Νέο σύστημα DTS:X 5.1. 2 για σαλόνι


Μηνύματα
279
Reaction score
668
Το επόμενο βήμα είναι ένα media player nvidia shield και ένα Lumagen RadiancePro. Έχει ακούσει κανείς αν θα βγουν καινούργια μοντέλα το 2020; ( Lumagen με HDM 2.1 )
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
279
Reaction score
668

Μηνύματα
3
Reaction score
3
Έχει ακούσει κανείς αν θα βγουν καινούργια μοντέλα το 2020; ( Lumagen με HDM 2.1 )
Το HDMI 2.1 καταρχην δεν δινει τιποτα ουσιαστικό για τα τρεχοντα standards (ακόμα και το 4Κ υπερκαλύπτεται με το 2.0)

Νεος Lumagen ισως βγει όταν παμε για τα καλά στα 8Κ (εχουμε δλδ πολλα χρονια μπροστα μας).

Οτι εγινε δλδ με την μεταβαση απο το 2Κ στο 4Κ. Το πρωτο μοντελο 2Κ που βγηκε υποστηριζει ακόμη πληρως τα παντα σε 2Κ.

Επισης, το σημαντικότερο:

Οι Lumagen ειναι αρθρωτης σχεδιασης, εχουν δλδ ξεχωριστα την κεντρική πλακετα επεξεργασιας και ξεχωριστα τα HDMI chips τα οποια και αναβαθμίζονται πανεύκολα (και με χαμηλό κόστος).

Αν δλδ προκυψει αναγκη για HDMI 2.1 (στα 4Κ) - που δεν βλεπω κανεναν λόγο για κατι τετοιο - θα καλυφθει ευκολα με αλλαγη των πλακετων με τα HDMI chips (οπως ηδη εχει γινει με τα HDMI 2.0 chips απο 9G σε 18G).

Γενικα οι Lumagen ειναι απο τα πιο feature proof μηχανηματα (και αυτό γιατί, μεταξύ άλλων, βασίζονται κυρίως στην τρομερή ανάπτυξη του software τους).

Πχ παλιότερα η Lumagen ειχε δωσει υποστηριξη 3D σε τότε υφισταμενα μηχανηματα μονο με software update (τη στιγμη που ολοι οι αλλοι (ενισχυτες κλπ) εβγαζαν νεα μοντελα με νεα HDMI εκδοση).
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Το HDMI 2.1 καταρχην δεν δινει τιποτα ουσιαστικό για τα τρεχοντα standards (ακόμα και το 4Κ υπερκαλύπτεται με το 2.0)

Νεος Lumagen ισως βγει όταν παμε για τα καλά στα 8Κ (εχουμε δλδ πολλα χρονια μπροστα μας).

Οτι εγινε δλδ με την μεταβαση απο το 2Κ στο 4Κ. Το πρωτο μοντελο 2Κ που βγηκε υποστηριζει ακόμη πληρως τα παντα σε 2Κ.

Επισης, το σημαντικότερο:

Οι Lumagen ειναι αρθρωτης σχεδιασης, εχουν δλδ ξεχωριστα την κεντρική πλακετα επεξεργασιας και ξεχωριστα τα HDMI chips τα οποια και αναβαθμίζονται πανεύκολα (και με χαμηλό κόστος).

Αν δλδ προκυψει αναγκη για HDMI 2.1 (στα 4Κ) - που δεν βλεπω κανεναν λόγο για κατι τετοιο - θα καλυφθει ευκολα με αλλαγη των πλακετων με τα HDMI chips (οπως ηδη εχει γινει με τα HDMI 2.0 chips απο 9G σε 18G).

Γενικα οι Lumagen ειναι απο τα πιο feature proof μηχανηματα (και αυτό γιατί, μεταξύ άλλων, βασίζονται κυρίως στην τρομερή ανάπτυξη του software τους).

Πχ παλιότερα η Lumagen ειχε δωσει υποστηριξη 3D σε τότε υφισταμενα μηχανηματα μονο με software update (τη στιγμη που ολοι οι αλλοι (ενισχυτες κλπ) εβγαζαν νεα μοντελα με νεα HDMI εκδοση).
Ισχύει. Βέβαια οι hdmi boards τους δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας. Όλο ιδιοτροπίες είναι. Κάπου νομίζω έγραψε ο Jim Peterson ότι τα 444x μοντέλα θα μπορούν να αντικαθιστούν τις 2 hdmi output boards (hdmi 2.0) με μια hdmi 2.1.
Κατ'επέκταση τα μοντέλα 424x (με μια output board) δεν πρόκειται να είναι και τόσο future proof.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
3
Ισχύει. Βέβαια οι hdmi boards τους δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας. Όλο ιδιοτροπίες είναι. Κάπου νομίζω έγραψε ο Jim Peterson ότι τα 444x μοντέλα θα μπορούν να αντικαθιστούν τις 2 hdmi output boards (hdmi 2.0) με μια hdmi 2.1.
Κατ'επέκταση τα μοντέλα 424x (με μια output board) δεν πρόκειται να είναι και τόσο future proof.
Εχω δουλεψει πολλα μοντελα και δεν ειχα ποτε καποιο θεμα με τα hdmi boards.

Ισα ισα, παρεμβάλοντας Lumagen μεταξύ πηγης και μεσου προβολης, λυνονται πολλες φορες θεματα συνδεσης.

Αλλα γενικα αβυσσος η ψυχη του HDMI (εχω δει απειρα κουλα - ειδικα απο τοτε που πηγαμε σε 4Κ).

Το πιο αστειο ηταν ενας ενισχυτης AV ο οποιος αρνείτο πεισματικα να δώσει εικόνα από μία συγκεκριμενη εισοδο (οτι πηγη και να συνεδεες σε αυτη). Καποια στιγγμη, τυχαια, συνειδητοποιησα οτι μονο αν συνεδεες τον Lumagen στην εισοδο αυτη μπορουσες να παρεις σημα απο αυτη (οταν τον εβγαζες η εισοδος γινοταν νεκρη παλι).

Απλα οι Lumagen ειναι πολυεργαλεία και επειδη βγαίνουν συνεχεια καινουργια firmware με απειρα νεα features (ειδικα σε 4Κ γίνεται τρομερή δουλεια - και απειρως χρησιμη, αν παιζεις με προβολεα που η μετατροπη από HDR σε HDR ειναι μαλλον must), αν παιζεις συνεχεια με αυτα ειναι πιθανον να δεις διαφορα κατα καιρους.

Αυτο με το HDMI 2.1 δεν το εχω δει. Σε καθε περιπτωση παντως, μαλλον αδιάφορο ειναι πρακτικα (οπως και το HDMI 2.1). Και στην τελικη, οποιος εχει καταλήξει σε τετοιο μηχανημα, δε νομιζω να κολλήσει στα παραπανω λεφτα που κανει το το μικρότερο 444x μοντελο (αν και imho δε νομίζω οτι χρειάζεται καν να παει σε τετοιο - δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι το πιο δημοφιλές Pro μοντελο ειναι το 4242).
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Καλά δεν το συζητώ. Ο lumagen κάθε γενιάς είναι το κεντρικό κομμάτι του hc μου εδώ και χρόνια. Θυμάμαι ότι κι εσύ είσαι απ' τους πρωτοπόρους. Δυστυχώς με τις 18άρες output κάρτες υπάρχει θέμα.
Είναι εξαιρετικά ευαίσθητες όταν μιλάμε για σήματα στα όρια του bandwidth. Έχω υποφέρει πολύ, κυρίως με τις Oled τηλεοράσεις μου και τις επιλογές καλωδίων.
Είναι σίγουρα νωρίς για το hdmi 2.1.
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Last edited:


Μηνύματα
279
Reaction score
668
Update Lumagen Radiance Pro 4242 18gb.
 

Attachments




Μηνύματα
279
Reaction score
668
Άνθρωπε μου!!! Συγχαρητήρια, έκανες την καλύτερη αγορά! Ότι χρειαστείς σχετικά με Lumagen ρώτησε ελεύθερα!
Ασφαλως και θα χρειαστω καποια στιγμη την βοηθεια σας. Περιμενω την αλλη εβδομαδα να μου ερθει το Nvidia Shield TV Pro μετα θα προσπαθησω να επικοινωνησω με τον κυριο Μανωλη K για την ρυθμιση ηχου και της εικονας
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Ασφαλως και θα χρειαστω καποια στιγμη την βοηθεια σας. Περιμενω την αλλη εβδομαδα να μου ερθει το Nvidia Shield TV Pro μετα θα προσπαθησω να επικοινωνησω με τον κυριο Μανωλη K για την ρυθμιση ηχου και της εικονας
Οπωσδήποτε τον Μανώλη. Ο Lumagen δίνει την δυνατότητα να ξεζουμίσεις τον προβολέα (και την τηλεόραση) σου, αλλά απαιτεί επαγγελματία (ή έμπειρο χρήστη) που να έχει εξοικειωθεί με το μηχάνημα.
 




Μηνύματα
279
Reaction score
668

Attachments





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top