Νεο μελος

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα πικαπ οι δικαναλοι παθητικα ηχεια θεωρουνται εν πολοις ξεπερασμενα πλεον
Ας αφήσουμε τα ενεργά και παθητικά-το δικάναλο και το πολυκάναλο. Δεν έγραψα κάτι για αυτά, αν και θα μπορούσα, αλλά είναι στο επόμενο κεφάλαιο του βιβλίου.

Το πικάπ είναι στην αρχή. Στο εξώφυλλο. Στο "Λίγα λόγια για τον Συγγραφέα" :gotcha:

Ημαρτον δηλαδή, πικάπ στο 2019 :headbang:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν το budget είναι χαμηλό, ως προς τη πηγή προτίμησε να το διαθέσεις σε ένα καλό ψηφιακό σύστημα ( υπολογιστή και dac, το οποίο να υποστηρίζει flac και dsd υψηλής ανάλυσης, όταν είναι να ψωνίσεις έλα ρώτα για τις λεπτομέρειες ). Στις αγγελίες κατά καιρούς βγαίνουν καλά dac σε καλές τιμές ( παλιότερα μοντέλα προφανώς, αλλά μην αναλωθείς στο κυνήγι της τελευταίας λέξης της τεχνολογίας αφού έχεις χαμηλό budget ).
Ένα καλό dac ειναι κλάσεις ανώτερο απο ένα μέτριο ή και κακό, χαμηλού budget πικάπ. Αν μάλιστα δεν έχεις συλλογή και τώρα θέλεις να ξεκινήσεις, θέλει ψάξιμο για να βρεις δίσκους σε καλή κατάσταση ( φαντάζομαι γνωρίζεις ότι το βινύλιο φθείρεται με τη χρήση, πολύ περισσότερο με τη χρήση σε κακής ποιότητας πικάπ ) και αυτό κοστίζει.
Επομένως, προσπάθησε να αποβάλεις την εικόνα του να βάζεις τη βελόνα στο αυλάκι ( την ιεροτελεστία, τη διαδικασία ) και ασχολήσου με το τί πραγματικά θέλεις να ακούς.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το πικάπ είναι στην αρχή. Στο εξώφυλλο. Στο "Λίγα λόγια για τον Συγγραφέα" :gotcha:

Ημαρτον δηλαδή, πικάπ στο 2019 :headbang:
Εδώ άλλοι κι άλλοι που έχουν φτάσει στο οπισθόφυλλο -μην σου πω το έγραψαν κιόλας- δεν λένε να το εγκαταλείψουν...:whistling:

Genelec.png



:tongue:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ας αφήσουμε τα ενεργά και παθητικά-το δικάναλο και το πολυκάναλο. Δεν έγραψα κάτι για αυτά, αν και θα μπορούσα, αλλά είναι στο επόμενο κεφάλαιο του βιβλίου.

Το πικάπ είναι στην αρχή. Στο εξώφυλλο. Στο "Λίγα λόγια για τον Συγγραφέα" :gotcha:

Ημαρτον δηλαδή, πικάπ στο 2019 :headbang:
Εγω για καλο μπηκα , να πουλησω τα electra οχτω κατοσταρικα γιατι αλλαζω χωρο και μου πεφτουνε μεγαλα - δινω και το πικαπ τζαμπα τη κεφαλη ομως ενα κατοσταρικο - ΜΟΝΟ ΚΡΗΤΗ - παραδοση αυθημερον με τη ντογιοτα !
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όπως καταλαβαίνω ηχεία έχεις, ενισχυτή έχεις, άρα το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα streamer με δυνατότητα spotify και είσαι έτοιμος. Μετά όρεξη να έχεις να ακούς τη μουσική που γουστάρεις και να ευχαριστείς την εποχή μας που με τόσα λίγα χρήματα έχεις τέτοια δυνατότητα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εδώ άλλοι κι άλλοι που έχουν φτάσει στο οπισθόφυλλο -μην σου πω το έγραψαν κιόλας- δεν λένε να το εγκαταλείψουν...:whistling:
Και εγω εχω, σε περίοπτη θέση.
Αλλά δεν το αγόρασα φέτος :wink:
 


Μηνύματα
26
Reaction score
35
γιατι τετοια απόρριψη για τα πικάπ;
οκ το δεχομαι τεχνολογία νέα εποχή κοιτάμε μπροστα κτλ...
αλλα κάποιος μπορει να ειναι κολημενος;oldschoolας;ρομαντικόςς...πειτε οτι θέλετε και να γουστάρει κατι ανάλογο...

δλδ εγω που κυκλοφοράω με παπάκι ακομα τι πρεπει να κανω να το δωσω και να παρω σουπερσπορτ γιαμαχα 2020;;!!☺


οσο για το θεμα του υπολογιστή, dac κτλ φαίνεται ενδιαφέρον μιας κ ο υπολογιστής υπάρχει αλλα ειναι αδύνατο να μεταφερθεί στο σαλόνι που βρίσκεται ο ενισχυτής κ τα ηχεία...αν κ νομιζω οτι η μουσική που εχω εκει ειναι mp3 k wma....νομιζω ξαναλέω πριν αρχίσουν οι μπουφλες...☺☺☺

το streamer δεν γνωριζω τι ειναι....

δεν με ενδιαφερει η ένταση αλλα η καλη ακουστική...να ακουω κατι κ να μη με ενοχλεί το πως ακούγεται,δεν ψάχνω τεχνολογία αναφοράς ούτε high end κατάστασης...
ένας εγαζομενος πατέρας ειμαι που θελει να ακούει Motorhead οταν λείπουν ολοι απο το σπιτι απλα...



φιλικά πάντα
Post automatically merged:

Πάρε VHS video cassette player. Ή καλύτερα beta.
Να, για να μάθεις.
και τι σε κανει να πιστεύεις οτι δεν εχω;;;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
γιατι τετοια απόρριψη για τα πικάπ;
Γιατί ειναι πάρα πολύ ακριβό (ειδικά σε συγκριση με συνδρομή στο Tidal ή στο Amazon), δύσχρηστο, πιάνει πολυ χώρο (οι δίσκοι), θέλουν καθάρισμα, κάνουν χρατς χρουτς, και στο κάτω κάτω ποιοτικά ειναι ΓΤΠΚ.

Από όλους τους διαθέσιμους τρόπους για να ακουσεις μουσική σήμερα, είναι μακράν ο χειρότερος σε καθε παράμετρο.

Αν είσαι ρομαντικός και σου αρέσει για αισθητικούς λόγους είναι άλλη συζήτηση.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ θα σου πρότεινα να προτιμήσεις κάποιο λαμπατο τελικό αν μπορείς που να έχει ζεστό ήχο με αέρινες ψηλές και σώματα στα μπάσα. Για πηγή καλά είναι τα ψηφιακά αλλά σαν το πικάπ δεν έχει. Το βινύλιο έχει μια δική του ζεστασιά και τη νοσταλγία μιας άλλης εποχής. Ηχεία αν πεις να αλλάξεις σίγουρα να ακούσεις πρώτα κάτι απο harbeth και στην τελική να διαλέξεις με τα αφτιά σου γιατί με αυτά ακούς και όχι με τα μάτια σου που διαβαζουν τις μπούρδες τα pdf που θα σου τσαμπουνησουν εδώ οι γιατροί του σάιτ.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Αφού έχεις ενισχυτή και ηχεία αγόρασε όπως σου είπανε ένα streamer,βάλτου spotify και θα ακούς την αγαπημένη σου μουσική.
Δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο.
 

C

chrispo

Guest
Πικάπ τέτοια εποχή?...:rofl:ανώμαλοι είστε?:roflmao: ( αν υπάρχουν τίποτα παλιοί ξεχασμένοι..ΟΚ...μέχρι εκεί)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ θα σου πρότεινα να προτιμήσεις κάποιο λαμπατο τελικό αν μπορείς που να έχει ζεστό ήχο με αέρινες ψηλές και σώματα στα μπάσα. Για πηγή καλά είναι τα ψηφιακά αλλά σαν το πικάπ δεν έχει. Το βινύλιο έχει μια δική του ζεστασιά και τη νοσταλγία μιας άλλης εποχής. Ηχεία αν πεις να αλλάξεις σίγουρα να ακούσεις πρώτα κάτι απο harbeth και στην τελική να διαλέξεις με τα αφτιά σου γιατί με αυτά ακούς και όχι με τα μάτια σου που διαβαζουν τις μπούρδες τα pdf που θα σου τσαμπουνησουν εδώ οι γιατροί του σάιτ.
Πεστα Χρυσόστομε!!!
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
γιατι τετοια απόρριψη για τα πικάπ;
οκ το δεχομαι τεχνολογία νέα εποχή κοιτάμε μπροστα κτλ...
αλλα κάποιος μπορει να ειναι κολημενος;oldschoolας;ρομαντικόςς...πειτε οτι θέλετε και να γουστάρει κατι ανάλογο...

δλδ εγω που κυκλοφοράω με παπάκι ακομα τι πρεπει να κανω να το δωσω και να παρω σουπερσπορτ γιαμαχα 2020;;!!☺


οσο για το θεμα του υπολογιστή, dac κτλ φαίνεται ενδιαφέρον μιας κ ο υπολογιστής υπάρχει αλλα ειναι αδύνατο να μεταφερθεί στο σαλόνι που βρίσκεται ο ενισχυτής κ τα ηχεία...αν κ νομιζω οτι η μουσική που εχω εκει ειναι mp3 k wma....νομιζω ξαναλέω πριν αρχίσουν οι μπουφλες...☺☺☺

το streamer δεν γνωριζω τι ειναι....

δεν με ενδιαφερει η ένταση αλλα η καλη ακουστική...να ακουω κατι κ να μη με ενοχλεί το πως ακούγεται,δεν ψάχνω τεχνολογία αναφοράς ούτε high end κατάστασης...
ένας εγαζομενος πατέρας ειμαι που θελει να ακούει Motorhead οταν λείπουν ολοι απο το σπιτι απλα...



φιλικά πάντα
Post automatically merged:


και τι σε κανει να πιστεύεις οτι δεν εχω;;;;
Γιατί, η φήμη που έχουν τα πικάπ, καμία σχέση δεν έχει με τα πικάπ χαμηλού budget, χωρίς καμία διάθεση να σνομπάρω τα συγκεκριμένα μηχανήματα. Εδώ δεν μιλάμε για παπάκι έναντι της supersport, αλλά να έχεις ένα συγκεκριμένο budget και να σκέφτεσαι να πάρεις ένα 2CV έναντι ενός Yaris του 2000. Δεν ξέρω για'σένα, εγώ δεν θα έκανα ταξίδι με 2CV... Για να μη μιλήσουμε για παθητική ασφάλεια. :p
Πέραν του εξοπλισμού ανάγνωσης, πρέπει να λάβεις υπόψιν το ίδιο το υλικό που θα παίξει. Η φθορά και η βρώμα δεν ακούγονται απλά σαν χρατς χρουτς και ποπ, ακούς παραμόρφωση. Τόσο απλά. Με εξαίρεση τα λιγοστά βινύλια που θα βρεις να αγοράσεις καινούργια, αν πεις να αγοράσεις μεταχειρισμένα, μπλέκεις. Δεν ξέρεις πως τα έχει μεταχειριστεί ο προηγούμενος κάτοχος, με τί εξοπλισμό και πως και κατά πόσο τα πρόσεχε. Μετά, πρέπει κι εσύ να τα προσέξεις και με ένα κακό έως μέτριο πικάπ, θα τα φθείρεις κι εσύ ο ίδιος.
Το κόστος απόκτησης των ίδιων των δίσκων είναι αρκετά υψηλό. Υπολόγιζε ότι ένας δίσκος ισούται με τη συνδρομή σε υπηρεσία streaming κάθε μήνα. Δεν νομίζω ότι θα αγοράσεις μόνο ένα δίσκο κάθε μήνα.
Όσο για τον μεγαλειώδη ήχο του βινυλίου, ισχύει, τον έχει. Είναι ένα ευχάριστο μέσο αν επενδύσεις αρκετά μεγάλα ποσά και προσέχεις το υλικό σου. Αυτό όμως ισχύει για βαρβάτα συστήματα που αν κάτσεις να τα ακούσεις, δεν βγάζουν αυτά τα μπουμπουνητά στο όνομα των οποίων κάποιοι πίνουν νερό, θεωρώντας ότι πρόκειται για τον ογκώδη ήχο του βινυλίου. Βέβαια, σε τόσο υψηλές τιμές, έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε τί κάνουν ψηφιακά συστήματα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Επομένως, δεν πρόκειται για απόρριψη ή απέχθεια προς το βινύλιο και τον αναλογικό ήχο γενικότερα, αλλά περί τοποθέτησης των πραγμάτων στη θέση τους. Άλλο πράγμα ο ήχος του βινυλίου και εντελώς διαφορετικό πράγμα αυτό που ακούνε οι περισσότεροι εραστές του.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το γέλιο είναι ότι την προηγούμενη βδομάδα πουλήθηκε πικάπ γύρω στα 75000 ευρώ
Phono γύρω στα 20000 .
Το πικάπ είναι ιεροτελεστία για κάποιους και ναι σε σύστημα σωστά στημένο με αντίστοιχη τιμή cd η βινιλιο σε a/ b παίζει καλύτερα με χαωδη διαφορά .
Βαράτε τώρα ....:beach:
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ενδιαφέροντα όλα αυτά που λέτε... Δεν έχω ακούσει τόσο βαρβάτα βινυλιακά συστήματα, οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη. Στη κατηγορία τιμής μέχρι ένα χιλιάρικο όμως ( πόσο μάλλον στο πεντακοσάρικο ), τί υπερτερεί;

Edit: Για να παραμείνουμε στα πλαίσια του παρόντος θέματος.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top