ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑKO HOME CINEMA





S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Μια χαρά τα monitor audio , αλλά σε λευκό και ωραίο είναι και τα Canton. Για την Ελλάδα αντιπρόσωπος είναι η εταιρεία που εργάζομαι.
Φυσικά όταν έρθει η στιγμή γιατί όχι.
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Μια χαρά τα monitor audio , αλλά σε λευκό και ωραίο είναι και τα Canton. Για την Ελλάδα αντιπρόσωπος είναι η εταιρεία που εργάζομαι.
Δεν ξερω πως παίζουν αλλα απο αισθητικής πλευράς ειναι πανέμορφα...
 



S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Την προηγούμενη εβδομάδα βρέθηκε μεταχειρισμένος σε άριστη κατάσταση ενας ROTEL RMB 1075 και φυσικά δεν μπορούσα να αντισταθώ...
Αυτήν την εβδομάδα βρέθηκε και το κεντρικό ένα B&W LCR 600 S3 και σήμερα έγινε και η παραλαβή...






 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Θηρίο....καλοάκουστο!

Τώρα όμως πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεχτικός όταν/αν πάρεις τις μπροστινές κολόνες...να ταιριάζουν ηχητικά...!
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Θηρίο....καλοάκουστο!

Τώρα όμως πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεχτικός όταν/αν πάρεις τις μπροστινές κολόνες...να ταιριάζουν ηχητικά...!
Ο λόγος που το πήρα ήταν καθαρά η τιμή του οπότε όταν θα παρθούν και οι κολώνες βλέπουμε...
Αυτό που θέλω να δω είναι πως θα ακούγετε με τον ROTEL , την κυριακή όταν τον τοποθέτησα έβαλα για λίγο και είδα το Graviti , η διαφορά με τον denon είναι χαοτική η σκηνή απέκτησε βάθος και βαρύτητα σίγουρα ήταν μια πολύ σημαντική αναβάθμιση.
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Όπως είχα υποσχεθεί έψαξα και βρήκα και μερικές φωτογραφίες που είχα τραβήξει στην
ανακαίνιση που είχε γίνει το 2009.


Και ξεκινάμε κάπως έτσι....




Μαζί με τις νέες επιδαπέδιες γραμμές του καλοριφέρ περάστηκαν και οι καλωδιώσεις των πίσω ηχείων μέσα σε πλαστικό σωλήνα για να είναι προστατευμένες από την φθορά του χρόνου και τις θερμοκρασίες.





και μία ακόμα




Ο τοίχος με την έξοδο που θα καταλήγουν όλες οι καλωδιώσεις και μπροστά του θα στηθεί το έπιπλο που θα φιλοξενήσει όλες τις συσκευές παραγωγής εικόνας και ήχου.
Επίσης στο ταβάνι διακρίνεται και η κατασκευή που έγινε για να τοποθετηθεί εσωτερικά στην γυψοσανίδα η ηλεκτρική οθόνη των 120΄΄ της grandview.



Φωτογραφίες από την δεύτερη ζώνη που είναι και ο χώρος της τραπεζαρίας η χρήση της μαζί με την ζώνη του home cinema θα είναι για να γεμίσει ο χώρος με μουσική σε κάποιες συγκεντρώσεις

Πάνω από την πόρτα διακρίνεται η έξοδος από το πρώτο ηχείο.



Και και το δεύτερο.



Η έξοδος από την καλωδίωση του πίσω ηχείου της ζώνης 1 σε διαμόρφωσης 5.1



Πάνω από το παράθυρο αν και δεν διακρίνεται βρίσκεται η έξοδος του δεύτερου πίσω ηχείου,επίσης τα καλώδια που κρέμονται μπροστά από στην φωτογραφία είναι από την παροχή ρεύματος του προβολέα καθώς και το hdmi της supra.



Και μια τελευταία όταν έγινε η ολοκλήρωση της κατασκευής.



Και κάπως έτσι παραμένει από το 2009 μέχρι και τα τέλη του 2012 με την μόνη προσθήκη μιας Samsung 40' B7000 και ενός blue-ray της ίδιας εταιρείας.
Το βράδυ θα προσπαθήσω να ανεβάσω και τις φωτογραφίες από την σημερινή απεικόνιση του χώρου.

Ζητώ συγνώμη αν σας έβγαλα τα μάτια από την ποιότητα και την λήψη των φωτογραφιών άλλα είναι κάτι που δεν το έχω.
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Μια χαρά τα monitor audio , αλλά σε λευκό και ωραίο είναι και τα Canton. Για την Ελλάδα αντιπρόσωπος είναι η εταιρεία που εργάζομαι.
Ρε Αρβανιτάκη, τι τρομερά όμορφα ηχεία έχει η εταιρία σου;;; Και το sub απίστευτο. Σε λευκό κι αυτό!!!!
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Και οι πιο πρόσφατες

Το εμπρός κομμάτι του συστήματος με νέα ρύθμιση στα ηχεία και κατέβασμα της τηλεόρασης κατά 10cm.








Τα πίσω ηχεία έχουν πλέον νέα ρύθμιση με κλίση προς την θέση ακρόασης , επίσης ο καναπές μεταφέρθηκε 10 cm εμπρός για να υπάρχει μεγαλύτερη απόσταση από τα ηχεία.





Η δεύτερη ζώνη





Ο προβολέας πολύ καλός για τα χρήματα τα του αλλά όπως μου εξήγησε ο Μανώλης κατά την διάρκεια του καλιμπραρίσματος η εικόνα χάνει πάρα πολύ από τον πλαϊνό τοίχο και την οροφή που είναι σε λευκό χρώμα.





Και τα μηχανήματα, το κεντρικό θα είναι έτοιμο σε μερικές ημέρες γιατί έχει δοθεί για αλλαγή χρώματος για να ταιριάζει με το υπόλοιπο σύνολο.
Ενισχυτής Denon 3313 σε ρόλο πλέον προ τελικού.



Το νέο μέλος του συστήματος , ROTEL RMB 1075 μια πολύ σημαντική αναβάθμιση που άλλαξε τελείως την ακουστική του χώρου.



Synology 413j για κατέβασμα, αποθήκευση και διαμοιρασμό αρχείων μέσο δικτύου σε διάφορες συσκευές μέσα στο σπίτι .



Player med600 X3d για αναπαραγωγή 3d



Dreambox hd500 και crystal audio






Τα ήχεια της B&W MT-20 μαζί με το sub





I pad και harmony one



Το κέντρο δικτύου και σημάτων που βρίσκεται στο πατάρι



Στα άμεσα σχέδια είναι η αλλαγή του sub και κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να συμπεριλάβω και 2 κολώνες για μπροστά.
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας στα προηγούμενα post , από ότι είδατε είχαν όλες εφαρμογή και κατά την γνώμη μου αλλάξαν τελείως την ακουστική του συστήματος.


Υ.Γ την πιο άμεση βελτίωση θα την χρειαστώ εγώ γιατί με τις φωτογραφίες που βγάζω βγάζω μάτια,αν κάποιος φίλος από το κομμάτι της φωτογραφίας έχει υπομονή να μου δώσει κάποιες συμβουλές θα χαρώ πολύ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.717
Πολύ ωραία όλα Θύμιο αλλά θα τονε κάψεις τον τελικούλη χωρίς αέρα.
 





S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη μου ,στα άμεσα άμεσα σχέδια μου είναι η κατασκευή επίπλου με εξαερισμό για το κάθε μηχάνημα και συμμάζεμα των καλωδίων γιατί αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να βλέπω πλέον..



 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.023
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top