Νεο μελος

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
Ακρόαση;

:lolsign:

Φέρε και 2CV

:lolsign:

Λες και δεν έχω ακούσει βινύλιο χαϊεντάδων :gotcha:

:lolsign:

Αν πρέπει να ξαναματαξαναματαεξηγήσουμε τα βασικά σε ανθρώπους που ασχολούνται εδώ και χρόνια, δεν υπάρχει ελπίδα για τα νέα μέλη.

Οχι, δεν θέλω να ξαναακούσω βινύλιο, μόνο για πλάκα βάζω καμιά φορά και στο σπίτι.
Δεν μπορεί να παίξει αυτά που ακούω.

Τέλος απο μένα, δεν έχω χρόνο για χάσιμο με το θέμα του πικάπ, εξηγήθηκε στον φίλο ο,τι του χρειάζεται να ξέρει. Ας κάνει αυτό που νομίζει, δικό του είναι το πορτοφόλι.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
35
ολα καλα λοιπον...εχει αρχισει κ ξεκαθαριζει το τοπιο οσοσν αφορα το βινυλιο...
αν ρωτησω τωρα για cd player θα ταραξω κι αλλο την κατασταση?
αν παρω ενα blue ray player θα με καλυψει μιας κ παιζει τα παντα?κ αργοτερα να συμπηρωσω τα περιφερειακα ηχεια για ενα βασικο 5.1

επαναλαμβανω το project ειναι να ακουμε μουσικη την ωρα που λειπουν οι υπολοιποι απο το σπιτι με ενα av ενισχυτη κ ενα ζευγαρι ηχειων
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λοιπόν μη
οσο για το θεμα του υπολογιστή, dac κτλ φαίνεται ενδιαφέρον μιας κ ο υπολογιστής υπάρχει αλλα ειναι αδύνατο να μεταφερθεί στο σαλόνι που βρίσκεται ο ενισχυτής κ τα ηχεία...αν κ νομιζω οτι η μουσική που εχω εκει ειναι mp3 k wma....νομιζω ξαναλέω πριν αρχίσουν οι μπουφλες...☺☺☺

το streamer δεν γνωριζω τι ειναι....

δεν με ενδιαφερει η ένταση αλλα η καλη ακουστική...να ακουω κατι κ να μη με ενοχλεί το πως ακούγεται,δεν ψάχνω τεχνολογία αναφοράς ούτε high end κατάστασης...
ένας εγαζομενος πατέρας ειμαι που θελει να ακούει Motorhead οταν λείπουν ολοι απο το σπιτι απλα...
Λοιπόν μη διαβάζεις τα άσχετα που γράφονται, αν και καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο.

Ακριβώς επειδή είσαι ένας άνθρωπος που ούτε χρήματα του περισσεύουν ούτε, πολύ περισσότερο, χρόνος η λύση για σένα είναι όπως σου είπα ένα streamer. Είναι μία συσκευή που συνδέεται στον ενισχυτή σου και μέσω του ασύρματου δικτύου το σπιτιού μεταφέρει εκεί τη μουσική σου. Πιο απλά θα μπορείς να ακούς τα κομμάτια από τον υπολογιστή, το κινητό σου και το ίντερνετ στον ενισχυτή και τα ηχεία σου.

Ένα παράδειγμα streamer είναι αυτό: https://www.nakas.gr/prd/wxad-10-musicast-ppoenisxyths-yamaha
Υπάρχουν όμως αρκετές λύσεις.

Για τα πικάπ τα είπε ο dimifoot, δεν είναι για σένα, χαμένος χρόνος και χρήμα. Αν για παράδειγμα έχεις 1 ώρα ελεύθερη για να ακούσεις μουσική, ο καθαρός χρόνος ακρόασης θα είναι περίπου 30 λεπτά.
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Λοιπόν μη


Λοιπόν μη διαβάζεις τα άσχετα που γράφονται, αν και καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο.

Ακριβώς επειδή είσαι ένας άνθρωπος που ούτε χρήματα του περισσεύουν ούτε, πολύ περισσότερο, χρόνος η λύση για σένα είναι όπως σου είπα ένα streamer. Είναι μία συσκευή που συνδέεται στον ενισχυτή σου και μέσω του ασύρματου δικτύου το σπιτιού μεταφέρει εκεί τη μουσική σου. Πιο απλά θα μπορείς να ακούς τα κομμάτια από τον υπολογιστή, το κινητό σου και το ίντερνετ στον ενισχυτή και τα ηχεία σου.

Ένα παράδειγμα streamer είναι αυτό: https://www.nakas.gr/prd/wxad-10-musicast-ppoenisxyths-yamaha
Υπάρχουν όμως αρκετές λύσεις.

Για τα πικάπ τα είπε ο dimifoot, δεν είναι για σένα, χαμένος χρόνος και χρήμα. Αν για παράδειγμα έχεις 1 ώρα ελεύθερη για να ακούσεις μουσική, ο καθαρός χρόνος ακρόασης θα είναι περίπου 30 λεπτά.
ενδιαφέρον το ότι το συγκεκριμένο μπορεί να παίξει FLAC μέχρι 192KHz μεν, αλλά περιορίζεται στα κυκλώματα που έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα και τέλος. Δηλαδή, δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει εξωτερικό dac, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Βέβαια, ακόμα και έτσι δεν είναι απίθανο να παίζει καλά, αλλά στα ίδια χρήματα παίρνει μεταχειρισμένο Nuc και χρειάζεται επιπλέον ένα dac.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
35
κ πως δουλευει αυτο το πραγμα ρε παιδια για να καταλαβω κ γω?
το πηραμε ...ωραια..
παμε σπιτι τωρα....
τι κανουμε????
το συνδεσαμε με τιν ενισχυτη,βαλαμε κ dac γιατι βρηκαμε ενα μτχ σε καλη τιμη....απο δω κ μετα πως ακουμε μουσικη απο το pc??

σημειωση οτι ο υπολογιστης βρισκεται 8 μετρα μακρια απο τον ενισχυτη αλλα σε διπλανο δωματιο
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
κ πως δουλευει αυτο το πραγμα ρε παιδια για να καταλαβω κ γω?
το πηραμε ...ωραια..
παμε σπιτι τωρα....
τι κανουμε????
το συνδεσαμε με τιν ενισχυτη,βαλαμε κ dac γιατι βρηκαμε ενα μτχ σε καλη τιμη....απο δω κ μετα πως ακουμε μουσικη απο το pc??

σημειωση οτι ο υπολογιστης βρισκεται 8 μετρα μακρια απο τον ενισχυτη αλλα σε διπλανο δωματιο
Στη περίπτωση του streamer που προτάθηκε, το συνδέεις με τον ενισχυτή σου, μπαίνεις στο περιβάλλον εργασίας του μέσω του κινητού σου και ακούς είτε τα αρχεία που έχεις στον υπολογιστή σου ( μέσω wifi ), είτε ενεργοποιείς μια συνδρομή streaming ( spotify, tidal, χρεώσιμες ) και βρίσκεις albums απο εκεί.
Στη περίπτωση που προτείνω ( πιο ακριβή ), αγοράζεις μίνι υπολογιστή, dac, συνδέεις το dac στον ενισχυτή και ακούς τραγούδια απο τον σκληρό δίσκο που θα έχει το minipc, μέσω wifi απο τον δεύτερο υπολογιστή σου ή μέσω streaming όπως παραπάνω. Η δική μου εκδοχή όπως είπα κοστίζει περισσότερο, αλλά σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις dac και να έχεις - θεωρητικά, αλλά κοιτάζοντας τα ενδότερα του yamaha, πιστεύω και πρακτικά - καλύτερο ήχο. Απο την άλλη βέβαια, απο μόνο του το yamaha πρέπει να παίζει καλύτερα απο ένα cd player παλιότερης γενιάς κυρίως λόγω της εξελιγμένης τεχνολογίας, αλλά δεν νομίζω ότι θα παίξει καλύτερα απο τον συνδυασμό pc & dac. Ιδιαίτερη σημασία όμως έχει το κατά πόσο μπορεί το υπόλοιπο σύστημα να αναδείξει τη διαφορά που θα προσέφερε η λύση του dac και εκεί είναι που πρέπει να σκεφτείς αν αξίζει το κόπο να πας σε διπλάσιο ( ίσως και παραπάνω ) κόστος απο τη λύση του streamer.
Σχετικά με αυτό που ρώτησες για Blueray, δεν έχω ασχοληθεί οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
κ πως δουλευει αυτο το πραγμα ρε παιδια για να καταλαβω κ γω?
το πηραμε ...ωραια..
παμε σπιτι τωρα....
τι κανουμε????
το συνδεσαμε με τιν ενισχυτη,βαλαμε κ dac γιατι βρηκαμε ενα μτχ σε καλη τιμη....απο δω κ μετα πως ακουμε μουσικη απο το pc??

σημειωση οτι ο υπολογιστης βρισκεται 8 μετρα μακρια απο τον ενισχυτη αλλα σε διπλανο δωματιο
Ολα γίνονται:
Υπάρχουν και streamer-dacs

πχ
Post automatically merged:

Τι ακριβώς να εξηγήσεις Δημήτρη; Αφού τα έχουμε πει χίλιες φορές πια. Το βινύλιο είναι μακράν καλύτερο.
Μην κάνουμε πλάκα με τα νέα μέλη, μπορεί να μην αντιλαμβάνονται τα υπονοούμενα
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Προφανώς και κάνουμε χαβαλε zisisx για να το ξεκαθαρίσουμε. Πάρε ένα streamer και είσαι κομπλέ. Μην πετάς τα λεφτά σου σε χαιεντιες
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
30-40 ευρώ για ένα chromecast audio που θα συνδεθεί στην optical του marantz 5003 (αυτόν δεν έχεις?) ,το pc εκεί που βρίσκεται σε ρόλο streamer εξ αποστάσεως και απομακρυσμένος έλεγχος του spotify αλλά και του foobar (αν έχεις αρχεία σε σκληρό και χρειάζεσαι media player) από αντίστοιχες εφαρμογές στο κινητό σου.
Αααα και 6,99€ το μήνα για spotify premium......πες μου τι θες από motorhead και δεν το έχει..
Ξεκίνα έτσι πολύ οικονομικά και άμα γουστάρεις την όλη φάση και ξεπεράσεις τις αγκυλώσεις που όλοι είχαμε αρχικά με τα cd και τα βινύλια ,προχώρα σε ακριβότερες λύσεις με dac-streamer.
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η καλύτερη λύση και φθηνότερη είναι το raspberry με ένα hat είναι όμως λίγο περίπλοκο και γι αυτό πρότεινα ένα έτοιμο streamer όπως το Yamaha. Θα συμφωνήσω όμως πως στην περίπτωση που εξετάζουμε του φίλου zizisx η καλύτερη λύση είναι το Chromecast https://www.skroutz.gr/s/13774845/Google-Chromecast-Audio.html . Στο φινάλε είναι μόνο 40€ η συσκευή και 3 μήνες το spotify δωρεάν για τους νέους χρήστες, ακόμα δηλαδή και να μη σε βολέψει δεν έχασες κάτι.

Γενικά πάντως, αν και είμαι άνθρωπος της γενιάς των υπολογιστών, θεωρώ πως δε χρειάζονται πλέον στο σαλόνι μας (εκτός ειδικών περιπτώσεων) λόγω των streamer. Κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα και πολύ πιο εύκολα και βολικά. Έχει 1-2 μήνες που το raspberry εξόρισε το pc από το καθιστικό.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
35
καλωσηρθες ..εχεις σκοπο να παραμεινεις στα ιδια ακουσματα;

να σου πω τι αληθεια δε νομιζω να αλλαξω μετα απο 20 χρονια,ασχετα αν ακουω κατα καιρους κ αλλα μουσικα ειδη οπως ηλεκτρονικη μουσικη κτλ!
γιατι ρωτας?


οσο για τα σχολια περι πικαπ,high end κτλ μιληστε ελευθερα...δεν εχω θεμα μπορειτε να κανετε οσο χαβαλε γουσταρετε!
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
να σου πω τι αληθεια δε νομιζω να αλλαξω μετα απο 20 χρονια,ασχετα αν ακουω κατα καιρους κ αλλα μουσικα ειδη οπως ηλεκτρονικη μουσικη κτλ!
γιατι ρωτας?


οσο για τα σχολια περι πικαπ,high end κτλ μιληστε ελευθερα...δεν εχω θεμα μπορειτε να κανετε οσο χαβαλε γουσταρετε!
Χαίρομαι που δέχεσαι τον χαβαλε και καλώς όρισες στην μεγάλη παρέα του σάιτ. Αυτα που σου έγραψαν τα παιδιά ισχύουν και το πιο οικονομικό είναι αυτό που λέει ο Χάρης από ότι ξέρω και εγώ.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
35
για να κανεις χαβαλε θα πρεπει κ να δεχεσαι....κανονας!:gamer:

ωραιο το μηχανημα της cambridge audio αλλα λιγο τσουχτερο για τα δεδομενα μου...
το αλλο πολυ πλακα εχει και η τιμη σουπερ για να ξεκινησω το ταξιδι ...

τωρα...ο υπολογιστης μου ειναι λιγακι παλιος κ δεν εχει wifi η bluetooth.........μη βαρατε οκ?
θα χρειαστει να βαλω μια κεραια wifi για να συνδεθει με το chromecast?και ναβαλω το foobar για να παιζω τα τραγουδια αποτ ον σκληρο δισκο?



πωπωπωπωπωπωπω τι καλα.......απο 400-500 ευρω σε μτχ μηχανηματα πηγαμε στα 40.....

:drinks:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δε χρειάζεται να έχει wifi απαραίτητα, αρκεί να είναι συνδεδεμένος στο router σου με καλώδιο (που αποκλείεται να μην είναι αφού δε θα είχε ιντερνετ). Τα τραγούδια θα τα "βλέπει" το Chromecast μέσα στο pc, θα χρειαστούν κάποιες ρυθμίσεις, να κάνεις share τους φακέλους. Επίσης θα χρειαστείς έναν έξτρα φορτιστή κινητού για την τροφοδοσία (φαντάζομαι κάπου θα περισσεύει κάποιος) και μία οπτική ίνα για τη σύνδεση στον ενισχυτή.
Post automatically merged:

Το καλώδιο οπτικής ίνας θα πρέπει αν είναι αυτού του τύπου https://www.skroutz.gr/s/11218407/DeLock-Optical-Audio-Cable-TOS-male-mini-TOS-male-2m-82876.html η μία άκρη δηλαδή να είναι 3.5mm.

Τη μεγάλη διαφορά θα τη δεις με το spotify, δε θα χρησιμοποιήσεις το pc μετά καθόλου. Κοστίζει βέβαια 7€ το μήνα (οι 3 πρώτοι μήνες είναι δωρεάν) αλλά αν σκεφτείς πως πριν ήθελες να αγοράσεις βινύλια ….
 
Last edited:


Μηνύματα
26
Reaction score
35
Δε χρειάζεται να έχει wifi απαραίτητα, αρκεί να είναι συνδεδεμένος στο router σου με καλώδιο (που αποκλείεται να μην είναι αφού δε θα είχε ιντερνετ). Τα τραγούδια θα τα "βλέπει" το Chromecast μέσα στο pc, θα χρειαστούν κάποιες ρυθμίσεις, να κάνεις share τους φακέλους. Επίσης θα χρειαστείς έναν έξτρα φορτιστή κινητού για την τροφοδοσία (φαντάζομαι κάπου θα περισσεύει κάποιος) και μία οπτική ίνα για τη σύνδεση στον ενισχυτή.
Post automatically merged:

Το καλώδιο οπτικής ίνας θα πρέπει αν είναι αυτού του τύπου https://www.skroutz.gr/s/11218407/DeLock-Optical-Audio-Cable-TOS-male-mini-TOS-male-2m-82876.html η μία άκρη δηλαδή να είναι 3.5mm.

Τη μεγάλη διαφορά θα τη δεις με το spotify, δε θα χρησιμοποιήσεις το pc μετά καθόλου. Κοστίζει βέβαια 7€ το μήνα (οι 3 πρώτοι μήνες είναι δωρεάν) αλλά αν σκεφτείς πως πριν ήθελες να αγοράσεις βινύλια ….


Και πως το χειρίζεσαι το Chromecast;!
εφαρμογή στο κινητό η στον υπολογιστή;το Spotify;!πως συνδέεται με το μηχάνημα;
εχει να φανταστω κάποιο βιβλιο οδηγιών μαζι για να ξεστραβωθω ;;;άντε μπας κ κατεβουμε απο τα δέντρα


sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα δεν γινεται αλλιως....νέο χομπυ...
αν ηταν αλλιως έπαιρνα ενα cdplayer κ τελος...☺
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Και πως το χειρίζεσαι το Chromecast;!
εφαρμογή στο κινητό η στον υπολογιστή;το Spotify;!πως συνδέεται με το μηχάνημα;
εχει να φανταστω κάποιο βιβλιο οδηγιών μαζι για να ξεστραβωθω ;;;άντε μπας κ κατεβουμε απο τα δέντρα


sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα δεν γινεται αλλιως....νέο χομπυ...
αν ηταν αλλιως έπαιρνα ενα cdplayer κ τελος...☺
Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω έρθει ποτέ σε επαφή με τέτοια συσκευή, θα τολμήσω να πω πως τη χειρίζεσαι όπως όλες πλέον: μέσω εφαρμογής στο smartphone. Θεωρώ πιθανό να μην έχει καν οδηγίες μέσα στη συσκευασία αλλά δε θα δυσκολευτείς καθόλου να τις βρεις στο ιντερνετ, μαζί με κριτικές και οδηγούς. Με τον ενισχυτή θα συνδεθεί με το καλώδιο οπτικής όπως ειπώθηκε. Δε χρειάζεται να το συνδέσεις με τηλεόραση αν θες να το χρησιμοποιείς μόνο για μουσική, αν θες και εικόνα-βίντεο τότε συνδέεται με hdmi στην τηλεόραση. Ό,τι απορία έχεις μη διστάζεις …

Το cd player είναι πιο αναχρονιστικό από το πικάπ, τουλάχιστο το δεύτερο χαρακτηρίζεται από μία μυσταγωγία.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.835
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top