Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Εδω Περιστερι δεν βλεπουμε τιποτα αλλα δεν εχω την κεραια στην αιγινα.

Θα την στριψω την Κυριακη γιατι αυριο τρεχω βαπτιζω τον γιοκα μου!

Και το τρεξιμο δεν σταματαει εδω ειναι παλι εγκυος η γυναικα μου!!!:609:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.726
Reaction score
94.835
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Πειραιά που μένω εγώ (λήψη από Υμηττό), δεν πιάνω τίποτα!

Τελικά η κεραία πρέπει να είναι προς Αίγινα.


Να ναι πάντα γερό και ευτυχισμένο το μικρούλι σου Λευτέρη!:605:
 

Μηνύματα
56
Reaction score
0
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Ναι απο Αιγινα μονο γινεται ληψη των συχνοτητων 54 και 63.Σε προηγομενο μηνυμα μου εγραψα οτι κατεβασα την 63 απο Υμηττο(εγω ειμαι Περαμα) αλλα φαινεται οτι δεν ειναι ετσι αφου ακομα δεν εχουν ενεργοποιησει τον πομπο αυτο....μαλλον η κεραια μου ειναι στραμενη ετσι ωστε μπορεσα να κατεβασω ξωφαλτσα αυτη τη συχνοτητα απο Αιγινα σε δυο δεκτες, τον mvision hd 200 combo και τον horo 7600 με ισχυς σηματος 67% και ποιοτητα 80% .
Η 54 δεν κατεβαινει λογω οτι αναλογικα εκπεμπει απο Υμηττο πολυ δυνατα το kontra(πρωην τηλεφως) και η μονη λυση ειναι η στροφη της κεραιας τελειως προς Αιγινα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.726
Reaction score
94.835
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Σε προηγομενο μηνυμα μου εγραψα οτι κατεβασα την 63 απο Υμηττο(εγω ειμαι Περαμα) αλλα φαινεται οτι δεν ειναι ετσι αφου ακομα δεν εχουν ενεργοποιησει τον πομπο αυτο...

Από τη σελίδα της DIGEA:

Γιατί οι περιφερειακοί σταθμοί της Αττικής εκπέμπονται μόνο από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας;

Οι τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας (0-6 TV, ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV,MAD TV, MTV Greece, NICKELODEON και SPORT TV) με βάση το νομικό πλαίσιο εκπέμπονται ψηφιακά μέσω της Digea μόνο από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας.

Πιο συγκεκριμένα, η συχνότητα και το κέντρο εκπομπής περιγράφονται στις σχετικές αποφάσεις του Εθνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ) ενώ οι υποχρεώσεις ως προς τις τεχνικές παραμέτρους ψηφιακής εκπομπής προδιαγράφονται στο άρθρο 14, του Νόμου 3592/2007, σε συνδυασμό με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) 21161/2008.



Τώρα γιατί μόνο από Αίγινα δεν το καταλαβαίνω!

Ούτε λέει πουθενά ότι αργότερα θα βγαίνουν κι από τον Υμηττό!
 

Μηνύματα
84
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Εκτός από τα παρακάτω υπάρχουν κι άλλα;


ALPHA,
ALTER,
ANTENNA,
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV,
MEGA,
ΣΚΑΪ,
STAR
0-6 TV,
ATTICA TV,
EXTRA CHANNEL-3,
HIGH TV,
MAD TV,
MTV Greece,
NICKELODEON,
SPORT TV
σινέ+
πρίσμα+
σπορ+
Έχεις ξεχάσει τα:
  • ΡΙΚ
  • Κάρτα δοκιμής (είναι μαζί με το πρώτο πακέτο της Digea)
  • BlueSky, είναι από ένα πακέτο ψηφιακών Mpeg2/Mpeg4 της Digital Union αν δεν κάνω λάθος, τα οποία όμως δεν έχουν βγεί όλα στον αέρα.
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Τελικα την εστριψα προς Αιγινα και πιανω Mad κλπ αλλα δεν αξιζει γιατι ετσι χανω τα κανονικα καναλια ΕΤ1 ΝΕΤ κλπ απο Υμηττο
 

Μηνύματα
83
Reaction score
0
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Λοιπόν, το 0-6 και το sport tv είναι και τα δύο αστεία.
 


Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Παλι καλα που δεν εκπεμπουν δορυφορικα οπως η ΕRTSAT,RIK,EXTRA 3 και ANT1 Europe.
 

Μηνύματα
83
Reaction score
0
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Τι εννοείς αστεία;

Πρώτη φορά βλέπω κανάλια ψηφιακά να έχουν παρεμβολές σαν να είναι αναλογικά, δείχνουν σαν να έχω εσωτερική κεραία. ειδικά το 0-6,κουνιέται δεξιά αριστερά. (τα άλλα κανάλια της συχνότητας είναι οκ)
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Μήπως η ψηφιακή αναμετάδοση γίνεται μετά από αναλογική λήψη του καναλιού; !!!
 

Μηνύματα
83
Reaction score
0
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Έτσι εξηγείται, μέχρι και οριζόντιες μπάρες έχει η εικόνα...!
 

Μηνύματα
83
Reaction score
0
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, attica, high nickelodeon βλέπετε? εγώ μόνο τα πιάνω αλλα εικόνα όχι.
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, attica, high nickelodeon βλέπετε? εγώ μόνο τα πιάνω αλλα εικόνα όχι.
μονο απο Αιγινα και εκει η 54 ειναι λιγο περιεργη λογο παρεμβολων...
 

Μηνύματα
121
Reaction score
0
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Στο τέλος Σεπτεμβρίου υποσχέθηκε η ΕΡΤ ότι θα ολοκληρωθεί η μετατροπή των πομπών της σε σύστημα εκπομπής MPEG-4 μετά την κατάρρευση του σχετικού διαγωνισμού για την προμήθεια εξοπλισμού ψηφιακής εκπομπής.
Σύμφωνα με όσα είπε στα στελέχη του υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου θα είναι έτοιμη να εκπέμψει ψηφιακά τα τρία κρατικά κανάλια από την Αίγινα και τη Θεσσαλονίκη. Ερώτημα παραμένει το αν θα γίνει συντονισμός στη συνέχεια με την Digea για επέκταση του σήματος στη Θράκη, όπως έχουν προγραμματίσει τα ιδιωτικά κανάλια. (Παρόν)

www.satleo.gr

Χμ.. να πάω να κάνω δοκιμές για Αίγινα? :109:
Την ΕΡΤ την έχω ξεχάσει, από τότε που η TV είναι μονίμως στα ψηφιακά.. :109:
 


Μηνύματα
27
Reaction score
0
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Με κατεύθυνση κεραίας προς Υμηττό (περιοχή σύνορα Χαλάνδρι-Βριλήσσια) λαμβάνω μόνο το κανάλι 63 από Αίγινα (0-6, Sport TV,MAD,MTV) με ελάχιστα σπασίματα λόγω της χαμηλής στάθμης σήματος όπως είναι φυσικό. Παρακολουθείς όμως τα προγράμματα άνετα. Το κανάλι 54 με τα υπόλοιπα προγράμματα δεν το λαμβάνω. Οι Samsung και LG των γειτόνων μου στην πολυκατοικία με δυνατότητα MPEG-4 δεν λαμβάνουν κανένα από τα δύο κανάλια. Επίσης και η δική μου Samsung 22” τίποτα. Μάλλον ο δέκτης AVC MPEG-4 της Sony κάνει καλή δουλειά.

http://www.esr.gr/arxeion-xml/uploads/tv_digital.xls
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Μήπως η ψηφιακή αναμετάδοση γίνεται μετά από αναλογική λήψη του καναλιού; !!!
έτσι γίνεται προς το παρον φίλε μου στον τηλεοπτικό σταθμό που εργάζομαι λογο του οτι δεν έχει ολοκληρωθει ακόμα η εγκατάσταση της οπτικής ινας. ειναι θεμα χρονου...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.726
Reaction score
94.835
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Δύο ωραίοι πίνακες για να μη ψάχνεστε: :126:





Πηγή
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Ξεκίνησε η Digea... Καλώς ηρθες Ψηφιακή Τηλεόραση

Αυτα που ειναι απο Αιγινα θα ειναι παντα μονο απο Αιγινα η περιμενουμε να αδιασουν συχνοτητες για να τα βλεπουμε και απο Υμηττο?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.635
Μηνύματα
2.870.297
Members
37.929
Νεότερο μέλος
daemon76
Top