση διαθέτει η σοβαρότατη εταιρεία, κατά την γνώμη μου C.A.

CXR 120
Αυτή η περίπτωση λέει τίποτα?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Υπάρχει πάντως λύση & σε αυτό το κομμάτι από ότι έχω πληροφορηθεί! Νομίζω μέσω ειδικού αντάπτορα.
Post automatically merged:



Αυτή η περίπτωση λέει τίποτα?
ειχα καποτε ενα splitter hdmi κι ολο προβληματα και θεματα ειχε
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top