Νεος για Home Cinema. Help!

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Τα R-15 θεωρεις οτι δεν ειναι ικανα να γεμισουν χωρο 20τ.μ σε μετριες εντασεις? Τα RP160 καπου διαβασα οτι γεμιζουν χωρο 70τ.μ δεν ειναι overkill για εμενα?
Εχω τα 160 και τα εχω σε χωρο 24 τετραγωνικα με αποσταση ακροασης 2.30 περιπου! Εγω ξεκινησα για τα 160 γιατι τα εχω κ τα ειχες κ στα υποψιν σου! Overkill οχι δεν τα θεωρω ! Θαχεις ποιο γεματο ηχο απο τα R15
[DOUBLEPOST=1517600615][/DOUBLEPOST]Εγω δεν.μπορω να μπω στον.εαυτο σου και σκεφτηκα κατι καλο απο την.αρχη! Αν εσυ πιστευεις οτι θα κατσεις ησυχος με οτι παρεις τοτε μαζι σου για τα R15 μπροστα , 250 κεντρικο R15 για πισω και 112sw για σαμπ! Ετσι αν αναβαθμισεις καποια στιγμη παιρνεις 160 για μπροστα και τα r15 που περισευουν πανε στο πλαι για 7 καναλο κ δεν παει τιποτα χαμενο
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Εχω τα 160 και τα εχω σε χωρο 24 τετραγωνικα με αποσταση ακροασης 2.30 περιπου! Εγω ξεκινησα για τα 160 γιατι τα εχω κ τα ειχες κ στα υποψιν σου! Overkill οχι δεν τα θεωρω ! Θαχεις ποιο γεματο ηχο απο τα R15
[DOUBLEPOST=1517600615][/DOUBLEPOST]Εγω δεν.μπορω να μπω στον.εαυτο σου και σκεφτηκα κατι καλο απο την.αρχη! Αν εσυ πιστευεις οτι θα κατσεις ησυχος με οτι παρεις τοτε μαζι σου για τα R15 μπροστα , 250 κεντρικο R15 για πισω και 112sw για σαμπ! Ετσι αν αναβαθμισεις καποια στιγμη παιρνεις 160 για μπροστα και τα r15 που περισευουν πανε στο πλαι για 7 καναλο κ δεν παει τιποτα χαμενο
Για τα RP160 δεν εχω αναφερει πουθενα οτι τα ειχα υπόψιν. Ξεφευγω πολυ με αυτα. Η αρχικη μου ιδεα ηταν για τα R-15M, RP250C, R-110SW και R-14S. Και αυτα τα εβγαλα βαση οσων εχω διαβασει εδω μεσα, σε reviews του εξωτερικού και σε σχολια απο το YouTube. Δεν εχω την δυνατότητα να τα ακουσω live και προσπαθω θα καταλληξω με τα οσα διαβαζω. Ισως και αυτα να ειναι υπερβολη και με ενα ετοιμο αρκετα ποιο οικονομικο 5.1 να ειμαι ευχαριστημενος. Δεν εχω και την εμπειρια χρονιων ακροάσεων για να καταλαβω καποια διαφορα οπως έχετε οι περισσότεροι. Απλα οσο το ψαχνω παντα υπαρχει κατι καλυτερο και θα πρεπει να ανεβαζω το κασε.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Εσυ ξερεις καλύτερα το τι θελεις κ το ποσο θες να πληρωσεις! :) Ειπες για γυρω στα 1500 οποτε εκει κυμανθηκαν οι απαντησεις! Καλο ψαξιμο!
 

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Τα RP160 βλέπω έχουν αρκετά δυνατό ενσωματωμένο subwoofer 7,5" περίπου. Οπότε άμα πάω σε αυτά έχει νόημα να πάρω και το R-110SW σαν ξεχωριστό sub? Η' θα "ξεκουραζονται" και θα παίζουν ποιο άνετα μεταφέροντας τις χαμηλές στο R -110SW?
 


Μηνύματα
110
Reaction score
18
Τελικα πηρες κατι; Αν οχι δεν θελω να σε μπερδεψω παραπανω αλλα βρηκα αυτο!
https://www.son-video.com/article/packs-d-enceintes-grand-spectacle/focal/chorus-726v-hc-5-1-noir
Μπορει να σου κανει!
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη. Συγγνώμη για την καθυστερηση. Δεν τα εχω παρει ακομα, αλλα εχω κατασταλάξει στα Klipsch που ειναι και δοκιμασμενα απο πολυ κοσμο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.557
Μηνύματα
2.864.299
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top