ΟΙ ΝΕΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ “high End” ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Forums!!!

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Σίγουρα τα 300.000 ευρώ δεν θα σε κάνουν hiend-α αλλά θα σε κάνουν δυστυχώς αξιοσέβαστο μέλος στην hi-end κοινότητα των Βορείων προαστίων..... Άσχετα αν όλη η κοινότητα αυτή έχει ξοδέψει αρκετά εκατομμύρια ευρώ σύνολο και πολλοί δεν μπορούν να καταλάβουν τον διαχωρισμό που ανάφερες.
Μετά από αυτό, αποφάσισα να κυκλοφορώ... μασκαρεμένος :crazy_3:

 

Attachments



Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Σίγουρα τα 300.000 ευρώ δεν θα σε κάνουν hiend-α αλλά θα σε κάνουν δυστυχώς αξιοσέβαστο μέλος στην hi-end κοινότητα των Βορείων προαστίων..... Άσχετα αν όλη η κοινότητα αυτή έχει ξοδέψει αρκετά εκατομμύρια ευρώ σύνολο και πολλοί δεν μπορούν να καταλάβουν τον διαχωρισμό που ανάφερες.
Λογική σκέψη αλλά στην πράξη αποδεικνύεται απόλυτα λαθεμένη !

Στις hiend κοινότητες των "βορείων προαστίων" τα πράγματα

είναι τελείως διαφορετικά!

Η αγαπημένη συνήθεια των περισσότερων μελών τους είναι το ακραίο

θάψιμο που κάνει ο ένας στο πανάκριβο σύστημα του άλλου !

Η κακοπροαίρετη κριτική και η έλλειψη κάθε είδους αποδοχής

είναι πάγιο καθεστώς.....
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Λογική σκέψη αλλά στην πράξη αποδεικνύεται απόλυτα λαθεμένη !

Στις hiend κοινότητες των "βορείων προαστίων" τα πράγματα

είναι τελείως διαφορετικά!

Η αγαπημένη συνήθεια των περισσότερων μελών τους είναι το ακραίο

θάψιμο που κάνει ο ένας στο πανάκριβο σύστημα του άλλου !

Η κακοπροαίρετη κριτική και η έλλειψη κάθε είδους αποδοχής

είναι πάγιο καθεστώς.....
Βασίλη μου, αυτό πάλι πως το έχεις συμπεράνει?

ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΙΣΧΥΕΙ
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Διάβασα τα παραπάνω post (77) και θα ήθελα να καταθέσω την δική μου άποψη.
Το θέμα δεν είναι μόνο η τιμή του εκαστοτε συστήματος "high-end" για τον καθένα. Το θέμα είναι και η ακουστική ικανότητα αυτού που λαμβάνει το ερέθισμα του ήχου. Εξηγω: Εχει κάνει κάποιος απο τους "hi-end listeners" κάποιο ΑΚΟΥΟΓΡΑΜΜΑ; Πως λοιπόν ξέρει οτι ακούει σωστά και όλες τις συχνότητες. Τι να το κάνω το ακριβό ηχοσύτημα αν υπάρχει ακουστική πτώση σε κάποιο αυτι; Επειτα σκεφτείτε το σενάριο : Καποιος κερδιζει στο τζόκερ 5.000.000 ευρώ και ρωτάει το φίλο του για ήχο και συσκευές. Παει και σκάει 300.000 ευρώ για ήχο. Αυτομάτως έχει σύστημα "high-end" λογω αξίας αγοράς. Τι; έγινε αυτόματα και "μουσικό αυτί"; Γι' αυτό κατα την ταπεινή μου γνώμη το Blind test πάντα θα είναι ο καλύτερος τρόπος ελέγχου συσκευών και ακροατών. Επίσης το ότι κάποιος ασχολείται χρόνια με το "σπορ" του ήχου δεν τον κάνει αυτομάτως και ειδήμονα στο είδος γιατι "οσες ώρες και να οδηγας και όσα χρόνια Σουμαχερ δεν γίνεσαι". Και κάτι ακόμα : Ποσοι απο τους γνωστούς σας ξεχωρίζουν ένα mp3 192kbps απο το original cd στο ίδιο σύτημα; Μην βιαστείτε να απαντήσετε και κάντε το με γνωστούς σας. Θα πάθετε πλακα απο το αποτέλεσμα!!!!!!![/QUO


Σίγουρα τα 300.000 ευρώ δεν θα σε κάνουν hiend-α αλλά θα σε κάνουν δυστυχώς αξιοσέβαστο μέλος στην hi-end κοινότητα των Βορείων προαστίων..... Άσχετα αν όλη η κοινότητα αυτή έχει ξοδέψει αρκετά εκατομμύρια ευρώ σύνολο και πολλοί δεν μπορούν να καταλάβουν τον διαχωρισμό που ανάφερες.
Όταν έχεις αλλάξει δεκάδες ενισχυτών, (45, αν δεν απατώμαι), και καλά, ψάχοντας να βρεις το επιθυμητό ηχητικό αποτέλεσμα, είσαι κάτι κατώτερο ακόμη και από χαϊεντά· δεν είσαι παρά μια αγελάδα, που την αρμέγουν τα αρπακτικά, και τίποτα παραπάνω.
 


Μηνύματα
463
Reaction score
32
Μην μπαίνουμε στην γνωστή λούμπα "βορεια - νοτια" ή "βορεια - δυτικά", η κολώνια αυτή κραταει χρονια. Μιλάμε για "Η Χ Ο" και ικανότητα πρόσληψης του ερεθίσματος αυτού. Εχω δει και ακούσει φίλους να "ζωντανεύει" ο ήχος τους με μικρές αλλαγές στο σύστημα. Κατα την προσωπική μου γνώμη αυτοί αφόρασαν "feeling". Δηλαδή δίνοντας κατι παραπάνω απο πριν απο το 90% που ακουγαν πριν ακούν 92% τώρα. Το υπόλοιπο 8% μεχρι την ηχητική μέθεξη πρέπει να πληρώσεις πολλά ομολογουμένως για να το αποκτήσεις. Το ερώτημα που τίθεται είναι πόσο τοις εκατό απο αυτούς που θα τα δώσουν θα καταλάβουν αυτή την διαφορά. Ο ρόλος των χρημάτων μετράει κατα την ορθότερη επίλογη στο δεδομένο κόστος και πουθενά αλλού. Αυτά έχω, αυτά δίνω και κοιτάω να πάρω το καλύτερο. Σαφώς και δεν περιμένω τα Magnat να παίζουν καλύτερα απο τα grande utopia που θα ήθελα να έχω ή τους Nautilus (σαλιγκαρι). Απλα όσο περισσότερα δίνεις τοσο πιο πολλες επιλογές έχεις.
Προς θεού δεν πιστεύω οτι αυτοί που εδωσαν έστω και 1000 ευρώ (για κάποιους λίγα) ξεχωρίζουν ακουστικά τους ηχους καλύτερα.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Μην μπαίνουμε στην γνωστή λούμπα "βορεια - νοτια" ή "βορεια - δυτικά", η κολώνια αυτή κραταει χρονια. Μιλάμε για "Η Χ Ο" και ικανότητα πρόσληψης του ερεθίσματος αυτού. Εχω δει και ακούσει φίλους να "ζωντανεύει" ο ήχος τους με μικρές αλλαγές στο σύστημα. Κατα την προσωπική μου γνώμη αυτοί αφόρασαν "feeling". Δηλαδή δίνοντας κατι παραπάνω απο πριν απο το 90% που ακουγαν πριν ακούν 92% τώρα. Το υπόλοιπο 8% μεχρι την ηχητική μέθεξη πρέπει να πληρώσεις πολλά ομολογουμένως για να το αποκτήσεις. Το ερώτημα που τίθεται είναι πόσο τοις εκατό απο αυτούς που θα τα δώσουν θα καταλάβουν αυτή την διαφορά. Ο ρόλος των χρημάτων μετράει κατα την ορθότερη επίλογη στο δεδομένο κόστος και πουθενά αλλού. Αυτά έχω, αυτά δίνω και κοιτάω να πάρω το καλύτερο. Σαφώς και δεν περιμένω τα Magnat να παίζουν καλύτερα απο τα grande utopia που θα ήθελα να έχω ή τους Nautilus (σαλιγκαρι). Απλα όσο περισσότερα δίνεις τοσο πιο πολλες επιλογές έχεις.
Προς θεού δεν πιστεύω οτι αυτοί που εδωσαν έστω και 1000 ευρώ (για κάποιους λίγα) ξεχωρίζουν ακουστικά τους ηχους καλύτερα.
1) Δεν μπαίνει κανείς στην λούμπα ! Ο όρος "βόρεια" είναι σε εισαγωγικά

και αφορά σε νοοτροπίες και πρακτικές και όχι σε γεωγραφικούς

προσδιορισμούς !

2)Η απόκτηση του feeling και της μέθεξης δυστυχώς είναι περισσότερο

θέμα τύχης , συμπτώσεων ,πείρας και επιμονής και λιγότερο (όχι φυσικά

καθόλου) εξόδων !

3) Θεμιτό και λογικό είναι κάποιος να πληρώνει ή να χρυσοπληρώνει

την όποια διαφορά αντιλαμβάνεται ο ίδιος και την θεωρεί σημαντική.

Είναι όμως ηλιθιότητα και απίστευτη γραφικότητα να πληρώνει για

διαφορές που δεν αντιλαμβάνεται ο ίδιος ή για μηχανήματα που δεν του

προσθέτουν τίποτε στην τελική συγκινησιακή διέγερση αλλά απλά

καταγράφονται από τον οιονδήποτε τρίτο σαν κορυφαία !!!

4) Πίστεψε με έχω ακούσει magnat να παίζουν καλύτερα από Utopia.

Και όχι μία φορά!

Αυτό δεν σημαίνει ότι από πλευράς σχεδίασης,κατασκευής,υλοποίησης,

μονάδων ,καμπίνας ,ηχητικών δυνατοτήτων κάτω από ιδανικές συνθήκες κ.λ.π. κ.λ.π

έχουν καμιά σχέση !

Το Utopia είναι 100 κλάσεις ανώτερο .

Για να φανεί όμως η ανωτερότητα αυτή και σαν αντίστοιχη ηχητική

υπεροχή στον χώρο σου-σύστημα σου χρειάζονται δυστυχώς και άλλα

προαπαιτούμενα . Και συνήθως αυτά στην πράξη δεν υπάρχουν....
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Ενώ αυτοί που δεν έχουν ξοδέψει "μία" μπορούν να καταλάβουν τα πάντα. :smoking:

Παιδιά χαλαρώστε...


Δεν είπα αυτό . Ούτε οτι όσοι ξοδέυουν λεφτά δεν έχουν ιδέα. Σίγουρα και μόνο από εμπειρία κάτι παραπάνω θα χαμπαριάζουν από κάποιον που έιχε ελάχιστα μηχανήματα στην κατοχή του. Άλλα όχι και οτι όσοι τα ακουμπάν ανηλεώς είναι ειδήμονες και η γνώμη τους είναι πάντα αυτή που μετράει.
 



skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
έχεις νοιώσει ποτέ τη λέξη ΚΕΦΙ ???

Φίλε μου Χρήστο άστο καλύτερα !
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω-απογοητεύσω μεσημεριάτικα...
Δείξε Α Υ Τ Ο (listening to Quads and Klipschorns and comparing 2 different listening philosophies...) σε αυτόν που σου τα λέει αυτά (από την χθεσινή μας διπλή εμπειρία - έχουμε πραγματοποιήσει άλλες 93 τα τελευταία 8 χρόνια!!!).

Δεν σε καταλαβαίνω (ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΕΝΑ) που 3 φορές προσπάθησες εδώ να χύσεις δηλητήριο για το A.C.A.

Αλήθεια Βασίλη, έχεις νοιώσει ποτέ τη λέξη ΚΕΦΙ η τη λέξη ΠΑΡΕΑ ?

Δεν το περίμενα ειλικρινά!!!
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω προς τι το φθονος προς τους εχοντες 5 φραγκα παραπανω.
και στο κατω κατω αν καποιος γουσταρει να αλλαξει 45 ενισχυτες και εχει τη δυνατοτητα ας το κανει ρε αδερφε.
τι να πω αλλο...
και εγω θα θελα να μου περισσευανε 3-4 κατομυρια να κανω τα γουστα μου αλλα δεν κανω ετσι
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Re: έχεις νοιώσει ποτέ τη λέξη ΚΕΦΙ ???

Δεν σε καταλαβαίνω (ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΕΝΑ) που 3 φορές προσπάθησες εδώ να χύσεις δηλητήριο για το A.C.A...
Χρήστο, μήπως, λέω μήπως, να ασχοληθούμε λίγο και με το avsite, στο... avsite?
ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΝΤΕ!!!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κάτσε ρε συ.

Έρχεσαι εδώ μέσα, ποστάρεις κοντραποστάρεις με μοναδικό θέμα το aca, βάζοντας και 850 link. Τι θες ακριβώς να γίνει να σου πούνε μπράβο? Ευκαιρία ψάχνει όποιος δεν σας πάει (προφανώς είναι πολλοί) να σας την πει, διότι κι εσύ ευκαιρία ψάχνεις για να ακούσεις.

Και στο κάτω κάτω, δεν ήρθε κανείς στο άλλο να σου την πει. Εσύ μπαίνεις εδώ (και αλλού) και τα ακούς. Σαν να το ζητάει ο οργανισμός σου ένα πράμα. Δεν έχει κανείς αντίρρηση να κάτσεις όσο θες. Όμως "το aca έτσι" και "το aca αλλιώς", έχει γίνει ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ.

- Πως το λένε, ΒΑΡΕΘΗΚΑΑΑΑΑ να ακούω για το aca.

Η επιμονή σου έχει τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που ενδεχομένως επιζητείς. Και αν υπάρχουν και κάποιοι γενικώς που κυκλοφορούν στα ελληνικά φόρουμς που σας βλέπουν με καλό μάτι, τους έχετε σπάσει τα... νεύρα.

Έλεος Χρήστο, όχι άλλο, να χαρείς δηλαδή...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Re: έχεις νοιώσει ποτέ τη λέξη ΚΕΦΙ ???

Δείξε Α Υ Τ Ο (listening to Quads and Klipschorns and comparing 2 different listening philosophies...) σε αυτόν που σου τα λέει αυτά (από την χθεσινή μας διπλή εμπειρία - έχουμε πραγματοποιήσει άλλες 93 τα τελευταία 8 χρόνια!!!).

Δεν σε καταλαβαίνω (ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΕΝΑ) που 3 φορές προσπάθησες εδώ να χύσεις δηλητήριο για το A.C.A.

Αλήθεια Βασίλη, έχεις νοιώσει ποτέ τη λέξη ΚΕΦΙ η τη λέξη ΠΑΡΕΑ ?

Δεν το περίμενα ειλικρινά!!!

1)(Τσαντουλής απευθυνόμενος σε Σκαλούμπακα σε πρόσφατο post)

.....δια ζώσης είσαι ένας ιδιαίτερα ζεστός και συμπαθής

άνθρωπος


με εξαιρετική εμπειρία στο αντικείμενο και επαρκή επιστημονική

προσέγγιση
................



(Τσαντουλής αναφερόμενος στο ACA σε πρόσφατο post)
[FONT=&quot]Η παρούσα κατηγορία είναι και επιβάλλεται να είναι ένα ανοικτό [/FONT]

[FONT=&quot]και ελεύθερο βήμα για όλους εκείνους που λατρεύουν την ενασχόληση[/FONT]

[FONT=&quot]με τις μηχανές υψηλής ηχητικής πιστότητας και την σχετική τεχνολογία ![/FONT]

[FONT=&quot]Εξυπακούεται συνεπώς ότι η πρόσβαση των μελών του ACA εδώ[/FONT][FONT=&quot]είναι πολλαπλά χρήσιμη και επιβεβλημένη . Αυτονόητο είναι ότι[/FONT]

[FONT=&quot]ο σεβασμός όλων μας στην όποια διαφορετικότητα σε θέματα [/FONT]

[FONT=&quot]νοοτροπίας-φιλοσοφίας είναι επιβεβλημένη ![/FONT]

[FONT=&quot]Άσχετα από τις καλοπροαίρετες ή κακοπροαίρετες , δικαιολογημένες[/FONT]

[FONT=&quot]ή μη στάσεις κάποιων απέναντι στο ACA και τους ανθρώπους του[/FONT]

[FONT=&quot]δύο ουσιώδη και σημαντικά δεδομένα δεν επιδέχονται αμφισβήτηση :[/FONT]

[FONT=&quot]1)Τα μέλη του ACA είναι σημαντικά στελέχη της HIEND κοινότητας[/FONT]

[FONT=&quot]έχοντας επενδύσει σημαντικό κομμάτι της ζωής τους σε αυτήν ![/FONT]

[FONT=&quot]2)Το site του ACA αποτελεί ,για τον απαιτητικό διαδικτυακό ερευνητή ,[/FONT]

[FONT=&quot]σημαντική έως πολύτιμη[/FONT][FONT=&quot] βάση δεδομένων σχετικών με το αντικείμενο της [/FONT]

[FONT=&quot]κατηγορίας ……….[/FONT]




Προφανώς η χολή μου και το δηλητήριο μου Φίλε Χρήστο εκφράζονται με κείμενα σαν τα παραπάνω !



2) Οταν έγινε η αναφορά στις hiend "κοινότητες των βορείων προαστίων"

η δική μου απάντηση δεν αφορούσε στο ACA!

Εσύ αδικαιολόγητα τσίμπησες και την συσχέτισες με το ACA!

Τότε και μόνον τότε σου ανέφερα το

"Φίλε μου Χρήστο άστο καλύτερα !
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω-απογοητεύσω μεσημεριάτικα..."


3)
Οι εκτιμήσεις σου είναι τελείως λαθεμένες !!! Αυτοί που εννοείς ότι με

παραπληροφορούν για το κλίμα στο ACA είναι Κύριοι με Κ ΚΕΦΑΛΑΙΟ!

Δεν μου ανέφεραν ποτέ και τίποτε αρνητικό για σένα και το club !

Αντίθετα τα περί θαψιμάτων μηχανών και προσώπων προέρχονται

επί λόγω τιμής από πρόσωπα που βρίσκονται μέσα στις φωτογραφίες

που παραθέτεις από την τελευταία σας συνάντηση!

Αυτός αν θέλεις να μάθεις ήταν και ο λόγος που δεν αποδέχτηκα

την τιμητική πρόταση σου να ενταχθώ στο ACA!


4)
Αντιπαρέρχομαι το άσκοπο-άκομψο της αναφοράς σου στο αν γνωρίζω τι

σημαίνει παρέα και κέφι !


5) Σου επιστρέφω το " δεν το περίμενα ειλικρινά ".


PS Επειδή είσαι ευαίσθητος , παρορμητικός και έξυπνος άνθρωπος

θεωρώ ότι όταν δείς τα πράγματα ήρεμα και καθαρά θα συνειδητοποιήσεις

ότι με αδίκησες και θα μου ζητήσεις συγνώμη....
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Βασίλη,

Εχω περάσει από "40 κύματα" όλα αυτά τα χρόνια και θα μου επιτρέψεις να αντιλαμβάνομαι τον χαρακτήρα των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτό το Hobby. Δεν κάνω λάθος στις παραπάνω διαπιστώσεις μου.

(Αλλά θα πρότεινα την συνέχεια περί A.C.A., ανθρώπων κλπ... στο Forum του ACA.GR πλέον...)
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Βασίλη,

Εχω περάσει από "40 κύματα" όλα αυτά τα χρόνια και θα μου επιτρέψεις να αντιλαμβάνομαι τον χαρακτήρα των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτό το Hobby. Δεν κάνω λάθος στις παραπάνω διαπιστώσεις μου.

(Αλλά θα πρότεινα την συνέχεια περί A.C.A., ανθρώπων κλπ... στο Forum του ACA.GR πλέον...)
Εσύ μιλάς για πράγματα που "αντιλαμβάνεσαι" (;;;) μέσω υποκειμενικής

δυνατότητας που ισχυρίζεσαι ότι διαμορφώθηκε από την πορεία σου

μέσω 40 κυμάτων .

Εγώ αναφέρομαι σε πραγματικά δεδομένα που πιστοποιούνται

από περισσότερους του ενός αυτόπτες και αυτήκοους Μάρτυρες !!!

Μάρτυρες που κάποιοι εκ των οποίων πρόσφατα σε στήριξαν μέσα

στον γενικό ορυμαγδό αρνητικών σχολίων που δέχεσαι .(Δύο μάλιστα από αυτούς δεν έχουν-είχαν

καμία εμπλοκή με fora ή το ACA).

Την ίδια στήριξη παρείχα και εγώ !

Και η απάντηση σου είναι τα πιο πάνω .....

Δεν πειράζει αυτοί που διαβάζουν θα κρίνουν .....
 

Μηνύματα
151
Reaction score
0
Όταν λέω εγώ ότι θέλει να κάνει μπάχαλο το "avsite" κάτι ξέρω!!!
Θαυμάστε τον!!!
Μπράβο κύριε Σκαλούμπακα!!!:bravo:
Συγχαρητήρια!!!:bravo:
Να σε χαίρονται αυτοί που σε έχουν!!!:cool_1:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top