Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Άρα, υποθέτεις ότι το πατριωτάκι μου γνωρίζει την κλίση του ουσιαστικού "εμβαδόν" κι αντί να γράψει τα εμβαδά των δύο οικοπέδων ξεχωριστά, αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τη γενική πληθυντικού για να περιγράψει το συνολικό εμβαδόν των δύο οικοπέδων; Μμμμμ, ναι...

ΌΧΙ! :biggrin:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
και πάλι εάν ήταν σε γενική το ορθό θα ήταν ενικού: δύο οικόπεδα εμβαδού ...
Κι αν ήταν το καθένα 728 m2; :tongue: Κάνει οικονομία λέξεων ο άνθρωπος για να μη χρεωθεί πολλά.
 

K

kimon

Guest
1678349528576.png


Γιατί "απαράγραφα" , ρε παιδιά; Εφ' όσον το νόημα της λέξης είναι "τα χρέη που δεν επιτρέπεται/δεν είναι δυνατόν να διαγραφούν", τότε η σωστή κατάληξη του επιθέτου είναι -τος (Στα ελληνικά. Στα αλαμπουρνέζικα δεν ξέρω).
Το θυμάμαι από την Α' Γυμνασίου, όταν διαβάζαμε στην Γραμματική του Α. Τζαρτζάνου για "τα εις -τος και -τεος ρηματικά επίθετα". Τί στην ευχή συμβαίνει;

ΥΓ.
Στην εποχή μου, αν και δεν είχαμε βιβλίο νεοελληνικής γραμματικής στο γυμνάσιο (διδασκόμασταν μόνο την αρχαία μορφή της γλώσσας μας), ελληνικά μαθαίναμε (τουλάχιστον όποιος το ήθελε και το προσπαθούσε).
Σήμερα με επί τούτω διδασκαλία και με σχολικά βιβλία νεοελληνικής γραμματικής (ο Θεός να τα κάνει) τα οποία "εκσυγχρονίζονται" κάθε πενταετία, γιατί πάμε από το κακό στο χειρότερο;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.460
Γιατί "απαράγραφα" , ρε παιδιά;
Αυτή την μεταστροφή προς τη δημοτική την ξεκίνησε ο Ελ. Βενιζέλος κατά βάσιν για έναν σοβαρό λόγο. Μετά το πράγμα εξελίχθηκε και τώρα εκφυλίζεται. Για άλλους λόγους.
 



Μηνύματα
353
Reaction score
683
Νομίζω πως το "κυβερνών κόμμα" είναι σωστό, ως μετοχή συνηρημένου ρήματος.

 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Την επεξήγηση στο ΔΥΟ γιατί να την έβαλε;
Δεν έχω ιδέα! Πάντως, στο γραπτό λόγο κι εγώ αυτό κάνω - ίσως από συνήθεια. Γράφω, π.χ. "δύο (2)" και "τρία (3)" κτλ.
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Δεν έχω ιδέα! Πάντως, στο γραπτό λόγο κι εγώ αυτό κάνω - ίσως από συνήθεια. Γράφω, π.χ. "δύο (2)" και "τρία (3)" κτλ.
Δεν το πόσταρα για να σε ρωτήσω, απλά ορμώμενος από το ποστ σου απόρησα για την φωτό
:drinks:
 






Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top