Οδοιπορικό στην Κρήτη

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οδοιπορικό στην Κρήτη

Νίκο, απλά δεν έχω λόγια για να περιγράψω τα συναισθήματα που μου προκάλεσες διαβάζοντας αυτό το υπέροχο θέμα! :442:

Ακόμα προσπαθώ να συνειδητοποιήσω πώς συγκράτησες όλες αυτές τις λεπτομέρειες από το ταξίδι, σταματούσες κάθε λίγο και λιγάκι και κρατούσες σημειώσεις στο laptop;! :121:

Πάντως θεωρώ μεγάλη απώλεια εκ μέρους σου, το ότι δεν δοκίμασες το φημισμένο κρητικό γαμοπίλαφο! :116: Και στο λέω αυτό εγώ, που είμαι φανατικός κρεατοφάγος σε όλη τη μέχρι τώρα ζωή μου, αλλά όταν δω μπροστά μου καλομαγειρεμένο γαμοπίλαφο, είναι σαν να μην υπάρχει τίποτε άλλο στο τραπέζι!

Ποτέ δεν θα ξεχάσω παιδιά, πριν από μερικά χρόνια που συγκεντρωθήκαμε για φαγητό στο σπίτι μιας θείας μου (Κάτω Αφράτα Κισσάμου Χανίων, ένα χωριουδάκι στο οποίο δεν έχουν πέσει ακόμα ούτε αλεξιπτωτιστές) γύρω στα δεκαπέντε άτομα. Η κακομοίρα η θεία μου είχε ετοιμάσει από όλα τα καλά, υπήρχαν μπριζόλες, παιδάκια, φρέσκο ψάρι για το ψαροφάγο έτερον ήμισυ, τα περίφημα κρητικά καλτσουνάκια, σαλάτες, τηγανιτές πατάτες, άπειρες κρητικές γραβιέρες και άλλα πολλά που φυσικά δεν θυμάμαι και.. τι άλλο, μια αρκετά μεγάλη κατσαρόλα κρητικό γαμοπίλαφο!

Ένα θα σας πω παιδιά, δεν άγγιξα τίποτε από όλο το τραπέζι, πέρα από έξι, ναι καλά διαβάζετε, έξι γεμάτα πιάτα γαμοπίλαφο!!! Έφαγα πάνω από τη μισή κατσαρόλα μόνος μου, με αποτέλεσμα να μη μείνει φυσικά για τους υπόλοιπους! :120:

Θυμάμαι ότι για πάνω από μια ώρα αναρωτιόμουν πως στο καλό θα τα καταφέρω να σηκωθώ από το τραπέζι!

Κρητικό γαμοπίλαφο και ξερό ψωμί!...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Οδοιπορικό στην Κρήτη

Ενα απλο "μπραβο" ισως δεν αρκει για το ωραιοτατο οδοιπορικο.


οσο για το γαμοπιλαφο (που αναφερει ο Παν. Βογ.) το πρωτοεφαγα ως ...βαφτισοπιλαφο (σε βαφτισια δηλ) στην Ιεραπετρα (οπου βρεθηκαμε για συνδικαλιστικους λογους, με εξοδα πληρωμενα απο τη τσεπη μας "φυσικα"!). Ηταν οντως υπεροχο και πληρες ...χολεστηρινης!!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Πέμπτη 4/9

Τίποτα το ιδιαίτερο... Relax και πλύσιμο αυτοκινήτου.

Φιλοσοφία περί του πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός, ας είχαμε 1 εβδομάδα ακόμη, αχ και να ήμασταν συνταξιούχοι, άτιμη κοινωνία, κλπ, κλπ...
Αντε παλι...αλλα σταματησα στο "συνταξιουχοι". Οταν πηγα στην Κρητη, εκανα εναν συντομο (και βιαστικο) γυρο του νησιου, και ομολογω πως ελαχιστα ενδιαφεροντα ανακαλυψα (ειπαμε: βιαστικα!). Ωστοσο εχοντας γνωση των οσων γραφτηκαν για την Κρητη (διθυραμβικα) αλλα και του οδοιπορικου του Ζογκλερ, ειμαι βεβαιος πως του χρονου* (με το καλο) θα αποτολμησω εναν λεπτομερη αυτοκινητιστικο γυρο - αρκει να ειναι ανεκτοι οι συνεπιβατες! Γιατι ειμαι (και ημουν) βεβαιος πως δεν ειναι δυνατο να τα παραλενε ολοι οσοι την εκθειαζουν. Απλα...βιαζομουν!


* Τριτο ταξιδι στο προγραμμα για του χρονου! Ανατ. Αιγαιο - Ισπανια-Κρητη. Για να δουμε....:138:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Οδοιπορικό στην Κρήτη

... αλλά όταν δω μπροστά μου καλομαγειρεμένο γαμοπίλαφο, είναι σαν να μην υπάρχει τίποτε άλλο στο τραπέζι!
.....
Κρητικό γαμοπίλαφο και ξερό ψωμί!...
Το πιλάφι βράζει πάντα σε ζουμί και ΠΟΤΕ σε σκέτο νερό.

Στη παραδοσιακή Κρητική συνταγή to γαμοπίλαφο βράζει σε ζωμό από κατσίκι. Για να είναι ακόμα πιο νόστιμο το κατσίκι είναι "κλέφτικο"! :119:

Επίσης στο τέλος αφού σβήσουν τη φωτιά, ρίχνουν στο σκεύος στακοβούτυρο. Γι' αυτό το γαμοπίλαφο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ φαγητό της ώρας, αν κρυώσει hese mesa!
 

Μηνύματα
3.592
Reaction score
3
Απάντηση: Οδοιπορικό στην Κρήτη

Ακόμα προσπαθώ να συνειδητοποιήσω πώς συγκράτησες όλες αυτές τις λεπτομέρειες από το ταξίδι, σταματούσες κάθε λίγο και λιγάκι και κρατούσες σημειώσεις στο laptop;! :121:

Παρακαλώ να απαντηθεί η ερώτηση! :126:

Πάντως, από όλη αυτή την λεπτομερή καταγραφή, διαφαίνεται ότι το οδοιπορικό στην λεβεντογέννα Κρήτη δεν ήταν απλά ένα ταξίδι...
ήταν ίσως μια διαδρομή αναζήτησης σε ένα όνειρο ζωής...
Όπως και να ήταν τελικά, ευχαριστώ για όλα αυτά που ένιωσα καθώς διάβαζα την κάθε γραμμή...
Έχω πάει πολλές φορές στην Κρήτη αλλά αυτή η φορά ήταν σαν πρώτη!!!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οδοιπορικό στην Κρήτη

Το πιλάφι βράζει πάντα σε ζουμί και ΠΟΤΕ σε σκέτο νερό.

Στη παραδοσιακή Κρητική συνταγή to γαμοπίλαφο βράζει σε ζωμό από κατσίκι. Για να είναι ακόμα πιο νόστιμο το κατσίκι είναι "κλέφτικο"!

Επίσης στο τέλος αφού σβήσουν τη φωτιά, ρίχνουν στο σκεύος στακοβούτυρο. Γι' αυτό το γαμοπίλαφο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ φαγητό της ώρας, αν κρυώσει hese mesa!

Συμφωνώ σε όλα, αλλά νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος φυσικά, μια και δεν έχω ιδέα από μαγειρική, ούτε αυγό δεν είμαι σε θέση να τηγανίσω, :120: ότι για να γίνει θεϊκό το γαμοπίλαφο που λένε, δεν αρκεί να βράσει μόνο κατσίκι για να γίνει φοβερό το ζουμί, νομίζω ότι πρέπει να βράσουν και άλλα κρεάτα μαζί του, όπως χωριάτικο αλανιάρικο κοτόπουλο κτλ.

Αυτά με κάθε επιφύλαξη, και από τις συζητήσεις που έχω ακούσει από τις θείες μου και τις ξαδέλφες μου, όταν συζητούν τα περί "τεχνικής μαγειρέματος" του γαμοπίλαφου. :137:

Να συμπληρώσω απλώς ότι "άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας"! Εννοώ ότι στις άπειρες επισκέψεις μου στη Κρήτη, όπως καταλαβαίνετε, έχω φάει εκατοντάδες διαφορετικά γαμοπίλαφα από γάμους, θείες, ξαδέλφες, επισκέψεις σε γνωστούς κτλ., οπότε είμαι πλέον πολύ αυστηρός γευστικός κριτής! :126:

Κι εκείνο το γαμοπίλαφο της θείας μου ήταν απλά απίστευτο, ακόμα το θυμάμαι και γεμίζω σάλια το γραφείο μου!!! :142:
 

Μηνύματα
3.592
Reaction score
3
Απάντηση: Οδοιπορικό στην Κρήτη

Με αφορμή τις αναφορές στην Μεγαλόνησο, θα ήταν παράλειψη να μην αναφερθούμε στην συμπυκνωμένη σοφία των κρητικών μαντινάδων. Είναι μοναδικός ο τρόπος να τα λές όλα με τη μία!

Για το λόγο αυτό, παραθέτω δύο από τις αγαπημένες μου:

" Νάμουνα χρόνος κοπελιά, να σου' καμα τη χάρη,
να μη φορτώσω πάνω σου, τω γηραθιώ τα βάρη''

'' Το μονοπάτι της ζωής, σ΄ένα γκρεμνό τελειώνει,
κι όπου έχει στην ψυχή φτερά,
τ' ανοίγει και γλυτώνει''
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.858
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top