Οι απορίες ενός φτωχού...



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Η βιομηχανία και το marketing τα γουστάρει τα απωθημένα ρε σεις, όπως γουστάρει τα εξωτικά και τα τρέντυ. Και αφού έχει βρει ριβιούερς και μη για να τα συντηρεί ή να τα διογκώνει, κάνει την δουλειά της περίφημα. :wink:

- Τα λαμπάκια του yamaha μου ακόμη δεν μου είπατε πόσο πιάνουν και θα τον σφάξω τζάμπα και βερεσέ λέμε... :(
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Μέχρι που έρχεται η ώρα και συμβαίνει κάτι αληθινά σημαντικό και σοβαρό - και τότε κραυγάζει ο παθών, ως άλλος Ριχάρδος ο 3ος: "ένα άλογο, ένα άλογο, το βασίλειό μου για ένα άλογο!"
 





Μηνύματα
363
Reaction score
47
Ολα καλά και συμφωνούμε. Αλλά έχετε δει πολλούς ενισχυτές με αξιοπρεπή καλώδια ρεύματος στη συσκευασία; Εκ πείρας είμαι σίγουρος πως όχι. Ουτε IC ούτε τίποτα. Στέλεχος μεγάλης αμερικάνικης εταιρίας μου είπε μετά απο παρατήρηση μου οτι τα manual τους είναι φτηνιάρικα για μηχανήματα των 10.000 οτι προτιμούν να δίνουν χρήματα στα υλικά της συσκευής.
Το οτι ενισχυτής "ακούει" καλώδια, ανεξάρτητα απο το κόστος του, είναι παράξενο; Το 99% το κάνει. Απο τα 1.000 μέχρι τα 70.000. Εγγυημένα. Η Krell στους FPB είχε βάλει μόνιμο καλώδιο για να αποφύγει ακριβώς αυτό.
Επίσης και σε ένα σπίτι αν αθροίσεις τα υλικά του δεν φτάνουν το συνολικό κόστος αγοράς. Καί;
Οσον αφορά δε τη συγκεκριμένη εταιρία θεωρώ οτι τα μηχανήματα της είναι κορυφαία και αυτό δεν αλλάζει απο το γεγονός οτι παίζουν καλύτερα με ακριβότερα καλώδια.
Πολλά, πάρα πολλά προϊόντα σε αυτό, όπως και σε όλους τους χώρους (ακόμα και σε είδη πρώτης ανάγκης!) είναι υπερτιμημένα, αλλά μη βλέπουμε και παντού απατεώνες...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
ManosR said:
Ολα καλά και συμφωνούμε. Αλλά έχετε δει πολλούς ενισχυτές με αξιοπρεπή καλώδια ρεύματος στη συσκευασία; Εκ πείρας είμαι σίγουρος πως όχι. Ουτε IC ούτε τίποτα.
Ε, να πάνε να χεστούνε ρε Μάνο άμα ζητάνε τόσα λεφτά. Ο κατασκευαστής είτε φοβάται ότι δεν θα παίξει το ίδιο καλά ένα καλώδιο και γι αυτό δεν προτείνει τίποτα ή είναι απλά σκρούτζ. Και πες μου τώρα και το άλλο. Το ότι έπαιξε καλά με τα καλώδια "σκορδοπέογλου" στο σπίτι του ριβιούερ, σημαίνει ότι θα παίξει και στο δικό μου? ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ. Πως τότε στέλενει τον κόσμο να κάνει οτιδήποτε...?


ManosR said:
Το οτι ενισχυτής "ακούει" καλώδια, ανεξάρτητα απο το κόστος του, είναι παράξενο; Το 99% το κάνει. Απο τα 1.000 μέχρι τα 70.000. Εγγυημένα. Η Krell στους FPB είχε βάλει μόνιμο καλώδιο για να αποφύγει ακριβώς αυτό.
Βεβαίως και ακούει καλώδιο. Από πότε όμως ρε Μάνο αυτό αποτελεί χαϊεντόμετρο? Δηλαδή να ερχόμαστε και να λέμε "το δικό μου είναι καλύτερο γιατί ακούει περισσότερο το καλώδιο? Αυτό γράφει ο άνθρωπος. Αστεία πράγματα και παραπληροφόρηση...


ManosR said:
Επίσης και σε ένα σπίτι αν αθροίσεις τα υλικά του δεν φτάνουν το συνολικό κόστος αγοράς. Καί;
Οσον αφορά δε τη συγκεκριμένη εταιρία θεωρώ οτι τα μηχανήματα της είναι κορυφαία και αυτό δεν αλλάζει απο το γεγονός οτι παίζουν καλύτερα με ακριβότερα καλώδια.
Πολλά, πάρα πολλά προϊόντα σε αυτό, όπως και σε όλους τους χώρους (ακόμα και σε είδη πρώτης ανάγκης!) είναι υπερτιμημένα, αλλά μη βλέπουμε και παντού απατεώνες...
Συμφωνώ. Αλλά αν δεν ξέρουμε γιατί ή πως ένα μηχανάκι αξίζει τα χρήματά του και δεν μπορούμε να το μεταφέρουμε κιόλας, δεν γράφουμε ότι τα μπασοπρίμα είναι ο χρυσός του hi end γιατί μας διαβάζουν και γυναικόπαιδα...


- Το hi end αγαπητέ μου Μάνο νομίζω έχει δύο βασικά προβλήματα. Την μερίδα ντιούηδων μαστροχαλαστών που διαδίδουν ότι με 500€ φιάχνουν ηχείο που γ@μεί τα 50.000€ και τους σαλονάτους χαϊεντάδες που άπαξ και βγεί το τρανζιστοράκι μου στα recommended A & B, παίζει καλά επί τη εμφανήση. Οι πρώτοι είναι ανίκανοι να αντιληφθούν τι εστί βερύκοκο, βεβαίως κάποιοι το κάνουν απλά επειδή βγάζουν καλά χρήματα. Οι δεύτεροι νομίζω ότι είναι και η κατάρα του hi end, αυτοί που ρίξανε τόσο πολύ τους χομπίστες στα μάτια του υπόλοιπου κόσμου. Μεταξύ μας υπάρχουν άνθρωποι που αν το μηχανάκι δεν είναι μάρκας, δεν θα μπούνε καν στην... "περιπέτεια" να το ακούσουνε. Χάνεται η αντικειμενικότητα, δεν είναι πλέον αυτοσκοπός. Τοιουτοτρόπως ΔΕΝ ξέρουν και πως να φερθούνε σε έναν accuphase (ο οποίος κατά τα άλλα μπορεί να παίζει πολύ καλά - αλλά φαντάσου έναν εντελώς άσχετο να διαβάζει τέτοια πράγματα...). Κάποτε Μάνο μας θεωρούσαν τρελούς. Τώρα που προβάλονται ως επιχειρήματα χαϊεντισμού τα exotic trends ή το πόσο πολύ ακούνε τα καλώδια οι συσκευές, μας θεωρούν απλά... μαλάκες.

- Το να είσαι χαϊεντάς δεν σημαίνει αυτομάτως ότι πρέπει να χάσεις οποιαδήποτε αίσθηση του μέτρου...
 

V

VaD

Guest
Κύριοι, διάβασα όλο το θρέντ και μετα λύπης μου διαπίστωσα ότι υπάρχει δογματισμός στα γραφόμενα κάποιων (για να μην πω τίποτ' άλλο). Το περιοδικό ΗΧΟΣ το αγοράζω για τους δικούς μου λόγους τους οποίους δεν κρίνω σκόπιμο ν' αναλύσω εδώ.
Το να διαφημίζουμε κάτι εδώ στο φόρουμ φυσικά και πρέπει να θεωρείται αθέμιτο. Το ίδιο όμως πρέπει να συμβαίνει και με το να
δυσφημίζουμε κάτι. Διατυπώσεις του τύπου " καλά το αγοράζετε ακόμα; " δεν θα 'ταν κακό να λείπουν απ' τις σελίδες του φόρουμ.
Συγνώμη κύριοι αλλά αν κάποιος γράφει τις εντυπώσεις του για κάποιο μηχάνημα & για το αν διαπιστώνει διαφορές & πόσες με το τάδε
καλώδιο και το τεκμηριώνει ώστε κι εμείς που τον διαβάζουμε να καταλάβουμε μέσες άκρες τη συμπεριφορά του ( και που δεν έχουμε
την πολυτέλεια να τ'ακούσουμε) , δε νομίζω να είναι αθέμιτο και κατακριτέο (τουλάχιστο όχι με τέτοιο μένος!). Εξάλλου οι δοκιμές (νομίζω) γίνονται σε dedicated χώρους και όχι στο σαλόνι μας , όπου δε διαφωνώ ότι θ' ακούγεται διαφορετικά , αλλά έλα που δεν μπορούμε να 'χουμε στο σαλόνι μας κάθε μηχάνημα & να το δοκιμάζουμε για κανα μήνα προτού αποφασίσουμε. Φαντάζεστε να μην υπήρχαν και τα ριβιούζ; Ε, τότε θα λέγαμε ότι έχουμε μείνει πίσω & γ..ω την Ελλάδα μας κλπ ευκολονόητα.
Τέλος θα ήθελα να πω και δυο λόγια στον κύριο Κ.Κόγια τον οποίο εκτιμώ βαθύτατα για την προσφορά του εδώ και στον ΗΧΟ παλιότερα. Δε νομίζω κε Κόγια να ήσαστε τόσο "καυστικός" απέναντυ στο περιοδικό & τότε που ήσαστε συνεργάτης του. Απλά το βρίσκω ανέντιμο κάποιος να φεύγει & να πυροβολεί εκ των υστέρων. Μπορούσατε να κάνετε πολλά για να το βελτιώσετε όταν ήσαστε εκεί. Το κάνατε; Αν θέλετε απαντήστε μας ( χωρίς πάθος ).
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
VaD said:
Μπορούσατε να κάνετε πολλά για να το βελτιώσετε όταν ήσαστε εκεί. Το κάνατε; Αν θέλετε απαντήστε μας ( χωρίς πάθος ).
Δεν ξέρω γιατί έφυγε ο Κώστας ή πόσα μπορούσε να κάνει, όπως λές. Μπορώ όμως να φανταστώ έναν λόγο ως προς το γιατί μπορεί να έφυγε: ότι ο Καββαθάς πληρώνει ψίχουλα. "Εξαπανέκαθεν". Και ένα περιοδικό δεν είναι εθελοντική αγαθοεργός οργάνωση.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
RDoherty said:
VaD said:
Μπορούσατε να κάνετε πολλά για να το βελτιώσετε όταν ήσαστε εκεί. Το κάνατε; Αν θέλετε απαντήστε μας ( χωρίς πάθος ).
Δεν ξέρω γιατί έφυγε ο Κώστας ή πόσα μπορούσε να κάνει, όπως λές. Μπορώ όμως να φανταστώ έναν λόγο ως προς το γιατί μπορεί να έφυγε: ότι ο Καββαθάς πληρώνει ψίχουλα. "Εξαπανέκαθεν". Και ένα περιοδικό δεν είναι εθελοντική αγαθοεργός οργάνωση.
Δεν είναι μόνο τα ψίχουλα αλλά και πολλά άλλα στραβά που κάποιοι από εμάς γνωρίζουν καλά!

Πάντως φίλε Vad για μένα που η τρέλα μου για το HIFI είναι συνυφασμένη με τον ειδικό τύπο (διαβάζω τον ΗΧΟ από το

πρώτο τεύχος μέχρι σήμερα) είναι δεδομένα πλέον τα:

1) Τα περιοδικά αυτά είναι χρήσιμα όσον αφορά στην ενημέρωση για καινούργια προιόντα

θέματα τεχνολογίας και περιγραφές των μηχανημάτων.

2) Τελείως άχρηστα έως επικίνδυνα όσον αφορά στις υποκειμενικές εκτιμήσεις-ηχητικές εντυπώσεις!

Οι λόγοι είναι πολλοί και θα προσπαθήσω να τους αναλύσω σε μελλοντικό thread...(Δυστυχώς ή ευτυχώς

είμαι σε διακοπές και δεν υπάρχει τώρα χρόνος!)
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Γι' αυτό έγραψα "έναν λόγο" 8) Το αν υπάρχουν άλλοι και ποιοί είναι αυτοί, θα μας το πείτε εσείς, που τα ξέρετε από μέσα τα πράγματα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.133
Reaction score
20.668
Ως μη έχων τι ειπείν τυγχάνων, κρείττον το σιγάν. Αυτό το διάβασα πρώτη φορά σε άρθρο του Κ. Καββαθά και το βρήκα υπέρ το δέον αυτονόητο, για να το αγνοήσω. Όσον αφορά τα περί εντιμότητος, νομίζω πως αυτή κρίνεται από τη στάση έναντι των αναγνωστών, και όχι έναντι του περιοδικού, και ότι, εν πάση περιπτώσει, αυτή προηγείται. Προσωπικά, θεωρώ πιο έντιμο να βοηθήσω τους αναγνώστες, παρά να παραθέσω, καλλιεπώς έστω, μιαν ακόμη προσωπική άποψη, κάτι που, φίλε μου VaD, παρασάγκας απέχει από την έννοια του τεκμηρίου. Αρνούμαι την κατάντια του στυλ «εγώ λέω ότι ο γάιδαρος πετάει, και δεν με ενδιαφέρει αν δεν πετάει, γιατί αυτή είναι η άποψή μου ως reviewer, και πρέπει να τη σεβασθείτε». Εξ αυτού του λόγου και μόνον νομίζω ότι τυγχάνω της εκτίμησης του Φ.Φ., αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Άλλωστε έχουμε καιρό να μιλήσουμε στο τηλέφωνο…
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Ο παρασάγγης, αρχαίο περσικό parasang, σύγχρονο περσικό farsang: η απόσταση που διανύει βαδίζοντας ένα άλογο σε μία ώρα (περίπου 5~5,5 χιλιόμετρα) :lol:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.133
Reaction score
20.668
Δηλαδή στη δημοτική είναι "οι παρασάγγηδες, των παρασάγγηδων";
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Πρωτόκλιτο - Καθαρεύουσα: παρασάγγαι, Δημοτική: παρασάγγες, Ψυχαροκουκουέδικη: παρασαγγαίοι :lol:
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
RDoherty said:
Πρωτόκλιτο - Καθαρεύουσα: παρασάγγαι, Δημοτική: παρασάγγες, Ψυχαροκουκουέδικη: παρασαγγαίοι :lol:
Tελικά, είμαι σίγουρος ποιός είσαι.
Καλώς σε βρήκα :lol: :lol: :lol:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.871.640
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top