Νέος στο χώρο - Επιλογή ηχείων - Ενισχυτή

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Ήμουν σίγουρος για την αντίδραση αλλά το πα!!! μπορείς να το φιλοσοφήσεις αν θες! Τι είναι καλύτερα, φτιαγμένος χώρος και ένα sub ή κρυσταλιέρες και δύο;;;
Ο χειρότερος χώρος χρειάζεται περισσότερα σαμπς. Αυτό δεν είναι αποψούλα, είναι τεκμηριωμένο στα βιβλία.
Μην γράφετε ο,τι νάναι, διαβάστε και λίγο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους. Ένα μικρό λιθαράκι και από μένα. Όταν πηρα μεταχειρο το TEAC UD-501 (DAC) η διαφορά στην ποιότητα του ήχου από οποιαδήποτε πηγή ιντερνετικη η μη ηταν σχεδόν 10 στα δικά μου αυτιά. Δεν είναι βέβαια dac των 100 η 200 ευρω. Ο λόγος που το ανέφερα είναι γιατί ο φίλος μας ζήτησε κάποια στιγμή σε κλίμακα από το 1 έως το 10 τι διαφορά θα είχε ένα dac και του αναφέρω την δική μου εμπειρία.

Καλή συνέχεια
Κωνσταντίνος
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ο χειρότερος χώρος χρειάζεται περισσότερα σαμπς. Αυτό δεν είναι αποψούλα, είναι τεκμηριωμένο στα βιβλία.
Μην γράφετε ο,τι νάναι, διαβάστε και λίγο.
Γιατί; τι διαφορετικό λέω;;;

- Κατά λέξη έγραψα: "Το δευτερό και παραπάνω sub χρειάζονται τόσο περισσότερο... όσο λιγότερο χρόνο αφιερώσει κανείς στο στήσιμο και στο treatment... " (όπου χρόνος βάλε και χρήμα φυσικά)

- Το "Τι είναι καλύτερα, φτιαγμένος χώρος και ένα sub ή κρυσταλιέρες και δύο;;;" συνεχίζει και δεν αλλάζει το νόημα αυτό, πως ο αφρόντιστος χώρος χρειάζεται πιο πολλά subs. Η ερώτηση πιο πολύ θίγει τη σειρά των ενεργειών μας με περιορισμένο budget .

Οπότε έρχεται η σειρά μου να πω... εμείς να μη γραφουμε ότι να ναι και να διαβάζουμε και λίγο... εσείς; θα διαβάζετε τι γράφουμε πριν παίξουν οι κασέτες "βάλε 456 subs", "διαβάστε πιο είναι το σωστό άσχετοι" κ.λπ.;;


Και γενικά... δεν έχουν όλοι απεριόριστο budget για να αγοράσουν 8 subs, να φτιάξουν το χώρο τους και να φωνάξουν και έναν καλιμπράτορα.
Κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν με περιορισμένο ποσό και θα πρέπει να μοιραστεί με τη σωστή σειρά και όσο πιο vfm γίνετε. Ναι είναι εύκολο να πούμε πάρε 8 subs και παραπάνω, ρίξε και 10000 στο treatment και φώναξε και έναν επαγγελματία να τα "κουρδίσει". Και μετά να πουλήσουμε και πνεύμα του τύπου "έτσι είναι το σωστό, τι δεν καταλαβαίνετε τέλος πάντων;;;;".
Το θέμα είναι, σε ερώτηση του τύπου "έχω ένα πεντακοσάρικο, τι με παίρνει να κάνω με sub;" να μπορούμε να βοηθήσουμε;;;; Ούτε είναι σοβαρή απάντηση (που δυστυχώς ακούγεται κι αυτή) το "τι το θες το hifi αν έχεις ένα πεντακοσάρικο;". Τόσα έχω, αγαπάω τη μουσική και θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ μ' αυτά τα λεφτά, επειδή δεν έχω χρήματα για bmw δε θα πάρω φιατάκι να πάω στην εργασία μου;;;;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Οπότε έρχεται η σειρά μου να πω... εμείς να μη γραφουμε ότι να ναι και να διαβάζουμε και λίγο... εσείς; θα διαβάζετε τι γράφουμε πριν παίξουν οι κασέτες "βάλε 456 subs"
Καταρχήν δεν υπάρχουν κασέτες, υπάρχει επιστήμη.

Τη μόνη κασέτα που ακούω εδώ μέσα είσαι η αμφισβήτηση της επιστήμης, η αποψούλα και το κλάψιμο.
Πολύ κλάψιμο, γίνεται κουραστικό.

θα διαβάζετε τι γράφουμε
Αν παρεξήγησα τι έγραψες λυπάμαι. Δεν φαινόταν ξεκάθαρη προτροπή για την σωστή κατεύθυνση προς τον ερωτώντα, μόνο υποβόσκουσα γκρίνια πάλι. Γράψε το ξεκάθαρα να τελειώνουμε, όπως το έγραψε ο Arendal στον Συριανό προχθές. Πάρε περισσότερα απο ένα. Και τέλος. Ξεκάθαρα.

Ας τα ξεκαθαρίσουμε με απλά λόγια για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις:

Τι είναι καλύτερα, φτιαγμένος χώρος και ένα sub ή κρυσταλιέρες και δύο;;;" συνεχίζει και δεν αλλάζει το νόημα αυτό, πως ο αφρόντιστος χώρος χρειάζεται πιο πολλά subs. Η ερώτηση πιο πολύ θίγει τη σειρά των ενεργειών μας με περιορισμένο budget
  • Τα πολλαπλά σαμπ λύνουν τα προβλήματα του χώρου, εφόσον καλιμπραριστούν σωστά.
  • Το διαθέσιμο μπάτζετ για σαμπ, είναι καλύτερα να διανέμεται σε περισσότερο του ενός τεμάχια.
  • Προφανώς αν το διαθέσιμο μπάτζετ είναι κάτω απο 500 euro, είναι καλύτερα να αγοραστούν δυο μεταχειρισμένα, εκτός και αν είμαστε βέβαιοι πως θα βγάλουμε συντόμως κονδύλιο για δεύτερο σαμπ.
  • Το κονδύλιο για calibration είναι υποχρεωτικό.
Νομίζω πως δεν ήταν τυχαίο το ότι παρεξήγησα όσα έγραψες.:wink:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Γιατί; τι διαφορετικό λέω;;;

- Κατά λέξη έγραψα: "Το δευτερό και παραπάνω sub χρειάζονται τόσο περισσότερο... όσο λιγότερο χρόνο αφιερώσει κανείς στο στήσιμο και στο treatment... " (όπου χρόνος βάλε και χρήμα φυσικά)

- Το "Τι είναι καλύτερα, φτιαγμένος χώρος και ένα sub ή κρυσταλιέρες και δύο;;;" συνεχίζει και δεν αλλάζει το νόημα αυτό, πως ο αφρόντιστος χώρος χρειάζεται πιο πολλά subs. Η ερώτηση πιο πολύ θίγει τη σειρά των ενεργειών μας με περιορισμένο budget .

Οπότε έρχεται η σειρά μου να πω... εμείς να μη γραφουμε ότι να ναι και να διαβάζουμε και λίγο... εσείς; θα διαβάζετε τι γράφουμε πριν παίξουν οι κασέτες "βάλε 456 subs", "διαβάστε πιο είναι το σωστό άσχετοι" κ.λπ.;;


Και γενικά... δεν έχουν όλοι απεριόριστο budget για να αγοράσουν 8 subs, να φτιάξουν το χώρο τους και να φωνάξουν και έναν καλιμπράτορα.
Κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν με περιορισμένο ποσό και θα πρέπει να μοιραστεί με τη σωστή σειρά και όσο πιο vfm γίνετε. Ναι είναι εύκολο να πούμε πάρε 8 subs και παραπάνω, ρίξε και 10000 στο treatment και φώναξε και έναν επαγγελματία να τα "κουρδίσει". Και μετά να πουλήσουμε και πνεύμα του τύπου "έτσι είναι το σωστό, τι δεν καταλαβαίνετε τέλος πάντων;;;;".
Το θέμα είναι, σε ερώτηση του τύπου "έχω ένα πεντακοσάρικο, τι με παίρνει να κάνω με sub;" να μπορούμε να βοηθήσουμε;;;; Ούτε είναι σοβαρή απάντηση (που δυστυχώς ακούγεται κι αυτή) το "τι το θες το hifi αν έχεις ένα πεντακοσάρικο;". Τόσα έχω, αγαπάω τη μουσική και θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ μ' αυτά τα λεφτά, επειδή δεν έχω χρήματα για bmw δε θα πάρω φιατάκι να πάω στην εργασία μου;;;;
Χώσε νταμπλιγιουνετ μου χώσε!!!
Άντε γιατί μας τα πρήκσσσανε με τα υποβαθύφωνά τους.... :tongue::tongue:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τα ενεργά χωρίς να χαλάσω το thread του φίλου μας. Κάθε ενεργό έχει volume; Και αν ναι σε τι στάθμη το βάζεις για να μπορείς να ακούς σωστά ανεβάζοντας το volume του PRE-AMP. Αν όχι ζητώ συγνώμη είναι γιατί δεν είχα ποτέ ενεργά πέρα από το sub μου και δεν ξέρω. Sorry για το offtopic.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Προσωπικά πάντως, αν είχα ένα πεντακοσάρικο, δε θα έπαιρνα σαμπ.

Δηλαδή, σε αυτό το ερώτημα:

Το θέμα είναι, σε ερώτηση του τύπου "έχω ένα πεντακοσάρικο, τι με παίρνει να κάνω με sub;" να μπορούμε να βοηθήσουμε;;;; Ούτε είναι σοβαρή απάντηση (που δυστυχώς ακούγεται κι αυτή) το "τι το θες το hifi αν έχεις ένα πεντακοσάρικο;". Τόσα έχω, αγαπάω τη μουσική και θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ μ' αυτά τα λεφτά,
Θα έλεγα "χωστα σε καλύτερα κυρίως ηχεία".

Το ένα σαμπ θα παίξει χειρότερα από 2 κυρίως ηχεία εκτεταμένης απόκρισης, γιατί θα είναι 2 πηγές, κι όχι μια.

Και στο κάτω κάτω της γραφής, με ένα πεντακοσάρικο, δε μπορείς να αγοράσεις ούτε σοβαρή ισοσταθμιση, ούτε κρος, ούτε σαμπ, ούτε τίποτα. Δεν γίνεται.

Ακούς τη μουσική σου και χωρίς σαμπ, δεν είναι απαραίτητο. Και από το κινητό, και με ακουστικά, και με ηχειακια υπολογιστή, παθητικά.

επειδή δεν έχω χρήματα για bmw δε θα πάρω φιατάκι να πάω στην εργασία μου;;;;
Ναι, φιατακι.
Χωρίς πολυτέλειες (σαμπ).
Ίσα ίσα για να σε πάει στη δουλειά.
Αυτό.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
όπως το έγραψε ο Arendal στον Συριανό προχθές. Πάρε περισσότερα απο ένα. Και τέλος. Ξεκάθαρα.
Βλέπεις όμως που διαφορετικός συμφορουμίτης γράφει σχεδόν παρόμοια πράγματα με αυτά που είχα πει πριν κάνα μήνα και παίσατε να με φάτε. Πίστεψέ με αν είχα μόνο εγώ την άποψη αυτή δεν θα ανέφερα το παραμικρό, γιατί να γίνω το μαύρο πρόβατο? αλλά συζήτηση στη συζήτηση βρέθηκαν αρκετά μέλη που είχαν την ίδια άποψη.

Κανείς δεν είπε ότι οι γενικοί κανόνες και οι μελέτες που έχουν γίνει είναι προς αμφισβήτηση, αλλά οι απαιτήσεις του καθενός είναι διαφορετικές και υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορεί να εφαρμοστεί τίποτα από τα παραπάνω.

αν εγώ έστελνα στην Arendal θέλω μέχρι 800euro πιστεύεις ότι δεν θα μου πρότεινε ένα τεμάχιο που με παίρνει χρηματικά, χωρίς να αναφέρει ότι χρειάζονται 2 τουλάχιστον?

Εγώ απλά λέω ότι δεν χρειάζεται να "γκρεμίζεται" το όνειρο κάποιου που αγαπά τη μουσική αλλά έχει περιορισμένο budget.

Και θα βγάλω και εγώ το δικό μου μότο " πάρτε marantz - crown - klipsch" :roflmao: :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Εγώ απλά λέω ότι δεν χρειάζεται να "γκρεμίζεται" το όνειρο κάποιου που αγαπά τη μουσική αλλά έχει περιορισμένο budget.
Κι εγώ απαντώ σε αυτό που λες, ότι μπορεί να αγαπάει τη μουσική και με χάλια ηχοσύστημα, και ακούγοντας ραδιόφωνο από το αυτοκίνητο, ή από ένα φορητό ραδιοκασετοφωνο.

Η αγάπη για τη μουσική, δεν έχει καμία σχέση με τα στέρεα και τις συστοιχίες των σαμπ, ούτε με τα καλά Ντακ και το μεγάλο δυναμικό εύρος.

Αυτά είναι άλλο χόμπι... Του Χάι φάι.

Και το Χάι φάι είναι άλλο χόμπι από το Χάι Εντ.

Διαφορετικά χόμπι.

Ο μουσικοφιλος δε χρειάζεται ούτε Χάι φάι ηχοσύστημα ούτε τίποτα, μπορεί και με λόου φάι, κι ο φτωχός δε μπορεί να έχει Χάι Εντ, χρειάζεται πολύ χρήμα να έχεις τα λουσα του οντιο.

Φακτς οφ φακιν λάιφ.


ΥΓ. Μεταξύ μας, η πιο λογική επιλογή για έναν πραγματικό μουσικόφιλο σε πολύ χαμηλό κόστος, που επιθυμεί και υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, είναι μόνο ακουστικά στο κινητό του, και Spotify premium. Εξαιρετική ποιότητα ήχου, και ατέλειωτη μουσική βιβλιοθήκη. Ποτέ δεν ήταν τόσο ωραία τα πράγματα για ένα μουσικόφιλο, είναι τυχερά τα παιδιά μας. :)
 
Last edited:


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ο μουσικοφιλος δε χρειάζεται ούτε Χάι φάι ηχοσύστημα ούτε τίποτα, μπορεί και με λόου φάι, κι ο φτωχός δε μπορεί να έχει Χάι Εντ, χρειάζεται πολύ χρήμα να έχεις τα λουσα του οντιο.
Μαζί σου.
Συνήθως το όλο μπέρδεμα έρχεται με την προσθήκη sub. Είναι σαν να χτυπάει καμπανάκι μόλις κάποιος ρωτήσει για αυτά τα τρομακτικά κουτιά. :o:oops:
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
αρχικα ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!
την δεδομενη στιγμη σαφως το ζητημα ειναι πως θα ακουω καλυτερα με τα δεδομενα χρηματα που μπορω να δωσω.

ο μονος λογος που σκεφτηκα τα adam ειναι οτι εχουν ενα "προσιτο" χρηματικα sub που μπορω να τοποθετησω στο μελλον και να κανω το συστημα μου καλυτερο. η προσθηκη sub μπορει να γινει στο μελλον μπορει και ποτε εαν η τσεπη μου και η ακοη μου "δεν τα ζητησουν"...γιατι να παρω αμεσως 2 sub ειναι αδυνατον, ωστοσο κατανοω πληρως γιατι ειναι ορθο.

αν ειναι καλυτερα να αρκεστω σε δυο καλυτερα ηχεια για την ωρα και να μην σκεφτω αμεσα την αγορα sub υπαρχουν αλλες επιλογες? (πχ focal alpha 65 θεωρουνται καλυτερα ηχεια απο τα t5v?)
δεν σκεφτηκα τα focal γιατι τα sub τους ειναι απαγορευτικα ακριβα για μενα...ωστοσο δεν ξερω πως θα σκεφτομαι σε ενα η δυο χρονια απο τωρα που μπορει να θελω (η και οχι) να δωσω κι αλλα χρηματα στο συστημα μου!

κοιταω ουσιαστικα να κανω την πιο vfm επιλογη με δυνατοτητες αναβαθμισης στο μελλον.

@costas EAR ποιαο ζευγαρι ηχειων αξιζει να προσεξω εαν δεν παω στην αγορα sub αμεσα για να εχω καλυτερες δυνατοτητες απο τα t5v?

@wnet οντως κοιταω να κανω την πιο vfm επιλογη...δυστηχως οπως ειπες τρομερα δυσκολο για 2 sub. αν με ενα μπορω να εχω σεβαστα αποτελεσματα για τον αρκετα μικρο χωρο μου, καλυτερα απο ενα ζευγαρι alpha 65 κλπ, ισως να το προτιμησω! οπως προειπα σε focal αν παω...δυσκολο για sub...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Και αυτόν θα τον φάω, πεινάω
Άστον αυτόν, πάμε να φάμε σούσι καλύτερα, έχουν φέρει νέο σεφ, μεγάλο αστέρι λένε.

Καλιμπραρισμένο. :lol: :lol: :lol:
Post automatically merged:

@costas EAR ποιαο ζευγαρι ηχειων αξιζει να προσεξω εαν δεν παω στην αγορα sub αμεσα για να εχω καλυτερες δυνατοτητες απο τα t5v?
Ηχείο πλήρους φάσματος.

Δηλαδή μεγάλο ηχείο, με μεγάλο γουφερ (>10"), μεγάλο ενισχυτή, μεγάλη καμπίνα (πάνω από 1μ ύψος, μεγάλου όγκου), που να βγάζει μεγάλες στάθμες.

Οτιδήποτε άλλο, θα το σβήσει το μικρό Άνταμ με 2 σαμπ.

Φυσικά, παίζει κύριο λόγο ο χώρος στις χαμηλές συχνότητες, ιδίως ο όγκος αυτού.

Σε πολύ μικρό χώρο και με άριστη τοποθέτηση, θα μπορούσε ας πούμε το presonus sceptre s8 να θεωρείται έως και πλήρους φάσματος, όπως και το Neumann 310A.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κι εγώ απαντώ σε αυτό που λες, ότι μπορεί να αγαπάει τη μουσική και με χάλια ηχοσύστημα, και ακούγοντας ραδιόφωνο από το αυτοκίνητο, ή από ένα φορητό ραδιοκασετοφωνο.

Η αγάπη για τη μουσική, δεν έχει καμία σχέση με τα στέρεα και τις συστοιχίες των σαμπ, ούτε με τα καλά Ντακ και το μεγάλο δυναμικό εύρος.
Δεν ισχύει αυτό. Ο μουσικόφιλος καλώς ή κακώς χρειάζεται μία έστω ελάχιστη ποιότητα ώστε να ακούσει μουσική, αν δεν την έχει ο ντιμεόλα θα ακουστεί σαν πλιάτσικας.

Η διαφορά του χομπίστα που δίνει βαρύτητα στη μουσική με αυτόν που δίνει βαρύτητα στον ήχο είναι πως ο πρώτος δε θα ασχοληθεί με μικρολεπτομέρειες, θα βρει αυτό που αντέχει η τσέπη του και θα ακούει τις μουσικές του. Όταν χάνεις αυτή την οπτική και αρχίζεις να ψάχνεις ποιο "ακούγεται καλύτερα", "τι να αλλάξω", "τι να προσθέσω, τι να διαβάσω, ποιο δρόμο να πάρω" κτλ γίνεσαι από μουσικόφιλος "μηχανάκιας". Τότε ναι είναι άλλο χόμπι. Είμαι φανατικά μουσικόφιλος (όχι πως ενδιαφέρει κανέναν, απλά το λέω).

@hawkwind78 σχεδόν όλα έχουν ρυθμιστικό έντασης. Αν τα ηχεία είναι τοποθετημένα σε ικανή απόσταση από τη θέση ακρόασης και ισαπέχουν από αυτή, τότε το λογικό είναι να βάλεις το ρυθμιστικό στο τέρμα.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Οτιδήποτε άλλο, θα το σβήσει το μικρό Άνταμ με 2 σαμπ.

Φυσικά, παίζει κύριο λόγο ο χώρος στις χαμηλές συχνότητες, ιδίως ο όγκος αυτού.
για να ειμαι σιγουρος οτι σε καταλαβαινω,

οταν λεμε οτι τα adam με τa sub υπερεχουν μιλαμε για αποστασεις ακροασης <3m ακομα και με 2x t5v + 2x sub ετσι?
φανταζομαι αν εχουμε αποστασεις 3-5m θελουμε ποοολυ μεγαλυτερα ηχεια.

μεγαλυτερο προβλημα στην ρυθμιση χωρου με την ελευση των sub, εχουμε οταν ο χωρος ειναι μικρος (15τμ) ή μεγαλος (30τμ) ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Ενα εξαιρετικά δυσεπίλυτο πρόβλημα:

Ποιό είναι το ελάχιστο μπάτζετ για καινούργια ηχεία (+ενισχυτικά ή ενεργά), που πρέπει να διατεθεί πριν σκεφτούμε την αγορά σαμπ. Να πούμε στα δυο μέτρα, ούτε κοντά ούτε μακρυά.

200€ ανά ηχείο;
150€ ανά ηχείο;
100€ ανά ηχείο;

Πιο κάτω;
Post automatically merged:

πάρτε marantz - crown - klipsch
Ναι στα δυο από τα τρία.
Δεν θα πω ποιά όμως. :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
οταν λεμε οτι τα adam με τa sub υπερεχουν μιλαμε για αποστασεις ακροασης <3m ακομα και με 2x t5v + 2x sub ετσι?
φανταζομαι αν εχουμε αποστασεις 3-5m θελουμε ποοολυ μεγαλυτερα ηχεια.
Φυσικά, η απόσταση ακρόασης είναι το ακριβότερο πράγμα στο δορυφόρο.

Συγκεκριμένα:
Τα t5 προσωπικά τα θεωρώ ικανά μέχρι 1,80μ, ούτε καν 2 μέτρα, σίγουρα όχι για 3μ, είναι ανέκδοτο.

μεγαλυτερο προβλημα στην ρυθμιση χωρου με την ελευση των sub, εχουμε οταν ο χωρος ειναι μικρος (15τμ) ή μεγαλος (30τμ) ?
Πρόβλημα έχουμε πάντα το ίδιο. Δε γίνεται χωρίς σωστό κρος και σωστή τοποθέτηση και χωρίς καλιμπραρισμα. Απλά, δε γίνεται.
Το μικρόφωνο και οι μετρήσεις, είναι αναγκαίο στοιχείο στο στήσιμο ήχου.

Αναλόγως όγκου χρειάζεται περισσότερα ή μεγαλύτερα σαμπ. Όσο πιο μεγάλος ο χώρος ακρόασης, τόσα πιο πολλά λεφτά πρέπει να πέσουν για τις ίδιες στάθμες και για την ίδια απόκριση.

Ο όγκος του χώρου είναι το πιο ακριβό πράγμα στα σαμπ, όπως η απόσταση ακρόασης στους δορυφόρους.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τη μόνη κασέτα που ακούω εδώ μέσα είσαι η αμφισβήτηση της επιστήμης, η αποψούλα και το κλάψιμο.
Πολύ κλάψιμο, γίνεται κουραστικό.
Υπάρχουν και οι ηχομπάρες, έχει μια καταπληκτική η JBL με αποσπώμενα surrounds και σαμπγούφερ.
Μην κλαίγεστε άλλο, φτάνει.
Αυτό με το κλάμα γιατί το επαναλαμβάνεις συνέχεια δεν το κατάλαβα αλλά τέλος πάντων...
Κανένας δεν κλαίει, τη δουλειά μας πάμε να κάνουμε όλοι όσο πιο οικονομικά και σωστά γίνεται, το χόμπι μας, λέμε καμιά κουβέντα να περνάει η ώρα και να ανταλλάσσουμε καμιά γνώση και καμιά άποψη.

Τέλος πάντων, παρεξήγηση καμία.
Εσείς (όσοι τέλος πάντων) θα συνεχίσετε να λέτε, "βάλε 2 sub, dirac & καλιμπράτορα αλλιώς άκου από ακουστικά ή ηχομπάρα", εγώ θα προσπαθώ να μάθω ότι μπορώ γιατί μου αρέσει αλλά προς το παρών θα συνεχίσω να είμαι ευτυχισμένος και να ακούω τις μουσικές μου με το 1 μου sub, δε θα βάλω dirac αλλά θα συνεχίσω με το free APO και δε θα φωνάξω καλιμπράτορα αλλά θα συνεχίσω να παίζω με το μικρόφωνο μου. Μπορείτε να με κοροϊδέψετε ανενόχλητα για αυτό!

Τραγουδάκι :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top