Νεος για Home Cinema. Help!

Μηνύματα
110
Reaction score
18
για 25 τμ θες τουλαχιστον 2 δεκαρια. Εγω πχ στα 27 τμ λεω να βαλω 2 δεκαπενταρια για αρχη και βλεπουμε μιας και ενα 15αρι που ειχα δεν εκανε τπτ. Αν θες να πας για τεσσερα δεκαρια και εγω μαζι σου μιας και σε αυτα τα τετραγωνικα ισως να ειναι και το πιο σωστο αλλα θα πανε τα σαμπ και μονο κανα 1200αρι. Εγω σου προτεινα το 15αρι λογω vfm που σε ενα τυπικο χωρο ειναι μια χαρα αν θες να παρεις μονο ενα σαμπ για αρχη. Τωρα αυτο που χρειαζεται ο καθενας ειναι σχετικο και δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο ουτε κανενας μπορει εδω μεσα. Ολοι κανουμε προτασεις συμφωνα με τις εμπειριες μας και τα λαθη που καναμε εμεις για να μη τα κανουν κι αλλοι. Πχ εχω ενα φιλο που εχει ενα 5.1 sony pascal με ενα σαμπακι 10 ιντσων σε ενα χωρο 60 τμ και επιμενει οτι ειναι μια χαρα και δε χρειαζεται κατι αλλο. Ποιος ειμαι εγω να του πω οτι χρειαζεται κατι διαφορετικο και να τον βαλω να χαλαει λεφτα. Απο την αλλη ειναι εδω μεσα ενα μελος ο termatogazi που εχει σε ενα δωματιο 4 re xxx 18 και αλλα 2 18αρια jbl κατω απο την οθονη και ακομα το μελεταει το θεμα μπασο... εχω την εντυπωση οτι πλεον ειναι ευχαριστημενος.
Πιστευω ειμαι περισσοτερο του στυλ με ενα 10ρι οπως ο 1ος φιλος σου :) :)
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Το R-115sw βλεπω οτι εχει στο πισω μερος υποδοχη για ρευμα. Ειναι απαραίτητο να μπει στην πριζα η' με εναν καλο ενισχυτή οπως ο Denon AVR X2300W δεν χρειάζεται? Τα καλωδια για να συνδεθει με τον ενισχυτη τα εχει μεσα? Τα R-15M, R-14S και το κεντρικο RP250C εχουν τα καλωδια μεσα, αλλιως τι καλωδια πρεπει να παρω? Επειδη διαβαζω οτι δεν υπαρχουν διαφορες στα ακριβα δεν θελω τπτ εξεδικευμενο, απλα να κανω την δουλεια μου.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πιστευω ειμαι περισσοτερο του στυλ με ενα 10ρι οπως ο 1ος φιλος σου :) :)
οκ αρα οπως ειπα και παραπανω ποιος ειμαι εγω να σου πω οτι "χρειαζεσαι" κατι παραπανω? ;);)
Αν πας για δεκαρι και εισαι αποφασισμενος το δεκαρι της svs pb 1000 ειναι πολυ καλο να ξερεις.
[DOUBLEPOST=1517490001][/DOUBLEPOST]Τοσο το klipsch οσο και το svs ειναι αυτοενισχυομενα sub. Δηλαδη εχουν ενισχυτη δικο τους και επομενως πρεπει να τα συνδεσεις στη πρίζα. Καλωδια δε θες κατι το ιδιατερο απλα να ειναι απο χαλκο και 2.5mm παχος πιστευω εισαι κομπλε. Δεν ειναι αξιο λογου το κοστος των καλωδίων.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
οκ αρα οπως ειπα και παραπανω ποιος ειμαι εγω να σου πω οτι "χρειαζεσαι" κατι παραπανω? ;);)
Αν πας για δεκαρι και εισαι αποφασισμενος το δεκαρι της svs pb 1000 ειναι πολυ καλο να ξερεις.
[DOUBLEPOST=1517490001][/DOUBLEPOST]Τοσο το klipsch οσο και το svs ειναι αυτοενισχυομενα sub. Δηλαδη εχουν ενισχυτη δικο τους και επομενως πρεπει να τα συνδεσεις στη πρίζα. Καλωδια δε θες κατι το ιδιατερο απλα να ειναι απο χαλκο και 2.5mm παχος πιστευω εισαι κομπλε. Δεν ειναι αξιο λογου το κοστος των καλωδίων.
Τι καλωδια θα χρειαστω δηλαδη για το sub και τα ηχεια, RCA? Και να ειναι ολα ιδια κεντρικο, μπρος, πισω 2.5mm?
 
Last edited:


Μηνύματα
110
Reaction score
18
Για τα ηχεια θα χρειαστεις κατι σαν αυτο https://www.skroutz.gr/s/10061375/Belden-Cable-2x2-5mm-Ατερμάτιστο-1m-70046.html
για το σαμπ αναλογα τι σαμπ θα παρεις. Μολις αποφασισεις τι θα παρεις γραψε εδω και θα σου προτείνουμε μερικα καλωδια οικονομικα.
Πανω κατω σε αυτα θα κινηθω: R-115SW, RP250C, R-15M, R-14S. Το καλώδιο μπαινει σκετο με τις ακρες οπως μου το εστειλες, δεν θα χρειαστω βυσματα?
 


Μηνύματα
110
Reaction score
18
Αυτοί θα σε πάνε στις τρεις χιλιάδες γι' αστείο.

Σκέτο.
Δεν επηρεαζομαι χαχαχα. Δλδ θα συνδεσω αυτο το καλωδιο σκετο πισω απο καθε ηχειο, και πισω απο τον ενισχυτή παλι σκετο θα μπει? Αυτο το Belden 2X2,5mm κανει για ολα τα ηχεια που ανεφερα? Μπροστα, πισω, κεντρικο και sub? Απ οτι ειδα εχουν κοκκινο και μαυρο, συν και πλην δλδ. Το κοκκινο πισω απο το ηχειο δεν θα πρεπει να παει στο αντιστοιχο κοκκινο πισω απο τον ενισχυτη?
 


Μηνύματα
110
Reaction score
18
Όλα εκτός του sub που χρειάζεται rca.
Δλδ σκετα χωρις βυσμα θα πανε και πισω απο τον ενισχυτη? Τα + - πως θα τα ξεχωρισω, γραφουν καπου πανω τα καλωδια. Συγγνώμη που σας ζαλισω τοσο αλλα δεν εχω ιδεα!!
 


Μηνύματα
110
Reaction score
18
Το κόκκινο στο κόκκινο, το μαύρο στο μαύρο.
Τωρα το ειδα οτι εχουν χρώματα τα καλωδια, κοιτουσα μονο πως ειναι πισω απο τα ηχεια. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοηθεια σας!!! Θα το ψαξω λιγο ακομα και βλεπουμε.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Θα σου πω μερικα πραγματα για το αμαζον
οι τιμες που βλεπεις αυξομειωνονται καθημερινα ,ετσι κατι που βλεπεις 400 μπορει αυριο να εχει 300 και μετα απο 2 μερες να παει 350 κλπ! Αν δεν βιαζεσαι βαζεις τα πραγματα που θες στο καλαθι και παρακολουθεις τις τιμες καθημερινα !
με το addon camelizer που κανεις εγκατάσταση στον browser σου βλεπεις τις αυξομειωσεις των τιμων για το προιον που ενδιαφερεσαι!
Μεγαλες προσφορες υπαρχουν και στα προιοντα επιστροφων που αν η συσκευασια εχει ενα σκισιμο μπορεις να γλυτωσεις αρκετα χρηματα ! Ρωτας τον πωλητή και σου απαντα σε τι κατασταση ειναι !
Για μενα φτιαξε ενα συστημα με 2 RP160 και 2 RP150 απο κεντρικο προτιμησε RP250C (Αν μπορεις να παρεις κεντρικο το 440 ακομα καλυτερα ) και σαμπ το 112rw αν θες μελλοντικα να παρεις 2 που το προτεινω για καλυτερη ομοιογενεια του μπασου !πολυ καλο το 115rw αλλα τα 2 παντα καλυτερα απο ενα !
αργοτερα προσθετεις 2 ακομα RP150 η τα 240 που ειναι ποιο ακριβα και φτιαχνεις 7 καναλια
για ατμος με 500 εισαι οκ με JBL
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Θα σου πω μερικα πραγματα για το αμαζον
οι τιμες που βλεπεις αυξομειωνονται καθημερινα ,ετσι κατι που βλεπεις 400 μπορει αυριο να εχει 300 και μετα απο 2 μερες να παει 350 κλπ! Αν δεν βιαζεσαι βαζεις τα πραγματα που θες στο καλαθι και παρακολουθεις τις τιμες καθημερινα !
με το addon camelizer που κανεις εγκατάσταση στον browser σου βλεπεις τις αυξομειωσεις των τιμων για το προιον που ενδιαφερεσαι!
Μεγαλες προσφορες υπαρχουν και στα προιοντα επιστροφων που αν η συσκευασια εχει ενα σκισιμο μπορεις να γλυτωσεις αρκετα χρηματα ! Ρωτας τον πωλητή και σου απαντα σε τι κατασταση ειναι !
Για μενα φτιαξε ενα συστημα με 2 RP160 και 2 RP150 απο κεντρικο προτιμησε RP250C (Αν μπορεις να παρεις κεντρικο το 440 ακομα καλυτερα ) και σαμπ το 112rw αν θες μελλοντικα να παρεις 2 που το προτεινω για καλυτερη ομοιογενεια του μπασου !πολυ καλο το 115rw αλλα τα 2 παντα καλυτερα απο ενα !
αργοτερα προσθετεις 2 ακομα RP150 η τα 240 που ειναι ποιο ακριβα και φτιαχνεις 7 καναλια
για ατμος με 500 εισαι οκ με JBL
Το εχω δει αυτό με τις τιμές στο Amazon που ανεβοκατεβαινουν. Πάντως βλέπω ότι δεν βγαίνουν συχνά νέα μοντέλα ηχειων. Θέλω να πω και λίγο αργότερα να τα πάρω και να βγουν μετα καποια ποιο καινουργια, δεν θα είμαι "πισω" τεχνολογικά σε σχεση με έναν ενισχυτή η' μια τηλεόραση. Έτσι δεν είναι? Πίσω το sub βλέπω έχει Low-Pass. Δλδ τις συχνότητες που θέλω να παιζει θα τις ρυθμίσω από εκεί, από τον ενισχυτή η' και από τα 2? Το άλλο διπλα που γράφει Gain τι είναι?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δλδ τις συχνότητες που θέλω να παιζει θα τις ρυθμίσω από εκεί, από τον ενισχυτή η' και από τα 2?
Απο τον ενισχυτή μόνο. Στο sub τέρμα επάνω.
Το άλλο διπλα που γράφει Gain τι είναι?
Volume. Το ρυθμίζεις μια φορά και το ξεχνάς.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τέρμα επάνω σε συχνότητα, δηλαδή τέρμα δεξιά για να μην παρεμβαίνει.
 


Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Με 300 ευρω παίρνεις ενα δικαναλο τελικο μεταχειρισμενο! Εισαι σιγουρος οτι δεν θα τον παρεις αργοτερα; Α και κατι που δεν εχει γραφτει ειναι οτι οι βασεις ηχειων εχουν κανα κατοσταρικο το ζευγαρι!
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Με 300 ευρω παίρνεις ενα δικαναλο τελικο μεταχειρισμενο! Εισαι σιγουρος οτι δεν θα τον παρεις αργοτερα; Α και κατι που δεν εχει γραφτει ειναι οτι οι βασεις ηχειων εχουν κανα κατοσταρικο το ζευγαρι!
Τα R-15 θεωρεις οτι δεν ειναι ικανα να γεμισουν χωρο 20τ.μ σε μετριες εντασεις? Τα RP160 καπου διαβασα οτι γεμιζουν χωρο 70τ.μ δεν ειναι overkill για εμενα?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top