Οι απορίες ενός φτωχού...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
"...Είτε το πιστεύετε είτε όχι, οι ένοχοι ήταν τα δύο balanced interconnect που χρησιμοποίησα. Πρόκειται για καλώδια μέσης ποιότητας, τα οποία δεν εμφάνισαν το παραμικρό πρόβλημα στη δοκιμή των ηχείων και, εδώ που τα λέμε, στα διάφορα στούντιο ηχογράφησης κυκλοφορούν χιλιόμετρα από δαύτα. Και όμως οι συσκευές της Accuphase δεν συγχωρούν μετριότητες, κάτι που για ακόμη μια φορά αποδεικνύει αυτό που εδώ και χρόια φωνάζουμε: η ποιότητα των καλωδίων θα πρέπει να είναι ανάλογη της ποιότητας του συστήματος. Φυσικά δεν αναφέρομαι μόνον στα interconnect και στα καλώδια των ηχείων, αλλά και σε αυτά της τροφοδοσίας. Σας πληροφορώ ότι ο Α-60 "άκουσε" το κορυφαίο καλώδιο ρεύματος της Futurec, το οποίο αντικατέστησε ένα συμβατικό της Genelec που αρχικά χρησιμοποίησα, βελτιώνοντας την αποδοση των αρμονικών στην υψηλή περιοχή κατά 10%, τουλάχιστον..."

- Μα 27 χιλιάρικα και πρόβλημα στα καλώδια ρεύματος? 27 χιλιάρικα μηχανήματα και δεν μπορούν να παίξουν σωστά με τα καλώδια που γίνονται οι ηχογραφήσεις μας? 27 χιλιάρικα κατασκευή και "ακούει" καλώδια? Και αφού τα ακούει, γιατί το γιαπωνεζάκι που δούλευε στην kenwood, δεν βάζει στους χριστιανούς και ένα καλό καλώδιο ρεύματος? 27 χιλιάρικα θα πάρει, έλεος. Αν ακούει τα καλώδια, δεν φοβάται ο γιαπωνέζος μήπως με τα καλώδια της συσκευασίας δυσφημεί τα μηχανάκια του? Εγώ ο φτωχός, τελικά είμαι ο τυχερός. Διότι το σετάκι τελικού A-60 & προ C-2400 των 27.000€, δεν πρόκειται ποτέ να το αποκτήσω και έτσι να αποκτήσω μαζί του τα καλωδιοπροβλήματα που δεν έχουν οι φθηνομηχανές μου.



--------------------------------------------------
"...Οι κάτοχοι πικάπ θα βρούν κάτω από το ανακλινόμενο πορτάκι στην πρόσοψη του c-2400 μια σειρά από ρυθμίσεις που αξίζουν το βάρος τους σε χρυσάφι..."

- Δηλαδή εγώ ο φτωχός πόσα θα πιάσω σε χρυσάφι ρε παιδιά άμα σπρώξω τον av των 1500 γιούρο που έχει παραπάνω κουμπιά? Μεταξύ μας, αυτά τα μπάσα - πρίμα κάνουν καλό και τα έχουν εκεί? Κάποιοι, (πριν από πολλά χρόνια, όχι προχθές), ανακάλυψαν πως να το κάνουν αυτό κάπως καλύτερα, ψηφιακά...

- Τελικά εσείς θα του τα σκάγατε του γιαπωνεζάκου κατασκευαστή αρχιχαϊεντά (αρχιλεφτά δηλαδή)? Εγώ είπαμε, είμαι φτωχός...




p.s. Τα αποσπάσματα είναι από το περιοδικό "ΗΧΟΣ"...
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΞΕΝΟΣ λέγεται ο reviewer.
Φυσικά πρόθεσή μου δεν είναι να αμφισβητήσω τι άκουσε ο εν λόγω κύριος. Πολύ λίγο αφορά στο review αυτή η κουβέντα που ξεκίνησα.

- Εννοείται ότι αν το περιοδικό ή ο reviewer έχει πρόβλημα για την αναφορά μας, μπορούμε να σβήσουμε ότι γράψαμε...........
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
27 χιλιάρικα, μούμπλε, μούμπλε, κάνω τους υπολογισμούς, μούμπλε, μούμπλε, το ποσόν ισούται με το μισθό που του δίνει ο Καββαθάς πολλαπλασιασμένο επί 100?
 


B

BOB

Guest
Ο συντακτης μια χαρα τα λεει. Θα σας βοηθησω ομως λιγο με ενα παραδειγμα. Αγοραζω ενα πανακριβο αυτοκινητο ο φτωχος. Οπως γνωριζετε ολοι οσοι ασχολειστε λιγο με το αυτοκινητο οι κατασκευαστες εξοπλιζουν τα καινουργια αυτοκινητα με τα οικονομικοτερα ελαστικα που μπορουν να βρουν. Δηλαδη εχω δωσει 60.000 για το αυτοκινητο και δεν θα δωσω αλλα 3.000 για λαστιχα????? Τωρα οποιος δεν πιστευει στις διαφορες που εχουν τα καλωδια ρευματος ας παει να ακουσει μερικα. Αν δεν ακουσει διαφορα θα δωσω περισοτερες οδηγιες...........
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
BOB said:
Οπως γνωριζετε ολοι οσοι ασχολειστε λιγο με το αυτοκινητο οι κατασκευαστες εξοπλιζουν τα καινουργια αυτοκινητα με τα οικονομικοτερα ελαστικα που μπορουν να βρουν.
Ποιός το 'πε αυτό?
Δηλαδή μόλις πάρεις το πορσικό σου ή το ferrari σου, πας στον γκαραζιέρη για αλλαγή ελαστικών? :shock:
Έλα δεν υπάρχει δικαιολογία. Μιλάμε για 30Κ για προ+τελικό...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Νίκος Τσαρουχάς said:
- Εννοείται ότι αν το περιοδικό ή ο reviewer έχει πρόβλημα για την αναφορά μας, μπορούμε να σβήσουμε ότι γράψαμε...........
Εννοείται ότι αν έχει πρόβλημα ο reviewer ή το περιοδικό όχι μόνο δεν θα πρέπει να σβηστεί τίποτα, αλλά να φάνε κράξιμο μέχρι αηδίας...
Και να τους κάνουμε δώρο ένα εισιτήριο για το Βατικανό, να κάνουν παρέα στον άλλο αλάθητο... :?
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν έχει απάντηση αυτό που ρωτάς, αν δεν είσαι μπροστά εκείνη την ώρα. Κι εμένα το 10% πολύ μου φαίνεται αλλά, μεταξύ μας, δεν έχω λόγους να μην τον πιστέψω...

Άλλα με ενοχλούν.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Νίκος Τσαρουχάς said:
Έλα δεν υπάρχει δικαιολογία. Μιλάμε για 30Κ για προ+τελικό...
[Μερικώς offtopic]
Όπου αν τον αποδομήσει κανείς τα υλικά δεν στοιχίζουν ούτε το 1/6 της λιανικής του. (Για να μην πω το 1/10)
Και προτού βιαστεί να μιλήσει κανείς για την ακριβή πνευματική ιδιοκτησία της κυκλωματικής σχεδίασης και την αξία της θα παρατηρήσω 2 πράγματα.

α) Είναι σχεδόν σίγουρα "τροποποιημένη αντιγραφή" κάποιου κυκλώματος του 1970. Φυσιολογικά συσκευές του τύπου,
αν ακολουθούσαν κανονικά των ρυθμό αποσβέσεων τεχνολογίας που ακολουθούν όλες οι υπόλοιπες, θα έπρεπε να
στοιχίζουν κάτω από τα μισά. Και κάτω από τα μισά των μισών. Ας όψεται το ...hype....
β) Τα ευφυολογήματα περί ηλεκτρονικής τέχνης, συλλεκτικότητας, μοναδικότητας επένδυσης και λοιπά marketing κουραφέξαλα μάλλον δεν στέκουν αφού σε 30-40 χρόνια η αξία του όχι μόνο δεν θα έχει πολλαπλασιαστεί αλλά τα 2 κουτιά θα αποτελούν αρκετά κιλά παλιοσίδερα.

[/Μερικώς offtopic]



Τώρα για αυτό το "10% τουλάχιστον"...δεν ξέρω τι να πω. Να ακούς διαφορές ναι. Πώς το ποσοτικοποιείς; Είναι χρόνια ερώτημά μου αυτό...

Και πόσο από αυτό είναι ουσία και πόσο κυνήγι μαγισσών....
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
preve said:
Είναι σχεδόν σίγουρα "τροποποιημένη αντιγραφή" κάποιου κυκλώματος του 1970.
Μα τι λες? Έχει λέει ψηφιακά vuμετρα. :? 8) :lol:


- Πέραν από την προσωπική άποψη του reviewer η οποία ποσώς με ενδιαφέρει..., το θέμα μας είναι περισσότερο η αποκρυπτογράφηση μιας συσκευής με βαρύ όνομα στον χώρο, βεβαίως σε σημείο που κάτι τέτοιο είναι εφικτό χωρίς ακρόαση. Στο χόμπυ μας έχουμε μια τάση να μυθοποιούμε εύκολα συσκευές και ονόματα μαζί με τα οποία η υπερτίμηση (η οποία κατά τα άλλα δεν με ενοχλεί όταν η συσκευή αξίζει), πάει πακέτο. Αυτό είναι που μου την σπάει περισσότερο από όλα. Εννοείται ότι μερίδιο ευθύνης έχουν και αυτοί που ανταλάσσουν τα ρυθμιστικά bass-treble με χρυσάφι...

- Έχουμε 2006 και ακόμη και στο hi end ίσως θα έπρεπε να σταματήσουμε να πληρώνουμε παραπάνω από όσα πρέπει για μερικά πράγματα τα οποία αν μη τι άλλο, δείχνουν και ξεπερασμένα.

- Αν ο εν λόγω κατασκευαστής γνωρίζει το θέμα καλωδιοmatching με τα μηχανάκια του, γιατί δεν το λύνει και αφήνει τους χομπύστες να μαλώνουν? Είναι θέμα πρεστίζ, είναι θέμα κόστους, είναι θέμα να μην χαλάσει την μπίζνα των συναδέλφων? Μήπως και ο ίδιος δεν πιστεύει ότι θα ασχοληθούμε τόσο?...

- Θα μου πείτε τίποτε δεν είναι ακριβό αν παίζει καλά. Βεβαίως. Με τι κριτήρια όμως, με τι σύγκριση και τελικά ως πότε δεν θα ρωτάμε?...
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.816
Reaction score
2.230
Νίκος Τσαρουχάς said:
BOB said:
Οπως γνωριζετε ολοι οσοι ασχολειστε λιγο με το αυτοκινητο οι κατασκευαστες εξοπλιζουν τα καινουργια αυτοκινητα με τα οικονομικοτερα ελαστικα που μπορουν να βρουν.
Ποιός το 'πε αυτό?
Δηλαδή μόλις πάρεις το πορσικό σου ή το ferrari σου, πας στον γκαραζιέρη για αλλαγή ελαστικών? :shock:
Έλα δεν υπάρχει δικαιολογία. Μιλάμε για 30Κ για προ+τελικό...
Αμα πάρεις πορσικο και φεράρι που λες δεν είσαι φτωχός.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Έτσι.
Το ίδιο και άμα πάρεις τα accu. Πάντως αν έπαιρνα ποτέ ferrari και είχε μάπα λάστιχα θα έκανα μεγάλη φασαρία. Για αυτόν που θα αγοράσει τον accu δεν είμαι τόσο σίγουρος...
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.816
Reaction score
2.230
Νίκο ο κατασκευαστής κατασκευάζει έναν ενισχυτή και όχι καλώδια, το μόνο που κάνει σου παρέχει ένα καλώδιο για να μπει σε λειτουργία και να τον χρησιμοποιήσεις, με τη λογική σου θα έπρεπε να σου δίνει και ενδοσύνδεσης και αντικραδασμικές βάσεις.....απλά δεν είναι έτσι γιατί το ματσάρισμα δεν είναι πουθενά γραμμένο και ούτε μπορεί να μαντέψει με τι συνοδά θα παίξεις εσύ. Εδώ ο άλλος δοκιμάζει τον Cairn Bora και τα music Hall με Tannoy TD12, δηλαδή ματσαρίσματα που ουδέποτε θα πραγματοποιηθούν σε πραγματικές καταστάσεις.
Τώρα πως μέτρησε εδω ο δοκιμαστής την συμπεριφορά του καλωδίου ρεύματος δεν μπορούμε να ξέρουμε, το μόνο που ξέρουμε όσοι ασχολούμαστε με το σπορ αυτό ειναι ότι τα καλώδια ρεύματος κανουν διαφορές απο μικρές έως μεγάλες ή και δραματικές εξαρτάται πόσο high είναι οι συσκευές για να προβάλλουν τις διαφορές, πως είναι το ρεύμα σε κάθε περιοχή, τις ανάγκες ενός συστήματος, την κατάσταση ηλεκτρικής εγκατάστασης και τέλος πόσο high είναι τα εν λόγω καλώδια.

Φυσικά μπορείς να ακούς μια χαρά μουσική με τα στοκ καλώδια. Αλλά πάντα υπάρχει καλύτερο και πάντα μια συσκευή σου δίνει περισσότερα αν ασχοληθείς το ζήτημα είναι απλά αν θες να μπεις στη διαδικασία και σε νοιάζει.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Στα μόνα από όσα λες που διαφωνώ, είναι η προσέγγιση του κατασκευαστή. Θα έπρεπε να δίνει περισσότερα πράγματα. Επίσης το αν μια συσκευή "ακούει" καλώδια ή όχι, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι δείγμα του πόσο high είναι - ούτε και το αντίθετο βέβαια. Αυτές είναι αποστειρωμένες και φυσικά μη αποδεδειγμένες (ούτε καν εμπειρικά) απόψεις...
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.816
Reaction score
2.230
Νίκος Τσαρουχάς said:
Στα μόνα από όσα λες που διαφωνώ, είναι η προσέγγιση του κατασκευαστή. Θα έπρεπε να δίνει περισσότερα πράγματα. Επίσης το αν μια συσκευή "ακούει" καλώδια ή όχι, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι δείγμα του πόσο high είναι - ούτε και το αντίθετο βέβαια. Αυτές είναι αποστειρωμένες και φυσικά μη αποδεδειγμένες (ούτε καν εμπειρικά) απόψεις...
Στο ότι θα έπρεπε να δίνει περισσότερα πράγματα πως το στοιχειοθετείς?
Δηλαδή μαζί με την Ferari εγώ θέλω και ένα γκαράζ, ε και?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν θέλω γκαράζ ρε μάνα μου, λάστιχα θέλω και τα πληρώνω δεν τα ζητάω τζάμπα...

- Να σου αντιστρέψω το ερώτημα: Η sonus faber προτείνει καλώδια ηχείων? Εκεί είναι σωστό? :roll:

- Και φυσικά θέλω πολλά περισσότερα από ρυθμιστικά μπασοπρίμων για να το χαρακτηρίσω χρυσαφένιο το μηχανάκι...

- Και με τι κριτήριο χαρακτηρίσαμε καλές τις συσκευές που ακούνε καλώδια και κακές αυτές που δεν ακούνε ή το ανάποδο?...
 


B

BOB

Guest
Φεραρι χωρις γκαραζ δεν γινεται. Γινεται? Η Sonus εφτιαξε καλωδια δικα της και τα πουλαει εξτρα. Ειναι εκτος βασικου εξοπλισμου. Σου λεει ραδιοσιντι στανταρ. Τηλεοραση εξτρα. Δερμα στανταρ. Αλκανταρα εξτρα. Φυσικα και ειναι απαραδεκτο να πουλανε πανακριβα μηχανακια με καλωδια ισα ισα για να παρουν μπρος . Αλλα ομως πχ το εργοστασιο ενισχυτων "ΚΑΜΠΟΥΓΙΑΚΑ" εχει καταληξει οτι τα καλυτερα καλωδια για τον ενισχυτη που φτιαχνει ειναι τα "SNAKEOILCABLE" του οποιου την αποκλειστικη διαθεση στην Ιαπωνια εχει η εταιρια "ΤΑΚΑΝΑΜΑΚΑΚΙ". Πως να το προτεινει? Και στην Ευρωπη αντιπροσωπος ειναι ο "HLEKTROMOYSI". ΑΝτε βγαλε ακρη.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top