Οι αδερφοί -όχι Γκριμ- της Grimm Audio και για την πιστότητα,o L o S και ο 1. Όλο μαζί?

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Μην τον πιστεύεις... αυτός μας κοροϊδεύει Γιώργο μου... τι άλλο περιμένεις από λαμπάτο...:)
Μπίλ ο Τζόνης παιδεύεται πολύ με τις εικόνες, οπότε νομοατελειακά ακούει με τα μάτια.

Γενικώς μεγαλώσαμε και αφήνουμε απόξω απο τις ακροάσεις τη λαχτάρα της ουσίας, δηλαδή την αγνή απόλαυση.:geek:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.699
Στην εξαιρετική σειρά άρθρων του με θέμα «Μόναχο...κατόπιν εορτής», ο συμφορουμίτης @Bhutia έγραψε κάπου: «Η κατασκευή υπόσχεται ωφέλιμη και - πάνω απ'όλα ομαλοποιημένη - απόκριση από ύψος 19Hz (+-2dB)»

Πάνω σε αυτό ακριβώς, επιτρέψτε μου παρακαλώ να καταθέσω (κι αν τυχόν θεωρηθεί πως έχουν περάσει χρόνια και θα έπρεπε να αναρτηθεί αλλού, ας μεταφερθεί όπου κρίνουν οι αρμόδιοι) αυτό το απόσπασμα:

[…]My first criterion, and the one I believe is most crucial to hearing the artist's intent, is a razor-flat frequency response. After all, of the three key aspects of faithful reproduction, an uneven frequency response is the most likely to warp that beautiful record groove in such away that the distortion would be visible to the naked eye. In searching (i.e., hours of Googling) for speakers flatter than the typical +/-6dB range, I immediately noticed that most audiophile speaker manufacturers don't even publish their frequency response. They don't want you to know that it's actually worse than +/-6dB. And even that standard is wildly sloppy. It means that you could have an over- or under-emphasis in the audible range relative to the input signal of as much as 12 decibels! Talk about coloration. How this is acceptable is beyond me.

So I started looking for speakers that are at least +/- 3dB. This narrowed the field dramatically, due in part to the physical difficulty of building a mechanical device that can be that disciplined across the entire audible range and due in part to the lack of interest among many audiophiles. Not surprisingly, while I found many audiophile speakers that fit the bill, most of these speakers were designed for professional use in the recording studio. […] But +/-3 is a still a potential 6dB difference, still well within the easily noticeable realm. I decided to go for +/-1dB, not expecting to find anything. To my astonishment I found a dozen or so. This time they were all mixing/mastering studio speakers, some of them cheating by using digital room correction. Then I decided to try +/-0.5dB, a maximum difference of a decibel, basically indistinguishable to the human ear. Only one speaker came up: the Grimm LS1 (and without cheating)[…], οι υπογραμμίσεις δικές μου, από το κάτωθι εξαιρετικά ενδιαφέρον ρηβιού:

https://positive-feedback.com/Issue75/grimm_ls1.htm (2014)
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.230
Reaction score
8.109
Θα θελα να ξερα πως γινεται το +-0,5 στο χώρο του τύπου...
Οι μετρήσεις ηχείων στις οποίες αναφέρεται γίνονται με συγκεκριμένο τρόπο που αποκλείει την επίδραση του χώρου στην μέτρηση της απόκρισης.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Νομίζω ότι αυτό που εννοεί ο panoramious, είναι το πώς καταντά η απόκριση ενός ηχείου που "μετρά" εντός +-0.5dB "ανηχοϊκά" όταν αυτό τοποθετηθεί εντός ενός "τυπικού" χώρου ακρόασης.

Και η απάντηση είναι:
Στις χαμηλές συχνότητες από αποδεκτή (σίγουρα όμως πολύ χειρότερη από +-0.5dB) έως κατά διαόλου ανάλογα το χώρο και την τοποθέτηση, στις δε μεσοϋψηλές, λόγω κατασκευής του ηχείου, πολύ καλύτερα από τα περισσότερα άλλα ηχεία ανεξαρτητα από το αν αυτά "μετράνε" +-0.5dB, ή +-1dB, ή +-3dB "ανηχοϊκά".
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Λίγο πριν έρθουν τα γενέθλια των 8 χρόνων παρουσίας των Γκριμ στο καθιστικό μου, θα αναφερθώ σε κάποια θέματα που αφορούν αυτή την συμβίωση.
Το βασικότερο αφορά την απόλαυση που εξακολουθώ να λαμβάνω κατά τις ακροάσεις μου, η οποία (παραδόξως) είναι αμείωτη.
Το δεύτερο βασικότερο είναι η υποστήριξη της εταιρείας σε θέματα που προέκυψαν.
Συγκεκριμένα, στα 3 περίπου χρόνια από την αγορά τους, προέκυψε θέμα αναγνώρισης των σαμπ, με αποτέλεσμα να παίζει συνήθως ως δίδρομο. Στάλθηκαν οι μοντουλες στην Ολλανδία και επέστρεψαν σένιες, με την αναβάθμιση του λογισμικού και του χαρντγουερ αλλά και την αναβάθμιση που είχε δεχθεί ήδη σαν τρέχον μοντέλο.
Αυτό το τελευταίο ήταν και το μόνο που χρεώθηκε.
Το τίμημα ήταν σε λογικό πλαίσιο(σχεδόν):rolleyes:
Τον Ίδιο χρόνο γνώρισα τον Eelco Grimm στην έκθεση του Μονάχου και στην μικρή συζήτηση που κάναμε αναφέρθηκε στις γενόμενες αλλαγές, αρκετά αναλυτικά και πολύ ευγενικά -γενικώς- δημιουργώντας μου θετική εντύπωση.
Έχει σημασία το ανωτέρω σχόλιο, δεδομένου ότι αφορά τον ιδρυτή μιας μικρής εταιρείας η οποία στον τομέα συστήματος ήχου ουσιαστικά έχει παράξει ένα μοντέλο σε τρεις εκδοχές μεγαφώνων, ζητώντας αρκετά υψηλό τίμημα για την αγορά τους.
Συνεχίζεται…
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Το καλοκαίρι του 2020 το ένα σαμπ σταμάτησε να παίζει. Λόγω της γνωριμίας με τον Eelco, μετά το 1ο μέηλ που στάλθηκε απ τον αντιπρόσωπο, η επικοινωνία ακολούθησε απ ευθείας για να μην παίζουμε σπασμένο τηλέφωνο.
Παρότι είχαν βγει εκτός εγγύησης 5ετίας, στάλθηκαν οι μοντουλες τροφοδοτικού και ενισχυτή και η αλλαγή έγινε στην Ελλάδα.
Η χρέωση ήταν αστεία. (200Ε).
Φέτος, 14 μήνες μετά, το ίδιο σαμπ ξανακάηκε.
Ο Eelco έστειλε αμέσως και αχρεωστήτως τις μοντούλες, με την παράκληση να στείλω τις προηγούμενες για να ελέγξουν τι στον κόρακα συνέβη.
Θα είχε πράγματι σημασία να αναφέρω ότι η αρχική μου εντύπωση επιβεβαιώθηκε πολλαπλά (εντυπωσιακό για Ολλανδό!!) κατά την ανταλλαγή των μέηλ.
Απίστευτη ευγένεια και ανταπόκριση.

Περιμένω τα πορίσματά του με ενδιαφέρον, γιατί στο σπίτι μου υπάρχουν διάφορα θέματα με το ρεύμα που είχαν αποτέλεσμα πολλές καταστροφές σε συσκευές(av receiver, blue ray player, projector etc)

Συνεχίζω με τα Grimm λοιπόν, έχοντας αγοράσει και το ενσύρματο κοντρόλ το οποίο με απάλλαξε από την χρήση του Mac mini για τον έλεγχο του συστήματος.

Μετα δε από τις μετρήσεις του χώρου, έχουν γίνει κάποιες παρεμβάσεις ακουστικής φροντίδας και έχει αφαιρεθεί κάθε αντικείμενο μεταξύ εμου και των ηχείων στον κύριο άξονα.

Το αποτέλεσμα υπήρξε και ακουστικά βελτιωμένο και θα δρομολογηθεί και επιπλέον παρέμβαση μελλοντικά.

Αυτα τα ολίγα επί του παρόντος, με πρόθεση να αναδειχθεί η έλλειψη ανάγκης αλλαγών μηχανημάτων κυνηγώντας την ουρά μας.

Βέβαια, αυτό που με γαργαλάει (αλλοίμονο..) είναι η αγορά ενός phono stage λόγω ύπαρξης τριών πικαπ, για τη διαχείριση των οποίων θαπρεπε να αναβαθμίσω τη metric, πράγμα το οποίο οικονομικά έρχεται μια η άλλη και προτιμώ να ανοίγω το Mac όσο το δυνατόν λιγότερο.

Λήξις!!:drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...

Μετα δε από τις μετρήσεις του χώρου, έχουν γίνει κάποιες παρεμβάσεις ακουστικής φροντίδας και έχει αφαιρεθεί κάθε αντικείμενο μεταξύ εμου και των ηχείων στον κύριο άξονα.

Το αποτέλεσμα υπήρξε και ακουστικά βελτιωμένο και θα δρομολογηθεί και επιπλέον παρέμβαση μελλοντικά.

Αυτα τα ολίγα επί του παρόντος, με πρόθεση να αναδειχθεί η έλλειψη ανάγκης αλλαγών μηχανημάτων κυνηγώντας την ουρά μας.


Λήξις!!:drinks:
Όσο χαρούμενος και να είμαι παρατηρώντας χρήστες ικανοποιημένους σε βάθος χρόνου από τ'αποκτήματά τους,δεν γίνεται - μετά την αναφορά που ο ίδιος έκανες στο αντικείμενο - να μη ζητήσω δημοσίευση σε στοιχειώδη μετρητικά δεδομένα όπως αποκρίσεις συχνότητας και spectrogram που να επιδεικνύουν το πριν και μετά των επεμβάσεων...

Εάν δεν ζητούσα κάτι τέτοιο,θα ήμουν πριν απ'όλα άδικος απέναντι σε άλλα μέλη που έχουν ΄΄ταλαιπωρηθεί΄΄ υποβάλλοντας σχετικά...΄΄πιστοποιητικά΄΄...

Η ΄΄λήξη΄΄ μιας παρτίδας έχει βάση ακριβώς όταν οι θεατές είναι σε θέση να γνωρίζουν το αποτέλεσμα του αγώνα...:wink:
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
με πρόθεση να αναδειχθεί η έλλειψη ανάγκης αλλαγών μηχανημάτων κυνηγώντας την ουρά μας.
Ε βέβαια, με τα ηχεία με +-0,5dB στον άξονα απόκρισης, τέτοια σοφιστικέ θα μας λες. 😜

Πλάκα πλάκα, αυτά είναι as good as it gets, μονο ο χώρος μένει.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Όσο χαρούμενος και να είμαι παρατηρώντας χρήστες ικανοποιημένους σε βάθος χρόνου από τ'αποκτήματά τους,δεν γίνεται - μετά την αναφορά που ο ίδιος έκανες στο αντικείμενο - να μη ζητήσω δημοσίευση σε στοιχειώδη μετρητικά δεδομένα όπως αποκρίσεις συχνότητας και spectrogram που να επιδεικνύουν το πριν και μετά των επεμβάσεων...

Εάν δεν ζητούσα κάτι τέτοιο,θα ήμουν πριν απ'όλα άδικος απέναντι σε άλλα μέλη που έχουν ΄΄ταλαιπωρηθεί΄΄ υποβάλλοντας σχετικά...΄΄πιστοποιητικά΄΄...

Η ΄΄λήξη΄΄ μιας παρτίδας έχει βάση ακριβώς όταν οι θεατές είναι σε θέση να γνωρίζουν το αποτέλεσμα του αγώνα...:wink:
Κοίτα (αλλά...δεν θα δεις!!!), όταν αγόρασα τα Grimm δέχθηκα το απειλητικό σου μήνυμα ότι αν δεν τα κρατήσω πολλά χρόνια, θα εμφανιστείς (όπου και να βρίσκεσαι) και θα μου τα χώσεις.
Ως άτομος τρομαγμένος, εποίησα την επιθυμία σου για νάχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Για μετρήσεις και λοιπές ιστορίες, πάλι ως άτομος δέχθηκα την παρατήρηση σου για τα υπάρχοντα αντικείμενα στον κύριο άξονα ακρόασης και τα αφαίρεσα, άλλη συμφωνία δεν κάναμε!!!

Για να ανταπωδώσω κάτι απ αυτά που μούδωσες, να πω ότι το RT60 ήρθε 4-5(στην περισσότερη κλίμακα) και ότι η αυξημένη ενέργεια που είχα στη 2η-3η οκτάβα μειώθηκε αρκετά με χρήση ευμεγέθους μπασοπαγίδας και τοποθέτηση πάνελς, σε συνδυασμό με μετακίνηση των σαμπς των LS1.
Tο ακουστικό αποτέλεσμα παρουσίασε καλύτερη ατάκα στην 3η οκτάβα και αφαίρεση αρκετών σκουπιδιών απο τη 2η.

Μένοντας ικανοποιημένος, θα συνεχίσω τις όποιες βελτιώσεις του χώρου μου, αλλά προσπαθώ να επικεντρώνομαι στο βασικό, δηλαδή την απόλαυση των ακροάσεων, γνωρίζοντας ότι πάντα θα υπάρχουν αποστάσεις (από το ιδανικό)στο καθιστικό μου.

Είναι τόση πολλή η μουσική που έχουμε ν΄ακούσουμε...απίστευτη κατάσταση!!!

Πάντως ευχαριστώ για το τσίγκλισμα και το ενδιαφέρον, όταν θα επέλθει λήξις στο σύστημα, σου υπόσχομαι ότι θ' ανεβάσω τα ...άπαντα!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κοίτα (αλλά...δεν θα δεις!!!), όταν αγόρασα τα Grimm δέχθηκα το απειλητικό σου μήνυμα ότι αν δεν τα κρατήσω πολλά χρόνια, θα εμφανιστείς (όπου και να βρίσκεσαι) και θα μου τα χώσεις.
Ως άτομος τρομαγμένος, εποίησα την επιθυμία σου για νάχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Για μετρήσεις και λοιπές ιστορίες, πάλι ως άτομος δέχθηκα την παρατήρηση σου για τα υπάρχοντα αντικείμενα στον κύριο άξονα ακρόασης και τα αφαίρεσα, άλλη συμφωνία δεν κάναμε!!!

Για να ανταπωδώσω κάτι απ αυτά που μούδωσες, να πω ότι το RT60 ήρθε 4-5(στην περισσότερη κλίμακα) και ότι η αυξημένη ενέργεια που είχα στη 2η-3η οκτάβα μειώθηκε αρκετά με χρήση ευμεγέθους μπασοπαγίδας και τοποθέτηση πάνελς, σε συνδυασμό με μετακίνηση των σαμπς των LS1.
Tο ακουστικό αποτέλεσμα παρουσίασε καλύτερη ατάκα στην 3η οκτάβα και αφαίρεση αρκετών σκουπιδιών απο τη 2η.

Μένοντας ικανοποιημένος, θα συνεχίσω τις όποιες βελτιώσεις του χώρου μου, αλλά προσπαθώ να επικεντρώνομαι στο βασικό, δηλαδή την απόλαυση των ακροάσεων, γνωρίζοντας ότι πάντα θα υπάρχουν αποστάσεις (από το ιδανικό)στο καθιστικό μου.

Είναι τόση πολλή η μουσική που έχουμε ν΄ακούσουμε...απίστευτη κατάσταση!!!

Πάντως ευχαριστώ για το τσίγκλισμα και το ενδιαφέρον, όταν θα επέλθει λήξις στο σύστημα, σου υπόσχομαι ότι θ' ανεβάσω τα ...άπαντα!!
Σημασία όμως έχει να παρακολουθούμε την εξέλιξη ενός αγώνα,φαντάσου πόσο άδοξο θα ήταν σε κάθε ενδιαφέρον ματς ν'άρχιζε η μετάδοση λίγο πριν τη...λήξη.
Υπόσχομαι να μην κατακρίνω το παραμικρό...;)
Άμα μένεις ικανοποιημένος δεν υπάρχει κανένας λόγος δισταγμού...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top