ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ : Η Θεωρια της XLO

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.819
Reaction score
2.235
Φίλε Βασίλη και αφού επανέλθουμε στη συζήτηση χωρίς παρεκτροπές και σε κόσμια επίπεδα, δεν αρνήθηκε ποτέ κανείς για την πορεία σου στο χώρο και την μεγάλη εμπειρία που κατέχεις, ομοίως ισχύει και για τον Γιώργο και για άλλους. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα τιμαρίων ή τίτλων και δεν πρέπει, πάντα υπάρχουν και κάποιοι με περισσότερες γνώσεις ή και καλύτερα μηχανήματα και εντέλει εκ του αποτελέσματος με καλύτερα συστήματα δοθέντος του χρόνου και του αίματος που έχουν σπαταλήσει. Επαναλαμβάνω λοιπόν αφού σε θεωρώ παλαίμαχο και εσένα και τον Γιώργο να λήξει αυτή η στείρα αντιπαράθεση μεταξύ σας που ίσως πυροδοτήσει γενικότερη ανάφλεξη. Πίστεψε με φίλε δεν υπάρχει κανένας λόγος δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα η μουσική και οι ακροάσεις μας ενώνουν και μόνο, δεν είμαστε 16χρονα να τις μετρήσουμε και ο κόσμος που διαβάζει πρωτίστως δεν θέλει να βλέπει κόντρες, τον αποτρέπουν και χάνονται φίλοι αυτού του ωραίου και δύσκολου χόμπυ. Έχεις - έχω -έχουμε κάνει λάθη στο παρελθόν νομίζω ότι συμφωνούμε σε μια κοινή συνισταμένη, ότι αν μπορεί να βοηθηθεί κόσμος από εδώ και να ακονίσει το κριτήριο του αλλά και να διευρύνει τις εμπειρίες του στο HIFI εν γένει, μόνο θετικό μπορεί να είναι αυτό.
Όσο για το θέμα που είχες ανοίξει περί καλωδίων μια χαρά τα λες, απλά έχουν ξαναειπωθεί πολύ νωρίτερα και εδώ και σε προηγούμενο φόρουμ καλά κάνεις βέβαια και τα επισημαίνεις στο δε σημείο 13 συμφωνώ 1000%
Εκεί λοιπόν καταλήγεις "πως μπορώ να ξέρω λοιπόν μόνο με δοκιμές" αυτό λοιπόν κάνουμε και εμείς, συνεχώς και ακαταπαύστως και μάλιστα σε 10πλάσιο ρυθμό από όσα εδώ δημοσιεύονται. Την προηγούμενη Τετάρτη ήμουν με έναν Ιταλό (πρώην τεχνικό της SonusFaber) και επισκεφθήκαμε κάποιο πελάτη του με Stradivari kai φουλ ψηφιακά dCs και πολλά άλλα, αυτός λοιπόν έχει πραγματοποιήσει με τον Franco Serblin (ιδρυτή και ιδιοκτήτη της SF και πεθερό του)ένα concept για κάποια καλώδια με άριστο υπόβαθρο και εκπληκτικό αποτέλεσμα οι δε ανταλλαγές απόψεων μας έκαναν όλους σοφότερους καθώς και μάθαμε και πολλά πίσω από τις κουιντες. Απλά αυτό είναι ένα παράδειγμα, δεν έγινε καμιά αναφορά για να μην πει κανείς ακριβως περι φαναφαρονισμών κλπ ανοησιών, γνωρίζει ο Καφάτος σχετικά. Έτσι λοιπόν δεν υπάρχει τίποτα περιστασιακό αλλά συνεχές ψάξιμο που μας βοηθάει όλους στο χόμπυ μας, απλά που και που πρέπει να οργανώνονται ομαδικές δοκιμές να ανταλλάξουμε εμπειρίες και να μάθουν και οι νεώτεροι γιατί ξέρουμε και οι δυό πολύ καλά πόσα φύκια κυκλοφορούν. Αν θυμάσαι σε μία κοινή μας επίσκεψη σου είχα πει να ανταλλάξουμε ακροάσεις και ξέρεις πολύ καλά πόσο αυθόρμητο ήταν αυτό.
Τέλος ας αφήσουμε όλες αυτές τις υποψίες που πλανώνται, (άλλωστε και εσύ είχες εξάρει έναν ψηφιακό Acoustic reality και μετά κατέληξες σε dared, δεν τρέχει τίποτα, εχθρός του καλού το καλύτερο, δεν ζούμε από αυτό, "ματώνουμε μόνο") εδώ προς το παρόν σε αυτήν και μόνο τη κατηγορία όλα βαίνουν πολύ χομπίστικα και μιά χαρά, όλα τα παιδία που συμμετέχουν έχουν (και εσύ φυσικά, γιατί με αυτό το χόμπυ όλοι παιδιά είμαστε απλά με ακριβά παιχνίδια) πολύ όρεξη και ενθουσιασμό, ας μην το ανακόψουμε, αν στραβώσει θα είμαι ο πρώτος που θα το ξεγυμνώσει και θα αποχωρήσω (άλλωστε το έχω ξανακάνει και ακολούθησαν πολλοί άλλοι).
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ

Πάμε για ακροάσεις και μετά για μπυρίτσες και μεζέ γιατί είμαστε και Έλληνες πάνω από όλα και θέλουμε να περνάμε καλά!
 


Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Η κοινωνικότητα και το να μοιραζόμαστε το ίδιο χόμπυ,είναι αυτό που επιθυμούμε όλοι όσοι παρακολουθούμε την κατηγορία.

Εχουμε πάει σε αρκετά σπίτια φίλων μελών,κατόπιν φυσικά πρόσκλησής τους και καταφέραμε με λίγες αλλαγές να βελτιώσουμε τον ήχο του συστήματος και μάλιστα με ελάχιστα έξοδα.
Το κυριώτερο όμως είναι ότι τον μαθαίνουμε να σκέπτεται και να μην αποφασίζει παρασυρόμενος μόνο και μόνο απο ενθουσιασμό.
Στην συνέχεια βέβαια με το φαγητό και το ποτό,τα εμπεδώνει,εμπεδώνουμε,καλύτερα... :lol: :lol: :lol:

Είμαστε ΈΛΛΗΝΕΣ,Μεσογειακός λαός και αυτό τα λέει όλα... :)
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Ωστε εσύ κ.καθηγητά έχεις τον πρό του g.kar έ... :) :lol:

Πως τον ακούς? :)
Γώργο μιλάμε προφανώς για τον παθητικό προ του g.kar.

Δεν τον άκουσα και συνεπώς δεν έχω άποψη.

Σαν κατασκευή είναι αρκετά μικρού μεγέθους και μάλλον κομψός.

Εσωτερικά φαίνεται να χρησιμοποιεί λογικού κόστους αξιοπρεπή

υλικά και οι διαδρομές των καλωδιώσεων είναι προσεκτικά διευθετημένες...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Ωστε εσύ κ.καθηγητά έχεις τον πρό του g.kar έ... :) :lol:

Πως τον ακούς? :)
Είναι μια πρόχειρη ιδιοκατασκευή παθητικού προενισχυτή (εξασθενητή) που τον έφτιαξα για τον Λ.Τσολάκη για να τον χρησιμοποιεί με τον ψηφιακό τελικό του της TACT μέχρι να αγοράσει τον ολοκληρωμένο που ήθελε. Πούλησε βλέπεις τον δικό του τον προενισχυτή και δεν είχε προ για να ακούει μουσική.
Πέρασαν αρκετοί μήνες από τότε που του τον δάνεισα και ο παθητικός δεν μου επεστράφη.

Τουλάχιστον τώρα ξέρω ποιος τον έχει.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
g.kar said:
Βασίλη, αύριο θα ξαναδιαβάσω την απάντηση της Ribbon Electronics που μου έστειλε στο γραφείο για τον Dared VP-805. Θα την ανεβάσω στο αντίστοιχο θέμα.

Στη αρχή άλλα μας έλεγες για τον Giant Killer ενισχυτή μονομάχο σου ...
Μου φαίνεται ότι τελικά χάσαμε το χρόνο μας τότε που ασχοληθήκαμε. Θα μου πεις πρώτη φορά είναι ή η τελευταία που χάνουμε το χρόνο μας !!

Αλλά όπως λες. ξεφύγαμε ήδη από το θέμα μας. Καλυτερα να διακόψουμε εδώ. Δεν έχει νόημα.
Δυστυχώς δεν θα διακόψουμε εδώ αφού συνεχίζεις να προκαλείς !!!

Προτού εκτεθείς κάνοντας καινούργιο ατόπημα μάθε τα εξής:

H Ribbon electronics ήταν ένα σχήμα που χρησιμοποιήθηκε

για την πρώτη δοκιμαστική προώθηση της DARED.

Υπεύθυνος της Ribbon electronics είναι ο καλός φίλος Δάμδας Μάκης.

Ο Μάκης εξυπηρέτησε σε πρώτη φάση τον ιδιοκτήτη της Νεοδομικής

Τζιάφη Γεώργιο ο οποίος εισήγαγε την DARED.

Τα πράγματα όμως εξελίσσονται και εντός των επόμενων ημερών

αφενός θα ανέβει το www.dared.gr και αφετέρου όποιος θα χρειάζεται

οτιδήποτε θα απευθύνεται στην Νεοδομική-DARED GR.

Αυτό είχε σαν συνέπεια ο Μάκης να μην έχει δει ούτε τον vp805 ούτε τον vp845

παρά μόνο από το διαφημιστικό έντυπο.

Αρα οι όποιες πληροφορίες σου δόθηκαν μέσω του email είναι ανακριβείς και θα ανασκευαστούν από τον

ίδιο τον Μάκη!

Οι όποιες σου αμφιβολίες και ενέργειες που προφανώς νομίζεις ότι θα πλήξουν

την αξιοπιστία των λεγομένων μου τίθενται στην δοκιμασία από τους τρίτους!

Εγώ όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάς και τι προσπαθείς να αποδείξεις

όταν

1) Σε προκάλεσα να έρθεις σε επαφή με τον αντιπρόσωπο στο 2102466576

για να ρωτήσεις ότι θες και το κυριότερο να δεις με τα μάτια σου το μηχάνημα!

2) Σε προκάλεσα να δούμε και τα δύο μηχανήματα ανοικτά για να δεις τις εξόφθαλμες διαφορές!

3) Τώρα ποιος από τους δυό μας χάνει τον χρόνο του ασχολούμενος με τον άλλον ας το

αφήσουμε στην κριτική των αναγνωστών
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Τα πράγματα είναι απλά και καλό είναι να σταματήσει αυτή η διαλεκτική κόντρα εδώ.
Με μία επίσκεψη στον εισαγωγέα όταν με το καλό έρθουν οι ενισχυτές,θα μας λύσει όλες τις απορίες.
Μέχρι τότε υπομονή και ηρεμία. :)
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
g.kar said:
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Ωστε εσύ κ.καθηγητά έχεις τον πρό του g.kar έ... :) :lol:

Πως τον ακούς? :)
Είναι μια πρόχειρη ιδιοκατασκευή παθητικού προενισχυτή (εξασθενητή) που τον έφτιαξα για τον Λ.Τσολάκη για να τον χρησιμοποιεί με τον ψηφιακό τελικό του της TACT μέχρι να αγοράσει τον ολοκληρωμένο που ήθελε. Πούλησε βλέπεις τον δικό του τον προενισχυτή και δεν είχε προ για να ακούει μουσική.
Πέρασαν αρκετοί μήνες από τότε που τον δάνεισα εγώ προσωπικά στον Λευτέρη και ο προ δεν μου επεστράφη.

Τουλάχιστον τώρα ξέρω ποιος τον έχει.
Ο Λευτέρης δεν πρόκειται να πάρει κανένα ολοκληρωμένο!

Πήρε ένα προ Dared sl 200A και απο ότι λέει τέλειωσε το ψάξιμο....
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Τα πράγματα είναι απλά και καλό είναι να σταματήσει αυτή η διαλεκτική κόντρα εδώ.
Με μία επίσκεψη στον εισαγωγέα όταν με το καλό έρθουν οι ενισχυτές,θα μας λύσει όλες τις απορίες.
Μέχρι τότε υπομονή και ηρεμία. :)
Δεν χρειάζεται να έρθει τίποτε. Εδώ είναι για τουλάχιστον 1 μήνα!
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
H Ribbon Εlectronics εμφανίζει στο site της να εμπορεύεται τα μηχανήματα της Dared.
Εγώ το έψαξα σαν απλος καταναλωτής γιατί δεν έχω πληροφορίες από άλλες πηγές όπως εσύ.

http://www.speakers.gr/daredmain.htm

Είπα ότι χάσαμε το χρόνο μας γιατί ασχοληθήκαμε με λάθος Giant Killer για την αναμέτρηση με τον Gryphon Diablo.
Μας χάλασες τότε το θέμα μας αλλά ευτυχώς όχι και το χρόνο μας που μάλλον θα χάναμε αν πραγματοποιούσαμε τελικά την κόντρα.
Ο Κανακάκης απέσυρε μετά από όλα αυτά που έγιναν τότε τον Gryphon Diablo του από τη δοκιμή.
 


Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Κανακάκη δεν έλεγαν έναν παλιό μπασκετμπολίστα, πολύ ψηλό? Α, όχι, τα μπέρδεψα, τον έλεγαν Κο-κο-κο-κο-κο-κο-κο-κο-κοκολάκη (όταν κάνω λα-λα-λα-λάθη, τρα-τρα-τραυλίζω από α-α-α-αμηχανία) :p
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Γεια σου βρε RDOherty με τα ωραία σου, Για κανόνισε να βγούμε για να σε γνωρίσουμε .
Θα σου φέρω και μια αρχαία για να την γνωρίσεις. Θα σου αρέσει πολύ.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Γιώργο Κοψ.

Σχετικά με την αναφορά σου στους acoustic reality :

1) Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι απολύτως κορυφαία μηχανάκια!

Σε συγκεκριμένα συστήματα δεν έχουν ανταγωνιστή !

2) Δυστυχώς όμως υπάρχει πρόβλημα συνέργειας με τα MARTIN LOGAN SUMMIT.

Κάποιες σχεδιαστικές επιλογές στην πλακέτα που διαχειρίζεται αφενός τους

δύο ενισχυτές που είναι ενσωματωμένοι στο ενεργό τμήμα χαμηλών

του κάθε ηχείου και αφετέρου την "φόρτιση-πόλωση" των ηλεκτροστατικών

μεμβρανών οδηγούν σε ένα παράδοξο αποτέλεσμα!

Το ηχείο δεν αντιλαμβάνεται ότι οδηγείται από τους AC.REAL.

και έτσι παίζουν μόνο τα χαμηλά και αυτά άσχημα.

Τέλος πάντων αυτό είναι άλλη ιστορία και θα την γράψω σύντομα.

Το ίδιο πρόβλημα είχαν και αυτοί που χρησιμοποιούν ενισχυτές με ice power modules

(CARY,JEFF ROWLAND,BELCANTO Κ.Λ.Π)

Kαι βέβαια αυτό τον καιρό δεν χρησιμοποιώ κανένα ολοκληρωμένο DARED......
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
g.kar said:
H Ribbon Εlectronics εμφανίζει στο site της να εμπορεύεται τα μηχανήματα της Dared.
Εγώ το έψαξα σαν απλος καταναλωτής γιατί δεν έχω πληροφορίες από άλλες πηγές όπως εσύ.

http://www.speakers.gr/daredmain.htm

Είπα ότι χάσαμε το χρόνο μας γιατί ασχοληθήκαμε με λάθος Giant Killer για την αναμέτρηση με τον Gryphon Diablo.
Μας χάλασες τότε το θέμα μας αλλά ευτυχώς όχι και το χρόνο μας που μάλλον θα χάναμε αν πραγματοποιούσαμε τελικά την κόντρα.
Ο Κανακάκης απέσυρε μετά από όλα αυτά που έγιναν τότε τον Gryphon Diablo του από τη δοκιμή.
Δεν κατάλαβα γιατί θα χάνατε τον χρόνο σας;

Εξακολουθώ να τονίζω ότι ο pv805 είναι εξαιρετικός

και αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μαζί του έστω και από περιέργεια!

Τα αποτελέσματα σε μια τέτοια κόντρα είναι πολύ δύσκολο

να προεξοφληθούν!!!
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
g.kar said:
http://www.avsite.gr/smf/index.php?topic=12571.0
Βασίλη, ο Λευτέρης αγόρασε έναν dared σαν αυτόν που έχεις στην αγγελία ?
Αυτόν αγόρασε (δηλ. τον SL2000A).

Οχι φυσικά τον δικό μου!

Ο δικός μου πουλήθηκε σε μέλος του forum στην Καβάλα....
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Ενας φίλος μου που έχει τα Summit τα οδηγεί με ενισχυτικά της Bryston, Δύο μονομπλόκ, δεν θυμάμαι μοντέλο. Τα έφερε όλα από Αμερική σε μία τιμή super. Aκουσε πολλούς συνδιασμούς εκεί και τελικά κατέληξε στους Bryston.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
g.kar said:
Ενας φίλος μου που έχει τα Summit τα οδηγεί με ενισχυτικά της Bryston, Δύο μονομπλόκ, δεν θυμάμαι μοντέλο. Τα έφερε όλα από Αμερική σε μία τιμή super.
Λοιπόν επειδή δεν μου αρέσουν οι άνευ ουσιαστικού λόγου σοβαρές εντάσεις

και επειδή δεν αξίζει να χαλάμε τις καρδιές μας για τους πυκνωτές και τις

αντιστάσεις σε προσκαλώ προσωπικά για ακρόαση και κρασάκι

μόλις ψιλοδροσίσει μετά τις διακοπές!
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
ετσι ετσι...... οινος εφραινει καρδιαν..... :lol:
η κοντρα θα γινει κανονικα απο Σεπτεμβριο....
stay tuned..!!!!μεχρι τοτε ας ηρεμησουν τα πνευματα λιγο....8).......λιγο πριν το πολεμο......... :lol: :lol:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Βασίλη σε ευχαριστώ για την πρόσκληση. Πάντως, συζήτηση κάνουμε και δεν υπάρχει ένταση.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.107
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top