Νew HC

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Δεν ξερω πως προεκυψε η τριτη επιλογη και γιατι βαφτιστηκε ενδεδειγμενη, παντως ισχυει αυτο που ειπε ο soco πιο πανω.
Παντως εγω θα δισταζα να βαλω σε οολο τα ταβανι ακριβως την ιδια απορροφηση. Δημιουργειται μια τεραστια επιφανεια με ακριβως τον ιδιο συντελεστη απορροφησης και υπαρχει κινδυνος να εχεις βυθιση σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα, ειδικα αν εισαι ατυχος και συμπεσει με καποια ακυρωση του χωρου.
Απο τη στιγμη που δεν γινεται κανονικη ακουστικη μελετη του χωρου, με μετρησεις που θα δειξουν ακριβως τι πρεπει να γινει, καλυτερα θα ηταν νομιζω να πας σε κατι πιο ...επιμελως τυχαιο.
Θα εβαζα πανελ μεγαλης πυκνοτητας σε ολο το παχος περιφερειακα, στις ακμες με τους τοιχους (ισως και στο κεντρο) και στην υπολοιπη επιφανεια θα εβαζα διαφόρων παχών και πυκνοτητας πανελ σε τυχαια διαταξη, με σκοπο ενα πιο broadband συνολικο αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Δεν ξερω πως προεκυψε η τριτη επιλογη και γιατι βαφτιστηκε ενδεδειγμενη, παντως ισχυει αυτο που ειπε ο soco πιο πανω.
Παντως εγω θα δισταζα να βαλω σε οολο τα ταβανι ακριβως την ιδια απορροφηση. Δημιουργειται μια τεραστια επιφανεια με ακριβως τον ιδιο συντελεστη απορροφησης και υπαρχει κινδυνος να εχεις βυθιση σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα, ειδικα αν εισαι ατυχος και συμπεσει με καποια ακυρωση του χωρου.
Απο τη στιγμη που δεν γινεται κανονικη ακουστικη μελετη του χωρου, με μετρησεις που θα δειξουν ακριβως τι πρεπει να γινει, καλυτερα θα ηταν νομιζω να πας σε κατι πιο ...επιμελως τυχαιο.
Θα εβαζα πανελ μεγαλης πυκνοτητας σε ολο το παχος περιφερειακα, στις ακμες με τους τοιχους (ισως και στο κεντρο) και στην υπολοιπη επιφανεια θα εβαζα διαφόρων παχών και πυκνοτητας πανελ σε τυχαια διαταξη, με σκοπο ενα πιο broadband συνολικο αποτελεσμα.
Σκέφτομαι να συνδυάσω ορυκτοβσμβακα και αριθερμ σε διάφορα σημεία όπως λες
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δεδομένου ότι, όπως έχει γραφτεί, θέλουμε υλικό μεγάλης μάζας κι αφού ο σκελετός θα κρατάει, δεν βάζεις την πρώτη στρώση πετροβάμβακα που είναι και πιο βαρύς; Απο κάτω τον ορυκτοβάμβακα κι απο κάτω γυψοσανίδα.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Δεδομένου ότι, όπως έχει γραφτεί, θέλουμε υλικό μεγάλης μάζας κι αφού ο σκελετός θα κρατάει, δεν βάζεις την πρώτη στρώση πετροβάμβακα που είναι και πιο βαρύς; Απο κάτω τον ορυκτοβάμβακα κι απο κάτω γυψοσανίδα.
Δε θέλω να βάλω πετροβάμβακα μωρέ.. Από άποψη υγιεινής
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δε θέλω να βάλω πετροβάμβακα μωρέ.. Από άποψη υγιεινής
Ναι, δικιο εχεις απλα, λογω του οτι απο οτι θυμαμαι, δεν θα βαλεις διατρητη...

Αλλα και παλι εαν εγκλωβιστεί πισω απο τον ορυκτοβαμβακα...

Κι εγω στην κατασκευή που εφτιαξα για το ταβανι με διαχυση και απορροφηση από πίσω, εχω ορυκτοβαμβακα και αριθερμ, αλλα και τα δύο υλικά έρχονται σε επαφη με τον αερα που αναπνεω.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Διάτρητη θα βάλω σε ένα σημείο μόνο πάνω από τα κύρια μπροστινά ηχεία όπου θα βάλω αριθερμ
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Περάστηκε και το καλώδιο ρεύματος αποκλειστική γραμμή από τον πίνακα
Παροχή ρεύματος , trigger, ftp και hdmi για τον προβολέα
 

Attachments



Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μπράβο,σιγά σιγά τελειώνεις.Πολύ ωραίο γίνεται.
Δυο ερωτησούλες έχω.

Το καλώδιο ισχύος στο προηγούμενο ποστ,μήπως να το πέρναγες σε σωλήνα κουβίδη?

Τα in-ceiling θα παίξουν χωρίς κουτί(απλά θα βιδωθούν στη γυψοσανίδα) ή με κουτί?
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Μπράβο,σιγά σιγά τελειώνεις.Πολύ ωραίο γίνεται.
Δυο ερωτησούλες έχω.

Το καλώδιο ισχύος στο προηγούμενο ποστ,μήπως να το πέρναγες σε σωλήνα κουβίδη?

Τα in-ceiling θα παίξουν χωρίς κουτί(απλά θα βιδωθούν στη γυψοσανίδα) ή με κουτί?
Τι είναι ο σωλήνας κουβιδη και γιατί να περαστεί μέσα;
Τα in-ceilling θα μπουν μέσα σε κουτιά τα οποία θα βιδωθουν στη γυψοσανίδα
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Σωλήνας Κουβίδη

Να μπει μέσα γιατί όλα τα καλώδια πρέπει να είναι σωληνομένα κανονικά για να μπορείς να τα τραβήξεις αν θελήσεις μετά από καιρό-χρόνια να τα αλλάξεις ή να περάσεις σ'αυτό το σημείο και άλλο καλώδιο ισχύος ή οτιδήποτε τελοσπάντων.
Αν δεν το σωληνώσεις και θες να το τραβήξεις θα πρέπει να γκρεμίσεις την κατασκευή για να κόβεις τα ταϊράπ.

Τα κουτιά των ηχείων είναι αυτά που δίνει η Monitor Audio ή δικιές σου κατασκευές?
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Σωλήνας Κουβίδη

Να μπει μέσα γιατί όλα τα καλώδια πρέπει να είναι σωληνομένα κανονικά για να μπορείς να τα τραβήξεις αν θελήσεις μετά από καιρό-χρόνια να τα αλλάξεις ή να περάσεις σ'αυτό το σημείο και άλλο καλώδιο ισχύος ή οτιδήποτε τελοσπάντων.
Αν δεν το σωληνώσεις και θες να το τραβήξεις θα πρέπει να γκρεμίσεις την κατασκευή για να κόβεις τα ταϊράπ.

Τα κουτιά των ηχείων είναι αυτά που δίνει η Monitor Audio ή δικιές σου κατασκευές?
Δική μου κατασκευή στις ίδιες διαστάσεις που δίνει η monitor audio
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Να μπει μέσα γιατί όλα τα καλώδια πρέπει να είναι σωληνομένα κανονικά για να μπορείς να τα τραβήξεις αν θελήσεις μετά από καιρό-χρόνια να τα αλλάξεις ή να περάσεις σ'αυτό το σημείο και άλλο καλώδιο ισχύος ή οτιδήποτε τελοσπάντων.
Αν δεν το σωληνώσεις και θες να το τραβήξεις θα πρέπει να γκρεμίσεις την κατασκευή για να κόβεις τα ταϊράπ.
Ξέχασα να γράψω άλλον ένα σημαντικό λόγο.
Για να μην είναι εκτεθημένα!
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Ξέχασα να γράψω άλλον ένα σημαντικό λόγο.
Για να μην είναι εκτεθημένα!
Αυτόυ του είδους τα καλώδια που είναι αρκετά χοντρά και δύσκαμπτα και μέσα σε κανάλι να τα βάλεις δεν τραβιουνται για να βγουν. Έτσι και θα τραβήξες μετά το πιθανότερο είναι να ξηλώσεις και την οροφή μαζί. Οπότε δεν έχει νόημα να μπορεί σε κανάλι για να αλλαχθει στο μέλλον.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τέσπα,όλα καλά.
Προσωπικά θα πέρναγα σε κουβίδη καλώδια nya για την παροχή.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δεν θυμάμαι εάν στο έχω προτείνει αλλά σε όλες στις γωνίες και στην μέση της διαδρομής βάλε επισκέψεις .
Μην δέσεις τα καλώδια πουθενά
Μην τα βάλεις πάνω κατευθείαν πάνω στις γυψοσανίδες .
Βάλε από κάτω αριθερμ η οργκτοβαμβακα
Έτσι δεν θα συντονίζουν τα καλώδια από τις χαμηλές συχνότητες
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Δεν θυμάμαι εάν στο έχω προτείνει αλλά σε όλες στις γωνίες και στην μέση της διαδρομής βάλε επισκέψεις .
Μην δέσεις τα καλώδια πουθενά
Μην τα βάλεις πάνω κατευθείαν πάνω στις γυψοσανίδες .
Βάλε από κάτω αριθερμ η οργκτοβαμβακα
Έτσι δεν θα συντονίζουν τα καλώδια από τις χαμηλές συχνότητες
Στην ουσία τα έχω στον αέρα. Έχουν δεθεί στα στηρίγματα οπότε δεν ακουμπάνε στην γυψωσανιδα .
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Άρα δεν πρόκειται ποτέ να μπορέσεις να αλλάξεις κανένα καλώδιο .
Πότε .
Ελπίζω να μην χρειαστείς πότε
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Άρα δεν πρόκειται ποτέ να μπορέσεις να αλλάξεις κανένα καλώδιο .
Πότε .
Ελπίζω να μην χρειαστείς πότε
Ρεύματος... Που πάνε σε άλλη κατεύθυνση από τα άλλα. Όλα τα υπόλοιπα είναι μέσα σε σπιράλ σωλήνες. Δεν έχω πρόθεση να αλλάξω καλώδια ρεύματος γιατί όπως είπα είναι τόσο δύσκαμπτα που δεν γλυστρανε μετά για να βγούνε και σίγουρα δεν πρόκειται να περάσουν καινούργια ακόμα και αν είχα σωλήνα για πότισμα περασμένη.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εάν τα σπιράλ ακουμπάνε γυψοσανίδες ακούμπησε τα πάνω σε αφρώδες υλικό για να μην συντονίζουν
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top