Νέο Sub και εγώ

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Προς αντικατάσταση του Yamaha yst 315.
Περιορισμοί:
α. Όχι πάνω από 1000 ευρώ.
β. Διαστάσεις (περιορισμός μόνο ως προς το Πλάτος: max 36cm)
γ. Με κλίση προς μουσικά αρχεία και δευτερευόντως να είναι κινηματογραφικό.

Σκοπός φυσικά να έχω κάποια διαφορά ως προς την ποιότητα από αυτό που έχω ήδη!
http://bestsubwooferreviews.org/yamaha-yst-sw315/
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Οτι και να επιλεξεις ,το μεγαφωνο να ειναι μπροστα και το πορτ η ντακ να ειναι εμπρος και αυτο.
Σωστή παρατήρηση, τώρα με το yamaha η εκτόνωση χτυπά πάνω στο Ηχείο μου!

2 sub! Το πιστεύετε ότι δεν υπάρχει χώρος για δεύτερο? Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα! παρ όλα αυτά θα το ξανα ψάξω! Στριμώχνω από εδώ, στριμώχνω από εκεί, να δούμε που θα με βγάλει!

Ούτε αυτήν την εταιρεία την γνωρίζω.
Ένα rel σαν το παραπάνω λύνει το πρόβλημα αξιοπρεπώς ή δεύτερη λύση με τα 2 Presonus είναι καλύτερη?
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Εγώ αγαπητέ Βάκη σε αυτό το ποσό πρώτα θα σκεφτόμουν λίγο το ξεμπουκωμα του χώρου εκεί με ένα νέο μικρότερο ρακ για να αναπνεύσουν τα ηχεία σου .Κάνα 2 μικρές βελτιώσεις του χώρου και μετά 2 τεμάχια από αυτά που λέει ο coolmind ή ότι άλλο και θα δεις τρομερή διάφορα παντού.
 






Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Κώστα, με ένα τεμάχιο από τις προτάσεις σου, ελπίζω να είμαι ok! Διότι για δύο, δεν υπάρχει χώρος, δυστυχώς.
Ανέβασα 3 σκάλες μόνος μου ένα pb2000 και 2 sb1000
Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι δεν θα ξανάκανα τυφλή αγορά χωρίς να ακούσω στον χώρο μου αυτό που σκεφτόμουν να αγοράσω
Τα 2 sb ακούγονταν πολύ καλύτερα ΚΑΙ εκτός του κέντρου θέσης ακρόασης.
Ισοστάθμιση της πλάκας με audyssey
Είναι και μικρούλια και βολεύονται
( p.s κάνε παζάρια )
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Μμμμ σκέψη, σκέψη, σκέψη! Εντάξει σε δουλειές να βρισκόμαστε. Το καταλαβαίνω βέβαια πως όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα. Αν είναι μικρούλια, κάτι θα γίνει!
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Προς αντικατάσταση του Yamaha yst 315.
Περιορισμοί:
α. Όχι πάνω από 1000 ευρώ.
β. Διαστάσεις (περιορισμός μόνο ως προς το Πλάτος: max 36cm)
γ. Με κλίση προς μουσικά αρχεία και δευτερευόντως να είναι κινηματογραφικό.

Σκοπός φυσικά να έχω κάποια διαφορά ως προς την ποιότητα από αυτό που έχω ήδη!
http://bestsubwooferreviews.org/yamaha-yst-sw315/
Καλημέρα φίλε Ιάκωβε.
Δεν νομίζω πως μπορεί,εύκολα και φτηνά τουλάχιστον,να βρεθεί κάτι να σε καλύψει μιας και έχεις ξεχωριστά συστήματα.(Άλλο για μουσική και άλλο για ταινίες).Θα πρέπει συνεχώς να αλλάζεις καλώδια και να το σετάρεις σε κάθε αλλαγή....Θα δημιουργηθούν πιο πολλά προβλήματα απ'όσα έχεις και δεν θα λύσεις κανένα....Φιλικά πάντα..
Επιμένω όμως πως πρέπει ο τελικός να οδηγεί τα δύο μπροστινά κανάλια του ht,να μείνει ένα ζευγάρι ηχεία μπροστά,όποια νομίζεις (chario ;);))και θα γίνουν όλα πολύ εύκολα...
Καλό είναι να ακούσεις και τη συμβουλή του ZOMBOY στο 06
Θα μπορούσες πολύ άνετα να πάρεις δύο σαν το δικό μου,που έχεις και προσωπική εμπειρία.
Διαφορά θα έχεις,και μεγάλη.
Υγ. Μέχρι το τέλος του μήνα θα έρθει και το δεύτερο sub,οπότε ετοιμάσου για βόλτα στη γειτονιά....μου:drinks:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
παρε το 12αρι το xtz , αφου θα πας για ενα
ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που θελει σε πλατος

το arendal sub 1 ειναι πολυ καλο με καλυτερο midbass και απο το svs sb3000 αποτι διαβαζω !!!!!!

τα 2 μικρα xtz 10.17 με 800w peak ειναι πολυ καλα και οικονομικα
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Όπως είναι γνωστό, αν μπλέξει κανείς με την klipsch είναι σχεδόν αδύνατο να ξεκολλήσει κατόπιν. Δεν παύει όμως το chario μου να είναι σε κάποια σημεία ανώτερο! Στην λεπτομέρεια, δηλαδή, στην αληθοφάνεια κλπ. Έτσι είμαι τελικά ευτυχής που έχω δύο συστήματα στον χώρο μου. ( Όταν θέλω live χαρακτήρα, δυναμικά κλπ (rock, jazz κλπ): klipsch, όταν θέλω ηρεμία, κλασική, σαξοφωνάκια, trio κλπ: Chario).

Ως έχουν τα πράγματα τώρα: To set pro - τελικού το προτιμώ με τα klipsch διότι κατεβαίνουν τουλάχιστον μία οκτάβα χαμηλότερα των chario (50hz αναφέρονται και στα χαρακτηριστικά από τον κατασκευαστή). Με τον marantz λοιπόν δεν έχω πρόβλημα στο χαμηλό αφού υπάρχει και το yamaha ! Εκτός αυτού τα ξεκουράζει, επί προσθέτως.
Έλα όμως που αλλάζουν κατηγορία προς το χειρότερο σε όλους τους άλλους τομείς!
Έτσι υπάρχουν δύο λύσεις: η αγορά τελικού για τον marantz, ή η καλύτερη, η αγορά sub για τα chario και μόνο για μουσική (δύο κανάλια) και έτσι τα klipsch πάνε με τον marantz που εκεί δεν έχουν κανένα πρόβλημα στον συνδυασμό!
Kρατώ λοιπόν, προς το παρόν το yamaha για το home cinema, και κοιτάζω κάτι καλό για τον συνδυασμό pro-τελικός - chario πλέον.

Βλέπω στο διαδίκτυο λοιπόν (και όσα αναφέραμε παραπάνω μέχρι τώρα), δύο λύσεις, σε συνδυασμό πάντα με το βαλάντιο μου:
XTZ 10.17 &
SVS SB 1000

Το ένα έχει και EQ αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο!
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Καταλήξαμε λοιπόν.

svs sb 1000 κυρίως λόγω μεγέθους, αλλά και θεωρητικά, επαρκές για τον μικρό μου χώρο. Θα μπει στην θέση του yamaha και το yamaha αλλάζει θέση, μιας και με καλύπτει για το home cinema μου που προσωπικά παίζει δεύτερο ρόλο στις ακροάσεις μου.

Έτσι το κύριό μου σύστημα (αποκλειστικά - μουσικά αρχεία) πλέον αποτελείται: Από τους advance, ηχεία chario, sub το svs .
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top