Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Λοιπόν, αφού δεν μπόρεσα να βρω λύση, παρήγγειλα στο Πλαίσιο αυτήν την κάρτα και θα την παραλάβω αύριο. Οπότε νεότερα από αύριο.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Τζίφος, τελικά παιδιά. Ακόμα και με την καινούργια κάρτα το πρόβλημα παραμένει. Μήπως είναι κάποια ρύθμιση στην τηλεόραση που πρέπει να πειράξω; Κάπου γράφει 100hz Motion Plus, μήπως επηρεάζει; Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Στη καρτα γραφικων εχεις επιλεξει 24Hz?
Εχεις δοκιμασει πως συμπεριφερεται στα 50 και 60?

Θα απενεργοποιησεις οτι βελτιωτικα κινησης εχει η τηλεοραση και θα δοκιμασεις στα 24Hz,50Hz και 60Hz.



Ασχετο με το προβλημα που εχεις αλλα μη ξεχασεις στη καρτα γραφικων να ρυθμισεις τα σωστα levels.



Μη πειραξεις τα brightness και gamma αλλα μονο το Dynamic Range οπως δειχνω στη φωτογραφια.Επιλεγεις αναλογα με το τι χρειαζεται η τηλεοραση σου.

Χρησιμοποιησε τα mp4 πατερνακια του avsforum.
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496

.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα τα τσεκάρω μόλις πάω σπίτι και θα γράψω αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Λοιπόν, μόνο όταν βάζω 25hz δεν δημιουργείται αυτό το πρόβλημα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι υποτίθεται πως η κάρτα και τηλεόραση υποστηρίζουν 24hz. Τέλοσπάντων, για τις ταινίες που χρειάζεται θα το γυρνάω σε 25hz και βλέπουμε τι θα κάνουμε.

Να ρωτήσω κάτι; Τα 25hz σημαίνει ότι δεν παίζει σε 1080p αλλά σε 1080i; Επίσης, μιας και με την NVidia δεν είδα διαφορά, να την κρατήσω ή να γυρίσω πάλι στην onboard Ati;
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Πολυ συχνα οι κατασκευαστες τηλεορασεων λενε τη μιση αληθεια στα χαρακτηριστικα των συσκευων τους.
Στη δικια σου περιπτωση πιθανοτατα η τηλεοραση δεχεται τα 24Hz αλλα δεν τ`αναπαραγει σωστα.

Εαν στελνεις 1080p 25Hz,τοτε πρεπει να βλεπεις 1080p΄Εκτος κ`εαν η τηλεοραση σου μετατρεπει το σημα σε 1080i.
Η καρτα γραφικων υποστηριζει οτι αναλυση και Hz Θελεις.

Πρεπει να διαβασεις το manual κ`επισης να ψαξεις για πληροφοριες σχετικα με το μοντελο σου στο internet.

Τι διαφορα περιμενες να δεις με την Nvidia?
Καλυτερα χρωματα,βαθυτερο μαυρο κ.λ.π. ?

Αυτο δεν γινεται.Ολες οι καρτες το ιδιο σημα βγαζουν.
Εαν εχουν καποια διαφορα προ ρυθμισεως της συσκευης αυτο γινεται απο τους drivers και εξαλείφεται οταν ρυθμισεις τη συσκευη σου.

Ο βασικος λογος προτιμησεως Nvidia καρτας ειναι οι πολυ πιο ωριμοι και αξιοπιστοι drivers.
Εαν σου δουλευει οπως ειναι τωρα,γνωμη μου ειναι να μη το πειραξεις.

Ενα τελευταιο που σκεφτηκα,μηπως τα προβληματικα βιντεο ειναι δορυφορικες εκπομπες στα 50Hz?

.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
2
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Λέγοντας διαφορά εννοούσα σχετικά με το πρόβλημα, όχι σε ποιότητα. Συμφωνώ μαζί σου, εφόσον δουλεύει άστο όπως είναι.

Σχετικά με τα αρχεία, όχι, δεν είναι δορυφορικές εκπομπές, ταινίες είναι.
 

Μηνύματα
545
Reaction score
33
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Τελευταία ο ΜPC δεν μου δουλευει.
Βγάζει το μήνυμα Media Player has stopped working και κλείνει.
Καμία ιδέα?
 

Μηνύματα
545
Reaction score
33
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Ok το ξαναεγκατέστησα & δούλευει.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Αγαπητέ ΝΙΧ. Από ό,τι διαβάζω σε έχουν τρελάνει στις ερωτήσεις για διάφορα θέματα και έτσι πρέπει να γίνεται όταν κάποιος είναι γνώστης καλό είναι να βοηθάει τους υπόλοιπους. Εγώ είμαι κάποιας ηλικίας και τα περισσότερα που διαβάζω μου φαίνονται κινέζικα. Θα σου αναφέρω το πρόβλημά μου και σε παρακαλώ να με βοηθήσεις. Άκου λοιπόν. Νοικιάζω ταινίες σε Blu Ray δισκάκια και προσπαθώ στον υπολογιστή με το πρόγραμμα FabDVD να κάνω ripping σε μορφή ματρόσκα (MKV) μόνο την ταινία, διαλέγοντας επίσης τους ελληνικούς υπότιτλους. Το αποτέλεσμα είναι να δημιουργώ ταινία με τεράστιο μέγεθος 27-30Gb, η οποία στον υπολογιστή παίζει κανονικά με το VLC ή το Windows Media Player. Την ταινία την κάνω copy σε σκληρό δίσκο που τον συνδέω στο EGREAT EG-M34A HD MEDIA TANK και προσπαθώ να τη δω στην τηλεόραση, μια Samsung 40΄HD. Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα. Η εικόνα πότε τρέχει γρήγορα, πότε σταματάει και πότε κινείται διακεκομμένα. Τα ίδια προβλήματα παρουσιάζει και ο ήχος. Σε παρακαλώ αν μπορείς να με βοηθήσεις σε δύο προβλήματα. 1) Πως μπορώ να δημιουργώ ταινίες σε MKV μορφή αλλά μέχρι 6-7Gb και 2) Πως μπορώ να τις παίξω στην τηλεόραση με το EGREAT Media Tank χωρίς προβλήματα. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;(Με ενδιαφέρει και ο χωρισμός σε κεφάλαια) Μήπως χρειάζομαι κάποιο άλλο πρόγραμμα; Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Απάντησέ μου σε παρακαλώ όσο πιο απλά γίνεται γιατί δεν ανήκω στην καινούργια γενιά των κομπιουτεράδων. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. Και μια επισύμανση: Οι ταινίες που κατεβάζω από διάφορα Site σε μορφή MKV παίζουν θαυμάσια. Ευχαριστώ.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Ποιο DVDFab χρησιμοποιείς;
Γενικά η μετατροπή ενός αρχείου video σε mkv όταν είναι απαραίτητη και η χρήση του x264(για την μείωση του μεγέθους του τελικού αρχείου) είναι χρονοβόρα διαδικασία και δεν συμφέρει να την κάνουμε.

Υπάρχουν αρκετά προγράμματα που μπορούν να μετατρέψουν ένα Blu-Ray σε αρχείο mkv
RipBot264
Handbreak
MKVtoolnix
DVDFab Blu-ray Ripper
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Αγαπητέ gkontoletas ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Εκείνο που χρειάζομαι, επειδή είμαι σκράπας με την τεχνολογία των προγραμμάτων κ.λ.π, είναι να μου δείξει κάποιος βήμα προς βήμα και σε κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα ( αυτή τη στιγμή έχω το DVDFab 8 ), τις ρυθμίσεις και τις ενέργειες που πρέπει να κάνω με εικόνες και παραδείγματα. Δηλαδή να μου δείξει όλες τις παραμέτρους για ένα επιτυχές αποτέλεσμα και όχι γιατί πρέπει να το κάνω έτσι. Να μάθω δηλαδή μηχανικά τις κινήσεις για να μπορώ να λειτουργώ το πρόγραμμα. Ευχαριστώ
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Αγγλικά μπορείται να διαβάσετε? Εαν ναι, να σας περάσω το απόγευμα με ενα link εναν πλήρη οδηγό.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Αγαπητέ ES διαβάζω Αγγλικά. Ευχαριστώ και περιμένω.
 



Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Ευχαριστώ όλους που ενδιαφέρθηκαν. Θα δοκιμάσω τα προγράμματα και τις οδηγίες που μου στείλατε και τα ξαναλέμε.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Γεια σας και πάλι. Προσπάθησα με το FabDVD8 και μετέτρεψα μια BluRay ταινία σε αρχείο mkv. Με τρεις διαφορετικές αναλύσεις είχα αποτελέσματα mkv σε 3,2 Gb με τη μικρότερη ανάλυση (1280χ528), 3,8 Gb με την ανάλυση (1440χ592) και 6,7 Gb με την ανάλυση (1920χ800). Και στις τρεις περιπτώσεις εμφανίστηκαν και οι ελληνικοί υπότιτλοι που είχα προηγουμένως επιλέξει. Στον υπολογιστή η ταινία και οι υπότιτλοι έπαιξαν μια χαρά. Με το Egreat Media Player οι υπότιτλοι δεν εμφανίζονταν. Οι υποτιτλοι είναι σε αρχείο Sub. Μου είπε κάποιος φίλος ότι πρέπει να μετατρέψω το αρχείο Sub σε αρχείο srt. Τότε λέει το Egreat Media Player θα δείξει τους υπότιτλους. Γι αυτό χρειάζομαι τις γνώσεις σας. Μου είπε σωστά; Κι αν ναι χρειάζομαι το πρόγραμμα που το κάνει. Παρακαλώ τα σαϊνια να με βοηθήσουν. Βοήθεια!!!!!!!!
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Δεν μπορεις η μαλλον ειναι πολυ δουλεια γιατι απ' οτι ξερω οι υποτιτλοι στα BD ειναι εικονες και οχι κειμενο.

Να σε ρωτησω εκτος απο το αρχειο με την καταληξη .sub πρεπει να σου εβγαλε και ενα αλλο αρχειο με καταληξη .idx μηπως αυτο το εσβησες γιατι αν καταλαβα καλα τα θελει και τα δυο για να σου διξει τους υποτιτλους.
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Αν δεν σου παιξει ετσι υπαρχει και ο κλασσικος τροπος να κατεβασεις του υποτιτλους απο το νετ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top