Ν' ατμίσω το σαλόνι;

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.823
Δεν εννοείται σε καμία περίπτωση , όπως θα φανταζόταν ίσως κάποιος, οτι 5.1 ή 7.1 σήμα θα μετατραπεί σε αντίστοιχο PCM.
Το έψαχνα αρκετά το θέμα, χρειαζόμουν το πολυκάναλο PCM.
Απο HDMI;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.948
Και σε ποιο ακριβώς κατέληξες;

Το oppo πάντως, βγάζει πολυκάναλο σε PCM από την hdmi.
 

Μηνύματα
921
Reaction score
2.597
Και σε ποιο ακριβώς κατέληξες;

Το oppo πάντως, βγάζει πολυκάναλο σε PCM από την hdmi.
Πήρα το Samsung UBD_M7500. Δεν είχα άλλες ιδιαίτερες απαιτήσεις, πλην πολυκάναλου PCM ήχου.
Δεν χρειάζομαι καν 4Κ προς το παρόν!
Αν το Oppo έκανε κι αυτό 150 Ευρώ, θα το προτιμούσα σίγουρα :D! Σοβαρά όμως, στην αλυσίδα του ήχου παραμένω ψηφιακός μέχρι τέλους, οπότε τη βελτίωση του Oppo δεν ξέρω αν την καταλάβαινα...
Στην εικόνα, φαντάζομαι κάτι ξέρει η Samsung παραπάνω από μένα:p

 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Μετα από χρόνια απραξίας στο σαλόνι με έπιασε η τρέλα να το αναβαθμίσω και να

Κάνω το πρώτο μου πείραμα με ενεργά ηχεία ( οικονομικά ,για να αποφασίσω εάν θα τα αλλάξω κάτω στο dedicated χώρο ) .

Η πρώτη αλλαγή έχει να κάνει με το sub καθώς το προηγούμενο κάηκε , η συμφωνία με την γυναίκα ήταν ότι βάζω στο σαλόνι να το εγκρίνει και καλά ……
Επρεπε να πάρω μικρό και βολικό sub οπότε κατέληξα στο Presonus Temblor T10 καθώς είχα ακούσει καλά σχόλια και εχει απίστευτη τιμή .

Αγαπητέ Zizik θα περιοριστώ με τις φωτογραφίες για να μην σας τρώω χώρο :tongue::roflmao::roflmao:
 

Attachments


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Πρώτη εντύπωση πολύ ποιοτική κατασκευή για τα χρήματα του , δεν το περίμενα ...
 

Attachments



PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Βρήκε την θέση του προς το παρών στη γωνία ...
Βέβαια για να είμαι απόλυτα ειλικρινής ο δεύτερος λόγος που το πήρα αν και μικρό θα μου πείτε ήταν να το συνδυάσω όπως μπορώ με τo Jbl IRX 112 BT για το πάρτυ της μικρής στην πυλωτη...
 

Attachments

Last edited:

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Ωραίο και το Jbl βαράει δυνατά ,φυσικά το δοκίμασα κάτω....
 

Attachments



PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Ήρθαν τα L & R όπως είπα οικονομικά
Λίγες ακόμη για τον Zizik ....:roflmao::roflmao::tongue:
 

Attachments

Last edited:

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Πολύ ποιοτική κατασκευή τα ηχεια για τα χρήματα τους
Πήρα και 2 σετ από τα παρακάτω καλώδια η επιλογή τους έγινε γιατί μου άρεσε το χρώμα ...:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Attachments


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Και κάποιες ακροάσεις δεν έχω βάσεις οπότε τα έβαλα πάνω στα Focal.
Η δεύτερη αλλαγή ήταν ο ενισχυτής πήρα τον Denon 3500H καθώς ο προηγούμενος δεν είχε pre out ,να ευχαριστήσω το μέλος strozsek για την άψογη συναλλαγή.
Τα έβαλα στο σαλόνι με κάτι βάσεις που είχα 50 εκατοστών σε ύψος 55 με τις ακίδες αλλά μου φαίνονται χαμηλά να πάω σε 60 η 70 εκατοστά σε ύψος ???
 

Attachments

Last edited:



Μηνύματα
655
Reaction score
1.233
Βάλε απ'αυτά, γιατί πολύ τοίχο βλέπω

Kώστα ξέρουμε ιδιότητες ; Tα έχει βάλει κάποιος γνωστός σου ;
Φαίνονται τίμια , με 1Κ ντύνεις σεβαστές επιφάνειες σε σαλόνι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.948
Άμα θες να ψάχνεις ιδιότητες και κορυφαίους κατασκευαστές, σημαίνει ευθέως πως θες να βάλεις πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη, οπότε θα τα συζητήσεις όλα αυτά με τους ίδιους τους κατασκευαστές επώνυμων προϊόντων και γνωστών στο χώρο της ακουστικής φροντίδας, οι οποίοι, κατόπιν αναλυτικών μετρήσεων, θα σου κάνουν προτάσεις ηχητικής περιποίησης του χώρου σου (επί πληρωμή).

Τυπικά, η όλη διαδικασία ξεκινάει από κάποιον "ειδικό" που έρχεται στο χώρο σου (επί πληρωμή) για να κάνει μετρήσεις και να δώσει ένα αναλυτικό ρεπορτ της ηχητικής σφραγίδας του χώρου, το οποίο είναι απαραίτητο για τα επόμενα βήματα.

Εάν το κοστολογιο όμως είναι "στριμωγμένο" και οι τοίχοι εμφανώς κενοί και απλώς τα κάνουν μαντάρα, βάλε κάτι, οτιδήποτε, προφανώς οικονομικό, που η κύρια παράμετρος είναι η εξής απλή: να το δέχεται η σύζυγός σου εμφανισιακά.

Από το ολότελα, σαφώς θα κάνουν εντυπωσιακή διαφορά, οτιδήποτε κι αν επιλέξεις να καλύψεις τα άδεια ντουβαρια. 😎
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.160
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top