Νέος στο χώρο - Επιλογή ηχείων - Ενισχυτή

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Μιας και κοιτάς για 8'' πλέον, όπως αναφέρεις, ρίξε μια ματιά και στο νέο αναθεωρημένο/βελτιωμένο μοντέλο από την Fluid Audio, το FX80, που διατηρεί τα πλεονεκτήματα της ομοαξονικής σχεδίασης και "κατεβαίνει" πολύ χαμηλότερα από το αντίστοιχο της Tannoy (35 Hz έναντι 54, σύμφωνα με τα specs). Μου κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι η προς τα κάτω απόκριση του Gold είναι τόσο περιορισμένη, όταν υπάρχουν 5-άρια μονιτοράκια που φτάνουν μέχρι και τους 45 κύκλους, όπως π.χ. το Adam T5V: ή η Tannoy είναι πολύ συντηρητική ή/και ειλικρινής στις εκτιμήσεις της και οι άλλοι μας κοροϊδεύουν ή είναι συνειδητή σχεδιαστική επιλογή να εκτελεί μικρότερη διαδρομή το woofer, εφόσον είναι και κυματοδηγός του tweeter παράλληλα, έτσι ώστε να είναι μειωμένα και τα ποσοστά παραμόρφωσης. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ή έχει καλύτερη εξήγηση, ας βοηθήσει.


https://www.thomann.de/gr/fluid_audio_fx80.htm

Μία κριτική στα γερμανικά, αν κατέχεις την γλώσσα:

https://www.amazona.de/test-fluid-audio-fx50-fx80-koaxiale-nahfeldmonitore/


Και μια μέτρηση του Schiit Modi από τον γνωστό πιά Αμίρ! Δες και κανένα Topping D30 ή κανένα SMSL σ' αυτά τα κοστολόγια πάντως. Το θέμα με αυτά είναι ότι δεν έχουν volume και θα πρέπει να ρυθμίζεις την ένταση από κινητό/τάμπλετ/υπολογιστή, οπότε δες αν σε βολεύει ή όχι κάτι τέτοιο.

https://www.audiosciencereview.com/...w-and-measurements-of-schiit-modi-3-dac.4742/


https://www.audiophonics.fr/en/dac-...92khz-dsd-128-xmos-cs4398-silver-p-12278.html

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

σε περίπτωση που με ενοχήσει η ρύθμιση της έντασης από τον υπολογιστή σκέφτηκα να το πάρω παρέα με το magni της schiit, να το έχω σαν preamp και αν χρειαστεί στο μέλλον σαν amp για ακουστικά..ωστόσο πρώτα θέλω να καταλήξω στα ηχεία για να το δω καλύτερα.

δυστυχώς δεν μπορώ να ακούσω ούτε τα tannoy ούτε τα fluid..
σίγουρα προτιμάς τα παραπάνω δύο μόντελα από τα rokit 8 g4?
ακόμα ψάχνοντας κριτικές για τα fluid δυστυχώς δεν βρίσκω τίποτα..
παρόλα αυτά εμφανισιακά και λόγω του coaxial σχεδιασμού μου αρέσουν πολύ!
 
Last edited:


Μηνύματα
37
Reaction score
34
Αν σε φέρει ο δρόμος σου από Αθήνα (μένεις Πάτρα απ' ό,τι κατάλαβα), ενδεχομένως να μπορείς να τα ακούσεις εδώ πέρα τα Fluid, νομίζω είναι ο μόνος που τα φέρνει Ελλάδα - βλέπω όμως ότι έχει τα παλιά μόνο, ένα τηλεφώνημα θα βοηθούσε:

https://www.audiomidi.gr/recording/studio-monitors/active/

Ναι, δεν υπάρχει ακόμα ανταπόκριση από χρήστες σχετικά με τα FX80, αφού μόλις βγήκαν. Εγώ θα περίμενα 1-2 μήνες ακόμα, να δω μήπως βγει και καμιά μέτρηση της προκοπής, τώρα που ξεκίνησε και το ASR να μετράει ηχεία συστηματικά.

Για φύσημα, είχα δει κάτι στο αντίστοιχο νήμα για τα Tannoy Gold, ότι έχουν έντονο σχετικά - αν βέβαια τα στήσεις στα 2 μέτρα, αμφιβάλλω αν θα πάρεις πρέφα τίποτα, ούτε καν στο 1 δεν νομίζω να ακούγεται. Για τα Fluid, δεν έχω ιδέα.
Είχα πάει τις προάλλες πάντως στην Κάνιγγος να χαζέψω τα Kali LP με τα οποία γίνεται χαμός στο ίντερνετ για τις επιδόσεις τους, αλλά εξίσου και για το πόσο δυνατό είναι το φύσημα τους, και στο 1.30 με μουσικό πρόγραμμα δεν έπαιρνες μυρωδιά - μόνο όταν χαμήλωσα εντελώς και έστησα αυτί δίπλα στο tweeter το άκουσα, αλλά και πάλι δύσκολα θεωρώ να είναι ενοχλητικό πέραν του μισού μέτρου. Τα λευκά πάντως ήταν πανέμορφα από κοντά, άνετα τα παίρνει κανείς και μόνο για να τα χαλβαδιάζει στο γραφείο!

Μια χαρά θα είναι και τα KRK που λες, αλλά προσωπικά θα τα απέφευγα λόγω όγκου, θα έπαιρνα κάτι πιο μαζεμένο, ένα 6.5-7'' γούφερ/μιντ και στην πορεία ίσως να προσέθετα σαμπ για να έχω έκταση στα χαμηλά. Ενδεχομένως θα κοιτούσα μήπως μπορούσα να ανέβω λίγο σε budget, να πάω σε κάτι σαν και αυτό που είναι πολύ ωραίο και κομπάκτ για γραφείο (και ύστερα προσέθετα 1, 2 ή 4 sub 8 της Adam, αφού ούτως ή άλλως εδώ θα σου πουν να το κροσάρεις στους 80 το ηχείο και από εκεί και ύστερα να παίζουν τα "υποβαθύφωνα", ανεξαρτήτως του πόσες ίντσες είναι το γούφερ του δορυφόρου):

https://www.thomann.de/gr/adam_a5x.htm
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
@fidolados
Για τα kali τι είδες πως σου φάνηκαν?
Αν υπάρχουν στην Αθήνα αξίζει νομίζω να πάω να τα ακούσω.

Να τα συμπεριλάβω στις επιλογές μου? Φαντάζομαι θα έχει και το νέο in8?

Δυστυχώς με όλα αυτά και το γεγονός ότι δεν μπορούμε να τα ακούσουμε δεν καταλαβαίνω τι να προτιμήσει κανείς.. Tannoy vs kali vs fluid... Ίσως όντως θέλει υπομονή για μετρήσεις..
Ισχύει ότι υπάρχουν λόγια για το hissing στα kali αλλά αν δεν το πει κάποιος άνθρωπος από εδώ δεν βγάζεις άκρη με το τι λένε στο YouTube..

Τα a5x μου κανε πολύ ψηλά και θα είναι και 5αρια.. Δεν ξέρω αν το θέλω νομίζω με το 8 θα έχω έναν αέρα παραπάνω.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.037
Tannoy vs kali vs fluid
Ακριβώς έτσι σε αυτό το επίπεδο τιμής.
Σημειώνω την διαφορά των Τανόυ, έχουν ενισχυτές ΑΒ.
Τα Καλι, ΑΝ οι αναφορές για χιςς είναι υπερβολικές, μάλλον έχουν ένα κάποιο προβάδισμα
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ακριβώς έτσι σε αυτό το επίπεδο τιμής.
Σημειώνω την διαφορά των Τανόυ, έχουν ενισχυτές ΑΒ.
Τα Καλι, ΑΝ οι αναφορές για χιςς είναι υπερβολικές, μάλλον έχουν ένα κάποιο προβάδισμα
@Σταύρος Λαγκαδιανός
Εννοείτε αν δεν είναι υπερβολικές ότι έχουν κάποιο προβάδισμα έτσι?

Τα rokit είναι άξιος αντίπαλος των παραπάνω? Πάντως από όλα αυτά για το μέλλον μόνο τα rokit και τα kali έχουν δικό τους sub όπως φαίνεται.

Ο class AB είναι καλύτερος / χειρότερες σε ποια πεδία? Γιατί βλέπω και πολύ ακριβά ηχεία να έχουν class D και άλλα ΑΒ..

Εσείς τι θα επιλέγατε για τα δεδομένα του δωματίου και τα χρήματα? Αξίζει να δω και τα in8?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.037
@Σταύρος Λαγκαδιανός
Εννοείτε αν δεν είναι υπερβολικές ότι έχουν κάποιο προβάδισμα έτσι?

Τα rokit είναι άξιος αντίπαλος των παραπάνω? Πάντως από όλα αυτά για το μέλλον μόνο τα rokit και τα kali έχουν δικό τους sub όπως φαίνεται.

Ο class AB είναι καλύτερος / χειρότερες σε ποια πεδία? Γιατί βλέπω και πολύ ακριβά ηχεία να έχουν class D και άλλα ΑΒ..

Εσείς τι θα επιλέγατε για τα δεδομένα του δωματίου και τα χρήματα? Αξίζει να δω και τα in8?
Ακριβώς, εννοώ μην τυχόν το παρακάνουν με την γκρίνια τους, μήπως δεν είναι και τόσο έντονο το φαινόμενο.
Πιστεύω ότι οι class D είναι το μέλλον. Μόνο που, μέχρι τώρα, τα φθηνά ενεργά έχουν μάλλον ευτελή μόντιουλς, οπότε ίσως στην παρούσα φάση να ήταν προτιμότερα αυτά με ΑΒ.
Για ακριβά ηχεία, αλλά και για τελικούς ενισχυτές, νομίζω ότι είναι σαφώς προτιμότερα τα class D.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ακριβώς, εννοώ μην τυχόν το παρακάνουν με την γκρίνια τους, μήπως δεν είναι και τόσο έντονο το φαινόμενο.
Πιστεύω ότι οι class D είναι το μέλλον. Μόνο που, μέχρι τώρα, τα φθηνά ενεργά έχουν μάλλον ευτελή μόντιουλς, οπότε ίσως στην παρούσα φάση να ήταν προτιμότερα αυτά με ΑΒ.
Για ακριβά ηχεία, αλλά και για τελικούς ενισχυτές, νομίζω ότι είναι σαφώς προτιμότερα τα class D.
Αν είναι έτσι τα πράγματα αρχίζουν και με ψήνουν πιο πολύ τα kali.. Το hissing προφανώς ενοχλεί όταν τα ηχεία δεν παίζουν μουσική έτσι? Δεν φαντάζομαι να ενοχλεί όταν ακούς μουσική σε χαμηλές στάθμες γιατί τότε θα ναι δράμα...

Γενικά το θεωρώ σημαντικό να μπορώ να τα πάρω από κάποιον ελληνικό αντιπρόσωπο σε περίπτωση που τύχει κάτι και να μπορώ να τα ακούσω πριν. Έχεις ακούσει κάποιο από τα ηχεία που συζητάμε?
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
@fidolados
Για τα kali τι είδες πως σου φάνηκαν?
Αν υπάρχουν στην Αθήνα αξίζει νομίζω να πάω να τα ακούσω.

Να τα συμπεριλάβω στις επιλογές μου? Φαντάζομαι θα έχει και το νέο in8?

Δυστυχώς με όλα αυτά και το γεγονός ότι δεν μπορούμε να τα ακούσουμε δεν καταλαβαίνω τι να προτιμήσει κανείς.. Tannoy vs kali vs fluid... Ίσως όντως θέλει υπομονή για μετρήσεις..
Ισχύει ότι υπάρχουν λόγια για το hissing στα kali αλλά αν δεν το πει κάποιος άνθρωπος από εδώ δεν βγάζεις άκρη με το τι λένε στο YouTube..

Τα a5x μου κανε πολύ ψηλά και θα είναι και 5αρια.. Δεν ξέρω αν το θέλω νομίζω με το 8 θα έχω έναν αέρα παραπάνω.
Δεν υπαρχει λογος να τ ακουσεις αλλα... μονο να τα δεις!
Γιατι το ιδιο ηχειο σε 5 διαφορετικους χωρους να το βαλεις θ ακουστει διαφορετικα σε καθενα απ αυτους. Ακους αντανακλασεις και διαφορετικους χρονους αντηχησης. Στο σπιτι σου δεν θα εχεις κατι κοινο μ αυτον εκει που θα πας. Οποτε τζαμπα ο κοπος.

Προσωπικα εκανα καποτε συνεχως αυτο το λαθος (ασε που κουβαλουσα τους ασήκωτους ενισχυτες μου πιστεύοντας ότι ετσι θα πετυχαινα σωστο ματσαρισμα).
Να μην σου πω ενα σωρο μαγαζια ειχαν χαλια χωρο ακροασης κι εθαβαν τα μηχανηματα τους.

Τεχνικες προδιαγραφες βλεπουμε κι απο κει περα ασχολουμαστε με τον χωρο μας για να παρουμε το μαξιμουμ των δυνατοτητων των μηχανηματων μας. Το σωστο ειναι πρωτα ν ασχοληθουμε με τον χωρο και μετα να παμε στα μηχανηματα, αλλα αυτο δεν το κανει σχεδον κανεις.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Δεν υπαρχει λογος να τ ακουσεις αλλα... μονο να τα δεις!
Γιατι το ιδιο ηχειο σε 5 διαφορετικους χωρους να το βαλεις θ ακουστει διαφορετικα σε καθενα απ αυτους. Ακους αντανακλασεις και διαφορετικους χρονους αντηχησης. Στο σπιτι σου δεν θα εχεις κατι κοινο μ αυτον εκει που θα πας. Οποτε τζαμπα ο κοπος.

Προσωπικα εκανα καποτε συνεχως αυτο το λαθος (ασε που κουβαλουσα τους ασήκωτους ενισχυτες μου πιστεύοντας ότι ετσι θα πετυχαινα σωστο ματσαρισμα).
Να μην σου πω ενα σωρο μαγαζια ειχαν χαλια χωρο ακροασης κι εθαβαν τα μηχανηματα τους.

Τεχνικες προδιαγραφες βλεπουμε κι απο κει περα ασχολουμαστε με τον χωρο μας για να παρουμε το μαξιμουμ των δυνατοτητων των μηχανηματων μας. Το σωστο ειναι πρωτα ν ασχοληθουμε με τον χωρο και μετα να παμε στα μηχανηματα, αλλα αυτο δεν το κανει σχεδον κανεις.
Θα κοιτάξω να κάνω μια συζήτηση με το μαγαζί που φέρνει τα kali και να δω αν κάποιος από εδώ έχει κάποια ξεκάθαρη γνώμη για το hissing και θα ξεκινήσω να δω πως μπορώ να φτιάξω κάποια diy περιποίηση ξεκινώντας με.. Bass traps?

(Πιθανόν να πρέπει να ανοίξω νέο thread για το θέμα αυτό?)
@vastsar ποια ηχεία θα πρότεινες?
Από που να ξεκινήσω για περιποίηση? Ακόμα δεν έχω βρει άτομο στην Πάτρα που να ασχολείται επαγγελματικα οπότε ίσως ξεκινήσω μόνος μου και σταδιακα φτάσω κάπου
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Ο χωρος σου ειναι μεγαλος. Χρειαζεσαι οσο το δυνατο μεγαλυτερο γουφερ στο δορυφορο. Εχουν πεσει καλες προτασεις. Το Kali το οκταιντσο, το Tannoy Gold, το Fluid, Presonus, KRK κλπ. Ολα καλα.
Δες και την προοπτικη του να προσθεσεις δοθεισης ευκαιριας σαμπ.

Αναλογως του οικονομικου κινεισαι. Δεν χρειαζεαι ν ακουσεις καποιο.

Εγω πηρα τα ADAM A7X χωρις να τ ακουσω. Οτι προηγουμενο ειχα τα ειχα ακουσει σε εκθεσεις, σε μαγαζια. Αυτα που δεν τ ακουσα αλλα διαβασα παρα πολλα πραγματα (οχι σε περιοδικα) βγηκαν με διαφορά τα καλυτερα κι ας ηταν τα πιο φθηνα απ ολα.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ο χωρος σου ειναι μεγαλος. Χρειαζεσαι οσο το δυνατο μεγαλυτερο γουφερ στο δορυφορο. Εχουν πεσει καλες προτασεις. Το Kali το οκταιντσο, το Tannoy Gold, το Fluid, Presonus, KRK κλπ. Ολα καλα.
Δες και την προοπτικη του να προσθεσεις δοθεισης ευκαιριας σαμπ.

Αναλογως του οικονομικου κινεισαι. Δεν χρειαζεαι ν ακουσεις καποιο.

Εγω πηρα τα ADAM A7X χωρις να τ ακουσω. Οτι προηγουμενο ειχα τα ειχα ακουσει σε εκθεσεις, σε μαγαζια. Αυτα που δεν τ ακουσα αλλα διαβασα παρα πολλα πραγματα (οχι σε περιοδικα) βγηκαν με διαφορά τα καλυτερα κι ας ηταν τα πιο φθηνα απ ολα.
Τέλεια με καλύψατε πλήρως! (γιατι η αναζήτηση με έχει τρελάνει λίγο)

μέχρι ώρας είμαι εδώ:
Kali IN8 / LP8
Scarlett Solo
Βάσεις δαπέδου
Belden 46349 & Neutrik

Kali (κυρίως) και KRK προτιμώ καθαρά επειδή υπάρχουν επιλογές σε αντιπροσώπους για να έχω το κεφάλι μου όσο πιο ήσυχο γίνεται...

Τα βήματα που πρέπει να ακουλουθήσω για κάποιες DIY υλοποιήσεις για ακουστική χώρου?
Αφενώς διαβάζω όσα νήματα μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα, αφετέρου δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη αρχή / πειραματισμός αμέσως μετά την αγορά των ηχείων.

θυμίζω περίπου πως είναι ο χώρος. Η βιβλιοθήκη και το κρεβάτι μετακινούνται. Δεν χρειάζεται να είναι όπως τα έχω βάλει τα ηχεία, πιο πολύ μπήκαν σσαν παράδειγμα.

 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Στην πρωτη σελιδα ανεφερες ότι ο χωρος είναι μεγαλύτερος από 30 τ.μ. Εδώ βλεπω 3Χ4.

Με βαση το 3Χ4 όπως βλεπω στο σχεδιο.

Πισω από το ένα ηχειο εχεις παραθυρο και αριστερα μια βιβλιοθηκη.
Θεωρω ότι πισω από τα ηχεια οσο πιο στιβαρη επιφανεια εχεις τοσο καλυτερα (πολύ περισσοτερο όταν υπαρχει και σαμπ). Ενώ πιθανότατα πισω σου (στην πλατη) η βιβλιοθηκη θα ηταν καλυτερη λυση.

Αρα αν βαλεις στην πλευρα που γραφεις closed το ηχοσυστημα, την βιβλιοθηκη στην ιδια πλευρα (εκει που την εχεις) αλλα λιγο πιο προς το κεντρο (το κρεβατι επηρεαζει πολύ λιγοτερο, οποτε θα το βολεψεις καπου) νομιζω ότι όλα θα είναι καλυτερα.

Επειδη σ αυτη την περιπτωση εχεις μηκος 4 μετρα, αφηνεις ενα μετρο πισω σου, αρα καθεσαι στα 3 μετρα. Λογικα η μπαφλα του ηχειου θ απεχει απο τον πισω τοιχο περιπου μισο μετρο, οποτε θα καθεσαι στα 2,5 μετρα και αρα το τριγωνο βρισκεται εδω (2,5Χ2,5Χ2,5).

Μ αυτο σαν δεδομενο θελεις εννια ιντσες δορυφορο κι εντος μπατζετ (χμ, χμ). Δεν ειναι ευκολο. Με μια υπερβαση παιρνεις το .... https://www.skroutz.gr/s/7521626/Presonus-Eris-E-66.html

Βασικα δεν ξερω αν υπαρχει κατι άλλο σ αυτές τις ιντσες και να είναι πιο οικονομικο. Αν πας στις 8 ιντσες θα πρεπει να κλεψεις ακομη 30 ποντους τουλάχιστον (το τριγωνο θα πρεπει να είναι 2 εως 2,20 μ. η κάθε πλευρα). Όμως σ αυτή την περιπτωση εισαι εντος αρχικου οικονομικου σχεδιασμου. Στα ορια που εθεσες (250 ευρω το ηχειο εχεις 3-4 αξιολογες λυσεις)

Μελλοντικα παιρνεις και σαμπ της ιδιας εταιριας.

Οσον αφορα το σαμπ επειδή υπεφερα μεχρι να παιξει πολύ καλα. Εχω να πω το εξης.

Οταν τελειωσαν ολες οι ρυθμισεις (τις εκανε ο Κωστας EAR) μετα από λιγες μερες εκανα καποιες υποχρεωτικες μικροαλλαγες στην τοποθετηση του σαμπ κι αλλαξε το συμπαν προς το χειροτερο.
Για την ακριβεια, το εβαλα κατω στο δαπεδο με πολύ καλα αντικραδασμικα, το απομακρυνα κατά 20 ποντους σε σχεση μ αυτό που ηταν πιο μπροστα απο τον πισω τοιχο και χαλασαν τα παντα (μιλαω παντα για τη μουσικη)

Τωρα ειναι πανω σε μια βαση μεταλικη (αντικραδασμικα εχω κι εκει που παταει στη βαση το σαμπ αλλα και κατω απο τη βαση εκει που εφαπτεται στο εδαφος) περιπου 40 ποντους υψος, σχεδον κολητα στον πισω τοιχο και όλα είναι τελεια. Το δοκιμασα και αρκετα πιο ψηλα αλλα εδώ που το εχω τωρα είναι το καλυτερο. Παντα σε μενα. Αυτο δεν συνεπάγεται ότι παντου η συγκεκριμενη τοποθετηση θα ειναι η αριστη λυση.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.037
Έχεις ακούσει κάποιο από τα ηχεία που συζητάμε?
Δεν τα έχω ακούσει. Έχω όμως διαβάσει αρκετα παράπονα για χιςς στα Καλι, στο διαδίκτυο.
Η μουσική, από κάποια ένταση και πάνω υπερκαλύπτει το χιςς.
Την περασμένη βδομάδα, συμφορουμίτης παρέλαβε τα Tanoy G-8, περιμένουμε να γράψει εντυπώσεις. Έγραψε ότι το χιςς ακούγεται ελάχιστα, όμως δεν έχει διευκρινίσει σε ποιο ύψος είχε το βόλιουμ του ηχείου.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Στην πρωτη σελιδα ανεφερες ότι ο χωρος είναι μεγαλύτερος από 30 τ.μ. Εδώ βλεπω 3Χ4.

Με βαση το 3Χ4 όπως βλεπω στο σχεδιο.

Πισω από το ένα ηχειο εχεις παραθυρο και αριστερα μια βιβλιοθηκη.
Θεωρω ότι πισω από τα ηχεια οσο πιο στιβαρη επιφανεια εχεις τοσο καλυτερα (πολύ περισσοτερο όταν υπαρχει και σαμπ). Ενώ πιθανότατα πισω σου (στην πλατη) η βιβλιοθηκη θα ηταν καλυτερη λυση.

Αρα αν βαλεις στην πλευρα που γραφεις closed το ηχοσυστημα, την βιβλιοθηκη στην ιδια πλευρα (εκει που την εχεις) αλλα λιγο πιο προς το κεντρο (το κρεβατι επηρεαζει πολύ λιγοτερο, οποτε θα το βολεψεις καπου) νομιζω ότι όλα θα είναι καλυτερα.

Επειδη σ αυτη την περιπτωση εχεις μηκος 4 μετρα, αφηνεις ενα μετρο πισω σου, αρα καθεσαι στα 3 μετρα. Λογικα η μπαφλα του ηχειου θ απεχει απο τον πισω τοιχο περιπου μισο μετρο, οποτε θα καθεσαι στα 2,5 μετρα και αρα το τριγωνο βρισκεται εδω (2,5Χ2,5Χ2,5).

Μ αυτο σαν δεδομενο θελεις εννια ιντσες δορυφορο κι εντος μπατζετ (χμ, χμ). Δεν ειναι ευκολο. Με μια υπερβαση παιρνεις το .... https://www.skroutz.gr/s/7521626/Presonus-Eris-E-66.html

Βασικα δεν ξερω αν υπαρχει κατι άλλο σ αυτές τις ιντσες και να είναι πιο οικονομικο. Αν πας στις 8 ιντσες θα πρεπει να κλεψεις ακομη 30 ποντους τουλάχιστον (το τριγωνο θα πρεπει να είναι 2 εως 2,20 μ. η κάθε πλευρα). Όμως σ αυτή την περιπτωση εισαι εντος αρχικου οικονομικου σχεδιασμου. Στα ορια που εθεσες (250 ευρω το ηχειο εχεις 3-4 αξιολογες λυσεις)

Μελλοντικα παιρνεις και σαμπ της ιδιας εταιριας.

Οσον αφορα το σαμπ επειδή υπεφερα μεχρι να παιξει πολύ καλα. Εχω να πω το εξης.

Οταν τελειωσαν ολες οι ρυθμισεις (τις εκανε ο Κωστας EAR) μετα από λιγες μερες εκανα καποιες υποχρεωτικες μικροαλλαγες στην τοποθετηση του σαμπ κι αλλαξε το συμπαν προς το χειροτερο.
Για την ακριβεια, το εβαλα κατω στο δαπεδο με πολύ καλα αντικραδασμικα, το απομακρυνα κατά 20 ποντους σε σχεση μ αυτό που ηταν πιο μπροστα απο τον πισω τοιχο και χαλασαν τα παντα (μιλαω παντα για τη μουσικη)

Τωρα ειναι πανω σε μια βαση μεταλικη (αντικραδασμικα εχω κι εκει που παταει στη βαση το σαμπ αλλα και κατω απο τη βαση εκει που εφαπτεται στο εδαφος) περιπου 40 ποντους υψος, σχεδον κολητα στον πισω τοιχο και όλα είναι τελεια. Το δοκιμασα και αρκετα πιο ψηλα αλλα εδώ που το εχω τωρα είναι το καλυτερο. Παντα σε μενα. Αυτο δεν συνεπάγεται ότι παντου η συγκεκριμενη τοποθετηση θα ειναι η αριστη λυση.

Ναι όπως βλέπετε κάποια δεδομένα σχετικά με τον χώρο και τα χρήματα έχουν αλλάξει δυστυχώς ή ευτυχώς! ο χώρος αρκετά μικρότερος, τα χρήματα περισσότερα ~350 κάθε ηχείο.
Μέχρι ώρα κοιτούσα τα Kali LP8/IN8 αλλά θέλω να δω καιαπο κοντά κάποια ζητήματα που συζητούνται γι αυτά στο internet. (υπολογίζω και ~250 για καλώδια, βάσεις, interface)

Σχετικά με την ηχητική περιποίηση:

Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω νέο θρεντ, φαντάζομαι εδώ είναι καλά.
Κοιτάζω και αυτό το κομμάτι καθώς είναι σημαντικό κόστος και θα οδηγήσει σε σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα. Έλεγα να πάω σε κάποιες απλές συμβιβαστικές λύσεις για αρχή και στο μέλλον να εμπιστευτώ έναν επαγγελματία (λόγω οικονομικού δεν το κάνω τώρα).

Ο χώρος μου με εξαίρεση την βιβλιοθήκη είναι άδειοι τοίχοι.


1)Επειδή έχω πολύ περιορισμένο χρόνο για την κατασκευή διάχυσης βρήκα αυτό το κατάστημα και ήθελα να ρωτήσω εάν το υλικό που χρησιμοποιείται στους συγκεκριμένους διαχυτές είναι καλό για την χρήση που θέλω και τα χρήματα που κοστίζουν (EPS).
Ακόμα, αν το προϊόν είναι καλό, τι επιφάνεια αξίζει να καλύψω – ουσιαστικά πόσα τεμάχια είναι καλό να πάρω από το καθένα για αρχή. (diffuser line – diffuser stair – diffuser curve – bass trap)


https://www.lazarakis.gr/component/eshop/catalog/category/ihomonosi/111181-diahites-(diffusers)



2)Βρήκα αυτό το υλικό για απορροφητικά πάνελ, μια κατασκευή που μπορώ να φτιάξω μόνος μου. Tι πάχος είναι σωστό να φτιάξω και που να τοποθετηθεί?

https://www.lazarakis.gr/component/.../ihomonosi/450-petrobambakas---oriktobambakas

bedroom.jpg
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Νομιζω οτι αυτη ειναι η σωστη τοποθετηση. Για την ακριβεια θα προτιμουσα το ακριβως αναποδο, επειδη θα ηταν ολα λιγο καλυτερα ζυγισμενα. Το ηχοσυστημα ακριβως στο κεντρο και η βιβλιοθηκη επισης.

Επειδη οι πλαινοι τοιχοι ειναι σχετικα κοντα θα χρειαστεις κι εκει διαχυση. Ισως λουφαρεις αυτη που θα ειναι στην πλατη σου λογω βιβλιοθηκης, χωρις ωστοσο να ειναι η ιδανικη λυση.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Σχετικά με τσ υλικά αυτά από λαζαρακη για διάχυση και απορρόφηση?
Γνωρίζουμε στο minimum τι πρέπει να προμηθευτώ για να ξεκινήσω την διαδικασία?
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Με συγχωρείτε για το spam αλλά αν κάποιος έχει εμπειρία από τα συγκεκριμένα υλικά και το τι μπορεί να χρειαστώ για τον χώρο μου από αυτά για αρχή, θα βοηθούσε πολύ!
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.097
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top