Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις πώς μπορούμε να βάλουμε πολλά αρχεία avi στο ίδιο αρχείο, χωρίς να βγάζει πολλές οθόνες;
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
NIX

Διαβασα τον οδηγο αναπαραγωγης για τα ματροσκα και τον ακολουθησα. Ξηλωσα οτι ειχα και εγκατεστησα απο την αρχη τα 4 προγραμματα και φιλτρα αν και δε βρηκα τις εκδοσεις που παραπεμπεις λογω αντικαταστασης τους απο νεες. Το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο λυθηκε πολυ μεγαλο μερος απο τα προβληματα που ειχα στα 24p! Ευχαριστω που διαβασα το ποστ σου και φυσικα που το εγραψες! Υπαρχει κανενας οδηγος για τον MPC και τα φιλτρα του που να εξηγει πως δουλευουν η τελος παντων γιατι κανουμε τσεκ το ενα η αντσεκ το αλλο?
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Χαιρομαι που μπορεσα να σε βοηθησω,ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Υπαρχουν διαφορες οδηγιες και αναλυσεις των φιλτρων του MPC-HC στο διαδίκτυο.
Αν σ`ενδιαφερει κυριως η αναπαραγωγη HD mkv αρχειων δεν χρειαζεται να ασχοληθεις παραπανω απο τον ν`ακολουθησεις τον οδηγο.

Ο MPC-HC ειναι ενα πολυ ολοκληρωμένο προγραμμα το οποιο περιεχει αποκωδικοποιητες και φιλτρα διαχωρισμου για ενα μεγαλο πληθος τυπων αρχειων,αναλογα των αναγκων και των απαιτησεων επιλεγουμε.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

παιδες καλησπερα.
ειμαι ασχετος γι αυτο ρωταω για να μαθω.
εχουμε κ λεμε.
το pc μου φοραει pentium 4 στα 3ghz, nvidia 7100, 2 gb ram κ ενω μεχρι να κανω format επαιζε κανονικα mkv αρχεια μονο 720p βεβαιως τωρα αρχισε κατι κολληματα στην εικονα ασυγχρονος ηχος κτλ.
παιζω τα matroska με mpc hc κ το πακετο klite οπως ηταν παντα.
πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις που δεν γνωριζω (ειπαμε, ασχετος), γενικα οποια βοηθεια ευπροσδεκτη κ ευχαριστω πολυ.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
3
Καλησπερα σε ολους τους fan της υψηλης ευκρινειας.Η απορια μου ειναι η εξης, παρατηρει καποιος κοληματα σε γρηγορες σκηνες κυριως στο backround της ταινιας κατα την αναπαραγωγη mkv?Φταιει το συγκεκριμενο format η πρεπει να την ψαξω με το harware μου?core2duo 6750 3.6ghz...ati4870,4giga ram,vista32bit,παιζω με media player classic σε προτζεκτορα epson tw700.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπερα σας
Γραφεται πιο πανω οτι μπορουμε να δημιουργησουμε δικη μας αναλυση στην κατα γραφικων [ Nvidia 9800GTX] Πως ακριβως γινεται αυτη η διαδικασια?
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Καλήσπερα σε όλους!!!

Αγαπητέ ΝΙΧ,
ο οδηγός σου είναι αναλυτικότατος και βοηθάει πάρα πολύ. Ευχαριστώ για το ποστ σου και την καλή δουλειά σου!!!

Υπάρχει κάποιο minimum hardware για αναπαραγωγή mkv? To πρόβλημά μου είναι ότι σε mkv αρχεία μεγαλύτερα από 4GB, μετά από λίγα λεπτά αναπαραγωγής, εμφανίζεται ασύγχρονος ήχος και εικόνα(και προφανώς και υπότιτλοι). Με λίγα λόγια, αλλού γιαλού!!! :) Το σύστημα μου έχει : CPU P4 2,8GHz / 2GB DDR II / GeForce 9400GT 1GB.

Είναι αρκετά μικρών δυνατοτήτων? Minimum απαιτήσεις σε hardware??? Τι επιλογές έχω?
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Γεια σου κι εσενα και καλως ηλθες.

Το προβλημα σου ειναι ο αρκετα παλιος επεξεργαστης p4, χρειαζεσαι αναβαθμιση. Με οποιοδηποτε core2duo θα εισαι μια χαρα ακομα και για αναπαραγωγη bluray.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Δηλαδή, τα mkv αρχεία χρειάζονται επεξεργαστική ισχύ και όχι τόσο πολύ μια καλή κάρτα γραφικών (με υποστήριξη CUDA, μνήμη κτλ πχ)? Ναι...? Οι on-board κάρτες γραφικών με HDMI έξοδο αξίζουν προσπάθεια?
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Δεν εχω ασχοληθει με αναπαραγωγη απο την καρτα γραφικων αλλα αν το ψαξεις σιγουρα γινεται με καποιες καρτες. Ειχα στην κατοχη μου laptop με core2duo και onboard καρτα γραφικων που επαιζε bluray.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Δηλαδή, τα mkv αρχεία χρειάζονται επεξεργαστική ισχύ και όχι τόσο πολύ μια καλή κάρτα γραφικών (με υποστήριξη CUDA, μνήμη κτλ πχ)? Ναι...? Οι on-board κάρτες γραφικών με HDMI έξοδο αξίζουν προσπάθεια?
Με τον Ε5200 και την ενσωματωμένη nVidia 9400 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα για αναπαραγωγή 720p και 1080i (ο projector που είναι συνδεδεμένο το pc με HDMI των 35€ είναι 720p και δεν σηκώνει περισσότερο).
Αυτά με τον CoreAVC και το Media Player Classic Home Cinema σε Vista32 με 4G Ram.
Όταν ενεργοποιώ το Cuda η χρήση του επεξεργαστή πέφτει από το ~40% στο ~10%.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Νομίζω όμως οτι είναι πάρα πολύ σημαντική η πηγή που θα αναπαράγουμε. Δηλαδή, αν παίξουμε mkv αρχείο από Media Player Classic ή KMPlayer ή ότι άλλο, όπως επίσης, αν παίξουμε απευθείας Blu-Ray, DVD, ή avi αρχείο ή ότι άλλο αυτό είναι που κάνει και τη διαφορά στη χρήση CPU ή κάρτας γραφικών ή μνήνης συστήματος. Από την πάρα πολύ λίγη εμπειρία μου, τα mkv αρχεία είναι τα καλύτερα από θέμα ποιότητας τα οποία να είναι τουλάχιστον 4GB(720p με DTS ή AC3).
Που μπορώ να ελέγξω αν είναι ενεργοποιημένο ή όχι το CUDA?
Έχει δοκιμάσει κανείς τα Windows 7? 32bit ή 64bit?
Σε LINUX έχουμε κάτι σε HD?
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Έχω το εξής θέμα:

Άκολούθησα τον οδηγό του φίλου Nix αλλά μόλις έπαιζα κάποιο mkv η εικόνα είχε μία γραμμή στην μέση σαν να κοβόταν στα δύο και το πάνω κομμάτι να ήταν λίγο πιο δεξιά. Επίσης φαινόταν σαν αυτή η γραμμή να κινείται.

Μετά δοκίμασα με τον KMPlayer με τα settings από το μέλος Vlassis και πάλι τα ίδια.

Έκανα uninstall τους codecs και δοκίμασα το Windows 7 Codec Pack και με τους 2 players. Τα ίδια!

Τέλος βρήκα στο internet ένα τρόπο να αναγνωρίζει το Windows Media Center τα mkv, το έκανα και όλα καλά!!!!!
Η γραμμή εξαφανίστηκε και η εικόνα τζάμι αλλά μόνο μέσω του Media Center. Να αναφέρω εδώ ότι πριν είχα κάνει uninstall το codec pack και είχα ξαναεγκαταστήσει τα CoreAVC, Haali, DirectVobSub.

Τώρα όμως παρατηρώ ότι σε ορισμένα αρχεία mkv, η ταινία σαν να σταματάει και να ξεκινάει στιγμιαία (δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα). Έχω δοκιμάσει τα πάντα πάλι (update drivers, αλλαγή codecs) και τίποτα.

Τι μπορεί να φταίει, ρε παιδιά;

Το PC:
CPU - AMD Athlon II X4 600e
Mobo - Asus M4A785TD-V EVO

Και η τηλεόραση: Samsung UE40B6000 LED TV 40"
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Πρωτον,στον οδηγο αναφερω πως δεν εγκαθιστουμε πακετα με αποκωδικοποιητες.
Δευτερον,στα win 7 θελει λιγο κοπο και τροπο για να δουλεψει σωστα η αποκωδικοποιηση HD mkv με βαση τον οδηγο που εχω παραθεσει.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Το codec pack το εγκατέστησα αφού είχα ακολουθήσει τον οδηγό σου και τα αρχεία δεν έπαιζαν καλά. Απεγκατάστησα (με Revo Uninstaller) τους προηγούμενους codecs και μετά έβαλα το codec pack. Αφού δεν δούλεψε ούτε αυτό, το απεγκατέστησα (πάντα με Revo Uninstaller) και εβαλα ξανά τους codecs του οδηγού (CoreAVC, Haali, AC3, DirectVobSub) τους οποίους έχω και τώρα.

Τι ακριβώς αλλάζει στον οδηγό για τα Win7 και θέλει τόσο κόπο;

Να σημειώσω κάτι, χθες παίζοντας με τις αναλύσεις παρατήρησα ότι αλλάζοντας το refresh rate του desktop σε 25hz interlaced οι διακοπές σταματάνε. Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί η τηλεόραση υποστηρίζει 1920x1080@24hz, το ίδιο και η κάρτα γραφικών.

Καμιά βοήθεια, πρόταση κανείς;
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Τα win 7 εχουν ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη για τα mkv αρχεια,πρεπει να απενεργοποιηθει*.Επισης κατι εχουν αλλαξει στο τροπο διαχειρισης του ηχου και δημιουργει προβλημα στο φορτωμα του ac3filter.

Το tearing ειναι αποτελεσμα της ασυμφωνιας μεταξυ καρτας γραφικων και μεσου απεικονισης.Καποιοι συνδιασμοι αναλυσης και ρυθμου ανανεωσης το παραγουν και αλλοι οχι.

Πρεπει να δοκιμασεις τους διαφορους renderer,για να βρεις ποιος σου δουλευει καλα.Ξεκινας με EVR απλο,επειτα EVR custom,μετα VMR9 renderless,δοκιμαζεις VMR9 windowed και τελος VMR7 windowed.Αυτη ειναι η σειρα προτεραιοτητας ως προς τη ποιοτητα απεικονισης.

Αν δεν καταφερεις κατι με τα παραπανω,δοκιμαζεις ν`αλλαξεις τη καρτα γραφικων.Μια φθηνη με τσιπακι Nvidia 9500GT θα σε καλυψει.



*
To disable the build-in support you simply needs to RENAME the following 3 files:

c:\windows\system32
MP4SDECD.DLL
MP43DECD.DLL
MPG4DECD.DLL

to any other name (e.g. XXXX.DLL.BAK), so the MC won't be able to load them, thereby disabling the build-in MPEG4 support.

However, this requires you to "take ownership" of the files, since even the administrator only have read-only access to the files.

Therefore, for each file the process is (Close MCE first):

1) Right click the file and select PROPERTIES
2) Select the "Security" tab.
3) Click "Advanced" button
4) In the next dialog, click the "Owner" tab
5) If you have UAE enabled, you will see an "Edit" button - click it to enable ownership change
6) Select the new owner, good choice will be the "Administrators" group
7) Close the "Owner" dialog
8) In the first dialog, change the permission to "Full Control" for the Administrators group
9) Click OK.

.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Τα δοκίμασα αυτά που γράφεις αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Να ρωτήσω κάτι; Παίζει να φταίει το καλώδιο; Έχω πάρει ένα καλώδιο HDMI TurboX (λόγω κόστους - 6 Ευρώ) και λέω μήπως να πάρω ένα πιο ακριβό και πιο καλό;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

CoreAVC και Haali Media splitter δεν έχουν εκδόσεις για Windows 7 ακόμη, οπότε είναι λογικό να υπάρχουν διάφορα προβλήματα.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Δοκίμασα και με ffdshow και με Divx7, τα ίδια αποτελέσματα είχα. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι να αλλάξω καλώδιο.

Αυτό που με τρελαίνει είναι:

1) Δεν έχω πρόβλημα με όλα τα αρχεία, μόνο με ορισμένα και το μέγεθος δεν παίζει ρόλο. πχ το Transformers II (25gb) παίζει άψογα και το Antichrist (7,5gb) παίζει με κολλήματα.

2) Αν αλλάξω το refresh rate στο desktop σε 25hz interlaced το πρόβλημα εξαφανίζεται. Η τηλεόραση και η κάρτα όμως υποστηρίζουν 1920x1080@24hz. Δεν το καταλαβαίνω!!
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Το καλωδιο ειναι απιθανο να σου δημιουργει αυτο το προβλημα.
Το coreavc και Haali δουλευουν χωρις καποιο προβλημα στα win7.

Ισως το προβλημα σου να ειναι στην ενσωματωμενη στη μητρικη καρτα γραφικων.Γνωμη μου ειναι να αντικαταστησεις τη καρτα με αυτη που σου προτεινα στο προηγουμενο μηνυμα μου.

.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.499
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top