Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Εκτός από το Mars Field δεν βλέπω κάτι άλλο.
Αντί για Field of Mars; Ε δεν είναι και τόσο τραγικό λάθος -εάν όντως είναι λάθος, νομίζω είναι και αυτό σωστό ως τύπος-, σε σχέση με αυτά που έχουν πινακίδες που κάποιοι συντάσσουν στη μητρική τους, ως βαυκαλίζονται, γλώσσα.
....τα τοπωνυμια καλο ειναι να μην... δεν μεταφραζονται ... οπως δεν λεμε ΒαινΓκαρντενζ τους Αμπελοκηπους και την Μεταμορφωση Τρανζφορμεισο....και την Ομονοια...Peace... κοκ 🐒

Εάν το πάρουμε έτσι, κακώς το είπαμε κι εμείς Πεδίον του Άρεως. Δεν είχε τέτοιο μέρος η Αθήνα, είναι μεταφορά του ρωμαϊκού Campus Martius.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Martian Field θα το έγραφαν αν ήθελαν να χρησιμοποιήσουν το σωστό τοπωνύμιο , εφ"όσον θα είχε σχέση με τον πλανήτη Mars, Αρη.
 





Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Στοιχειοθέτες αστοιχείωτοι; Κάποιος τελοσπάντων το έφτιαξε το παραπάνω για να τυπωθεί έτσι.
Και θα σκέφτηκε (λέμε τώρα):
"Κωνσταντίνος Α΄ ";
Α τους βλάκες. Κοίτα μικρούλι που το έκαναν το θαυμαστικό.
 


K

kimon

Guest
Τώρα που το ξαναβλέπω... ρε μπας και θέλουν να πουν κλωσσούν; (η γραφή με δύο σ είναι ιστορική και αποτρέπει την σύγχυση με τύπους του ρήματος κλώθω.)
Πάντως ένας καλός τιτλαδόρος θα απέφευγε την σύγχυση.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Έξω η αστυνομία απ' τα πανεπιστήμια!
Μέσα στα λύκεια!

Συγγνώμη για το off-topic...
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Ε κατά το αριστεία θα είπαν και τα "πτυχεία". Ιδίως εάν τα πάρουν και με άριστα.
 





n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Εγώ διάβασα για τα Persona non grada του Ερντογάν καθώς και για τον Μπιν Ντίζελ που συνόδεψε μια νύφη κάπου...

Είχα να ανάψω τηλεόραση μήνες και η ίδια μου θύμισε αμέσως έναν από τους λόγους...
 

D

debianfox

Guest
ιδου και τα μεζεδακια του σαραντακου, προς μελετην......
υγ υπενθυμιζω οτι οταν διαφωνουμε, διαφωνουμε ριζικα, και οχι καθετα, καθετως, οριζοντια η οριζοντιως
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top