Οι αδερφοί -όχι Γκριμ- της Grimm Audio και για την πιστότητα,o L o S και ο 1. Όλο μαζί?




Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
ααα ενταξει, σορρυ που δε θελω να σπαω το κεφαλι μου, να κανω βασαστηρια, να τρελλο-σκεφτομαι τι πα να πει ο ποιητης, να βγαζω αγχος κ αγωνια για το τι μπορει να ναι...

Προτιμω τα απλα, ομορφα , αναλαφρα πραγματα...

Ο πολυς χρονος κ η πολυ φαια ουσια , προσωπικα για μενα, θα την καταναλωσω αλλου.

Εως τοτε, απλα θα προσπερναω, τι να κανω...!

:D

Εννοειται πως αγαπαμε τους φιλους μας με τα ελλατωματα τους, οπως κι εσεις εμενα βεβαια...!
Βρε Γιάννη, βρε Γιαννάκη, κανείς δεν επιζητεί βασανιστήρια πέραν αυτών που προσκομίζει(πιθανόν) η καθημερινότητα στον καθένα μας.

Μπατ, επειδή μας ψιλιτρώγει ο πισινούλης μας, όταν εκτειθέμεθα σε φορουμ...εκτειθέμεθα, πως να το κάνουμε?

Αυτό επιφέρει αλληλεπίδραση με τα άλλα μέλη, επωφελή οταν αυτά διέπονται απο γνώση, αξίες και δεξιότητες ανώτερες των δικών μας:D, παπαριστική στην αντίθετη.:o

Έ, όταν αυτές οι γνώσεις, αξίες, δεξιότητες ΔΕΝ μας αφορούν, πάμε παρακάτω (τρόπος του λέγειν, επι της ουσίας προσκολλημένοι στα γνωστά, επιστρέφουμε πίσω) και όλα οκ(τρόπος του λέγειν βέβαια-ξανά-, εννοώ παραμένουμε χαλαροί απέναντι στο χομπυ χωρίς να μαθαίνουμε κάτι)

Τώρα θα μου πεις γίνεται να κατανοήσεις τον άγνωστο φίλο μας??;)

Με δεδομένο ότι χρησιμοποιεί γραφή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης -τώρα που την έχει απλουστεύσει, διότι παληότερα θάλεγα ...τεταρτοβάθμιας!- είναι όντως δύσκολο να κατανοηθεί.

Όμως τα κείμενά του έχουν 3 τουλαχιστον αξιοπρόσεκτες κατευθύνσεις.
Η μια είναι η "τεχνοκρατική" ας πούμε
Η άλλη η χιουμοριστική, με το ιδιότυπο (σκωπτικό έως διδακτικό, περιπαικτικό) χιούμορ του
Η τρίτη είναι η θετική του ενέργεια - προσπάθεια να επιφέρει την επικράτηση του ορθού, κόντρα σε διάφορες έωλες τοποθετήσεις που σπάνια (μετρημένοι χρήστες) δεν εμπεριέχουν έντονα κοινωνιολογικά-προσωπικά "ζητήματα".:)

Μέσα λοιπόν σε ενα σύνολο γραφών, ο άγνωστος φίλος αποτελεί μια σπάνια όαση, ακόμη και αν δεν καταλαβαίνουμε γρι απο τα ποστς του.
Άσε που με λίγη προσπάθεια μια χαρα κατανοητό είναι το περιεχόμενό τους!!;)
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Νομίζω οτι έχει ωριμάσει πλέον ο χρόνος για δημιουργία

Bhutia fan club:party:
 
Last edited by a moderator:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Τελικά, τα Grimm μπορεί να μην είναι και τόσο μάπα, αλλά ο Χατζ σε πήρε στο λαιμό του, που σου πούλησε τέτχοια χρέπχια. Και στο κάτω - κάτω, πχοια είναι αφτή η Grimm, εμένα δε μου φαίνεται ότι είναι εταιρεία χάι εντ. Άσε που με τέτχοια ηχεία, αποκλείεται να σε δεχθούν στο ACA. Να έπαιρνες τίποτα κουδουνίστρες, ή έστω Sony ρε παιδί μου, θα είχες μνια μικρή ελπίδα. Αλλά μ' αυτά εδώ, ξέρω 'γώ, τί να πω. Είναι και πσηφιακά... Κι έχεις κι εκείνο το παπαροχιλιαδγιακόσα - και σιγά το πικάπ δηλαδή. Το πλατώ του είναι σα παντεσπάνι που έκατσε στο πσήσιμο. Θα φας πόρτα, στο λέω...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Α, καραμούζες! Καλό!
Η διασπορά μιας διαφραγματικής πηγής, μπορεί να ελεγχθεί μόνο με κυματοδηγούς, και γενικά με γεωμετρικά χαρακτηριστικά γύρω από την πηγή, και όχι DSP. Ακόμη και το σχήμα της καμπίνας των Grimm, εκεί στοχεύει. Σωστά?
 
  • Like
Reactions: vet


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
"Πρόβληματα" που συνήθως προκύπτουν από αυτόν τον συνδυασμό είναι:
  • Μεγάλη διαφορά μάζας και άρα μεγάλη διαφορά ταχύτητας μεταξύ των δύο μονάδων.
  • Το μικρό overlap των μονάδων κάνει σχεδόν αναγκαστικό το κροσάρισμα τους πολύ κοντά στα όρια τους και μάλιστα με υψηλής τάξης φίλτρα, κάτι που συνεπάγεται "απότομη" μετάβαση στο σημείο του cross.
Η αλήθεια είναι ότι και παππούς το ίδιο λάθος έκανε στα Orion αλλά το διόρθωσε στα LX532331. (Άλεξ, που είσαι, ακόμη δεν τελείωσε η εξεταστική;) )

Προβλέπω ότι στο LS2, θα διορθώσουν το λάθος τους και οι παλιο-τουλίπες :tongue:

Άντε, μπας και πάρουμε και εμείς το LS1 σε καλή τιμή :angel:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Η διασπορά μιας διαφραγματικής πηγής, μπορεί να ελεγχθεί μόνο με κυματοδηγούς, και γενικά με γεωμετρικά χαρακτηριστικά γύρω από την πηγή, και όχι DSP. Ακόμη και το σχήμα της καμπίνας των Grimm, εκεί στοχεύει. Σωστά?
Ασωστά, έλεγα μήπως μου διαφεύγει τίποτα. Anyone?
 


Μηνύματα
9.236
Reaction score
12.746
τελικα θα μαθουμε και εμεις οι ασχετοι παιζουν για δεν παιζουν τα ηχεια? γιατι καπου στο νε μεν αλλα , εμεινα..συγνωμη κιολας:hi:
 



Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Νομίζω οτι έχει ωριμάσει πλέον ο χρόνος για δημιουργία

Bhutia fan club:party:
Φίλε Μάνο μακάρι τα υψηλά σταντρντς του άγνωστου μέλους να κατεύθυναν όσο περισσότερους γίνεται.....μπατ, όπως καλλιον εμού γιγνώσκει,ς η λαηφ δεν περπατάει με ευχολόγια, σε αντίθεση με τα καλλιστεία!!

Αγάπη και ειρήνη για τον κόσμο λοιπόν και δηλώνω μέλος του κλαμπ.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Τελικά, τα Grimm μπορεί να μην είναι και τόσο μάπα, αλλά ο Χατζ σε πήρε στο λαιμό του, που σου πούλησε τέτχοια χρέπχια. Και στο κάτω - κάτω, πχοια είναι αφτή η Grimm, εμένα δε μου φαίνεται ότι είναι εταιρεία χάι εντ. Άσε που με τέτχοια ηχεία, αποκλείεται να σε δεχθούν στο ACA. Να έπαιρνες τίποτα κουδουνίστρες, ή έστω Sony ρε παιδί μου, θα είχες μνια μικρή ελπίδα. Αλλά μ' αυτά εδώ, ξέρω 'γώ, τί να πω. Είναι και πσηφιακά... Κι έχεις κι εκείνο το παπαροχιλιαδγιακόσα - και σιγά το πικάπ δηλαδή. Το πλατώ του είναι σα παντεσπάνι που έκατσε στο πσήσιμο. Θα φας πόρτα, στο λέω...
Χμμμ, θάρθει η μέρα που θα σας βάλω στην καρέκλα μου:gamer: εσένα και τον Χατζ και τότε θα μάθετε να με σέβεστε αμφότεροι αμφοτεροπλεύρως.

Θα πάω ρε μπουκλομάλλη ναγοράσω μερτσεντε και θα βάλω τα Grimm sto στο πίσω κάθισμα(ένα σε κάθε παράθυρο) και θα κατέβω Αθήνα κορνάροντας.:imtheking:
Άη να δούμε μετά αν θα με δεχτούν στο ACA.:bigboss:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
Ο Κογιας τελικα, το χει μεγαλο καημο να μπει στο ACA.
Δεν εξηγειται αλλιως.
;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η διασπορά μιας διαφραγματικής πηγής, μπορεί να ελεγχθεί μόνο με κυματοδηγούς, και γενικά με γεωμετρικά χαρακτηριστικά γύρω από την πηγή, και όχι DSP. Ακόμη και το σχήμα της καμπίνας των Grimm, εκεί στοχεύει. Σωστά?
...
Οι διορθώσεις επιτελούνται στον ίδιο βαθμό στις αποκρίσεις επί κι εκτός του άξονα,οπότε η σταθερότητα της πολικής διασποράς στις μεσαίες και υψηλές οκτάβες λειτουργεί υπέρ της υλοποίησης.
...
http://www.linkwitzlab.com/Constant_directivity_louds.htm
:D
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...HRMusPiqCY8ZSWw&bvm=bv.70810081,d.d2k&cad=rja
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Νομίζω οτι έχει ωριμάσει πλέον ο χρόνος για δημιουργία
Bhutia fan club:party:
Θα επικροτούσα κάτι τέτοιο μονάχα υπό μορφή...fun club.
Kotsidis John said:
Ο Κογιας τελικα, το χει μεγαλο καημο να μπει στο ACA.
Δεν εξηγειται αλλιως.
Σαν ποντικός στη...φACA.

 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top