Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
View attachment 227494
τα υποβαθυφωνα ειναι yamaha sw 700
Βρώμικο aircondition ... κανει μπαμ με όλα τα άλλα λευκά :) Και ο πολυέλαιος μεγάλος για την διάσταση του δωματιου ...προκαλέι ανισορροπία αλλά καλό για διάχυση :)
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Σφάλμα πρώτον και θεμελιώδες : Τα sub εγκατεστημένα ακριβώς στον ίδιο γεωμετρικό τόπο με τα main/δορυφόρους ως προς την κάτοψη του δαπέδου...Από αυτό δε συμπεραίνω ότι δεν πρέπει να έχει εφαρμοστεί χρονική ευθυγράμμιση,ενώ από τη διαρρύθμιση των καλωδιώσεων υποθέτω επίσης ότι δεν έχει γίνει κροσάρισμα με όλες τις διατυπώσεις
Δεν νομιζω να εχει εφαρμοστει χρονικη ευθυγραμμιση, και βεβαιως βεβαιως κροσαριζμα με ολες τις διατυπωσεις :hi:
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Ισχύει. Θέλει άλλαγμα. Κι ένα ίδιο από την άλλη για συμμετρία.
Είναι σε καλό σημείο όμως α) ψυχει τα μηχανήματα και β ) ακουγεται λιγότερο στη θέση ακρόασης, λόγω απόστασης απο αυτήν.
Εδιτ : Ωχ, τώρα είδα το καλοριφέρ χα χα. Το ενα ζεσταινει , το άλλο ψυχει.
 

P

panag 505

Guest
Χωρίς την ύπαρξη κροσόβερ δεν έχουν καμία τύχη ενσωμάτωσης sub στα Quad. Οι θέσεις τώρα λειτουργίας τους είναι όπισθεν των ηχείων σχεδον κολλητά στις γωνίες για όλα τα τυπικά σαλόνια. Μια άλλη καλή προσέγγιση είναι της rel sub με έξυπνους τρόπους σύνδεσης που προσφέρει.

1986559-b4ddbd20-gradient-sw63-sub-woofers-for-quad-esl63s.png
7EmKs3rh.jpg
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Τακη εχει ψηφιακο κροσοβερ behringer μονδελο δεν θυμαμαι
Και πως το χειριζεται δεν ξερω αυτα τα ξερ καλυτερα ο κ. Μαρκου :smile:
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Κάτι τέτοια κάνουμε και μετά ρίχνουμε το φταίξιμο στα άμοιρα τα subwoofers. :p

Με το ιστορικό των Quad που διαβάζω, καταλαβαίνω γιατί ο John Dahlquist έφτιαξε τα DQ10 ολόιδια εμφανισιακά. Βρε, ποιο ηχείο είχε βάλει στο μάτι ο θεούλης... χαχαχαχαχα
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χωρίς την ύπαρξη κροσόβερ δεν έχουν καμία τύχη ενσωμάτωσης sub στα Quad. Οι θέσεις τώρα λειτουργίας τους είναι όπισθεν των ηχείων σχεδον κολλητά στις γωνίες για όλα τα τυπικά σαλόνια. Μια άλλη καλή προσέγγιση είναι της rel sub με έξυπνους τρόπους σύνδεσης που προσφέρει.

View attachment 227495 View attachment 227496
Μη λησμονούμε και την...αμίμητη REL που προτείνει μέσω του αρχιμηχανικού της sub arrays με τα επιμέρους τεμάχια χρονισμένα κουκουρούκου αναμεταξύ τους...Θου Κύριε φυλακή τω πληκτρολογίω μου...
Εδώ να δεις ΄΄΄ψωμί΄΄...
1635364687244.png


Κυρίες και κύριοι,αδέλφια αλήτες...μιλιά,η δημοφιλής - εν είδει αστικού μύθου και ΄΄άποψης΄΄ - τακτική για κατακόρυφο αντικατοπτρικό stacking όταν τα επιμέρους ηχειακά τεμάχια δεν έχουν εγγενώς από τη σχεδίασή τους ιδιότητες line array στην εκπομπή ηχητικής ενέργειας είναι μέγα σφάλμα! Όχι μόνο προκύπτουν πολλαπλά κτενωτά φίλτρα ακριβώς on axis - εκεί δηλαδή όπου θα γίνονταν εξόχως αντιληπτά - αλλά αντί για προσδοκώμενη διεύρυνση του sweet spot - σε στυλ συναυλιών - προκύπτει αντιθέτως περιορισμός...
Όχι άλλο κατακόρυφο stacking σε ακατάλληλα για κάτι τέτοιο ηχεία...

Θα είχε βεβαίως πρακτική αξία σε περιπτώσεις όπως των Quad ESL 57 (η εμφανισιακή επιρροή των DQ10),όπου η κατακόρυφη συσσώρευση ενισχύει την ιδιότητα line array...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Όταν είχα πρωτοδεί το stacking, ομολογώ ότι ψάρωσα ελαφρώς. Αλλά ευτυχώς το ξεπέρασα. Πάντως το DQ10 παίζει εξαιρετικά. Δεν έχω καταφέρει να ακούσω τα Quad που αποτέλεσαν έμπνευση για τους Dahlquist & Marantz, αλλά το DQ10 το έχω μέσα στη καρδιά μου.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Τελικά για το θέμα της ενσωμάτωσης σάμπ στα αναμενόμενα απο επισκευή Quad του Κου Χρήστου τι έχει "αποφασισθεί" (έστω σαν μελλοντική προσπάθεια) ? Θα γίνει , θα επιχειρηθεί ή απλώς είναι ακόμη υπο γενική σκέψη ?

Για να μη διαβάζω 179 σελίδες.
Τελικά για το θέμα της ενσωμάτωσης σάμπ στα αναμενόμενα απο επισκευή Quad του Κου Χρήστου τι έχει "αποφασισθεί" (έστω σαν μελλοντική προσπάθεια) ? Θα γίνει , θα επιχειρηθεί ή απλώς είναι ακόμη υπο γενική σκέψη ?

Για να μη διαβάζω 179 σελίδες.
Τι κοτσάνα είπα πάλι και βάζεις γελάκι :)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Α, κατάλαβα υπό σκέψιν, ακόμη μάλλον. Άρα με παίρνει χρονικά, να βάλω κανα τραγουδάκι. Κε Χρήστο, στο δεύτερο βίντεο , πολυφωνικά (2.03 και μετά) :)


 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Τελικά για το θέμα της ενσωμάτωσης σάμπ στα αναμενόμενα απο επισκευή Quad του Κου Χρήστου τι έχει "αποφασισθεί" (έστω σαν μελλοντική προσπάθεια) ? Θα γίνει , θα επιχειρηθεί ή απλώς είναι ακόμη υπο γενική σκέψη ?

Για να μη διαβάζω 179 σελίδες.

Τι κοτσάνα είπα πάλι και βάζεις γελάκι :)
Καμία! Έβαλα γελάκι γι'αυτο σχετικά με τις 179 σελίδες!
 


P

panag 505

Guest
Μη λησμονούμε και την...αμίμητη REL που προτείνει μέσω του αρχιμηχανικού της sub arrays με τα επιμέρους τεμάχια χρονισμένα κουκουρούκου αναμεταξύ τους...Θου Κύριε φυλακή τω πληκτρολογίω μου...

Τα άκουσα με οντιο Physic. Γενικά όμως για να μην εστιάσω στα συγκεκριμένα ως sub και φανεί ως έμμεση παρότρυνση (εκεί μάλιστα κολλάει το Θου Κύριε φυλακή) παραθέτοντας το παρακάτω
μουσικό κομμάτι (μπάσο = πιάνο)πολλοί φίλοι κατέχοντες sub (όπως και εγώ άλλωστε JL Audio) επικρατεί ακρατος προβληματισμός για τη υπαρξή τους. Δεν ζει και ο Jaco να μας πει τη γνώμη του.
Τα Quad λοιπόν ταξιδεύουν ανεπιφύλακτα στο Autumn In New York πρώτη θέση ανευ sub.

 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τα άκουσα με οντιο Physic. Γενικά όμως για να μην εστιάσω στα συγκεκριμένα ως sub και φανεί ως έμμεση παρότρυνση (εκεί μάλιστα κολλάει το Θου Κύριε φυλακή) παραθέτοντας το παρακάτω
μουσικό κομμάτι (μπάσο = πιάνο)πολλοί φίλοι κατέχοντες sub (όπως και εγώ άλλωστε JL Audio) επικρατεί ακρατος προβληματισμός για τη υπαρξή τους. Δεν ζει και ο Jaco να μας πει τη γνώμη του.
Τα Quad λοιπόν ταξιδεύουν ανεπιφύλακτα στο Autumn In New York πρώτη θέση ανευ sub.

Το Like ήταν για το super κομμάτι!
Για τα subs έχω χαθεί και δεν ξέρω τι λέτε περί REL :p
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Σήμερα μανέστρο, η μέρα (28η Οκτωβρίου 1940) απαιτεί Sabaton!

(heavy metal φόρος τιμής στο ΟΧΙ)

Α, κα εγώ νόμιζα Sαvatage που μου αρέσουν. Και αυτοί καλοί είναι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top